Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Κοίταξε θεωρώ οτι το RoccBox εν γένει καλύτερο από το OONI αλλά και αρκετά ποιο ακριβό (περι τα 500€ ειναι η τιμή του), αλλά

1. ειναι μονωμένο --> Αρα διατηρεί καλυτερα θερμοκρασίες και κινδυνευεις λιγότερο να καείς αν ακουμπήσεις οταν ειναι ζεστό

2. Έχει χοντρητερη πλάκα --> Αρα διατηρεί καλύτερα την θερμοκρασία (σε συνδιασμό με την μόνωση) και άρα βάζεις - βγάζεις πιτσες χωρίς να περιμένεις πολύ σε αντίθεση με το OONI που η 1η με την 2η θέλουν κανα 10λεπτο (δεν ειναι τραγικό αλλά αν εχεις να κάνεις 6-8 πίτσες ειναι θέμα)

3. ερχεται πλήρες εξαρτημάτων (πέραν ενος θερμόμετρου λέιζερ που ειναι απαραίτητο αλλά έχει και δικό του αναλογικό θερμόμετρομ οπότε κάνεις δουλειά για αρχή)...

κατα τα άλλα ειναι ακριβότερο και δεν ξέρω διαθεσιμότητα Ελλάδα καθώς και ΑΝ βγάζουν προσφορές κτλ. πχ εγω το ΟΟΝΙ το πηρα κανα 250αρι *με λέιζερ και Φτυάρι (που δεν συμπεριλαμβάνονται στην συσκευασία)...

στα 369€ υπερπλήρες πακέτο ΚΑΙ με προεγκατάστημένη την περιστροφή...Μόνο θερμόμετρο λείπει...

Αυτή τη στιγμή το ooni koda 12 παίζει στα 400 στο επίσημο σάιτ και 440 Ελλάδα...έχω την εντύπωση πως το είχα δει στα 340 κάποια στιγμή πρόσφατα.

Σε αυτά τα λεφτά το roccbox έρχεται λίγο πιο πάνω αλλά πιο πλήρες.να περιμένω μήπως παίξει καμία.προσφορα??

Στα της πίτσας λέω να παίξω στο 72-74 υγρασία να δω και να δοκιμάσω ο,τι ανέφερες με σπιτικό φούρνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

10 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Αυτή τη στιγμή το ooni koda 12 παίζει στα 400 στο επίσημο σάιτ και 440 Ελλάδα...έχω την εντύπωση πως το είχα δει στα 340 κάποια στιγμή πρόσφατα.

Σε αυτά τα λεφτά το roccbox έρχεται λίγο πιο πάνω αλλά πιο πλήρες.να περιμένω μήπως παίξει καμία.προσφορα??

Στα της πίτσας λέω να παίξω στο 72-74 υγρασία να δω και να δοκιμάσω ο,τι ανέφερες με σπιτικό φούρνο.

Eχει ανεβει παααρα πολυ! Εγω το πηρα 200€ το 2019... βεβαια δεν ξερω καμια χρονομηχανη διαθεσιμη καπου για να σε βοηθησω. 🤪

Νομιζω 68-70% ειναι το sweet spot. Στο 70% βγαινει πιο ωραιο το τελικο αποτελεσμα, αλλα στο 68% πολυ πιο διαχειρισιμο το ζυμαρι, να μην κολλαει, να ανοιγει ευκολα κλπ.

Οποτε ξεκινα σιγα σιγα και φτασε οπου θες και κρατα σημειωσεις να θυμασαι τι κανεις καθε φορα για να το βελτιωνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Αυτή τη στιγμή το ooni koda 12 παίζει στα 400 στο επίσημο σάιτ και 440 Ελλάδα...έχω την εντύπωση πως το είχα δει στα 340 κάποια στιγμή πρόσφατα.

Σε αυτά τα λεφτά το roccbox έρχεται λίγο πιο πάνω αλλά πιο πλήρες.να περιμένω μήπως παίξει καμία.προσφορα??

Στα της πίτσας λέω να παίξω στο 72-74 υγρασία να δω και να δοκιμάσω ο,τι ανέφερες με σπιτικό φούρνο.

70-72% παίζω και εγώ με αρκετά καλά αποτελέσματα γενικότερα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα χτεσινα ήμουν στο 66-67 σε υγρασία με ευκολία στη διαχείριση..θα ανέβω στο 70-72 και βλέπουμε...κάθε μέρα πίτσα η διατροφή για δοκιμές...τι μοτσαρέλα βάζετε??όπως και τι ντομάτα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

IMG_20230123_132240.jpg.3f4e1e9eaf3d1f14f5695ca0b665390d.jpg

Όταν μόλις γίνει η κοτόσουπα, θα πρέπει να μείνει μόνο με τα καρότα ώστε το κοτόπουλο να περάσει και από την ψησταριά, ε αυτό το λες και διαστροφή 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ερώτηση επειδή έχω δει διάφορους τρόπους: το τεστ με το ψωμί τοστ πώς το κάνουμε;

Αλλοι τα ανάβουν όλα στο τέρμα και βάζουν εξαρχής το ψωμί πάνω και άλλοι πρώτα θερμαίνουν ψησταριά και μετά βάζουν το ψωμί πάνω…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

τι μοτσαρέλα βάζετε??όπως και τι ντομάτα??

μοτσαρελα φρεσκια απο το σουπερ μαρκετ

για σαλτσα παιρνω κονσερβα ντοματακια αποφλυωμενα ελληνικα, βαζω μια πρεζα ζαχαρη και αλατι, πεταω και 4-5 φυλλα βασιλικου και τα κανω λιγο με το ραβδομπλεντερ. Οχι τελειως λιωμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μου ήρθε ειδοποίηση για 20% €πιστροφή eurobank σε οικιακές συσκευές στο Πλαίσιο και έχει μέσα και bbq και ooni, δείτε αν συμφέρει:

https://www.plaisio.gr/i-kouzina-mou/proetoimasia-fagitou/bbq

Επίσης ισχύει και στα αξεσουάρ bbq (και τον καυστήρα karu).

Νομίζω όμως πρέπει η συνολική αγορά να είναι πάνω από 199€

Η Monarch 390 βγαίνει 760€ με την επιστροφή… και η crown 480 στα 800€ το σκέφτομαι 😂

Επεξ/σία από vins
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

μοτσαρελα φρεσκια απο το σουπερ μαρκετ

για σαλτσα παιρνω κονσερβα ντοματακια αποφλυωμενα ελληνικα, βαζω μια πρεζα ζαχαρη και αλατι, πεταω και 4-5 φυλλα βασιλικου και τα κανω λιγο με το ραβδομπλεντερ. Οχι τελειως λιωμα.

Μοτσαρέλα "φρεσκια" δλδ συσκευασμένη...

Επίσης για ντοματάκια παίρνω τα Ομοσπονδία (δεν ξέρω γιατί μαλλον μου αρέσει το ρετρό κουτί τους :) )

δεν βάζω ραβδομπλέντερ (γιατί δεν έχω) αλλά τα λιώνω με το χέρι και έτσι βγάζω και τα "κοτσάνια" (δεν ξέρω πως λέγεται) έχουν μείνει απο το κοτσάνι της ντομάτας (το σημείο που είναι μέσα στην ντομάτα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Evgenios_V είπε

Μοτσαρέλα "φρεσκια" δλδ συσκευασμένη...

Επίσης για ντοματάκια παίρνω τα Ομοσπονδία (δεν ξέρω γιατί μαλλον μου αρέσει το ρετρό κουτί τους :) )

δεν βάζω ραβδομπλέντερ (γιατί δεν έχω) αλλά τα λιώνω με το χέρι και έτσι βγάζω και τα "κοτσάνια" (δεν ξέρω πως λέγεται) έχουν μείνει απο το κοτσάνι της ντομάτας (το σημείο που είναι μέσα στην ντομάτα)...

Και εγώ ντοματακι αποφλοιωμενο...με το χέρι και εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Χτυπάω???

αλυπητα!

______

@alimentas https://www.plaisio.gr/i-kouzina-mou/proetoimasia-fagitou/bbq/ooni-fournos-pitsas-igraeriou-koda-16_3757749

______

Και οποιος θελει ψησταρια αυτη εδω εναι τρομερη τιμη στα 800€ https://www.plaisio.gr/i-kouzina-mou/proetoimasia-fagitou/bbq/broil-king-psistaria-igraeriou-baron-420_3494012

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα σκεφτει της εξης πατεντα για οσους ψηνουν σε bbq κ σε πετρα αλλα λογω ooni δεν το δοκιμασα ποτε.Την στιγμη που το απο κατω ψηνεται σωστα κ φουσκωνει σωστα και το μονο που μενει ειναι το χρωμα στην κρουστα ενα φλογιστρο δεν θα εκανε αυτη την δουλεια???

Επεξ/σία από alimentas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...