Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

22 λεπτά πριν, jspawn είπε

Ο λόγος δηλαδή είναι τα 4 λεπτά ; γιατί το να περιμένω και 10 λεπτά παραπάνω δεν έγινε και κάτι, για εμένα πάντα μιλάω .

Το απότελεσμα δεν είναι το ίδιο κ τα 10 λεπτά ειναι χρόνος όταν φτιάχνεις 3ς 4ς πίτσες

7 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Λες??αέρα??η γκριλ???

Κ τα 2 συνδιαστικα ίσως , ανάλογα το φούρνο, ψαξτο γτ έχει τεράστια περιθώρια βελτίωσης. Είναι κρίμα τόσες ώρες ζυμάρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, sndev είπε

Το απότελεσμα δεν είναι το ίδιο κ τα 10 λεπτά ειναι χρόνος όταν φτιάχνεις 3ς 4ς πίτσες

Κ τα 2 συνδιαστικα ίσως , ανάλογα το φούρνο, ψαξτο γτ έχει τεράστια περιθώρια βελτίωσης. Είναι κρίμα τόσες ώρες ζυμάρι 

Κοίτα σαν ζυμάρι είναι πολύ καλό ειδικά με αλεύρι καπουτο...υγρασία είμαι στο 65-67%...θα δοκιμάσω στο τέρμα του φούρνου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, jspawn είπε

Ο λόγος δηλαδή είναι τα 4 λεπτά ; γιατί το να περιμένω και 10 λεπτά παραπάνω δεν έγινε και κάτι, για εμένα πάντα μιλάω .

Οταν εχεις να φτιαξεις παραπανω απο μια πιτσες ο χρονος ειναι σημαντικος.. Ειδικα π.χ. σε μια γιορτη.. Επισης καθαρα για λογους ευκολιας με το φουρνακι ειναι πιο ευκολη διαδικασια η οποια γινεται εντος της κουζινας ειδικα τωρα που εχει κρυο.. Σε καθε περιπτωση το τελικο αποτελεσμα ειναι πιο ευκολα και πιο γρηγορα εφαμιλο αν οχι  καλυτερο απ΄οτι  την ψησταρια. Οποιος ενδιαφερεται μπορει να δει το παρακατω συγκριτικο μεταξυ αυτης της κατηγοριας φουρνακιων.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, alex19871987 είπε

Πάμε για αποτέλεσμα 

Screenshot_2023-01-22-20-59-05-201_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2023-01-22-20-59-07-872_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2023-01-22-20-59-10-497_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2023-01-22-20-59-12-271_com.miui.gallery.jpg

Πολύ καλό φούσκωμα το ζυμάρι σου...ΑΛΛΑ (είναι το βασικό μειονέκτημα του να ψήνεις πίτσα σε BBQ) είναι αψητο...

φιλική πρόταση μιας και απο οτι φαίνεται το ζυμάρι εχει καλή βάση για να βγάλει καλη πίτσα

1. είτε ψήσε σε πλάκα στον οικιακό φούρνο σε 2 στάδια δλδ πρωτα την βάση και μετά την βάση με τα υλικά...

2. είτε ΑΝ εχεις οπίσθιο καυστήρα στο BBQ βάλτον να ψήσει την πίτσα και τα υλικά σε συνδιασμό με μια καλά ζεσταμένει πλαάκα

3. είτε (οπως ολοι όσοι προσπαθήσαμε να βγάλουμε καλό αποτέλεσμα με BBQ και αποτυχαμε) ψάξε να πάρεις έναν εξιδυκευμένο φούρνο πιτσας πχ OONI, ROCBOX, ALPHA κτλ κτλ...!!! τότε θα δείς πραγματικά ΑΛΛΟ αποτέλεσμα...

Ένας καλός μπούσουλας για να δείς οτι τα υλικά σου ειναι ψημένα πρέπει να δείς την μοτσαρέλα να χωχλάζει...

Επεξ/σία από Evgenios_V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, alex19871987 είπε

Λες??αέρα??η γκριλ???

Δες βιντεακι απο Vito στο youtube, εχει αναλυτικες οδηγιες.

Νομιζω αρχικα ζεσταινεις στο φουλ με αερα, βαζεις πανω γκριλ μετα και τερμα πανω τη σχαρα με την πετρα να καψει πολυ καλα. Ψηνεις 3-4 λεπτα  ζυμη με σαλτσα, τη βγαζεις εξω και βαζεις υλικα και ψηνεις 1 λεπτο ακομα. Κατι τετοιο θυμαμαι.

Οπως ειπε και ο @Evgenios_V εχεις κανει τοσο κοπο να ετοιμασεις ενα τελειο ζυμαρι με πολυ καλη υγρασια, ειναι κριμα να χανεις το ψησιμο.

Δεν θα ειναι το αποτελεσμα οπως σε φουρνακι πιτσας, αλλα θα ειναι ανωτερο του bbq σιγουρα.

Αυτα εφοσον θες neapolitan style. Αν θες αλλο ειδος, τοτε γινεται και στο bbq και στον φουρνο με πιο αργο ψησιμο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Πολύ καλό φούσκωμα το ζυμάρι σου...ΑΛΛΑ (είναι το βασικό μειονέκτημα του να ψήνεις πίτσα σε BBQ) είναι αψητο...

φιλική πρόταση μιας και απο οτι φαίνεται το ζυμάρι εχει καλή βάση για να βγάλει καλη πίτσα

1. είτε ψήσε σε πλάκα στον οικιακό φούρνο σε 2 στάδια δλδ πρωτα την βάση και μετά την βάση με τα υλικά...

2. είτε ΑΝ εχεις οπίσθιο καυστήρα στο BBQ βάλτον να ψήσει την πίτσα και τα υλικά σε συνδιασμό με μια καλά ζεσταμένει πλαάκα

3. είτε (οπως ολοι όσοι προσπαθήσαμε να βγάλουμε καλό αποτέλεσμα με BBQ και αποτυχαμε) ψάξε να πάρεις έναν εξιδυκευμένο φούρνο πιτσας πχ OONI, ROCBOX, ALPHA κτλ κτλ...!!! τότε θα δείς πραγματικά ΑΛΛΟ αποτέλεσμα...

Ένας καλός μπούσουλας για να δείς οτι τα υλικά σου ειναι ψημένα πρέπει να δείς την μοτσαρέλα να χωχλάζει...

 

16 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δες βιντεακι απο Vito στο youtube, εχει αναλυτικες οδηγιες.

Νομιζω αρχικα ζεσταινεις στο φουλ με αερα, βαζεις πανω γκριλ μετα και τερμα πανω τη σχαρα με την πετρα να καψει πολυ καλα. Ψηνεις 3-4 λεπτα  ζυμη με σαλτσα, τη βγαζεις εξω και βαζεις υλικα και ψηνεις 1 λεπτο ακομα. Κατι τετοιο θυμαμαι.

Οπως ειπε και ο @Evgenios_V εχεις κανει τοσο κοπο να ετοιμασεις ενα τελειο ζυμαρι με πολυ καλη υγρασια, ειναι κριμα να χανεις το ψησιμο.

Δεν θα ειναι το αποτελεσμα οπως σε φουρνακι πιτσας, αλλα θα ειναι ανωτερο του bbq σιγουρα.

Αυτα εφοσον θες neapolitan style. Αν θες αλλο ειδος, τοτε γινεται και στο bbq και στον φουρνο με πιο αργο ψησιμο κλπ.

Σας ευχαριστώ για γνώμες..θα δοκιμάσω στο τέρμα αέρα στον φούρνο...σε συνδυασμό με το πάνω γκριλ για να γίνει η πέτρα πολύ ζέστη...το ζυμάρι βγαίνει πολύ καλό...δηλ και στο άνοιγμα η γλουτένη έχει αναπτυχθεί φοβερά...το βλέπω εν καιρώ με τις αλλαγές που κάνω ότι υπάρχει βελτίωση...αυτό που λέτε έχω καταλήξει και εγώ ότι δεν έχω δυνατές θερμοκρασίες από την πάνω μεριά...σκοπός είναι να πάρω κάποιο εξειδικευμένο φουρνάκι πίτσας με αέριο αλλά δε ξέρω ποιο..νομίζω το ooni το έβρισκα πιο φτηνά από όσο τώρα...σχετικά με το αλεύρι είναι η μέρα με τη νύκτα....άλλη ζύμη βγήκε με το caputo...άλλο φουρνάκι αξιόλογο εκτός ooni??έχω δει το roccbox...έχει και γύρω από τον θάλαμο μόνωση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2023 στις 7:52 ΜΜ, ilpapacha είπε

Ακόμα μία επιλογή για φουρνάκι, είναι η παρακάτω

https://www.amazon.de/-/en/BGMP-9169-BK-DE/dp/B0B3DB9T1K/r

 

 

8 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

 

Σας ευχαριστώ για γνώμες..θα δοκιμάσω στο τέρμα αέρα στον φούρνο...σε συνδυασμό με το πάνω γκριλ για να γίνει η πέτρα πολύ ζέστη...το ζυμάρι βγαίνει πολύ καλό...δηλ και στο άνοιγμα η γλουτένη έχει αναπτυχθεί φοβερά...το βλέπω εν καιρώ με τις αλλαγές που κάνω ότι υπάρχει βελτίωση...αυτό που λέτε έχω καταλήξει και εγώ ότι δεν έχω δυνατές θερμοκρασίες από την πάνω μεριά...σκοπός είναι να πάρω κάποιο εξειδικευμένο φουρνάκι πίτσας με αέριο αλλά δε ξέρω ποιο..νομίζω το ooni το έβρισκα πιο φτηνά από όσο τώρα...σχετικά με το αλεύρι είναι η μέρα με τη νύκτα....άλλη ζύμη βγήκε με το caputo...άλλο φουρνάκι αξιόλογο εκτός ooni??έχω δει το roccbox...έχει και γύρω από τον θάλαμο μόνωση??

 

Στις 21/1/2023 στις 2:53 ΜΜ, ηνίοχος είπε

@alimentas   δεν ξέρω που μπορείς να το βρεις  φαινεται καλή περίπτωση μια  που περα απο την περιστροφή έχει  καυστήρα  και απο κάτω
 

 

 

Στις 21/1/2023 στις 3:38 ΜΜ, ilpapacha είπε

@alimentas ακόμα μία εναλλακτική, με υψηλότερη τιμή όμως

https://pizza1.de/witt-etna-fermo-gas-pizzaofen-16?

https://pizza1.de/witt-etna-rotante-gas-pizzaofen-mit-rotierendem-stein-16?

 

 

 

Στις 21/1/2023 στις 6:30 ΜΜ, Evgenios_V είπε

https://www.effeuno.biz/en/negozio/easy-pizza-line-ovens-effeuno/p134h-en/p134h-509-biscotto-incluso/

682€

 

Θα συμφωνήσω ότι χάνει στο θέμα διασκέδασης/user engagement, αλλά έχοντας δοκιμάσει θα πω ότι η ευκολία να πετύχεις συνεχώς εξαιρετικό αποτέλεσμα αξίζουν...

 

Στις 21/1/2023 στις 7:43 ΜΜ, alimentas είπε

Αλλη κλαση ο alfa,τρομερος.Δεν βιαζομαι αλλα νομιζω οτι η καλυτερη επιλογη σε νορμαλ λεφτα ειναι το 16αρι καρου.Συνδιαζει τα παντα.Αν επαιζε τωρα κοντα στα 700 θα το χτυπαγα επιτοπου αλλα θα περιμενω λιγο.Για παραπανω προσωπικα παντα μιλοντας μαλλον θα εμπαινα σε διαδικασια να χτισω φουρνο κ ας ηταν αποκλειστικα καρβουνο χωρις γκαζι.

 

Στις 21/1/2023 στις 7:52 ΜΜ, ilpapacha είπε

Ακόμα μία επιλογή για φουρνάκι, είναι η παρακάτω

https://www.amazon.de/-/en/BGMP-9169-BK-DE/dp/B0B3DB9T1K/r

 

Συζήτήθηκε 3-4 σελίδες πίσω οπότε ρίξε μια ματιά...

Προσωπικά έχω το 12αρι της ΟΟΝΙ και είμαι πολύ ευχαριστημένος...ταιριάζει στις δικές μου ανάγκες και όσο πάω βγάζω όλο και καλύτερο αποτέλεσμα κάθε φορά... άλλοι το βρίσκουν σχετικά μικρό το 12άρι αλλά προσωπικά με καλύπτει πληρως σε σχέση τιμή/απόδοση/φοριτότητα/αποθυκευσή και φυσικά αποτέλεσμα...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου τι κάνω εγώ. Ψήνω το ζυμάρι με την σάλτσα στο bbq, μόλις φουσκώσει μετά από 2-3 λεπτά έχω τον φούρνο αναμμένο στο grill και ένα ταψί στη πάνω σχάρα. Βάζω τα υλικά και ψήνω για ένα λεπτό. 

Λίγο μπελάς τα μέσα έξω αλλά αξίζει. 

Screenshot_2023-01-23-10-51-03-283_com.google.android.apps.photos.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

 

 

 

 

 

 

Συζήτήθηκε 3-4 σελίδες πίσω οπότε ρίξε μια ματιά...

Προσωπικά έχω το 12αρι της ΟΟΝΙ και είμαι πολύ ευχαριστημένος...ταιριάζει στις δικές μου ανάγκες και όσο πάω βγάζω όλο και καλύτερο αποτέλεσμα κάθε φορά... άλλοι το βρίσκουν σχετικά μικρό το 12άρι αλλά προσωπικά με καλύπτει πληρως σε σχέση τιμή/απόδοση/φοριτότητα/αποθυκευσή και φυσικά αποτέλεσμα...

Και εγώ για ooni λέω ...είδα και τον roccbox αλλά θέλει από όσο είδα γύρω στα 40 λεπτά για να ζεσταθεί εννοώ ο οονι 20...που σημαίνει λογικά και πιο μεγάλη κατανάλωση αερίου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

 

Σας ευχαριστώ για γνώμες..θα δοκιμάσω στο τέρμα αέρα στον φούρνο...σε συνδυασμό με το πάνω γκριλ για να γίνει η πέτρα πολύ ζέστη...το ζυμάρι βγαίνει πολύ καλό...δηλ και στο άνοιγμα η γλουτένη έχει αναπτυχθεί φοβερά...το βλέπω εν καιρώ με τις αλλαγές που κάνω ότι υπάρχει βελτίωση...αυτό που λέτε έχω καταλήξει και εγώ ότι δεν έχω δυνατές θερμοκρασίες από την πάνω μεριά...σκοπός είναι να πάρω κάποιο εξειδικευμένο φουρνάκι πίτσας με αέριο αλλά δε ξέρω ποιο..νομίζω το ooni το έβρισκα πιο φτηνά από όσο τώρα...σχετικά με το αλεύρι είναι η μέρα με τη νύκτα....άλλη ζύμη βγήκε με το caputo...άλλο φουρνάκι αξιόλογο εκτός ooni??έχω δει το roccbox...έχει και γύρω από τον θάλαμο μόνωση??

Αφου γουσταρεις ζυμες και δοκιμες κανε το βημα για φουρνακι. Ειναι ωραιο παιχνιδι. Και γω το ooni koda 12 εχω. Κοιτα γκαζι μονο, δεν αξιζει ο κοπος να ασχολεισαι με φωτια. Σε 1-1.5 λεπτο δεν θα καταλαβεις καμια διαφορα στη γευση. Μονο μπελας θα ειναι να εχεις στο νου σου τη φωτια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αφου γουσταρεις ζυμες και δοκιμες κανε το βημα για φουρνακι. Ειναι ωραιο παιχνιδι. Και γω το ooni koda 12 εχω. Κοιτα γκαζι μονο, δεν αξιζει ο κοπος να ασχολεισαι με φωτια. Σε 1-1.5 λεπτο δεν θα καταλαβεις καμια διαφορα στη γευση. Μονο μπελας θα ειναι να εχεις στο νου σου τη φωτια.

Πολύ σημαντικό είναι και το ζύμωμα.συμφωνεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alex19871987 είπε

Και εγώ για ooni λέω ...είδα και τον roccbox αλλά θέλει από όσο είδα γύρω στα 40 λεπτά για να ζεσταθεί εννοώ ο οονι 20...που σημαίνει λογικά και πιο μεγάλη κατανάλωση αερίου 

Κοίταξε θεωρώ οτι το RoccBox εν γένει καλύτερο από το OONI αλλά και αρκετά ποιο ακριβό (περι τα 500€ ειναι η τιμή του), αλλά

1. ειναι μονωμένο --> Αρα διατηρεί καλυτερα θερμοκρασίες και κινδυνευεις λιγότερο να καείς αν ακουμπήσεις οταν ειναι ζεστό

2. Έχει χοντρητερη πλάκα --> Αρα διατηρεί καλύτερα την θερμοκρασία (σε συνδιασμό με την μόνωση) και άρα βάζεις - βγάζεις πιτσες χωρίς να περιμένεις πολύ σε αντίθεση με το OONI που η 1η με την 2η θέλουν κανα 10λεπτο (δεν ειναι τραγικό αλλά αν εχεις να κάνεις 6-8 πίτσες ειναι θέμα)

3. ερχεται πλήρες εξαρτημάτων (πέραν ενος θερμόμετρου λέιζερ που ειναι απαραίτητο αλλά έχει και δικό του αναλογικό θερμόμετρομ οπότε κάνεις δουλειά για αρχή)...

κατα τα άλλα ειναι ακριβότερο και δεν ξέρω διαθεσιμότητα Ελλάδα καθώς και ΑΝ βγάζουν προσφορές κτλ. πχ εγω το ΟΟΝΙ το πηρα κανα 250αρι *με λέιζερ και Φτυάρι (που δεν συμπεριλαμβάνονται στην συσκευασία)...

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

στα 369€ υπερπλήρες πακέτο ΚΑΙ με προεγκατάστημένη την περιστροφή...Μόνο θερμόμετρο λείπει...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...