Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, vins είπε

Λοιπόν, δεν ξέρω αν τελειώνει το προπάνιο, αλλά παρατήρησα κάτι περίεργο: η ψησταριά με τις ινοξ αναβαθμίσεις φτάνει τους 300 γρήγορα και μένει εκεί. Δεν πάει βαθμό παραπάνω. Έκανα πυρόλυση χθες γιατί με τα αρνίσια έγινε χαμός από λίπη και ήταν κολλημένη εκεί. 

Επισης αφου έμεινε κάνα 5λεπτο στους 300 την άνοιξα και είδα ότι είχαν πυρακτωθεί τα καλυπτρα. Αυτό δεν ξέρω είναι φυσιολογικό; Είχαν κοκκινίσει δλδ ειδικά προς τη μέση. 

Προβληματιστηκα λίγο 

ετσι είναι. Δουλεία κάνεις και στους 250 θερμομέτρου, αν σε βόλεψε το ινοξ μην ασχόλησε περαιτέρω. Εμένα παει 220 ενώ αλλιώς 250. Σχετικά είναι ολα  όμως. Στην επιφάνεια έχεις μεγαλύτερες θερμοκρασίες. κανε το τεστ με τις φετες τοστ λίγο να δεις ζωνες αυτό είναι πιο σημαντικό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Με το προπάνιο λογικά θα έχεις λιγότερη μέγιστη θερμοκρασία. Ίσως μια διαφορά 20-30 βαθμών. Η πυράκτωση είναι φυσιολογική

 

Ευχαριστώ! Προπάνιο είχα και πριν με τα μαμά αλλά ανέβαζε και 350+

4 λεπτά πριν, sndev είπε

ετσι είναι. Δουλεία κάνεις και στους 250 θερμομέτρου, αν σε βόλεψε το ινοξ μην ασχόλησε περαιτέρω. Εμένα παει 220 ενώ αλλιώς 250. Σχετικά είναι ολα  όμως. Στην επιφάνεια έχεις μεγαλύτερες θερμοκρασίες. κανε το τεστ με τις φετες τοστ λίγο να δεις ζωνες αυτό είναι πιο σημαντικό

Ευχαριστώ, ναι είναι στα πλάνα να γίνει και αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vins είπε

Ευχαριστώ! Προπάνιο είχα και πριν με τα μαμά αλλά ανέβαζε και 350+

Ευχαριστώ, ναι είναι στα πλάνα να γίνει και αυτό!

να ξερεις εγω ξαναγύρισα στα μαντεμια πάντως 😂 την εχω την ινοξ στο μπαλκόνι κ κάθετε (δε λεω σκουριάζει γτ δεν σκουριάζει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sndev είπε

να ξερεις εγω ξαναγύρισα στα μαντεμια πάντως 😂 την εχω την ινοξ στο μπαλκόνι κ κάθετε (δε λεω σκουριάζει γτ δεν σκουριάζει)

Καλά ινοξ σχάρα δεν πάει χαμένη! Ποια ψησταριά έχεις αν επιτρέπεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vins είπε

Καλά ινοξ σχάρα δεν πάει χαμένη! Ποια ψησταριά έχεις αν επιτρέπεται; 

ψηνω στην campingaz 3 ls plus κάτι τέτοιο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσφορές στις Jamestown από Praktiker με δωρεάν μεταφορικα:

https://www.praktiker.gr/c/psistaries-ygraeriou-1368/MAPKA-JAMESTOWN?criteria=aec0e79db8d8c7f3&sf=1

Οφ τοπικ για λάτρεις κάρβουνου:

https://www.praktiker.gr/m/p/psistaria-karvounou-nattera-kettle-45-132988

https://www.praktiker.gr/m/p/psistaria-nattera-karvounoubarell-ii-133109

Τα δωρεάν μεταφορικα είναι πάνω από 40€ νομίζω,  όποτε η δεύτερη κάρβουνου συμφέρει και χωρίς να έχεις κατάστημα κοντά. 

 

Επεξ/σία από vins
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτή την ηλιόλουστη Κυριακή, χρειαζόταν να μπει κάτι τις στη σχάρα που να ζητάει μια μπυρίτσα. Οι μπριζόλες και οι πουρέδες ας περιμένουν...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jspawn είπε

Από κατανάλωση σε σχέση με την κόκκινη του μείγματος πως την είδες έχει περισσότερη η το ίδιο ; 

Είχα χρησιμοποιήσει συμβατική μπουκάλα και όχι την coral prime μείγμα. Δεν υπάρχει κάποια διαφορά στην κατανάλωση. Είναι αναλόγως πως ψήνεις (ένταση καυστήρων, καιρικές συνθήκες, ώρα ψησίματος κτλ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vins είπε

Ευχαριστώ! Προπάνιο είχα και πριν με τα μαμά αλλά ανέβαζε και 350+

Δοκίμασε και χωρίς νερό να δεις αν και δε νομίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δοκίμασε και χωρίς νερό να δεις αν και δε νομίζω. 

Μπα δεν παίζει ρόλο, το ταψι το είχα πριν τα υπόλοιπα, όποτε με τις τελευταίες προσθήκες χτυπάει ταβάνι. Περίεργο αλλά οκ, δε χρειάζομαι 350 συχνά 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alex19871987 είπε

Πάμε για αποτέλεσμα

Δοκίμασε να την κάνεις στο φούρνο, θα έχεις ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα από το bbq.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια και το ψησιμο της πιτσας στην ψησταρια μου ειχε αφησει πολυ καλες εντυπωσεις (σε πετρα αλλα και σε μαντεμενια πλακα) πηρα 2 πετρες 30cm η καθε μια ωστε να χωρανε  στην phantom rogue rse 425 και να μπορω να ψησω ταυτοχρονα 2 πιστες. Με τη χρηση του πλευρικου καυστηρα στο τελειωμα το αποτελεσμα ηταν αρκετα καλο (φυσικα επρεπε να ειμαι απο πανω και να τις γυριζω ωστε να μην αρπαξουν πολυ).

Διαβαζοντας ομως καποιες παλαιοτερες δημοσιευσεις σχετικα με αλλους εναλακτικους τροπους για το ψησιμο της πιτσας  π.χ. Koda,  επεσε το ματι μου και στα ηλεκτρικα φουρνακια με πετρα οπως τα G3 Ferrari. Μετα απο διαβασμα και καποια video reviews και λογω του σχετικα  χαμηλου κοστους κατεληξα στο Αriete 909. Εφτιαξα 3 πιτσες μεσα σε πολυ λιγη ωρα και το αποτελεσμα ηταν οντως παρα πολυ καλο. Με λιγο κατω απο 10 λεπτα προθερμανση η θερμοκρασια της πετρας εφτασε περιπου στους 370 βαθμους και σε λιγοτερο απο 4 λεπτα η πιτσα ηταν ετοιμη.  Οποτε η ψησταρια μαλλον θα μεινει για τις υπολοιπες χρησεις..

 

Επεξ/σία από ppetros
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ppetros είπε

Μια και το ψησιμο της πιτσας στην ψησταρια μου ειχε αφησει πολυ καλες εντυπωσεις (σε πετρα αλλα και σε μαντεμενια πλακα) πηρα 2 πετρες 30cm η καθε μια ωστε να χωρανε  στην phantom rogue rse 425 και να μπορω να ψησω ταυτοχρονα 2 πιστες. Με τη χρηση του πλευρικου καυστηρα στο τελειωμα το αποτελεσμα ηταν αρκετα καλο (φυσικα επρεπε να ειμαι απο πανω και να τις γυριζω ωστε να μην αρπαξουν πολυ).

Διαβαζοντας ομως καποιες παλαιοτερες δημοσιευσεις σχετικα με αλλους εναλακτικους τροπους για το ψησιμο της πιτσας  π.χ. Koda,  επεσε το ματι μου και στα ηλεκτρικα φουρνακια με πετρα οπως τα G3 Ferrari. Μετα απο διαβασμα και καποια video reviews και λογω του σχετικα  χαμηλου κοστους κατεληξα στο Αriete 909. Εφτιαξα 3 πιτσες μεσα σε πολυ λιγη ωρα και το αποτελεσμα ηταν οντως παρα πολυ καλο. Με λιγο κατω απο 10 λεπτα προθερμανση η θερμοκρασια της πετρας εφτασε περιπου στους 370 βαθμους και σε λιγοτερο απο 4 λεπτα η πιτσα ηταν ετοιμη.  Οποτε η ψησταρια μαλλον θα μεινει για τις υπολοιπες χρησεις..

 

Ο λόγος δηλαδή είναι τα 4 λεπτά ; γιατί το να περιμένω και 10 λεπτά παραπάνω δεν έγινε και κάτι, για εμένα πάντα μιλάω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...