Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Για τον Alfa Brio

https://www.alfaforni.com/en/product/brio/

 

Αλλη κλαση ο alfa,τρομερος.Δεν βιαζομαι αλλα νομιζω οτι η καλυτερη επιλογη σε νορμαλ λεφτα ειναι το 16αρι καρου.Συνδιαζει τα παντα.Αν επαιζε τωρα κοντα στα 700 θα το χτυπαγα επιτοπου αλλα θα περιμενω λιγο.Για παραπανω προσωπικα παντα μιλοντας μαλλον θα εμπαινα σε διαδικασια να χτισω φουρνο κ ας ηταν αποκλειστικα καρβουνο χωρις γκαζι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά τι έχει καλύτερη απόδοση ρε παιδιά γιατί έχω μπερδευτεί η προπανίου η το μίγμα ; Έχω της prime μίγμα και έλεγα να δοκιμάσω μια προπανίου αλλά θέλει και άλλον ρυθμιστή είναι καλύτερη  η χειρότερη του προπανίου τελικά ; Αν είναι καλύτερη να αλλάξω και ρυθμιστή αν είναι και να πάρω προπανίου .

Επεξ/σία από jspawn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jspawn είπε

Τελικά τι έχει καλύτερη απόδοση ρε παιδιά γιατί έχω μπερδευτεί η προπανίου η το μίγμα ; Έχω της prime μίγμα και έλεγα να δοκιμάσω μια προπανίου αλλά θέλει και άλλον ρυθμιστεί είναι καυτερή η χειρότερη του προπανίου τελικά ; Αν είναι καλύτερη να αλλάξω και ρυθμιστή αν είναι και να πάρω προπανίου .

Το προπάνιο έχει καλύτερη απόδοση σε χαμηλές θερμοκρασίες και πολύωρα ψησίματα. Προσωπικά χρησιμοποιώ coral prime προπάνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilpapacha είπε

Το προπάνιο έχει καλύτερη απόδοση σε χαμηλές θερμοκρασίες και πολύωρα ψησίματα. Προσωπικά χρησιμοποιώ coral prime προπάνιο.

Συνήθως όμως στην Ελλάδα έχουμε υψηλές θερμοκρασίες δουλεύει το ίδιο καλά και σε αυτές η εκεί δουλεύει καλύτερα το μίγμα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, jspawn είπε

Συνήθως όμως στην Ελλάδα έχουμε υψηλές θερμοκρασίες δουλεύει το ίδιο καλά και σε αυτές η εκεί δουλεύει καλύτερα το μίγμα ;

Ποια ψησταριά έχεις και τι ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζεις με την μπουκάλα που χρησιμοποιείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilpapacha είπε

Ποια ψησταριά έχεις και τι ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζεις με την μπουκάλα που χρησιμοποιείς;

Έχω την Jamestown 3.2 απλά παρατηρώ προς το τέλος της φιάλης πέφτει αρκετά η πίεση ενώ στο μάτι το εξωτερικό δουλεύει κανονικά στους καυστήρες πεθαίνει και έλεγα μήπως με του προπανίου είχε μεγαλύτερη πίεση μέχρι το τέλος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, jspawn είπε

Έχω την Jamestown 3.2 απλά παρατηρώ προς το τέλος της φιάλης πέφτει αρκετά η πίεση ενώ στο μάτι το εξωτερικό δουλεύει κανονικά στους καυστήρες πεθαίνει και έλεγα μήπως με του προπανίου είχε μεγαλύτερη πίεση μέχρι το τέλος .

Τα δουλεύεις όλα μαζί τα μάτια? Μήπως ο ρυθμιστής σου δεν είναι ο κατάλληλος? Δες τα χαρακτηριστικά του μαμά και αυτού που έχεις τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Τα δουλεύεις όλα μαζί τα μάτια? Μήπως ο ρυθμιστής σου δεν είναι ο κατάλληλος? Δες τα χαρακτηριστικά του μαμά και αυτού που έχεις τώρα. 

Τον ρυθμιστή τον πήρα μαζί με την μπουκάλα και είναι για την συγκεκριμένη μπουκάλα και μόνο είναι η coral gas prime η κόκκινη όταν είναι καινούργια η μπουκάλα και όλα μαζί να τα ανάβω δεν έχει κανένα θέμα όταν είναι στα τελευταία της ενώ πχ ανάβω το πλαϊνό μάτι και μαγειρεύω κανονικά αν δοκιμάσω μετά να ανάψω τους καυστήρες ίσα ίσα που ανάβουν δεν έχουν καθόλου δύναμη σε σχέση με την δύναμη που έχει το μάτι έστω και αν αναψω μόνο τον έναν , βέβαια όλα αυτά όπως είπα μόνο όταν η φιάλη είναι προς το τέλος της αν είναι καινούργια δουλεύουν όλα στο φουλ κανονικά , γιαυτο αναρωτιέμαι αν πάω σε προπανίου θα έχει μεγαλύτερη πίεση ώστε να δουλεύει κομπλέ ως το τέλος η πάλι τα ίδια θα κάνει ; 

Επεξ/σία από jspawn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jspawn είπε

Τον ρυθμιστή τον πήρα μαζί με την μπουκάλα και είναι για την συγκεκριμένη μπουκάλα και μόνο είναι η coral gas prime η κόκκινη όταν είναι καινούργια η μπουκάλα και όλα μαζί να τα ανάβω δεν έχει κανένα θέμα όταν είναι στα τελευταία της ενώ πχ ανάβω το πλαϊνό μάτι και μαγειρεύω κανονικά αν δοκιμάσω μετά να ανάψω τους καυστήρες ίσα ίσα που ανάβουν δεν έχουν καθόλου δύναμη σε σχέση με την δύναμη που έχει το μάτι έστω και αν αναψω μόνο τον έναν , βέβαια όλα αυτά όπως είπα μόνο όταν η φιάλη είναι προς το τέλος της αν είναι καινούργια δουλεύουν όλα στο φουλ κανονικά , γιαυτο αναρωτιέμαι αν πάω σε προπανίου θα έχει μεγαλύτερη πίεση ώστε να δουλεύει κομπλέ ως το τέλος η πάλι τα ίδια θα κάνει ; 

Πιο μεγάλη πίεση έχει η μπουκάλα προπανιου, αλλά ο ρυθμιστής θα την περιορίζει στα 37mbar. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους φίλους της πιτσας (με ι μην μπερδευτουμε)...16 ώρες poolish...με caputo κόκκινο....νομίζω σε σχέση με άλλο τύπου 00 έχει πιο δύναμη στην υφή του...τι άλλο ήταν με 10.5 γρ πρωτεΐνης αυτό 12.5

Screenshot_2023-01-22-10-07-16-565_com.miui.gallery.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, δεν ξέρω αν τελειώνει το προπάνιο, αλλά παρατήρησα κάτι περίεργο: η ψησταριά με τις ινοξ αναβαθμίσεις φτάνει τους 300 γρήγορα και μένει εκεί. Δεν πάει βαθμό παραπάνω. Έκανα πυρόλυση χθες γιατί με τα αρνίσια έγινε χαμός από λίπη και ήταν κολλημένη εκεί. 

Επισης αφου έμεινε κάνα 5λεπτο στους 300 την άνοιξα και είδα ότι είχαν πυρακτωθεί τα καλυπτρα. Αυτό δεν ξέρω είναι φυσιολογικό; Είχαν κοκκινίσει δλδ ειδικά προς τη μέση. 

Προβληματιστηκα λίγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, jspawn είπε

Έχω την Jamestown 3.2 απλά παρατηρώ προς το τέλος της φιάλης πέφτει αρκετά η πίεση ενώ στο μάτι το εξωτερικό δουλεύει κανονικά στους καυστήρες πεθαίνει και έλεγα μήπως με του προπανίου είχε μεγαλύτερη πίεση μέχρι το τέλος .

Το προπάνιο έχει καλύτερη «συμπεριφορά» μέχρι το τέλος. Εάν «ζητάς» όμως περισσότερο αέριο απ´ ότι υπάρχει μέσα στην μπουκάλα, θα έχεις μειωμένη απόδοση. Οι ρυθμιστές και οι μπουκάλες, έχουν ακριβώς το ίδιο σύστημα/κούμπωμα. Οι διάφορες, μεταξύ των ρυθμιστών, είναι δύο. Ο κόκκινος ρυθμιστής, που είναι για την κόκκινη μπουκάλα/μείγμα, είναι στα 30mbar με 1,3kg/h, ενώ ο γκρι ρυθμιστής, που είναι για την γκρι μπουκάλα/προπάνιο, είναι στα 37mbar με 1,5kg/h. 

Έπειτα από την εμπειρία που είχα με μπουκάλα μείγματος, άλλαξα σε προπάνιο και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο θέμα

 

15 λεπτά πριν, vins είπε

Λοιπόν, δεν ξέρω αν τελειώνει το προπάνιο, αλλά παρατήρησα κάτι περίεργο: η ψησταριά με τις ινοξ αναβαθμίσεις φτάνει τους 300 γρήγορα και μένει εκεί. Δεν πάει βαθμό παραπάνω. Έκανα πυρόλυση χθες γιατί με τα αρνίσια έγινε χαμός από λίπη και ήταν κολλημένη εκεί. 

Επισης αφου έμεινε κάνα 5λεπτο στους 300 την άνοιξα και είδα ότι είχαν πυρακτωθεί τα καλυπτρα. Αυτό δεν ξέρω είναι φυσιολογικό; Είχαν κοκκινίσει δλδ ειδικά προς τη μέση. 

Προβληματιστηκα λίγο 

Με το προπάνιο λογικά θα έχεις λιγότερη μέγιστη θερμοκρασία. Ίσως μια διαφορά 20-30 βαθμών. Η πυράκτωση είναι φυσιολογική

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Το προπάνιο έχει καλύτερη «συμπεριφορά» μέχρι το τέλος. Εάν «ζητάς» όμως περισσότερο αέριο απ´ ότι υπάρχει μέσα στην μπουκάλα, θα έχεις μειωμένη απόδοση. Οι ρυθμιστές και οι μπουκάλες, έχουν ακριβώς το ίδιο σύστημα/κούμπωμα. Οι διάφορες, μεταξύ των ρυθμιστών, είναι δύο. Ο κόκκινος ρυθμιστής, που είναι για την κόκκινη μπουκάλα/μείγμα, είναι στα 30mbar με 1,3kg/h, ενώ ο γκρι ρυθμιστής, που είναι για την γκρι μπουκάλα/προπάνιο, είναι στα 37mbar με 1,5kg/h. 

Έπειτα από την εμπειρία που είχα με μπουκάλα μείγματος, άλλαξα σε προπάνιο και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο θέμα

 

Με το προπάνιο λογικά θα έχεις λιγότερη μέγιστη θερμοκρασία. Ίσως μια διαφορά 20-30 βαθμών. Η πυράκτωση είναι φυσιολογική

 

Από κατανάλωση σε σχέση με την κόκκινη του μείγματος πως την είδες έχει περισσότερη η το ίδιο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...