Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, vins είπε

Τώρα… γίναμε! 

Απίστευτο το να ξέρεις ότι τελειώνεις το ψήσιμο και τα βάζεις όλα για πλύσιμο 😂

Περισσότερα το βράδυ!

Ποσο σου πηγε το upgrade? Τουλαχιστον ξερεις οτι η σχαρα αυτη θα σου ειναι χρησιμη και σε κανενα χτιστο bbq, δεν θα παει χαμενη δλδ.

Επειδη βλεπω οτι ψαχνεσαι για αναβαθμιση ψησταριας και σε ενδιαφερει το ευκολο καθαρισμα, να ξερεις οτι τα τοιχωματα της weber που εχω εγω πχ, επειδη ειναι χυτο αλουμινιο και δεν ειναι λειο οπως οι λαμαρινες της naterial, καθαριζει πολυ πιο δυσκολα. Εχω την εντυπωση οτι η ναπολεον ειναι καπως πιο γυαλισμενο το αλουμινιο και ισως καθαριζει ενα τσακ πιο ευκολα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

29 λεπτά πριν, gpasxa είπε

Πάντως και από εμφάνιση τα σπαέι, σαν καινούργια 👌

Ευχαριστώ φίλε, όντως είναι και πιο όμορφη οπτικά!

23 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Μπράβο ωραία μετατροπή , τέρμα οι σκουριές  

Ναι και το τυραννισμα στο καθάρισμα 😅

21 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ποσο σου πηγε το upgrade? Τουλαχιστον ξερεις οτι η σχαρα αυτη θα σου ειναι χρησιμη και σε κανενα χτιστο bbq, δεν θα παει χαμενη δλδ.

Επειδη βλεπω οτι ψαχνεσαι για αναβαθμιση ψησταριας και σε ενδιαφερει το ευκολο καθαρισμα, να ξερεις οτι τα τοιχωματα της weber που εχω εγω πχ, επειδη ειναι χυτο αλουμινιο και δεν ειναι λειο οπως οι λαμαρινες της naterial, καθαριζει πολυ πιο δυσκολα. Εχω την εντυπωση οτι η ναπολεον ειναι καπως πιο γυαλισμενο το αλουμινιο και ισως καθαριζει ενα τσακ πιο ευκολα.

Ευχαριστώ για την πληροφορία!
Ναι η σχάρα θα χρησιμοποιείται και στο κάρβουνο εννοείται! 

Το θέμα μου δεν ήταν στον κάδο, αυτόν με λίγο ζέσταμα και σπάτουλα έφευγαν όλα (δεν κάνω πυρόλυση στη Naterial γιατί είμαι σίγουρος ότι θα μειώσω το χρόνο ζωής της και επίσης δεν είδα να μου χρειάζεται). Αυτά που άλλαξα ήταν το θέμα μου και ελπίζω τώρα να τελειώνω και να μπαίνουν για πλύσιμο!

5 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Ναι για πες ετσι κοστος να εχουμε μια ιδεα

Όπως ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ, η ψησταριά μαζί με τις αναβαθμίσεις σε ανοξειδωτα (ταψι, καλυπτρα και διαιρούμενη σχάρα), μου κόστισε λιγότερο από 280€ σύνολο.

140 είχα πάρει την ψησταριά. Και περίπου άλλα τόσα κόστισαν ολες οι αναβαθμίσεις. 

Να σημειώσω οτι αν δεν είχα πάρει τόσο φθηνά την ψησταριά, δε νομίζω ότι θα έδινα έστω και σταδιακά αυτά τα χρήματα για αναβάθμιση. Θα πήγαινα απευθείας σε κάτι καλύτερο. Στα 280€ όμως τελική, με τόσα ινοξ κομμάτια, δε νομίζω ότι θα έβρισκα κάτι αντίστοιχο, ακόμα κι αν έψαχνα να το πάρω εξαρχής.

Επίσης δε θα τα έδινα αν δεν έψηνα τόσο συχνά (σχεδόν καθημερινά οπως έχω αναφέρει πολλάκις).

Τέλος, η σχάρα, όπως και το ταψι με το βρυσακι είναι πράγματα που χρησιμοποιω/μπορώ να χρησιμοποιήσω και αλλού (ακόμα και αν δώσω την ψησταριά).

Όποτε δείτε τα και ζυγίστε τα όσοι το σκέφτεστε. Στην προκειμένη, εγώ τα ζύγισα και κατέληξα ότι αξίζουν αυτά τα λεφτά να μην τυραννιέμαι στο καθάρισμα (ψυχική υγεία). Αλλά ψηνω συνέχεια, όχι μια στο τόσο. Αν έψηνα αραιά και που, σαφέστατα και δε θα τα έκανα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Θες να μας πεις το κοστος? τοσο η σχαρα, τοσο οι φλογοκρυπτες, απο ποιο μαγαζι κλπ? δεν τιθεται θεμα διαφημισης, ευχαριστω.

Αν δεν τίθεται θέμα διαφήμισης, το ταψι το εκανα στις σομπες Βαλμάς στη Θεσσαλονίκη και τα καλυπτρα και τη σχάρα τα έκανα στο GBG Inox στην Καστοριά. Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί τους (έχουν τηλέφωνα online) και να σας πουν ακριβές κόστος για αυτά που ψάχνετε.

Δε θα ήθελα να πω επακριβώς το κόστος για το καθένα, καθώς οι τιμές των υλικών κάθε μέρα αλλάζουν, κι επισης ήταν custom κατασκευες, όποτε θα σας πουν οι ίδιοι. Και οι 2 είναι πολύ εξυπηρετικοί και άμεσοι!

Στο περίπου έχετε μια ιδέα. 

Επεξ/σία από vins
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γυρω στα 80-90 πανε οι σχαρες απ οσο γνωριζω. Εξαρταται φυσικα απο το παχος/βαρος και το εμβαδον.

Παντως αν ειναι να κανει καποιος ας κανει χοντρη σχαρα να κραταει καλα θερμοκρασια.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

χαίρομαι που σε διασκεδάζω ,
να φανταστώ οτι το συμπέρασμα   σου προκείπτει απο βαθιά  γνώση που έχεις  στο αντικείμενο    θα χαρώ πολύ να τις μοιραστείς  μαζί μας   αυτός δεν είναι άλλωστε και ο λόγος που γράφουμε  εδώ

Αγαπητέ, πραγματικά δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να αντιπαραθέσουμε τα πόσα ξέρει ο καθείς μας (το κάνεις συστηματικά σε αρκετά ποστ ήδη) για θέματα που οι ειδημονες του είδους έχουν αποφανθεί...

Κατα τα άλλα μπορούμε ολοι να είμαστε κρητές και οχι απλά να τρώμε αμάσητο αυτό που μας πουλάνε...αλλά το να απαξιώνουμε τα πάντα ((το κάνεις συστηματικά σε αρκετά ποστ ήδη) γιατί απλά εχουμε μια πίστη σε αυτό που πιστεύουμε και αγοράσαμε πιστευω οτι ειναι τουλάχιστον αστείο...εξού και η διασκέδαση...

Οπότε καθείς κρίνει και μπορεί να κριθεί...

Ευχαριστώ καλά ψησίματα...

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Γυρω στα 80-90 πανε οι σχαρες απ οσο γνωριζω. Εξαρταται φυσικα απο το παχος/βαρος και το εμβαδον.

Παντως αν ειναι να κανει καποιος ας κανει χοντρη σχαρα να κραταει καλα θερμοκρασια.

Προσωπικά είχα συζητήσει με κάποιον που κατασκεύαζε τέτοιες σχάρες και η τιμή (Ειχα γράψει κάπου στο φορουμ δεν μπορώ να το βρώ) ηταν λίγο κάτω απο τις μαμά...

θεώρησα οτι πάει να με δαγκώσει και δεν προχώηρα...

Είπα να πάω να πάρω τις μαμά αλλά μετά σκέφτηκα οτι και οι μαντεμένιες δεν ειναι δα και τόσος κόπος...οπότε εμεινα με αυτές... ΑΝ τωρα χαλασουν για τον οποιοδήποτε λόγο τότε λογικά θα τις αλλάξω με ανοξοίδωτες...

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Evgenios_V είπε

Αγαπητέ, πραγματικά δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να αντιπαραθέσουμε τα πόσα ξέρει ο καθείς μας (το κάνεις συστηματικά σε αρκετά ποστ ήδη) για θέματα που οι ειδημονες του είδους έχουν αποφανθεί...

Κατα τα άλλα μπορούμε ολοι να είμαστε κρητές και οχι απλά να τρώμε αμάσητο αυτό που μας πουλάνε...αλλά το να απαξιώνουμε τα πάντα ((το κάνεις συστηματικά σε αρκετά ποστ ήδη) γιατί απλά εχουμε μια πίστη σε αυτό που πιστεύουμε και αγοράσαμε πιστευω οτι ειναι τουλάχιστον αστείο...εξού και η διασκέδαση...

Οπότε καθείς κρίνει και μπορεί να κριθεί...

Ευχαριστώ καλά ψησίματα...

αλήθεια τώρα ;   με κρίνεις και συμπεριφέρεσαι  απαξιωτικά,  γιατί γράφω οτι το αλουμίνιο  είναι το χειρότερο υλικό  που μπορεί  επιλέξει κάποιος για μια ψησταριά .  χωρίς να έχεις την παραμικρή ιδέα  για το τί μιλάμε ;  με μοναδικό κριτήριο οτι το επιλέξαν  κάποιο κατασκευαστές ;
ξέρεις πως λέγετε αυτό ;  κακοήθεια
θα σε συμβούλευα  να μην ασχολείσαι με κάτι που αγνοείς γιατί εκτίθεσαι
καλό σου βράδυ
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

αλήθεια τώρα ;   με κρίνεις και συμπεριφέρεσαι  απαξιωτικά,  γιατί γράφω οτι το αλουμίνιο  είναι το χειρότερο υλικό  που μπορεί  επιλέξει κάποιος για μια ψησταριά .  χωρίς να έχεις την παραμικρή ιδέα  για το τί μιλάμε ;  με μοναδικό κριτήριο οτι το επιλέξαν  κάποιο κατασκευαστές ;
ξέρεις πως λέγετε αυτό ;  κακοήθεια
θα σε συμβούλευα  να μην ασχολείσαι με κάτι που αγνοείς γιατί εκτίθεσαι
καλό σου βράδυ
 

Είσαι εντυπωσιακός...

εκμεταλεύεσαι την ευγένεια των συμφουρμητών που σε αφήνουν συστηματικά να απαξιώνεις τους πάντες σαν κατασκευαστες ψησταριών και κατ'επέκταση και τους καταναλωτές τους (εμάς δλδ) μιας και τους θεωρείς κουτάβια που έπεσαν στην παγίδα του μαρκετινγκ των εταιριών (οπως ειπες σε προσφατο ποστ σου) για να στηρίξεις την επιλογή σου...

και μετά προσπαθείς να απαξιώσεις αυτόν που σε έκρινε για αυτό που συστηματικά κάνεις, απο την στιγμή που μπήκες σε αυτή την παρεά, με ύβρεις...

πόσο ποιο Typical που λένε και στο χωριό μου...καλο σου βράδυ αγαπητέ και καλά ψησίματα στην ολο ανοξοίδωτη υπέρτέλεια ψησταριά σου... που ουτε ο κατασκευαστής της να ήσουν...

όταν η exivos εφτιαχνε ψησταριές οι αλλοι χτυπάγαν ακομα πέτρες για να ανάψουν φωτιά ενα πράγμα...

Επεξ/σία από Evgenios_V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Νέα προϊόντα Weber αρκετά ενδιαφέροντα

 

Οι ηλεκτρικές φαίνονται πολύ όμορφες και με επιλογή χρωμάτων. Οι επιλογές σε αυτόν τον τύπο θα πληθαίνουν.

Επίσης αρκετό ενδιαφέρον έχει και η πλάκα που θα καλύπτει όλη την επιφάνεια του κυρίως χώρου ψησίματος.

Σε ένα ποστ από ομάδα Napoleon της Αμερικής, ένα μέλος είχε βάλει 2 μαντεμένιες πλάκες. Είχε κάνει σχετική ερώτηση στο επίσημο προφίλ της Napoleon στο Facebook και του είχαν απαντήσει ότι μπορεί να το κάνει, χωρίς να αντιμετωπίσει κάποιο θέμα.

2E5906AA-77F3-43E3-8E69-0CB9F61861A3.jpeg.615afae4c69c3000db4e2006249f4ada.jpeg27D7BBEB-8F55-498A-BC06-3607AD299D4F.jpeg.747924517e8336fbccf2c4fd0951916c.jpeg

 

Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει 2 μαντεμένιες πλάκες.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2023 στις 3:26 ΜΜ, ηνίοχος είπε

εδώ κάνεις  μεγάλο λάθος , μπορεί να  καθυστερήσει ένα δύο λεπτά μεχρι να φτάσει στη θερμοκρασια  λειτουργίας η ψησταριά  απο κει και πέρα όμως το νερό πέρα απο την υγρασία που προσφερει στο χώρο   βοηθάει και  ώστε να υπάρχει σταθερή θερμοκρασία σε όλη τη διάρκεια του ψήσιματος
το ακρίβως αντίθετο συμβαίνει με το αλουμίνιο  που τεχνικά είναι το χειρότερο υλικό  που θα μπορούσε να επιλεγεί για μια ψησταριά   και αυτό διότι   απαιτεί πολύ ενέργεια  συγκεκριμένα τη διπλάσια απο  όση χρειάζεται  ο  χάλυβας  για να ζεσταθεί     και λόγο της καλής  αγωγιμότητας   χάνει αυτή την ενέργεια  πολύ εύκολα    πέντε φορές  ποιο γρήγορα σε σχέση  μάλιστα με τον χάλυβα     σα σχέση μάλιστα με το ανοξείδωτο  η διαφορά γίνεται χαώδης   αφού χάνει την θερμοκασία δεκαπέντε (15) φορές  ταχύτερα .
 πραγματικά  είναι απορίας αξιο για ποιο λόγο επιλέχτηκε το αλουμίνιο σαν υλικό βάσης σε ψησταριά

 

Και επειδή σε ότι γράφουμε θα πρέπει να το τεκμηριώσουμε , όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να ρίξουν μια ματιά

 

Screenshot_20230119-205959~2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

γιατί γράφω οτι το αλουμίνιο  είναι το χειρότερο υλικό  που μπορεί  επιλέξει κάποιος για μια ψησταριά .  χωρίς να έχεις την παραμικρή ιδέα  για το τί μιλάμε ;  με μοναδικό κριτήριο οτι το επιλέξαν  κάποιο κατασκευαστές ;

Θανάση, σίγουρα οι συγκεκριμένοι κατασκευαστές δεν είναι όποιοι κι όποιοι. Η Weber φτιάχνει ψησταριές ούτε και εγώ ξέρω πόσα χρόνια. Βλέπω genesis σε αμερικανικά φόρουμ 20-30 ετών και είναι σαν καινούριες με λίγη συντήρηση. Πιστεύεις ότι αν δεν ήταν το χυτο αλουμίνιο κατάλληλο γι' αυτή τη δουλειά δεν θα το είχαν αλλάξει μέσα στα χρόνια? Μπορεί να υπάρχει καταλληλότερο για τη θερμοκρασία? Ναι μπορεί. Μπορεί το αλουμίνιο να υπερέχει σε άλλους τομείς? Προφανώς για να το έχουν επιλέξει και οι 3 μεγάλοι κατασκευαστές οικιακών ψησταριων. 

Το να είναι κάτι από ανοξείδωτο δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και καλύτερο. Πχ το καπάκι της exivos που είναι από λεπτή λαμαρίνα και αν σηκώσεις το καπάκι από την άκρη στραβώνει και βρίσκει στο υπόλοιπο σώμα. Το έχουμε δει στα βίντεο που ανεβαίνουν από χρήστες στο Facebook. Ναι μεν λοιπόν είναι καλό το ανοξείδωτο, αλλά είναι και ακριβό, οπότε επέλεξες λεπτή λαμαρίνα για να μειώσεις το κόστος με αυτό το αποτέλεσμα, που άλλους μπορεί να μην τους ενοχλεί, άλλους όμως τους ενοχλεί. Για το υπόλοιπο σώμα δεν έχω άποψη, αλλά αν είναι το ίδιο πάχος με του καπακιου, τότε μπορεί ακόμα και το "χειρότερο" αλουμίνιο όπως λες, να συμπεριφέρεται καλύτερα από το λεπτό ανοξείδωτο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update:

Από την πολλή προσμονή ξέχασα τελείως να λαδώσω τη σχάρα… Μόλις το αντιλαμβάνομαι λέω ωχ, θα κολλήσουν όλα (είχαν και μουστάρδα). Όλα οκ τελικά, δεν αντιμετώπισα κολλήματα.

1) Ανεβάζει πιο γρήγορα θερμοκρασία πλέον, αλλά τη χάνει και λίγο πιο γρήγορα (αναμενόμενο).

2) Στήθος κοτοπουλο μεν, αλλά δεν είχα καθόλου ανάφλεξη. Μηδέν όμως. Ακόμα και στο στήθος, η μανισια θα είχε τα θεματάκια της αν ειχα όλους τους καυστήρες στο τέρμα. Περισσότερα για αυτό μόλις ψησω λιπαρό κρέας.

3) Πολύ μεγάλη διαφορά στη διαχείριση της φλόγας. Βλέπω άμεση απόκριση από τον καυστήρα στο φλογοκρυπτη και έπειτα στη σχάρα. Ουσιαστικά χρειάστηκε να την «ξαναμάθω». Σημαντικό και θα βοηθήσει σε άλλα κρέατα.

4) Δε χρειάστηκε καν να βγάλω να πλύνω. Τρίψιμο με τριπλή βούρτσα ατσάλινη πλέον και όλα όμορφα. 

Δηλωνω αρκετά ευχαριστημένος στην πρώτη επαφή.

Μόλις ψησω αληθινό κρέας -και όχι την απομίμηση που μοιάζει με τοφου- θα επανέλθω 😅

 

16FE094B-892C-4EBA-BCE5-10EC091DF61E.jpeg

Επεξ/σία από vins
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...