Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

4 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Για όποιον ενδιαφέρεται

https://www.car.gr/xyma/view/330184631-weber-spirit-2-metaxeirismeni

Δεν αξιζει σε αυτη την τιμη. Βγαινει συχνα σε αυτη την τιμη καινουρια. Οποτε οποιος βιαζεται δινει κανα 30-40αρι ακομα και την παιρνει καινουρια τωρα.

image.png.8905713b0521bdbe36c76e1e22933d70.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δεν αξιζει σε αυτη την τιμη. Βγαινει συχνα σε αυτη την τιμη καινουρια. Οποτε οποιος βιαζεται δινει κανα 30-40αρι ακομα και την παιρνει καινουρια τωρα.

image.png.8905713b0521bdbe36c76e1e22933d70.png

Αναφέρει ότι είναι συζητήσιμη, οπότε οποίος ενδιαφέρεται θα μπορέσει να «πετύχει» καλύτερη τιμή. Όπως και να ‘χει το Πάσχα είναι «κοντά» και ίσως υπάρξουν προσφορές. Με βάση αυτά που βλέπω σε μεταχειρισμένα, όχι μόνο σε ψησταριές, μπορεί κάποιος να βρει πάντως αρκετά πράγματα σε πολύ καλή κατάσταση και καλή τιμή. Ήδη έχω πάρει κάποια πράγματα, για ένα πρότζεκτ που θέλω να έχω έτοιμο μέχρι το Πάσχα, εάν τα καταφέρουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σε ψησταριες τυπου naterial χωρις ιδιαιτερο βαθος, λογικα βοηθαει στις αναφλεξεις γιατι ακριβως κατω απο τους καυστηρες ειναι ο πατος που μαζευει ολα τα λιπη. Σε ψησταριες τυπου weber/napoleon/broilking που ειναι διοροφες*, δεν εχει κανενα νοημα ολο αυτο με το νερο. 

Στη δικη μου στα 3 χρονια μια φορα εχει αρπαξει μονο το ενα πλαγιο κατω τοιχωμα σε διαδικασια πυρολυσης και την ειχα πολυ βρωμικη. Συνηθως σε διαδικασια πυρολυσης θα μου αρπαξει φωτια η σχαρα απο τα λιπη που εχουν μαζευτει στο στρογγυλο κομματι που αφαιρειται. 

*διοροφη εννοω οτι κατω απο τους καυστηρες εχει αλλο ενα σετακι ανακλαστηρες για να αντανακλουν τη θερμοτητα καλυτερα. Οποτε εχει αρκετο βαθος και ειναι δυσκολο να αρπαξει ο καδος.

ΥΓ. Βαζοντας ταψι με 3 λιτρα νερο, να εχετε στο νου σας οτι το νερο αυτο θα τραβαει θερμοτητα, οποτε θα υπαρχει μεγαλυτερη καταναλωση απ οτι ηταν πριν χωρις αυτο και επισης ισως χαλασει και η ομοιομορφια στο ψησιμο, αφου ο καδος εχεις σχεδιαστει να αντανακλαει τη θερμοτητα και να εχουμε πιο ομοιομορφο ψησιμο.

image.png.92aa63f96d03930c67f0062b545e82bd.png

Γι αυτό μίλησα για φθηνές ψησταριές!

Μου έχει τύχει στα πρώτα ψησιματα που τη μάθαινα, να κάνει κλωστή λίπος/πέτσα/μαρινάδα (δεν κατάλαβα ποτε τι ήταν ακριβως, μπορεί και όλα αυτά μαζί γιατί ήταν μεγάλο ψήσιμο) προς τον κάδο και κόντεψε να φουντώσει λόγω του μικρού βάθους… 

Σαφώς και στις ακριβότερες έχουν προβλεφθεί αυτά, ωστόσο αμφιβάλλω αν υπάρχει σχεδιασμός στη Naterial για να ανακλάται η θερμότητα καλύτερα. Ίσα ίσα βλέπω και καπως πιο ομοιόμορφο «ψήσιμο», πιθανώς λόγω εξάτμισης στον κάδο. 

Παρεμπιμπτοντως χτύπησα διαιρούμενη ινοξ σχάρα (η οποία θα χρησιμοποιείται κι αλλού) και ινοξ διαχυτες για να κάνω τη ζωή μου ακόμα πιο εύκολη (είτε πλυντήριο πιάτων, είτε λάστιχο όλα μαζί μετά). 

Αν τα μαζέψω όλα τα ινοξ κομμάτια σε συνδυασμό με την τιμή που πήρα την ψησταριά βγαίνει κάτω από 280€ συνολικά. Not bad. 

Και έχω παράλληλα το νου μου για καμία προσφορά σε Napoleon όταν και αν. Ίσως βγάλουν τπτ Πάσχα.

Επεξ/σία από vins
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2023 στις 10:40 ΠΜ, SagoniasSlutRos είπε

@vins οσον αφορα την ποιοτητα:

jamestown = naterial

weber =  napoleon

weber  spirit =  napoleon freestyle

weber genesis =  napoleon rogue

Δες πρωτα τι budget εχεις και τι προδιαγραφες χρειαζεσαι. Σε παιρνει να πας σε weber/napoleon? Αν ναι και θες ματι υπερυθρων θα πας σε napoleon. 

Οσον αφορα την exivos, δεν θελω να τα ξαναγραψω γιατι θα φανω κακος παλι :) 

Κοντα στο χιλιαρικο, τι προτεινεις?

Φιλος μου εχει αυτην αλλα θα ηθελα κατι με μεγαλυτερη επιφανεια ψησιματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Κοντα στο χιλιαρικο, τι προτεινεις?

Φιλος μου εχει αυτην αλλα θα ηθελα κατι με μεγαλυτερη επιφανεια ψησιματος.

https://bbq.gr/rogue-xt-425-sib-stainless-steel-napoleon?___store=bbq_el

Kαλοριζικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

3 εστιες ειναι αρκετες? η 390 εχει 4 

 

αυτη πχ που εχει 50 ευρω πανω?

https://www.skroutz.gr/s/23018628/Napoleon-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένια-Σχάρα-με-4-Εστίες-και-Πλαϊνό-Μάτι-Rogue-525-SB.html

Επεξ/σία από Ntinaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

3 εστιες ειναι αρκετες? η 390 εχει 4 

 

αυτη πχ που εχει 50 ευρω πανω?

https://www.skroutz.gr/s/23018628/Napoleon-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένια-Σχάρα-με-4-Εστίες-και-Πλαϊνό-Μάτι-Rogue-525-SB.html

Μια χαρα ειναι οι 3 εστιες για οικογενεια και κανενα παρτακι. Τωρα αν θες να ψηνεις αρνια κλπ σε σουβλα, παρε αυτην που εβαλες. Επισης αυτη που εβαλες εχει απλο ματι, οχι infrared που ειναι κλασεις ανωτερο. Οποτε ζυγιζε τι χρειαζεσαι, μεγεθος σχαρας για περισσοτερες επιλογες ψησιματος ή το infrared?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σε ψησταριες τυπου naterial χωρις ιδιαιτερο βαθος, λογικα βοηθαει στις αναφλεξεις γιατι ακριβως κατω απο τους καυστηρες ειναι ο πατος που μαζευει ολα τα λιπη. Σε ψησταριες τυπου weber/napoleon/broilking που ειναι διοροφες*, δεν εχει κανενα νοημα ολο αυτο με το νερο. 

Στη δικη μου στα 3 χρονια μια φορα εχει αρπαξει μονο το ενα πλαγιο κατω τοιχωμα σε διαδικασια πυρολυσης και την ειχα πολυ βρωμικη. Συνηθως σε διαδικασια πυρολυσης θα μου αρπαξει φωτια η σχαρα απο τα λιπη που εχουν μαζευτει στο στρογγυλο κομματι που αφαιρειται. 

*διοροφη εννοω οτι κατω απο τους καυστηρες εχει αλλο ενα σετακι ανακλαστηρες για να αντανακλουν τη θερμοτητα καλυτερα. Οποτε εχει αρκετο βαθος και ειναι δυσκολο να αρπαξει ο καδος.

ΥΓ. Βαζοντας ταψι με 3 λιτρα νερο, να εχετε στο νου σας οτι το νερο αυτο θα τραβαει θερμοτητα, οποτε θα υπαρχει μεγαλυτερη καταναλωση απ οτι ηταν πριν χωρις αυτο και επισης ισως χαλασει και η ομοιομορφια στο ψησιμο, αφου ο καδος εχεις σχεδιαστει να αντανακλαει τη θερμοτητα και να εχουμε πιο ομοιομορφο ψησιμο.

image.png.92aa63f96d03930c67f0062b545e82bd.png

εδώ κάνεις  μεγάλο λάθος , μπορεί να  καθυστερήσει ένα δύο λεπτά μεχρι να φτάσει στη θερμοκρασια  λειτουργίας η ψησταριά  απο κει και πέρα όμως το νερό πέρα απο την υγρασία που προσφερει στο χώρο   βοηθάει και  ώστε να υπάρχει σταθερή θερμοκρασία σε όλη τη διάρκεια του ψήσιματος
το ακρίβως αντίθετο συμβαίνει με το αλουμίνιο  που τεχνικά είναι το χειρότερο υλικό  που θα μπορούσε να επιλεγεί για μια ψησταριά   και αυτό διότι   απαιτεί πολύ ενέργεια  συγκεκριμένα τη διπλάσια απο  όση χρειάζεται  ο  χάλυβας  για να ζεσταθεί     και λόγο της καλής  αγωγιμότητας   χάνει αυτή την ενέργεια  πολύ εύκολα    πέντε φορές  ποιο γρήγορα σε σχέση  μάλιστα με τον χάλυβα     σα σχέση μάλιστα με το ανοξείδωτο  η διαφορά γίνεται χαώδης   αφού χάνει την θερμοκασία δεκαπέντε (15) φορές  ταχύτερα .
 πραγματικά  είναι απορίας αξιο για ποιο λόγο επιλέχτηκε το αλουμίνιο σαν υλικό βάσης σε ψησταριά

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Για όποιον ενδιαφέρεται

https://www.car.gr/xyma/view/330184631-weber-spirit-2-metaxeirismeni

σε αυτή τη τιμή δεν συμφέρει  , εαν σκεφτείς μάλιστα οτι δεν έχει και καμιά εγγύηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θαναση, δεν μπηκα στη διαδικασια να συγκρινω ψησταριες. Ειπα οτι σε μια συγκεκριμενη ψησταρια, ειτε αυτη ειναι naterial, ειτε jamestown, ειτε weber, ειτε οπως θες πες την, αν της βαλεις απο κατω 3 λιτρα νερο, θα καις εξτρα καυσιμο για να ζεσταινεις αυτα τα 3 λιτρα νερο καθε φορα. 

Βαλε σε μια κατσαρολα σκετη να ζεσταθει και βαλε την μετα με 3 λιτρα νερο μεσα να δεις ποση ωρα παραπανω θα παρει.

Μιλαω για την ιδια ψησταρια.

Τωρα στο γιατι οι 3 μεγαλοι και πολλοι αλλοι κατασκευαστες οικιακων ψησταριων εχουν επιλεξει cast aluminum δεν το γνωριζω. ΥΠΟΘΕΤΩ λογω φθηνης πρωτης υλης, οτι δεν χρειαζεται συντηρηση οπως το cast iron, οτι μπορεις να το χρησιμοποιησεις σε καλουπι για να εχεις ενα καδο χωρις ενωσεις και κολλησεις, οτι μπορει να διαχεει καλυτερα τη θερμοτητα στο εσωτερικο της ψησταριας κλπ κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Θαναση, δεν μπηκα στη διαδικασια να συγκρινω ψησταριες. Ειπα οτι σε μια συγκεκριμενη ψησταρια, ειτε αυτη ειναι naterial, ειτε jamestown, ειτε weber, ειτε οπως θες πες την, αν της βαλεις απο κατω 3 λιτρα νερο, θα καις εξτρα καυσιμο για να ζεσταινεις αυτα τα 3 λιτρα νερο καθε φορα. 

Βαλε σε μια κατσαρολα σκετη να ζεσταθει και βαλε την μετα με 3 λιτρα νερο μεσα να δεις ποση ωρα παραπανω θα παρει.

Μιλαω για την ιδια ψησταρια.

Έχω την αίσθηση ότι δεν είναι το ίδιο καθώς η φωτιά και η ζέστη κατευθύνονται προς τα πάνω ενώ το νερό είναι κάτω κι επίσης τουλάχιστον με την πατέντα στη Νατεριαλ δεν έχεις κλειστό δοχείο όπως πχ μια κατσαρόλα. 

Εμενα πάντως που το δοκίμασα το θερμόμετρο κάνει σχεδόν τον ίδιο χρόνο να πιάσει τους 200. Το σχεδόν γιατί δεν μπορώ να προσομοιώσω ακριβώς τις ίδιες εξωτερικές συνθήκες. Αλλά μιλάμε για διαφορά 30” που τα θεωρώ αμελητέα και στα όρια του περιθωρίου λάθους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Θαναση, δεν μπηκα στη διαδικασια να συγκρινω ψησταριες. Ειπα οτι σε μια συγκεκριμενη ψησταρια, ειτε αυτη ειναι naterial, ειτε jamestown, ειτε weber, ειτε οπως θες πες την, αν της βαλεις απο κατω 3 λιτρα νερο, θα καις εξτρα καυσιμο για να ζεσταινεις αυτα τα 3 λιτρα νερο καθε φορα. 

Βαλε σε μια κατσαρολα σκετη να ζεσταθει και βαλε την μετα με 3 λιτρα νερο μεσα να δεις ποση ωρα παραπανω θα παρει.

Μιλαω για την ιδια ψησταρια.

Τωρα στο γιατι οι 3 μεγαλοι και πολλοι αλλοι κατασκευαστες οικιακων ψησταριων εχουν επιλεξει cast aluminum δεν το γνωριζω. ΥΠΟΘΕΤΩ λογω φθηνης πρωτης υλης, οτι δεν χρειαζεται συντηρηση οπως το cast iron, οτι μπορεις να το χρησιμοποιησεις σε καλουπι για να εχεις ενα καδο χωρις ενωσεις και κολλησεις, οτι μπορει να διαχεει καλυτερα τη θερμοτητα στο εσωτερικο της ψησταριας κλπ κλπ.

ουτε εγω συγκρίνω  ψησταριές  ,   για τα υλικά μιλάω ,    και πως αυτά συμπεριφέρονται  γενικότερα   , σε ότι αφορά  τις εταιρίες  μπορώ να φανταστώ πολλά   σε καμιά περίπτωση όμως δεν μπορώ να δεχτώ  οτι επιλέχτηκε  το αλουμίνιο  σαν υλικό που θα διαχέει και θα κατανέμει τη θερμοκρασία στο εσωτερικό μια ψησταριάς ,  αφού με βάση τα χαρακτηριστικά του το αλουμίνιο θα  λειτουργήσει σαν εναλλάκτης θερμότητας αποβάλλοντας τη θερμοκρασία στην ατμόσφαιρα

τώρα όσο για το νερό   με λίγα λόγια  σίγουρα θα απορροφήσει μέρος της ενέργειας  όταν όμως ζεσταθεί  θα  λειτουργήσει σαν αποθήκη  κρατώντας σταθερή θερμοκρασία  -αλλά και υγρασία κάτι που είναι αρκετά χρήσιμο στη μαγειρική-  όπως ακριβώς συμβαίνει με  ένα σώμα  καλοριφέρ  π.χ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ntinaras είπε

3 εστιες ειναι αρκετες? η 390 εχει 4 

 

αυτη πχ που εχει 50 ευρω πανω?

https://www.skroutz.gr/s/23018628/Napoleon-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένια-Σχάρα-με-4-Εστίες-και-Πλαϊνό-Μάτι-Rogue-525-SB.html

Ισχύει αυτό που αναφέρει ο @SagoniasSlutRos . Η Rogue 425 XT έχει πλαϊνό μάτι infrared ενώ η Rogue 525 SB έχει συμβατικό πλαϊνό μάτι, όμως διαθέτει μεγαλύτερο χώρο. Εάν σε ενδιαφέρει για μεταχειρισμένη, με μεγαλύτερο κόστος όμως, υπάρχει μία αγγελία στο Facebook για Rogue 525 SE, που έχω παραθέσει σε προηγούμενο ποστ.

 Η εγγύηση ισχύει κανονικά. Λογικά το ίδιο συμβαίνει και για τις υπόλοιπες εταιρείες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

 Η εγγύηση ισχύει κανονικά. Λογικά το ίδιο συμβαίνει και για τις υπόλοιπες εταιρείες.

H weber αναφερει οτι η εγγυηση ισχυει για τον πρωτο αγοραστη μονο. Τραγικο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

H weber αναφερει οτι η εγγυηση ισχυει για τον πρωτο αγοραστη μονο. Τραγικο....

Το έχεις επιβεβαιώσει με την KYSO; Για τη Napoleon, ρώτησα την αντιπροσωπεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...