Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

53 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

@vins εάν σε ενδιαφέρει σε μεταχειρισμένη Napoleon, υπάρχει μία αγγελία στο Facebook για Rogue 525 SE

https://www.facebook.com/marketplace/item/2830930507038353

Ευχαριστώ πολύ, αλλά είμαι Θεσσαλονίκη και θα προτιμούσα να πάρω καινουρια! (Πολύ καλή τιμή όμως!!!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, ερώτηση αρχαρίου, ρολό κοτόπουλο μπορώ να το βάλω στη σούβλα και να το ψήσω (εχω τη naterial με αντίστοιχη σούβλα). Επίσης αν το έχω παγωμένο και το βγάλω μια μέρα πριν θα έχω θέμα? Εΰχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jaguar13 είπε

Καλημέρα, ερώτηση αρχαρίου, ρολό κοτόπουλο μπορώ να το βάλω στη σούβλα και να το ψήσω (εχω τη naterial με αντίστοιχη σούβλα). Επίσης αν το έχω παγωμένο και το βγάλω μια μέρα πριν θα έχω θέμα? Εΰχαριστώ.

Είχα κάνει την ίδια ερώτηση για ρόλο εξοχικό και μου είχαν πει τα παιδιά ότι μπορώ να το περάσω σούβλα, βέβαια τελικά τα έκανα σε γαστρα. 

Τωρα για το παγωμένο δε γνωρίζω σίγουρα, αλλά εγώ που είχα κατεψυγμένο κοκορέτσι το είχα κάνει έτσι ακριβώς όπως λες και ακόμα ζω 1 χρόνο μετά 😅

Βεβαια ίσως να παίζουν ρόλο και τυχόν οδηγίες που μπορεί να έχει αν είναι συσκευασμένο/τυποποιημένο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα νωπό από το χασάπη το Σάββατο αλλά τελικά δεν το έψησα και το έβαλα κατάψυξη. Την ερχόμενη Κυριακή λέω να κάνω την προσπάθεια, αφού θα το έχω βγάλει μια μέρα πριν στη συντήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vins είπε

Ευχαριστώ πολύ @SagoniasSlutRos

Ναι το θέμα μου δεν είναι τόσο το budget, το θέμα μου είναι περισσότερο οι ανάγκες και οι προδιαγραφές. Το να δώσω 1,5k δε μου λέει κατι να σου πω την αλήθεια, αν αυτό το 1,5κ δεν έχει πραγματική ουσία για τη χρήση μου. 

Ναι τη χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά την ψησταριά όπως έχω προαναφερει, αλλά ουσιαστικά με κάποιες μικρές παρεμβάσεις η Naterial η 3αρα που πήρα 150€ με «καλύπτει» στο 95%.

Τώρα σίγουρα ένα βασικό θέμα είναι η ποιότητα κατασκευής που φαντάζομαι έχει συνάρτηση με τη μακροζωία, γι αυτό και κολλάω με τη Jamestown.

Η exivos πραγματικά μου άρεσε που την είδα online, αλλά αν δεν ειναι πιστοποιημένη δυστυχώς την ξεχνάω. Για μενα είναι πολύ σημαντικό καθώς μιλαμε για αέριο στο μπαλκόνι μου. Προσωπικά δεν παίζω με αυτά, ακόμα και αν κάτι δεν έχει βγάλει πρόβλημα 20 χρόνια σε 50 άλλους. Μπορεί να είμαι ο πρώτος εγώ και δε θα το ήθελα 😅

Βεβαια μια άλλη λύση θα ήταν να πάω όσο πάω με την Kenton και μόλις χαλάσει να κάνω την επόμενη αγορά. 

Το βλέπω βέβαια και ως κάτι που με ευχαριστεί και μελλοντικό «δώρο» στον εαυτό μου.

Γενικά με βάση αυτά που διαβάζω κι εδώ κι εκτος του φόρουμ, εντέλει κι εγώ προς Napoleon θα έκλινα. 

Οπως έγραψε και ο @ilpapacha παραπάνω υπάρχουν εξωτερικό νέα μοντέλα από Napoleon, όποτε ίσως έρθουν κι από δω στο άμεσο μέλλον. Για διάφορους λόγους, ενώ ψωνίζω αρκετά από έξω, στο συγκεκριμένο κομμάτι θα ήθελα υποστήριξη από Ελλάδα. 

Μενω συντονισμένος λοιπόν για νέα μοντέλα καθώς και τυχόν προσφορές (χλωμό βέβαια με την αγορά σε αυτήν την κατάσταση) και στο μεταξύ συνεχίζω να ψηνω! 

Kαι γω αν αγοραζα τωρα, προς napoleon θα πηγαινα. Προσφερει πλεον εξτρα πραγματακια (infrared) που δεν τα εχει η weber. 

Οποτε δες τα εξτρα που θες, δες και το budget που διαθετεις και διαλεξε.

Σιγουρα η εμπειρια θα ειναι πολυ ανωτερη απο την naterial σε ολους τους τομεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας πούμε λίγα πράγματα για την ποίοτητα λοιπόν για να καταλαβαίνουμε  αυτό που βλέπουμε
jamestown + naterial  αλλα και πολλές άλλες , κύριο χαρακτηριστικό τους ,προιόντα φασόν  που κατασκευάζονται κατα χιλιάδες στο μεγάλο εργοστάσιο στη Κίνα  (αλλά και σε άλλες χώρες με φθηνό εργατικό όπως η Τουρκία) τα υλικά που χρησιμοποιούνται  είναι κατα κύριο λόγο  είναι  ανοξείδωτοι καυστήρες , μαντεμένια σχάρα  όλα τα υπόλοιπα   είναι απο μαυρη λαμαρίνα με εμαγιέ βαφή κάτι που σαφώς δεν αντέχει στο χρόνο   και στις  αντίξοες συνθήκες  μια ψησταριάς
 άλλο χαρακτηριστικό  καυστήρες με μικρό μήκος σε σχέση πάντα το πλάτος της σχάρας αφήνοντας  μεγάλα κενά  στην μπροστινή πλευρά  και συνήθως κοντά στην επιφάνεια της σχάρας  
 Στο ψήσιμο  χρειάζεται  πολύ καλό ζέσταμα της σχάρας ,  προτού μπούνε τα κρέατα και στη συνέχεια τέρμα χαμηλά οι καυστήρες και λίγα γυρίσματα για να μην χαθεί η θερμοκρασια στο θάλαμο και υπομονή , πολλοί προτείνουν το έμμεσο ψήσιμο   για να γλυτώσουν τις αναφλέξεις , τα λίπη συλλέγονται σε κάποιο δίσκο  ο οποίος γεμίζει πολύ ευκολα απο λίπη  που  δημιουργούν επικίνδυνες ανφλέξεις , πολλοι μαλιστα αντικαθιστούν τον δίσκο με κάποιο  ποιο βαθύ ανοξείδωτο προσθέτουν νερό και γλιτώνουν  απο τις αναφλέξεις

Napoleon , weber , broil king  ή αλλιώς η αγία τριάδα όπως συνηθίζεται να λέγεται , το ιερό δισκοπότηρο των ψησταριών υγραερίου . ... 

Στην πραγματικότητα δεν είναι τίποτε περισσότερο απο προιόντα  μάρκετινγκ που δεν ξεφεύγουν  απο την μετριότητα , κοινό χαρακτηριστικό τους οι κάδοι απο αλουμίνιο , ένα υλικό που πραγματικά έχει τα χειρότερα χαρακτηριστικά  για μια ψησταριά αφού επι της ουσίας έχει τρομερά μεγάλη θερμοχωρητικότητα καθώς μάλιστα είναι και ένας εξαιρετικά  καλός αγωγός της  θερμοκρασίας , απορροφά  μεγάλα ποσά θερμότητας και για το λόγο αυτό  οι ψησταριές αυτές έχουν και ποιο ισχυρούς καυστήρες σε σχέση με τις προηγούμενες  και για αυτό μεγάλη κατανάλωση αερίου 
(παράλληλα όμως είναι ένα βιομηχανικό προιόν ευκολα κατεργάσιμο  που αντέχει στη διάβρωση και για το λόγο αυτόν έγινε σημαία )

η  διαφορές σε σχέση με τις προηγούμενες είναι

η μεγαλύτερη απόσταση της σχάρας απο τους διαχύτες   καθώς και μεγαλύτερο  βάθος του κάδου που μάλιστα έχει αρκετή κλήση έτσι ώστε τα λίπη να κατευθύνονται σε εξωτερικό δοχείο , κάτι που βοηθάει  στο να υπάρχουν λιγότερες αναφλέξεις σε σχέση με τις προηγούμενες ψησταριές
σε ότι αφορά τους καυστήρες  είναι πλέον όλοι ανοξείδωτοι και με ποιο μεγάλο μήκος ,  λίγοι όμως στον αριθμό , αφού για διάσταση  65εκ  σε μήκος έχουν μέχρι  τρεις καυστήρες
στα υπόλοιπα μέρη όπως σχάρα και δυαχύτες υπάρχουν  όλες οι ποιότητες ανάλογα την έκδοση αλλά και την πολιτική της κάθε εταιρίας  έτσι υπάρχουν  δυαχύτες απο μαύρη λαμαρίνα με εμαγιέ βαφή επίστρωση  μέχρι ανοξείδωτα το ίδιο ισχύει και για τις σχάρες οι οποίες εχουν μεγαλύτερη μάζα σχέση πάντα τις προηγούμενες   και υπάρχουν σε μαντεμένιες και ανοξείδωτες αναλογα με το μοντέλο και την έκδοση  η αλήθεια είναι βέβαια πως σ αυτά τα μοντέλα το ανοξείδωτο υλικό το πληρώνεις  για χρυσάφι   και μια επιπλέον σχάρα κοστίζει ίσα  σχεδόν με το κόστος μια ψησταριές απο προηγούμενες
 Η εγγύηση  οριοθετείτε  σε ότι αφορά το χρονικό όριο  έχοντας  τις εκδόσεις με  ανοξείδωτα και το αλουμίνιο  , έτσι μια εγγύηση 10 ή 15 ετών στην ουσία  ισχύει για μια ανοξείδωτη σχάρα ή και τον αλουμινένιο κάδο , και όχι  για μια μαντεμένια σχάρα 
Κάτι ακόμη για  την εγγύηση  που έχει μεγάλη σημασία είναι πως αυτή ισχύει μόνο για τον πρώτο αγοραστή , κατα συνέπεια  μια μεταχειρισμένη ψησταριά έστω και  με μερικά ψησίματα μόνο δεν καλύπτετε απο  την εγγύηση

 

Στα θετικά  είναι οτι υπα΄ρχουν μια σειρά απο  αξεσουάρ  για το ψήσιμο  , όπως σουβλα κουτι καπνίσματος κ.α πολλά
λογικά υπάρχουν και ανταλλακτικά    δεν είμαι σίγουρος όμως εαν οι αντιπρόσωποι ή οι εισαγωγείς διατηρούν αποθήκη

και ένα τελευταίο που πιθανόν να διαφεύγει  , μια πιστοποίηση όπως η ce  κατα κύριο λόγο  προστατεύει τον ίδιο τον κατασκευαστή  
ελπίζω να σας φανούν χρήσιμα
 
 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταζητείται!

image.png.7af6e8c2c523ba7ac6f86c73ac639d40.png 

Άμα το βρείτε Ελλάδα ενημερώστε σας παρακαλώ!!!!!!!

ειδα το βιντεο του guga και το παράγγειλα απο εξωτερικό. Μόλις έφτιαξα 3 βραζιλιάνικα ribeye για τεστ ενα χωρις ενα αλάτι σκόρδο κ σε αυτό που έβαλα τη παπαπαρια της knorr απλά το ΑΠΟΓΕΙΩΣΕ  

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, sndev είπε

Καταζητείται!

image.png.7af6e8c2c523ba7ac6f86c73ac639d40.png 

Άμα το βρείτε Ελλάδα ενημερώστε σας παρακαλώ!!!!!!!

ειδα το βιντεο του guga και το παράγγειλα απο εξωτερικό. Μόλις έφτιαξα 3 βραζιλιάνικα ribeye για τεστ ενα χωρις ενα αλάτι σκόρδο κ σε αυτό που έβαλα τη παπαπαρια της knorr απλά το ΑΠΟΓΕΙΩΣΕ  

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

γιατί γελάτε μωρε οντως το ψαχνω οπως κάποτε εψαχνα το κόκκινο Caputo 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, sndev είπε

γιατί γελάτε μωρε οντως το ψαχνω οπως κάποτε εψαχνα το κόκκινο Caputo 😂

και που το βρηκες? εγω Θεσσαλονίκη ακομα το ψαχνω 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gpasxa είπε

και που το βρηκες? εγω Θεσσαλονίκη ακομα το ψαχνω 😂

Το Caputo; Στα πολύ μεγάλα Σκλαβενίτης το βρίσκω Αθήνα όμως. Κοίτα τι μας κάνουν τα καθάρματα για να φάμε μερακληδικα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gpasxa είπε

και που το βρηκες? εγω Θεσσαλονίκη ακομα το ψαχνω 😂

Θεσσαλονίκη φίλε δες αν το βρεις στα ΑΒ, εγώ εκεί είχα βρει. Πάρτους και τηλ να σου πουν διαθεσιμότητα καταστήματος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, gpasxa είπε

και που το βρηκες? εγω Θεσσαλονίκη ακομα το ψαχνω 😂

Μπορείς να το παραγγείλεις και από το eshop του ΑΒ

https://www.ab.gr/el-gr/eshop/Vasika-typopoiimena-trofima/Aleyri-Simigdali/Skliro-Malako-aleyri/Aleyri-Pizzeria-1kg/p/7567948

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sndev είπε

γιατί γελάτε μωρε οντως το ψαχνω οπως κάποτε εψαχνα το κόκκινο Caputo 😂

το "απογειώσε " γιατι μεσα τέτοιες σκονες εχουν τεχνικά αρώματα , αλλα χανετε το νοημα να ψηνεις ενα φρεσκο κρεας και να βαζεις πανω αυτο το συντηρητικο  ........ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Votritis είπε

το "απογειώσε " γιατι μεσα τέτοιες σκονες εχουν τεχνικά αρώματα , αλλα χανετε το νοημα να ψηνεις ενα φρεσκο κρεας και να βαζεις πανω αυτο το συντηρητικο  ........ 

μα λέει ξεκάθαρα no msg no artificial flavors, να λένε ψέματα? 💁‍♂️

επίσης δε το λες φρέσκο 3 μηνών σφαγης 😂 

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...