Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, zanskou είπε

άσχετο ποστ με μαγείρεμα αλλά το αναφέρω για να πω τον πόνο μου μεν και για να ξέρουμε τι παίζει δε. 

πάω σήμερα ΑΒ. περνώντας από το κρεοπωλείο βλέπω ότι έχει χοιρινά παιδάκια που έχω ξαναπάρει και στο παρελθόν και είχαν βγει εξαιρετικά. σταματάω παίρνω δύο κομμάτια, κάπου 1,5 κιλό, και φεύγω για τα υπόλοιπα ψώνια με σκοπό όταν γυρίσω να τα μαρινάρω και να τα έχω έτοιμα για αύριο το μεσημέρι. 

παιδιά τι να σας πω. μα το θεό, όταν άνοιξα το χαρτί για να τα βγάλω και να τα ετοιμάσω κόντεψα να λιποθυμήσω από τη βρώμα. δεν ξέρω πραγματικά πόσο καιρό μπορεί να τα είχαν και τι τους είχε συμβεί αλλά τέτοιο πράμα δεν θα τάιζα ούτε τον εχθρό μου. 

έκανα το λάθος και είχα πάει σχετικά αργά (είχαν κλείσει) για επιστρέψω και να τους τα φέρω καπέλο οπότε απλά έφυγαν για τα σκουπίδια όπως ήταν. 

συνεπώς προσοχή, και στο εξής προσωπικά δεν ξανακάνω το λάθος να πάρω κρέας από οποιονδήποτε άλλο πέρα από το χασάπη που γνωρίζω εδώ και χρόνια 

Δυστυχώς, αυτά τα χοιρινά παΐδάκια (baby back ribs) είναι εύκολο να "αρπάξουν". Κατά τα λοιπά, μπορούσες να τα βάλεις κατάψυξη και να τα επιστρέψεις την Δευτέρα αν και εκτιμώ ότι επαρκεί απλώς να τους ενημερώσεις και να σου επιστραφούν τα χρήματα με την επίδειξη και μόνο της απόδειξης αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

πραγματικά δεν είναι θέμα χρημάτων (σιγά το φοβερό κόστος) αλλά η αμέλεια που δείχνουν σε κάτι που είναι πρώτη μούρη και που αν το καταναλώσεις δεν ξέρεις που θα καταλήξεις. δεν θέλω πραγματικά ούτε να φανταστώ τι μπορεί να συμβαίνει στα μέρη που δεν φαίνονται. 

Απλά όπως δεν θα ξαναψώνιζα ποτέ των ποτών από μανάβη που δεν έχει την στοιχειώδη επιμέλεια να αφαιρέσει ένα χαλασμένο φρούτο από τον πάγκο, αλλά το έχει σαν να μην τρέχει τίποτα μαζί με τα υπόλοιπα, έτσι δεν πρόκειται να ξαναδώσω ούτε μισό ευρώ εκεί για κατι άλλο πέρα από σφραγισμένα είδη μακράς διαρκείας ή τίποτα απορρυπαντικά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους

Σημερα αλλαξα την φιαλη δυστυχως οχι απο τον συνηθισμενο προμηθευτη αλλα απο καποιον αλλο

Παω να αναψω την ψησταρια τωρα πρωτη φορα και ειτε δεν αναβει καθολου ειτε αναβει πραγματικα ελαχιστα ο πρωτος καυστηρας.

Καποια ιδεα τι μπορει να φταιει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χρειάζομαι λίγη καθοδήγηση γιατί είμαι αρκετά μπερδεμένος.

Απολαμβανω πραγματικά την Kenton, αλλά καθώς παίζει να έχω στο μέλλον μεγαλύτερο χώρο, έχω αρχίσει ήδη σταδιακά να σκέφτομαι το επόμενο απόκτημα. 

Διαβαζω για napoleon και Weber και έχω πάει και έχω δει κιόλας και συμφωνώ για την πραγματικά πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Κοιτάω και τις ελληνικές τις exivos, οι οποίες μου αρέσουν από πλευράς ινοξ κατασκευής. 

Το θέμα μου είναι το εξής: Θεωρώ πως αν είναι να πάω σε νέα, θα ήθελα να έχω μάτι υπερύθρων, κάτι που στις παραπάνω που ανέφερα, είτε δεν προσφέρεται, είτε όταν προσφέρεται η τιμή ανεβαίνει δυσανάλογα. 

Επειδη εδώ ρίξει πολύ διάβασμα και ψάξιμο και δεν μπορώ να καταλήξω εύκολα, αλλά έχω χρόνο, θέλω και την άποψή σας.

Αυτο που παρατήρησα είναι ότι η Jamestown έχει χαρακτηριστικά που ψάχνω σε λογικότερα επίπεδα τιμών, ωστόσο δεν ξέρω παραπάνω πράγματα για ποιότητα. Βέβαια βλέπω και 10ετη εγγύηση στο site κατασκευαστή στη Γερμανία.

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ritualistic είπε

Καλησπερα σε ολους

Σημερα αλλαξα την φιαλη δυστυχως οχι απο τον συνηθισμενο προμηθευτη αλλα απο καποιον αλλο

Παω να αναψω την ψησταρια τωρα πρωτη φορα και ειτε δεν αναβει καθολου ειτε αναβει πραγματικα ελαχιστα ο πρωτος καυστηρας.

Καποια ιδεα τι μπορει να φταιει ;

Δοκίμασε να κάνεις reset στον ρυθμιστή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Δοκίμασε να κάνεις reset στον ρυθμιστή

 

Πρωτη μου σκεψη και το εκανα 2 φορες χωρις αποτελεσμα

Ηρθε ο πωλητης εκανε εξαερωση στη φιαλη (οπως ειπε) πηρε μπροστα αλλα με μειωμενη αποδοση κ τελικα την αντικατεστησε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, vins είπε

Παιδιά χρειάζομαι λίγη καθοδήγηση γιατί είμαι αρκετά μπερδεμένος.

Απολαμβανω πραγματικά την Kenton, αλλά καθώς παίζει να έχω στο μέλλον μεγαλύτερο χώρο, έχω αρχίσει ήδη σταδιακά να σκέφτομαι το επόμενο απόκτημα. 

Διαβαζω για napoleon και Weber και έχω πάει και έχω δει κιόλας και συμφωνώ για την πραγματικά πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Κοιτάω και τις ελληνικές τις exivos, οι οποίες μου αρέσουν από πλευράς ινοξ κατασκευής. 

Το θέμα μου είναι το εξής: Θεωρώ πως αν είναι να πάω σε νέα, θα ήθελα να έχω μάτι υπερύθρων, κάτι που στις παραπάνω που ανέφερα, είτε δεν προσφέρεται, είτε όταν προσφέρεται η τιμή ανεβαίνει δυσανάλογα. 

Επειδη εδώ ρίξει πολύ διάβασμα και ψάξιμο και δεν μπορώ να καταλήξω εύκολα, αλλά έχω χρόνο, θέλω και την άποψή σας.

Αυτο που παρατήρησα είναι ότι η Jamestown έχει χαρακτηριστικά που ψάχνω σε λογικότερα επίπεδα τιμών, ωστόσο δεν ξέρω παραπάνω πράγματα για ποιότητα. Βέβαια βλέπω και 10ετη εγγύηση στο site κατασκευαστή στη Γερμανία.

Ευχαριστω!

Για την Jamestown έχουμε αναφερθεί κατά καιρούς 

και υπάρχουν παιδιά που ενδεχομένως μπορούν να σου δώσουν περισσότερες πληροφορίες

Για την διάρκεια της εγγύησης, καλό θα ήταν να το διευκρινίσεις με το Praktiker.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Για την Jamestown έχουμε αναφερθεί κατά καιρούς 

και υπάρχουν παιδιά που ενδεχομένως μπορούν να σου δώσουν περισσότερες πληροφορίες

Για την διάρκεια της εγγύησης, καλό θα ήταν να το διευκρινίσεις με το Praktiker.

Ευχαριστώ πολύ! Τα έχω διαβάσει σχεδόν όλα στο θέμα. 

Η αλήθεια είναι ότι ενώ έλεγα ότι θα πάω σε Weber σε επόμενο στάδιο (είμαι και λίγο γερμανοτραφης), αρχίζω και ξανασκέφτομαι διαφορα.

Οι exivos με τραβάνε πολύ με βάση αυτά που έχω δει, αλλά όπως είπα θα ήθελα και κάποια εξτρα. 

@ηνίοχος ίσως μπορείς και συ να μου πεις δυο πράγματα. Οι καυστήρες είναι ινοξ και αυτοί; Επίσης όταν λένε έως 7 έτη εγγύηση τι εννοούν; (Θα μιλήσω και μαζί τους βέβαια αλλά αν γνωρίζεις ήδη θα βοηθούσε).

Οσο για napoleon, διαβάζω πολύ καλά πράγματα και σε ποιότητα και σε εγγύηση. Να πω όμως την αμαρτία μου οι Weber μου φαίνονται λίγο πιο στιβαρές overall… Δεν ξέρω αν είναι placebo λόγω συμπάθειας. 

Τωρα οι Jamestown προέκυψαν λόγω παροχών που έψαχνα και σε καλό επίπεδο τιμών, βέβαια φαντάζομαι θα υπολείπονται σε ποιότητα κατασκευής από όλες τις παραπάνω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vins είπε

Ευχαριστώ πολύ! Τα έχω διαβάσει σχεδόν όλα στο θέμα. 

Η αλήθεια είναι ότι ενώ έλεγα ότι θα πάω σε Weber σε επόμενο στάδιο (είμαι και λίγο γερμανοτραφης), αρχίζω και ξανασκέφτομαι διαφορα.

Οι exivos με τραβάνε πολύ με βάση αυτά που έχω δει, αλλά όπως είπα θα ήθελα και κάποια εξτρα. 

@ηνίοχος ίσως μπορείς και συ να μου πεις δυο πράγματα. Οι καυστήρες είναι ινοξ και αυτοί; Επίσης όταν λένε έως 7 έτη εγγύηση τι εννοούν; (Θα μιλήσω και μαζί τους βέβαια αλλά αν γνωρίζεις ήδη θα βοηθούσε).

Οσο για napoleon, διαβάζω πολύ καλά πράγματα και σε ποιότητα και σε εγγύηση. Να πω όμως την αμαρτία μου οι Weber μου φαίνονται λίγο πιο στιβαρές overall… Δεν ξέρω αν είναι placebo λόγω συμπάθειας. 

Τωρα οι Jamestown προέκυψαν λόγω παροχών που έψαχνα και σε καλό επίπεδο τιμών, βέβαια φαντάζομαι θα υπολείπονται σε ποιότητα κατασκευής από όλες τις παραπάνω. 

 

Οι Weber, Broil King, Napoleon είναι Αμερικανικές/Καναδικές εταιρείες.

Έχει αναφερθεί ότι υπάρχουν και ψησταριές ελληνικής κατασκευής, οι οποίες δεν διαθέτουν κάποια πιστοποίηση

Καλό θα ήταν, εφόσον υπάρχει η δυνατότητα, να τις δεις κι από κοντά πριν προβείς σε αγορά.


 

Με βάση το παρακάτω βιντεάκι, υπάρχει και έκδοση Freestyle Phantom, τουλάχιστον για Γερμανία, όπου διαθέτει ανοξείδωτα flavorizer bars και ανοξείδωτες σχάρες

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Οι Weber, Broil King, Napoleon είναι Αμερικανικές/Καναδικές εταιρείες.

Έχει αναφερθεί ότι υπάρχουν και ψησταριές ελληνικής κατασκευής, οι οποίες δεν διαθέτουν κάποια πιστοποίηση

Καλό θα ήταν, εφόσον υπάρχει η δυνατότητα, να τις δεις κι από κοντά πριν προβείς σε αγορά.


 

Με βάση το παρακάτω βιντεάκι, υπάρχει και έκδοση Freestyle Phantom, τουλάχιστον για Γερμανία, όπου διαθέτει ανοξείδωτα flavorizer bars και ανοξείδωτες σχάρες

 

Θα ορκιζόμουν ότι οι Weber έχουν γερμανική προέλευση λόγω επιθέτου, ομως έχεις απόλυτο δίκιο! (διαβάζοντας την ιστορία, η αρχική εταιρία λεγόταν Weber bros Metal Works και νομίζω ήταν γερμανικής καταγωγής οι τύποι, αλλα ουδεμία σχέση έχει πλέον)!

Broil King διαβάζω συχνά πυκνά ότι σε σχέση με τις υπόλοιπες έχουν περισσότερες αναφλέξεις, δεν ξέρω αν ισχύει σίγουρα.

Napoleon πιστεύω ότι είναι vfm για αυτά που προσφέρουν και ακούω για πολύ καλή εγγύηση!

Επειδη είδα από κοντά, Weber όπως έγραψα μου φάνηκαν ένα τσακ πιο στιβαρές από Napoleon, χωρίς να σημαίνει ότι δεν είναι ουτως ή αλλως στιβαρές. Ωστόσο στις αντίστοιχες τιμές, οι Napoleon μου φαίνονται ότι προσφέρουν περισσότερα features.

Η phantom είναι έρωτας εμφανισιακά, από την ώρα που την είδα σε παρουσιάσεις λέω τι κουκλί είναι αυτό, σε σημείο να ζηλέψει η γυναίκα μου! Χαχαχαχαχαχ

Τωρα πώς προέκυψε η Jamestown? Ψάχνοντας τα features από Γερμανία! Σίγουρα δεν περιμένεις αντίστοιχη ποιότητα κατασκευής αλλά αν όντως ισχύει η 10ετης εγγύηση το σκέφτεσαι.

Με προβλημάτισες με τις πιστοποιήσεις! Δεν ξέρω για διάφορες ελληνικές, με ενδιαφέρουν οι exivos. Θα τους πάρω αύριο να ρωτήσω συγκεκριμένα.

Ευχαριστω πολύ για τη βοήθεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vins είπε

Ευχαριστώ πολύ! Τα έχω διαβάσει σχεδόν όλα στο θέμα. 

Η αλήθεια είναι ότι ενώ έλεγα ότι θα πάω σε Weber σε επόμενο στάδιο (είμαι και λίγο γερμανοτραφης), αρχίζω και ξανασκέφτομαι διαφορα.

Οι exivos με τραβάνε πολύ με βάση αυτά που έχω δει, αλλά όπως είπα θα ήθελα και κάποια εξτρα. 

@ηνίοχος ίσως μπορείς και συ να μου πεις δυο πράγματα. Οι καυστήρες είναι ινοξ και αυτοί; Επίσης όταν λένε έως 7 έτη εγγύηση τι εννοούν; (Θα μιλήσω και μαζί τους βέβαια αλλά αν γνωρίζεις ήδη θα βοηθούσε).

Οσο για napoleon, διαβάζω πολύ καλά πράγματα και σε ποιότητα και σε εγγύηση. Να πω όμως την αμαρτία μου οι Weber μου φαίνονται λίγο πιο στιβαρές overall… Δεν ξέρω αν είναι placebo λόγω συμπάθειας. 

Τωρα οι Jamestown προέκυψαν λόγω παροχών που έψαχνα και σε καλό επίπεδο τιμών, βέβαια φαντάζομαι θα υπολείπονται σε ποιότητα κατασκευής από όλες τις παραπάνω. 

 

Τα έχω γράψει και παλιότερα η exivos είναι μια επαγγελματική ψησταριά με ότι σημαίνει αυτό,  την έχω 2,5 χρόνια περίπου έχω ψήσει τα πάντα χωρίς κανένα πρόβλημα  , ψήνει γρήγορα και είναι πολύ εύκολη στη χρήση χωρίς περιττές αναφλέξεις ακόμη έχει πολύ εύκολο καθάρισμα

Οι καυστήρες δεν είναι ανοξείδωτοι τουλάχιστον στη δική  μου το μόνο που δεν είναι ανοξείδωτο στη ψησταριά , υπήρχε όμως  μια προσφορά κάποια στιγμή στους ανοξείδωτους καυστήρες (δεν υπήρχε ούτε σαν επιλογή όταν την πήρα) όσο για την εγγύηση  αυτή είναι 7 χρόνια για όλη την ψησταριά εκτός από τα καλυπτρα και τον καυστήρα (όχι τον ανοξείδωτο) τα οποία έχουν 4χρονια

κατά τα άλλα την έχει πάρει φίλος που στην οικογένεια έχουν και μια Weber και σύμφωνα με τον οποίο απλά δεν συγκρίνονται 

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vins οσον αφορα την ποιοτητα:

jamestown = naterial

weber =  napoleon

weber  spirit =  napoleon freestyle

weber genesis =  napoleon rogue

Δες πρωτα τι budget εχεις και τι προδιαγραφες χρειαζεσαι. Σε παιρνει να πας σε weber/napoleon? Αν ναι και θες ματι υπερυθρων θα πας σε napoleon. 

Οσον αφορα την exivos, δεν θελω να τα ξαναγραψω γιατι θα φανω κακος παλι :) 

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

@vins οσον αφορα την ποιοτητα:

jamestown = naterial

weber =  napoleon

weber  spirit =  napoleon freestyle

weber genesis =  napoleon rogue

Δες πρωτα τι budget εχεις και τι προδιαγραφες χρειαζεσαι. Σε παιρνει να πας σε weber/napoleon? Αν ναι και θες ματι υπερυθρων θα πας σε napoleon. 

Οσον αφορα την exivos, δεν θελω να τα ξαναγραψω γιατι θα φανω κακος παλι :) 

Ευχαριστώ πολύ @SagoniasSlutRos

Ναι το θέμα μου δεν είναι τόσο το budget, το θέμα μου είναι περισσότερο οι ανάγκες και οι προδιαγραφές. Το να δώσω 1,5k δε μου λέει κατι να σου πω την αλήθεια, αν αυτό το 1,5κ δεν έχει πραγματική ουσία για τη χρήση μου. 

Ναι τη χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά την ψησταριά όπως έχω προαναφερει, αλλά ουσιαστικά με κάποιες μικρές παρεμβάσεις η Naterial η 3αρα που πήρα 150€ με «καλύπτει» στο 95%.

Τώρα σίγουρα ένα βασικό θέμα είναι η ποιότητα κατασκευής που φαντάζομαι έχει συνάρτηση με τη μακροζωία, γι αυτό και κολλάω με τη Jamestown.

Η exivos πραγματικά μου άρεσε που την είδα online, αλλά αν δεν ειναι πιστοποιημένη δυστυχώς την ξεχνάω. Για μενα είναι πολύ σημαντικό καθώς μιλαμε για αέριο στο μπαλκόνι μου. Προσωπικά δεν παίζω με αυτά, ακόμα και αν κάτι δεν έχει βγάλει πρόβλημα 20 χρόνια σε 50 άλλους. Μπορεί να είμαι ο πρώτος εγώ και δε θα το ήθελα 😅

Βεβαια μια άλλη λύση θα ήταν να πάω όσο πάω με την Kenton και μόλις χαλάσει να κάνω την επόμενη αγορά. 

Το βλέπω βέβαια και ως κάτι που με ευχαριστεί και μελλοντικό «δώρο» στον εαυτό μου.

Γενικά με βάση αυτά που διαβάζω κι εδώ κι εκτος του φόρουμ, εντέλει κι εγώ προς Napoleon θα έκλινα. 

Οπως έγραψε και ο @ilpapacha παραπάνω υπάρχουν εξωτερικό νέα μοντέλα από Napoleon, όποτε ίσως έρθουν κι από δω στο άμεσο μέλλον. Για διάφορους λόγους, ενώ ψωνίζω αρκετά από έξω, στο συγκεκριμένο κομμάτι θα ήθελα υποστήριξη από Ελλάδα. 

Μενω συντονισμένος λοιπόν για νέα μοντέλα καθώς και τυχόν προσφορές (χλωμό βέβαια με την αγορά σε αυτήν την κατάσταση) και στο μεταξύ συνεχίζω να ψηνω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...