Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, netagra είπε

Επειδή παρακολουθώ το θέμα εδώ και καιρό και έχω κάνει και μερικά ψησίματα επιτυχημένα μπορώ να απαντήσω τα κατά καιρούς ερωτήματα και απορίες των φίλων, έχοντας την εμπειρία της Naternal Kenton 4b με τρεις σχάρες (δεν έχω χρησιμοποιήσει την πλάκα)

- βούρτσα για γρήγορο καθάρισμα των σχαρών. Χρησιμοποίησα με μεγάλη διστακτικότητα την βούρτσα της Naternal που πουλάει το Leroy Merlin εξαιτίας των σχολίων των άλλων φίλων για τα μαντέμια. Δεν γνωρίζω τι γίνεται με τις άλλες μάρκες, η συγκεκριμένη καθαρίζει μια χαρά και δεν τραυματίζει καθόλου τις σχάρες. Την εμπιστεύομαι για γρήγορο καθάρισμα πριν το ψήσιμο. Το σκεπτικό για να την δοκιμάσω θα ήταν ότι αν τραυμάτιζε τα μαντέμια θα τους τα πήγαινα με την βούρτσα πίσω. Επιβεβαιώθηκε ότι οι άνθρωποι δεν πουλάνε κάτι που κάνει ζημιές 

- κρεμμύδια και λάδια δεν κάνουν τίποτα . Τα κεμπάπ πχ που έβαζα στις σχάρες κολλούσαν τόσο στις Naternal όσο και σε inox όταν έψησα τα ίδια σε κάρβουνο. Αλλου χασάπη κεμπάπ δεν κολλούσαν, πάμε παρακάτω καθότι δεν με ενδιαφέρει το θέμα κολλάω καθόλου 

- μίγματα αερίων. Πας στην κοντινότερη Shell και παίρνεις την Coral με τον ρυθμιστή μαμά. Δεν ξέρεις τι έχει μέσα, δεν σε ενδιαφέρει το βάρος, δεν ασχολείσαι με το αν μείνεις γιατί είπαμε ότι πας στην κοντινότερη Shell που είναι ανοιχτή μέχρι τις 11 το βράδυ.

Το αέριο το πήρα για την ευκολία και την πρακτικότητα.

Καλησπέρα φίλε μου και καλά ψησιματα!

Αρχικα Naterial λέγεται η σειρά, εγώ την 3αρα έχω. (Παρεμπιπτόντως αν δείτε ανατιμήσεις στο Leroy θα πάθετε πλάκα!)

Με σεβασμό και επειδή διαβάζουν αρκετοί το θέμα, δυστυχώς δε συμφωνώ με κανένα από τα 3 που αναφέρεις.

1) Σε ό,τι αφορά τη βούρτσα, φυσικά και μπορεί να πουλάει ένα μαγαζί 100 μαρκες και η κάθε μάρκα να πουλάει 100 σχεδια. Αυτό δε σημαίνει ότι κάνουν όλα για όλα. Ούτε σημαίνει ότι άμα τη γρατσούνιζε θα στα άλλαζαν, εφόσον οφειλόταν σε σένα η ζημιά. Είναι σαν να λες ε στη shell πάω, από οποία μάνικα κι αν βάλω το αμάξι θα δουλέψει.

2) Φυσικά και κάνουν δουλειά, όπως και παίζει ρόλο η θερμοκρασία και το σε πόση ώρα πας να τα γυρίσεις. Τα κεμπάπ είναι ιδιαίτερη περίπτωση και θέλουν προσοχή στο γύρισμα (ειδικά στα 2 πρώτα), γιατί είναι μαλακά κι εύπλαστα και αν πας να το κανεις απότομα διαλύονται.

3) Φυσικά και πρέπει να ξέρει, γιατί αν διάβαζες πιο πριν θα έβλεπες ότι ας πούμε το προπάνιο είναι καλύτερο για χαμηλές θερμοκρασίες και μεγάλης διαρκείας ψησιματα. Επίσης υπάρχουν 2 μαμά ρυθμιστές. Τέλος, δεν έχουν όλες οι shell μπουκάλες. Εγώ ας πούμε Καλαμαριά σε ακτίνα 2 χλμ έχω αρκετά shell και avin και από αυτά έχει μόνο ένα και μάλιστα όχι πάντα.

Εύχομαι γεμάτες ψησταριές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Καλημέρα φίλε Vins,

για την δική μου εμπειρία γράφω, τις δικές μου προτιμήσεις, τον δικό μου ωχαδελφισμό που λέει ο λόγος.

Μένω στην Αθήνα (κέντρο) και την πήρα για ευκολία, γεύση και παρέα. Όλα τα υπόλοιπα δεν έχω πολύ χρόνο. Ίσως κάποιος να είναι στην ίδια φάση με εμένα.

Καλό Σ/Κ σε όλους.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το μαντέμι είναι πολύ σκληρό μέταλλο και είναι αδύνατο να το κάνει ζημιά κάποιος  με μια απλή συρματοβουρτσα , εκεί που χρειάζεται προσοχή είναι όταν υπάρχει κεραμική επίστρωση 

Από αέρια χρησιμοποιώ προπάνιο ιδιαίτερα τον χειμώνα λόγω της καλύτερης συμπεριφοράς στο κρύο , ακόμη έχω πάντα ακόμη μια ρεζέρβα

Οι κιμάδες  όπως και τα ψάρια αλλά και γενικότερα για να μην μας κολλάνε  πρέπει να περιμένουμε μέχρι να γίνει μια κρούστα στην επιφάνεια  

Να και μερικά  ζουμερα σουτζουκάκια με σεφταλιες από χθες το βράδυ

Καλά ψησίματα!!

Screenshot_20230114-101728.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2023 στις 10:43 ΠΜ, shodan είπε

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Την Κυριακή είχε κότα στη σούβλα. Όπως και τις προηγούμενες φορές η Rogue 425  ζωγράφισε.

spacer.png

Επειδή έχω ένα κοτόπουλο γυρω στα δυομιση κιλά που περιμένει μπορείς να μου πεις πόσα κιλά ήταν το δικό σου, πόση ώρα πήρε το ψήσιμο και θερμοκρασία;; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Στην Kenton οι φλογοκρυπτες είναι εμαγιε από όσο έχω καταλάβει. 

Λογικα θα μπορώ μια στο τόσο να τους βάλω πλυντήριο πιάτων ε; Ή να μην το επιχειρήσω;

Επειδη ψηνω 3-4 φορές την εβδομάδα, και γενικότερα χρησιμοποιώ την ψησταριά σχεδόν κάθε μέρα, θα βοηθούσε αντί να τα τρίβω με σφουγγάρι να τα βάζω πλυντήριο κάθε 2 βδομαδες πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, barimagas είπε

Επειδή έχω ένα κοτόπουλο γυρω στα δυομιση κιλά που περιμένει μπορείς να μου πεις πόσα κιλά ήταν το δικό σου, πόση ώρα πήρε το ψήσιμο και θερμοκρασία;; Ευχαριστώ.

Αν θυμάμαι καλά περίπου τόσο ήταν και το δικό μου, ίσως 200-300 γρ. μικρότερο. Θερμοκρασία είχα γύρω στους 180 και ψήθηκε για περίπου 2 ώρες. Βγήκε πολύ ζουμερό. Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να έχεις θερμόμετρο να το βγάλεις στους 75.

Εγώ ακολουθώντας και τις συμβουλές εδώ ανά 20 λεπτά περίπου το περνούσα απέξω με μουστάρδα/λάδι/λεμόνι/αλάτι/πιπέρι/ρίγανη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, vins είπε

Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Στην Kenton οι φλογοκρυπτες είναι εμαγιε από όσο έχω καταλάβει. 

Λογικα θα μπορώ μια στο τόσο να τους βάλω πλυντήριο πιάτων ε; Ή να μην το επιχειρήσω;

Επειδη ψηνω 3-4 φορές την εβδομάδα, και γενικότερα χρησιμοποιώ την ψησταριά σχεδόν κάθε μέρα, θα βοηθούσε αντί να τα τρίβω με σφουγγάρι να τα βάζω πλυντήριο κάθε 2 βδομαδες πχ.

Κριμα για το πλυντηριο με τοση καρβουνιλα που θα εχουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vins είπε

Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Στην Kenton οι φλογοκρυπτες είναι εμαγιε από όσο έχω καταλάβει. 

Λογικα θα μπορώ μια στο τόσο να τους βάλω πλυντήριο πιάτων ε; Ή να μην το επιχειρήσω;

Επειδη ψηνω 3-4 φορές την εβδομάδα, και γενικότερα χρησιμοποιώ την ψησταριά σχεδόν κάθε μέρα, θα βοηθούσε αντί να τα τρίβω με σφουγγάρι να τα βάζω πλυντήριο κάθε 2 βδομαδες πχ.

Εγώ θα σου έλεγα να μην το δοκιμάσεις , θα επιταχύνει την φθορά που έτσι κι αλλιώς θα την διαπιστώσεις σύντομα  , καλύτερα ένα απλό ξύσιμο με μια σπάτουλα ή ακόμη καλύτερα με μια ξύστρα σαν αυτές που καθαρίζουν τις κεραμικές εστίες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παρολο που εχω διαβασει περιπου 300-400 σελιδες ακομα δεν εχω καταλαβει τι βουρτσα χρειαζομαι να παρω για την naterial kenton 4B για τις σχαρες, οχι για την μαντεμενια πλακα… μπορει να ειναι κοινη; Τις σχαρεςτις καθαριζω οσο ειναι ζεστες; Αν καθαρισω με βουρτσα καθε ποτε θελουν πλυσιμο; ειδα βουρτσες με σκληρο μεταλλικο υλικο και με μαλακο…η σπατουλα ή ξυστρα μεταλλικη πρεπει να ειναι αλλα βολευει να ειναι στην ιδια κατασκευη με την βουρτσα ή καλυτερα χωριστα; Ρωταω λεπτομερειες για να μη μαζευω πραγματα λαθος που θα κανουν ζημια αλλα και θα καθονται ή θα πεταχτουν.ευχαριστω

 

 

Επεξ/σία από trelomam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, imr είπε

Κριμα για το πλυντηριο με τοση καρβουνιλα που θα εχουν.

Ε καλά μωρέ, γι αυτό είναι τα πλυντήρια, για να πλένουν 😀

3 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

Εγώ θα σου έλεγα να μην το δοκιμάσεις , θα επιταχύνει την φθορά που έτσι κι αλλιώς θα την διαπιστώσεις σύντομα  , καλύτερα ένα απλό ξύσιμο με μια σπάτουλα ή ακόμη καλύτερα με μια ξύστρα σαν αυτές που καθαρίζουν τις κεραμικές εστίες 

Αυτό το κάνω ήδη. Απλά ανά 5-7 ψησιματα τα πλένω κιόλας με σφουγγάρι και υγρό πιάτων γιατί αρχίζουν να «πιάνουν».

Μια άλλη λύση φυσικά θα ήταν να τα κάνω ινοξ και να ξεμπερδευω. Το ιδανικό θα ήταν να έχω ινοξ σχάρα, ινοξ φλογοκρυπτες και ινοξ ταψι (αυτό το έχω) και ανά βδομάδα να μπαίνουν πλυντήριο πιάτων ή να τρώνε πλύσιμο με το πιεστικό 😂

Μου φαίνεται πρέπει να αρχίσω σιγά σιγά να κοιτάζω προς exivos μεριά… 

Επεξ/σία από vins
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, vins είπε

Ε καλά μωρέ, γι αυτό είναι τα πλυντήρια, για να πλένουν 😀

Αυτό το κάνω ήδη. Απλά ανά 5-7 ψησιματα τα πλένω κιόλας με σφουγγάρι και υγρό πιάτων γιατί αρχίζουν να «πιάνουν».

Μια άλλη λύση φυσικά θα ήταν να τα κάνω ινοξ και να ξεμπερδευω. Το ιδανικό θα ήταν να έχω ινοξ σχάρα, ινοξ φλογοκρυπτες και ινοξ ταψι (αυτό το έχω) και ανά βδομάδα να μπαίνουν πλυντήριο πιάτων ή μα τρώμε πλύσιμο με το πιεστικό 😂

Μου φαίνεται πρέπει να αρχίσω σιγά σιγά να κοιτάζω προς exivos μεριά… 

Μετά θα πρέπει να πλύνεις και το πλυντήριο όμως οπότε δεν γλυτώνεις κάτι 😂

Σοβαρά, δεν θα περνάει η καρβουνιλα από τα φίλτρα και θα γίνει χαμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Μοσχαρίσια παΪδάκια θέλουν κάποια ιδιαίτερη διαδικασία στο υγραέριο; Μόλις πήρα κάποια λεπτοκομμένα, κλεισμένα σε vacuum, δεν ρώτησα καν αν είναι αλατισμένα, βλέπω όμως στα συστατικά έχουν αλάτι και κάτι άλλα.

Να τα ρίξω απλά στη σχάρα κι ότι γίνει; Αν είναι να βγουν σόλα να τα βάλω ψυγείο και να τα μαρινάρω άλλη φορά325171451_1277036492877695_1405637989577997389_n.jpg.0430e835d5f73040b8ccc2c80f957c26.jpg

 

325404669_566358788840014_9213619983934856083_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, OTTIPE είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Μοσχαρίσια παΪδάκια θέλουν κάποια ιδιαίτερη διαδικασία στο υγραέριο; Μόλις πήρα κάποια λεπτοκομμένα, κλεισμένα σε vacuum, δεν ρώτησα καν αν είναι αλατισμένα, βλέπω όμως στα συστατικά έχουν αλάτι και κάτι άλλα.

Να τα ρίξω απλά στη σχάρα κι ότι γίνει; Αν είναι να βγουν σόλα να τα βάλω ψυγείο και να τα μαρινάρω άλλη φορά325171451_1277036492877695_1405637989577997389_n.jpg.0430e835d5f73040b8ccc2c80f957c26.jpg

 

325404669_566358788840014_9213619983934856083_n.jpg

εαν ειναι οκ στη σακουλα  ειναι καλα κλεισμενη κ πιεσμένα απο τον αερα χωρις κενά αστα όπως ειναι κ καταναλωσετα σε 20 ημέρες.

θα χουν βγάλει υγρα , σκουπίζεις με χαρτι κουζίνας κ τα πετας ψησταριά όπως είναι

Επεξ/σία από sndev
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

εαν ειναι οκ στη σακουλα  ειναι καλα κλεισμενη κ πιεσμένα απο τον αερα χωρις κενά αστα όπως ειναι κ καταναλωσετα σε 20 ημέρες.

θα χουν βγάλει υγρα , σκουπίζεις με χαρτι κουζίνας κ τα πετας ψησταριά όπως είναι

Και ψήνονται δεν κανονικές μπριζόλες. Γρήγορα σε δυνατή φωτιά.

Δοκίμασε τα χωρίς αλάτι, και αν δεις ότι θέλει βάζεις μετά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσχετο ποστ με μαγείρεμα αλλά το αναφέρω για να πω τον πόνο μου μεν και για να ξέρουμε τι παίζει δε. 

πάω σήμερα ΑΒ. περνώντας από το κρεοπωλείο βλέπω ότι έχει χοιρινά παιδάκια που έχω ξαναπάρει και στο παρελθόν και είχαν βγει εξαιρετικά. σταματάω παίρνω δύο κομμάτια, κάπου 1,5 κιλό, και φεύγω για τα υπόλοιπα ψώνια με σκοπό όταν γυρίσω να τα μαρινάρω και να τα έχω έτοιμα για αύριο το μεσημέρι. 

παιδιά τι να σας πω. μα το θεό, όταν άνοιξα το χαρτί για να τα βγάλω και να τα ετοιμάσω κόντεψα να λιποθυμήσω από τη βρώμα. δεν ξέρω πραγματικά πόσο καιρό μπορεί να τα είχαν και τι τους είχε συμβεί αλλά τέτοιο πράμα δεν θα τάιζα ούτε τον εχθρό μου. 

έκανα το λάθος και είχα πάει σχετικά αργά (είχαν κλείσει) για επιστρέψω και να τους τα φέρω καπέλο οπότε απλά έφυγαν για τα σκουπίδια όπως ήταν. 

συνεπώς προσοχή, και στο εξής προσωπικά δεν ξανακάνω το λάθος να πάρω κρέας από οποιονδήποτε άλλο πέρα από το χασάπη που γνωρίζω εδώ και χρόνια 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...