Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εχω βαλει μαντεμενιο τηγανακι για να προψησω μανιταρια για πιτσα, γιατι δεν προλαβαινουν να γινουν μεσα σε ενα λεπτο αν τα βαλεις ωμα σε πιτσα. Δεν εχω δοκιμασει κατι αλλο, γιατι εχω την ψησταρια γι αυτες της δουλειες. Το ooni το βγαζω στο μπαλκονι μονο για πιτσα. Αλλα μπορεις να ψησεις οτι χωραει μεσα θεωρητικα, αρκει να το γυριζεις να ψηθει ομοιομορφα.

Παρε το koda που ειναι με γκαζι, μην μπλεκεις με πελετ κλπ δεν εχει κανενα νοημα. Μεσα σε 1 λεπτο δεν θα παρει αλλη γευση η πιτσα αν καις πελετ ή ξυλα αντι για γκαζι. Μονο τη ζωη θα σου κανει δυσκολη. Οταν φτιαχνεις πιτσες το τελευταιο που θες ειναι να ελεγχεις αν θελει πελετ να προσθεσεις.

εννοείται οτι μονο για υγραέριο θα κινηθώ. δεν εχω την υπομονή και την όρεξη για όλα τα υπόλοιπα :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

5 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ευτυχως να λες :P

Eχω ενα πολυ καλο μυλο απο τα lidl. Μιας χρησης ειναι πλαστικος αλλα τον γεμιζω γιατι μ αρεσει ο τροπος που τα κοβει, χοντρα και σε μεγαλες ποσοτητες. Αλλα οταν θελω να φτιαξω ενα γρηγορο μειγμα μεγαλης ποσοτητας δεν μπορω να τριβω, θελω ευκολια. Γι αυτο πηρα ετοιμο γκρανουλε. Αν και το φρεσκοσπασμενο στο γουδι που λες θα ειναι σιγουρα καλυτερο, αφου τα τριμμενα χανουν το αρωμα τους με τον καιρο.

Πώς γεμίζεις τον μύλο μιας χρήσης; Έχω δει να βυθίζουν τον άδειο σε ζεστό νερό ώστε να μαλακώνει το πλαστικό καπάκι και να αφαιρείται. 

Κάνεις κάτι τέτοιο ή κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vins είπε

 

Ωραίος! Καλά ψησιματα!! (Δοκίμασε το σουμακ αν θέλεις, αναδεικνύει και τα υπόλοιπα μπαχάρια και δίνει μια ήπια ωραία οξύτητα

Εννοείται ότι το έχω δοκιμάσει , όπως και τα τσιμενι, μοσχοκάρυδο,λεμοθυμαρο, αστεροειδή γλυκάνισο, πράσινο τσάι, βάγια κ.α.

Να μαστε γεροί μωρέ να ψήνουμε

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, est είπε

Πώς γεμίζεις τον μύλο μιας χρήσης; Έχω δει να βυθίζουν τον άδειο σε ζεστό νερό ώστε να μαλακώνει το πλαστικό καπάκι και να αφαιρείται. 

Κάνεις κάτι τέτοιο ή κάτι άλλο;

Έχει βιδωτο καπάκι αυτός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να βαλω προπανιο. Ποιο να προτιμησω; Η coral prime ειναι η καλυτερη; κάτι άκουσα ότι έχει λιγότερο περιεχόμενο από τις κανονικές φιάλες, ισχυει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρες στην παρέα, είμαι σε αναζήτηση κουτιού καπνίσματος το τελευταίο διάστημα. Έχετε να προτείνετε κάποιο? Επίσης πέλλετ ή ξύλο? Σκεφτόμουν πέλλετ για μεγαλύτερη διάρκεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, gpasxa είπε

Καλημέρες στην παρέα, είμαι σε αναζήτηση κουτιού καπνίσματος το τελευταίο διάστημα. Έχετε να προτείνετε κάποιο? Επίσης πέλλετ ή ξύλο? Σκεφτόμουν πέλλετ για μεγαλύτερη διάρκεια.

πελετ, αφου διαρκει περισσοτερο (ενας σωληνας βγαζει 3-4 ωρες ανετα) και κοστιζει λιγοτερο (20-25€ τα 10 κιλα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

πελετ, αφου διαρκει περισσοτερο (ενας σωληνας βγαζει 3-4 ωρες ανετα) και κοστιζει λιγοτερο (20-25€ τα 10 κιλα).

https://www.ilovebbq.gr/δοχεία-καπνίσματος/amazen-smoker-kit-AP-5617 κάτι τέτοιο ας πούμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Chanap είπε

Thanks, αλλα αυτο ειναι μικροτερο μεγεθος απο το αλλο. Ευχαριστω παντως 🤙

Επεξ/σία από gpasxa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, geornirv είπε

Θελω να βαλω προπανιο. Ποιο να προτιμησω; Η coral prime ειναι η καλυτερη; κάτι άκουσα ότι έχει λιγότερο περιεχόμενο από τις κανονικές φιάλες, ισχυει;

καμία γνώμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geornirv είπε

καμία γνώμη;

Το προπάνιο έχει καλύτερη απόδοση σε χαμηλές θερμοκρασίες και πολύωρα ψησίματα. Προσωπικά χρησιμοποιώ coral prime προπάνιο και δεν αντιμετωπίζω κάποιο θέμα. Η προτίμηση ως προς τις μπουκάλες coral prime, είτε μείγμα είτε προπάνιο, έχει να κάνει με το μικρότερο συνολικό βάρος τους και ότι μπορείς να κάνεις πιο εύκολα/γρήγορα την αλλαγή, χωρίς την χρήση εργαλείου. Το περιεχόμενο, εφόσον αναφερόμαστε σε 10κιλη μπουκάλα, είναι το ίδιο, είτε συμβατική είτε coral prime.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

14 ώρες πριν, geornirv είπε

Θελω να βαλω προπανιο. Ποιο να προτιμησω; Η coral prime ειναι η καλυτερη; κάτι άκουσα ότι έχει λιγότερο περιεχόμενο από τις κανονικές φιάλες, ισχυει;

 

49 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Το προπάνιο έχει καλύτερη απόδοση σε χαμηλές θερμοκρασίες και πολύωρα ψησίματα. Προσωπικά χρησιμοποιώ coral prime προπάνιο και δεν αντιμετωπίζω κάποιο θέμα. Η προτίμηση ως προς τις μπουκάλες coral prime, είτε μείγμα είτε προπάνιο, έχει να κάνει με το μικρότερο συνολικό βάρος τους και ότι μπορείς να κάνεις πιο εύκολα/γρήγορα την αλλαγή, χωρίς την χρήση εργαλείου. Το περιεχόμενο, εφόσον αναφερόμαστε σε 10κιλη μπουκάλα, είναι το ίδιο, είτε συμβατική είτε coral prime.

+1 κι από μενα για την coral προπάνιο. Εύκολο σύστημα, ελαφριά φιάλη και πολύ καλή απόδοση. 

Οπως έμαθα κι εγώ παλιότερα απο τα παιδιά εδώ μέσα, προσοχή να πάρεις τον αντίστοιχο ρυθμιστή αν προχωρήσεις (γκρι για προπάνιο).

Αυτο που πρέπει να τσεκάρεις είναι αν υπάρχει προμηθευτής κοντά ή να κάνει παράδοση στο χώρο σου. 

Τέλος, καλύτερα να έχεις 2 φιάλες για να είσαι ξένοιαστος. Τελειώνει η μια, κουμπώνεις άμεσα την άλλη και συνεχίζεις το ψήσιμο, χωρίς διακοπές και ψαξίματα και έχοντας καταναλώσει και όλο το περιεχόμενο της φιάλης.


 

Παρηγγειλα κάτι μικρές μπαχαριερες ινοξ για να κάνω τα δικά μου μείγματα. 

Αν και δεν παίρνουν μεγάλη ποσότητα, είναι ο,τι πρέπει για φρεσκοτριμμενα μπαχάρια/αλάτια από το γουδακι! 

Αγορα από Σκρουτζ, κόστος 1,5€ το ένα ψάξτε τα ως Homestyle 7351021-120 Θήκη Μπαχαρικών Ανοξείδωτη Ασημί

Φωτο κάτω στο σπόιλερ:

Spoiler


DDF970E5-F7A9-4F74-B666-403F23D4E301.jpeg

BDA2B274-38CE-4BCB-8D2F-078F0AA4355C.jpeg

1745147D-0417-469B-BC16-3C5ADBC04B80.jpeg

A9FA43D6-23D7-4D53-A10B-2F273333BD74.jpeg

 

 

Επεξ/σία από vins
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή παρακολουθώ το θέμα εδώ και καιρό και έχω κάνει και μερικά ψησίματα επιτυχημένα μπορώ να απαντήσω τα κατά καιρούς ερωτήματα και απορίες των φίλων, έχοντας την εμπειρία της Naterial Kenton 4b με τρεις σχάρες (δεν έχω χρησιμοποιήσει την πλάκα)

- βούρτσα για γρήγορο καθάρισμα των σχαρών. Χρησιμοποίησα με μεγάλη διστακτικότητα την βούρτσα της Naterial που πουλάει το Leroy Merlin εξαιτίας των σχολίων των άλλων φίλων για τα μαντέμια. Δεν γνωρίζω τι γίνεται με τις άλλες μάρκες, η συγκεκριμένη καθαρίζει μια χαρά και δεν τραυματίζει καθόλου τις σχάρες. Την εμπιστεύομαι για γρήγορο καθάρισμα πριν το ψήσιμο. Το σκεπτικό για να την δοκιμάσω θα ήταν ότι αν τραυμάτιζε τα μαντέμια θα τους τα πήγαινα με την βούρτσα πίσω. Επιβεβαιώθηκε ότι οι άνθρωποι δεν πουλάνε κάτι που κάνει ζημιές 

- κρεμμύδια και λάδια δεν κάνουν τίποτα . Τα κεμπάπ πχ που έβαζα στις σχάρες κολλούσαν τόσο στις Naterial όσο και σε inox όταν έψησα τα ίδια σε κάρβουνο. Αλλου χασάπη κεμπάπ δεν κολλούσαν, πάμε παρακάτω καθότι δεν με ενδιαφέρει το θέμα κολλάω καθόλου 

- μίγματα αερίων. Πας στην κοντινότερη Shell και παίρνεις την Coral με τον ρυθμιστή μαμά. Δεν ξέρεις τι έχει μέσα, δεν σε ενδιαφέρει το βάρος, δεν ασχολείσαι με το αν μείνεις γιατί είπαμε ότι πας στην κοντινότερη Shell που είναι ανοιχτή μέχρι τις 11 το βράδυ.

Το αέριο το πήρα για την ευκολία και την πρακτικότητα.

Επεξ/σία από netagra
Naterial
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...