Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Φυσικα παιζει ρολο και το κοτοπουλο. Αν δοκιμασετε ελευθερας βοσκης (εχει σχεδον 2-3πλασια τιμη) θα καταλαβετε διαφορα

Θα πούμε το κοτόπουλο μοσχάρι.

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Πρωτοχρονια ειπα να αναψω καρβουνακι να ψησω παϊδάκια (αρνι, ζυγουρι και προβατο). Αν εξαιρεσουμε οτι δεν ειχε ΚΑΘΟΛΟΥ αναφλεξεις, η γευση δεν ειχε να ζηλεψει κατι απο το γκαζι. Ετσι για καμια ειδικη περιπτωση που θελεις να κανεις κατι διαφορετικο με παρεα ειναι ωραιο το καρβουνο. Αλλα το γκαζι ρε παιδι μου εχει τετοια ευκολια που δεν συγκρινεται με τπτ. Και η γευση σχεδον η ιδια.

Πού να δεις η ηλεκτρική τι ευκολία έχει που δε συγκρίνεται με τίποτα.

Και η γεύση σχεδόν η ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

41 λεπτά πριν, phanispal είπε

Θα πούμε το κοτόπουλο μοσχάρι.

Πού να δεις η ηλεκτρική τι ευκολία έχει που δε συγκρίνεται με τίποτα.

Και η γεύση σχεδόν η ίδια.

Έχω κάρβουνο, 2 ηλεκτρικές και υγραερίου. 

Το κάρβουνο μπελαλίδικο και ανθυγιεινό σε σχέση με την υγραερίου και η γεύση είναι πραγματικά πολύ κοντά. Αποκλειστικά για γεύση κερδίζει το κάρβουνο αλλά με μικρη διαφορά και κυρίως σε λιπαρά κρέατα.

Οι ηλεκτρικές και ειδικά μια ελληνική που έχω ινοξ με την αντίσταση από πάνω στο θέμα ευκολία κερδίζει χαλαρά και κάρβουνο και υγραέριο, αλλά η διαφορά στη γεύση δεν είναι καθόλου αμελητέα. Ωστόσο για λουκάνικα και κοτόπουλο είναι η πρώτη μου επιλογή. Μετά μπαίνει πλυντήριο πιάτων όπως είναι και τη βγάζω και αστράφτει.

Το υγραέριο το έχω λιώσει από τότε που το πήρα και έχω κάνει και μεγάλα ψησιματα. Θεωρώ πως είναι overall μακράν το καλύτερο λόγω εύρους χρήσης, ευκολίας και γεύσης. Κάνει τα πάντα και νόστιμα, κρέατα, σούβλες, γάστρας μαγειρευτά, πίτσα, ακόμα και γλυκά (έκανα κυδώνια κρασατα πχ) και ψωμί. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ερώτηση, έχω μια κατσαρόλα εξολοκλήρου ινοξ από τα ικεα που είναι μεγαλουτσικη. Δε φαντάζομαι να έχω θέμα να τη βάλω σαν γαστρα στην ψησταριά ε; Μιλάμε για ψήσιμο 2 ωρών. Έχω γαστρα αλλά δεν χωράει 2 ρολά που θέλω να βάλω και η κατσαρόλα είναι ιδανική σε μέγεθος. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από σήμερα έχει στο Lidl προσφορά για sushi. Στο σπίτι τρελαίνονται, τους αρέσει πολύ και μου ζήτησαν να τους πάρω όπως και έκανα...

IMG_20230105_161115.jpg.1ae3be7c3822871cfcbd77e0e0c8b331.jpg

Και εμένα μου αρέσει, πράγματι. Έλα όμως που δίπλα είναι και ο Σκλαβενίτης...

Και αν δεν ανάψει η ψησταριά, η απόλαυση δεν είναι ολοκληρωμένη 🤫

Με αντίστοιχο κόστος, χρησιμοποιήθηκαν κατεψυγμένες γαρίδες και φέτες ξιφία με σως βινεγκρέτ για να δοθεί μια αξιοπρεπής απάντηση στους Σαμουράι.

IMG_20230105_123412.jpg.6dbe5489904346620573d28477a5dc04.jpg

Εννοείται ότι αντί για σάκε προτιμήθηκε ούζο 😁

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, vins είπε

Παίδες ερώτηση, έχω μια κατσαρόλα εξολοκλήρου ινοξ από τα ικεα που είναι μεγαλουτσικη. Δε φαντάζομαι να έχω θέμα να τη βάλω σαν γαστρα στην ψησταριά ε; Μιλάμε για ψήσιμο 2 ωρών. Έχω γαστρα αλλά δεν χωράει 2 ρολά που θέλω να βάλω και η κατσαρόλα είναι ιδανική σε μέγεθος. Ευχαριστώ!

Δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Χρησιμοποιώ, κατά κύριο λόγο, ανοξείδωτα και μαντεμένια σκεύη. Αρκετές φορές έχω χρησιμοποιήσει και πήλινες γάστρες.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilpapacha είπε

Δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Χρησιμοποιώ, κατά κύριο λόγο, ανοξείδωτα και μαντεμένια σκεύη. Αρκετές φορές έχω χρησιμοποιήσει και πήλινες γάστρες.

Ευχαριστω πολύ! Και μια άλλη ερώτηση, θα μπορούσα επίσης να περάσω τα ρολά σε σούβλα; Εξοχικό είναι το ρολό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, vins είπε

Ευχαριστω πολύ! Και μια άλλη ερώτηση, θα μπορούσα επίσης να περάσω τα ρολά σε σούβλα; Εξοχικό είναι το ρολό. 

Μπορείς να το περάσεις και στην σούβλα

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Μπορείς να το περάσεις και στην σούβλα

 

Βλέπω το τύλιξε ο τύπος, βέβαια εγώ αν το κάνω θα βάλω λαδόκολλα πρώτα και μετά αλουμινόχαρτο. Βασικά λέω να βάλω ένα στη σούβλα κι ένα στη γαστρα αν χωράνε μαζί για να δούμε τι θα γίνει. Θα ανεβάσω φωτο αύριο! Ευχαριστώ και πάλι!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες εχω μια ερωτηση,σχεδον στα ορια της ιεροσυλιας με βαση αυτα που συζηταμε εδω μεσα με τα οργια με τις σουβλες κτλ.....Αλλα θελω την βοηθεια σας.Εχει ασχοληθει με κανεις με air fryer??? Το χω ψαξει πολυ,το βρισκω πολυ ενδιαφερον μηχανημα αν υπολογισεις κ το υγιεινο του θεματος κ γενικα καταλαβα οτι μπορεις να κανεις παπαδες εκει μεσα.Εχω καταληξει σε καποιες philips ...Εχει κανεις αποψη να με καθοδηγησει τι πρεπει να προσεχω ??

Επεξ/σία από alimentas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alimentas είπε

Παιδες εχω μια ερωτηση,σχεδον στα ορια της ιεροσυλιας με βαση αυτα που συζηταμε εδω μεσα με τα οργια με τις σουβλες κτλ.....Αλλα θελω την βοηθεια σας.Εχει ασχοληθει με κανεις με air fryer??? Το χω ψαξει πολυ,το βρισκω πολυ ενδιαφερον μηχανημα αν υπολογισεις κ το υγιεινο του θεματος κ γενικα καταλαβα οτι μπορεις να κανεις παπαδες εκει μεσα.Εχω καταληξει σε καποιες philips ...Εχει κανεις αποψη να με καθοδηγησει τι πρεπει να προσεχω ??

Χαχα θα πάρεις τη phillips κ μόνο phillips αλλά μη περιμένεις παπάδες που βλέπεις. Είναι τρομερό ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝ εργαλείο για καθημερινή χρήση. Οποία κ να πάρεις θα σε βόλεψει. Τα λευτα ανεβαίνουν βάση της χωριτικοτητας.

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποια προσοχή που πρέπει να δώσω ?? Θέλω να πάρω την μεγάλη στα 6 λίτρα χωρητικότητα αλλά ξεφεύγει, οπότε λέω να καταλήξω σε μια με 4 λίτρα. Ακριβώς όπως το πες,γι αυτό το θέλω. Για γαρνιτουρες, κάτι γρήγορο κ κάνα παιχνίδι. Έχω δει να ξερενουν βότανα μέχρι να κάνουν τσιπς μπανάνας εκεί μέσα.Οποιος έχει να προτείνει κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο θα ήταν χρήσιμο.Αν κ γενικά έχω καταλάβει ότι η philips παίζει μπάλα μόνη της. 

Επεξ/σία από alimentas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, alimentas είπε

Κάποια προσοχή που πρέπει να δώσω ?? Θέλω να πάρω την μεγάλη στα 6 λίτρα χωρητικότητα αλλά ξεφεύγει, οπότε λέω να καταλήξω σε μια με 4 λίτρα. Ακριβώς όπως το πες,γι αυτό το θέλω. Για γαρνιτουρες, κάτι γρήγορο κ κάνα παιχνίδι. Έχω δει να ξερενουν βότανα μέχρι να κάνουν τσιπς μπανάνας εκεί μέσα.Οποιος έχει να προτείνει κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο θα ήταν χρήσιμο.Αν κ γενικά έχω καταλάβει ότι η philips παίζει μπάλα μόνη της. 

έχω πάρει μια μικρή της ΧΙΑΟΜΙ και είναι όντως ωραίο εργαλειακι . την είχα πάρει κύριο στόχο τις πατάτες αλλά τελικά είναι το μόνο ίσως που δεν μου άρεσει όπως μαγειρεύεται. κατά τα άλλα ότι έχω δοκιμάσει (και ιδίως κοτόπουλο) γίνεται από μια χαρά έως σούπερ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, alimentas είπε

Παιδες εχω μια ερωτηση,σχεδον στα ορια της ιεροσυλιας με βαση αυτα που συζηταμε εδω μεσα με τα οργια με τις σουβλες κτλ.....Αλλα θελω την βοηθεια σας.Εχει ασχοληθει με κανεις με air fryer??? Το χω ψαξει πολυ,το βρισκω πολυ ενδιαφερον μηχανημα αν υπολογισεις κ το υγιεινο του θεματος κ γενικα καταλαβα οτι μπορεις να κανεις παπαδες εκει μεσα.Εχω καταληξει σε καποιες philips ...Εχει κανεις αποψη να με καθοδηγησει τι πρεπει να προσεχω ??

 

8 ώρες πριν, sndev είπε

Χαχα θα πάρεις τη phillips κ μόνο phillips αλλά μη περιμένεις παπάδες που βλέπεις. Είναι τρομερό ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝ εργαλείο για καθημερινή χρήση. Οποία κ να πάρεις θα σε βόλεψει. Τα λευτα ανεβαίνουν βάση της χωριτικοτητας.

 

6 ώρες πριν, alimentas είπε

Κάποια προσοχή που πρέπει να δώσω ?? Θέλω να πάρω την μεγάλη στα 6 λίτρα χωρητικότητα αλλά ξεφεύγει, οπότε λέω να καταλήξω σε μια με 4 λίτρα. Ακριβώς όπως το πες,γι αυτό το θέλω. Για γαρνιτουρες, κάτι γρήγορο κ κάνα παιχνίδι. Έχω δει να ξερενουν βότανα μέχρι να κάνουν τσιπς μπανάνας εκεί μέσα.Οποιος έχει να προτείνει κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο θα ήταν χρήσιμο.Αν κ γενικά έχω καταλάβει ότι η philips παίζει μπάλα μόνη της. 

 

32 λεπτά πριν, zanskou είπε

έχω πάρει μια μικρή της ΧΙΑΟΜΙ και είναι όντως ωραίο εργαλειακι . την είχα πάρει κύριο στόχο τις πατάτες αλλά τελικά είναι το μόνο ίσως που δεν μου άρεσει όπως μαγειρεύεται. κατά τα άλλα ότι έχω δοκιμάσει (και ιδίως κοτόπουλο) γίνεται από μια χαρά έως σούπερ. 

Χρόνια πολλά παίδες! Υπάρχει ήδη ανοιχτό θέμα για επιλογή αεροφριτεζας, όποτε μπορείτε να συζητήσετε εκεί καλύτερα! 
 

 

Επεξ/σία από vins
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2023 στις 10:20 ΠΜ, SagoniasSlutRos είπε

O μονος λογος που μπορω να σκεφτω να μπει το χαρτι ειναι για να την μεταφερεις στην πετρα αν δεν εχεις φτιαρι. Αν το κανεις γι αυτο το λογο τοτε οκ, κανε το και μετα απο ενα λεπτο που θα εχει ψηθει καπως η βαση τραβηξε το χαρτι και ασε την να πατησει πανω στην πετρα απ ευθειας. Αλλιως δεν υπαρχει αλλος λογος χρησης χαρτιου σε πετρα.

Αν φοβασαι οτι θα λερωθει, ασε την να λερωθει και στο επομενο ψησιμο γυρισε την τουμπα και θα καθαρισει μονη της απο τη ζεστη.

το πρόβλημα μου ειναι οτι κατα την μεταφορά με το φτυαρι και αφου εχω ριξει αρκετο καλαμποκαλυερο, πα΄λι δεν μπορώ να μεταφέρω ευκολα την πίτσα. Δε γλυστραει, ισως γιατι ειναι παραφορτωμενη με υλικα, ίσως γιατι το μεγεθος της ειναι μεγαλο. Με το χαρτί θα ήταν άνετη η μεταφορά της 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...