Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, est είπε

Καλά, ο @ilpapachaέχει πάντα να προτείνει λύσεις και εναλλακτικές προτάσεις 👏

Αλλά εσύ @vins γιατί δεν ξεκινάς με την αγορά σούβλας της Naterial

Γιατί αν μπορώ με πάνω κάτω τα ίδια χρήματα να έχω 2 σούβλες αντί για 1, καλύτερα να κάνω αυτό 😄

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, vins είπε

Γιατί αν μπορώ με πάνω κάτω τα ίδια χρήματα να έχω 2 σούβλες αντί για 1, καλύτερα να κάνω αυτό 😄

Οκ πάσο 😀.

Αλλά νομίζω ότι με τα χρήματα που έχει η σούβλα της Naterial ίσως δεν μπορείς κάτι καλύτερο 👌.

Επεξ/σία από est
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη χρονια παίδες!

Για ψήσιμο πιτσας σε αεριο, bbq, λέω να βάλλω στην κεραμική πετρα ψησιματος, αντικολλητικο χαρτί ψησίματος. Έχετε να προτείνετε καποιο μη τοξικό και να αντέχει σε υψηλες θερμοκρασίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xorxhs! είπε

Καλη χρονια παίδες!

Για ψήσιμο πιτσας σε αεριο, bbq, λέω να βάλλω στην κεραμική πετρα ψησιματος, αντικολλητικο χαρτί ψησίματος. Έχετε να προτείνετε καποιο μη τοξικό και να αντέχει σε υψηλες θερμοκρασίες?

γιατί να βάλεις αντικολλητικό χαρτί ; ρίξε λίγο καλαμποκάλευρο και θα είσαι μια χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, est είπε

Οκ πάσο 😀.

Αλλά νομίζω ότι με τα χρήματα που έχει η σούβλα της Naterial ίσως δεν μπορείς κάτι καλύτερο 👌.

Αυτός ο μηχανισμός, μαζί με 2 σούβλες και μηχανισμό αερόψυκτο θα βγει γύρω στα 70-75€. Της Naterial έχει 52,5€. Νομίζω ότι αν με 20-25€ παραπάνω έχω διπλή σούβλα με καλύτερο αερόψυκτο μοτέρ που μπορώ να χρησιμοποιήσω και σε κάρβουνο αξίζει, τι λες; Θα με ενδιέφερε η γνώμη σου γιατί ψάχνομαι γενικά. Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Xorxhs! είπε

Καλη χρονια παίδες!

Για ψήσιμο πιτσας σε αεριο, bbq, λέω να βάλλω στην κεραμική πετρα ψησιματος, αντικολλητικο χαρτί ψησίματος. Έχετε να προτείνετε καποιο μη τοξικό και να αντέχει σε υψηλες θερμοκρασίες?

O μονος λογος που μπορω να σκεφτω να μπει το χαρτι ειναι για να την μεταφερεις στην πετρα αν δεν εχεις φτιαρι. Αν το κανεις γι αυτο το λογο τοτε οκ, κανε το και μετα απο ενα λεπτο που θα εχει ψηθει καπως η βαση τραβηξε το χαρτι και ασε την να πατησει πανω στην πετρα απ ευθειας. Αλλιως δεν υπαρχει αλλος λογος χρησης χαρτιου σε πετρα.

Αν φοβασαι οτι θα λερωθει, ασε την να λερωθει και στο επομενο ψησιμο γυρισε την τουμπα και θα καθαρισει μονη της απο τη ζεστη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλη χρονια σε ολους με υγεια!!! 2 ερωτησουλες.

1)Για μαντεμένια γαστρα καλύτερα μαντεμι σκέτο ή το επισμαλτωμενο είναι καλυτερο;

https://www.skroutz.gr/s/30949924/ArtGaz-Γάστρα-Οβάλ-Μαντεμένια-29x22cm-JTKB28.html

2) Για κοτόπουλο, η σουβλα ή το εξάρτημα που το ψηνει όρθιο θεωρείτε ότι είναι καλυτερο; ή κάνουν την ίδια δουλεια;

Επεξ/σία από geornirv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, geornirv είπε

2) Για κοτόπουλο, η σουβλα ή το εξάρτημα που το ψηνει όρθιο θεωρείτε ότι είναι καλυτερο; ή κάνουν την ίδια δουλεια;

σουβλα δεν εχω δοκιμάσει αλλά στην κοτοπουλιερα το αποτέλεσμα ειναι εξαιρετικό και νομιζω ειναι και λιγότερο μπελαλίδικη η ολη διαδικασία. 

ουσιαστική διαφορά από τη σούβλα δεν πιστέυω οτι θα εχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μαρινάδα παίζει μεγάλο ρόλο στο κοτόπουλο όπως και αν το κάνεις αλλά νομίζω σουβλα είναι πιο νόστιμο,γυρναει όλη την ώρα και λούζεται από το λίπος +το κάπνισμα από τις αναφλεξεις. Εγώ δεν βάζω ταψακι από κάτω στα σουβλιστα. Οι επισμαλτωμενες σε γλιτώνουν από την συντήρηση του σκέτο μαντεμιου. 

Επεξ/σία από tsiro7
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Η μαρινάδα παίζει μεγάλο ρόλο στο κοτόπουλο όπως και αν το κάνεις αλλά νομίζω σουβλα είναι πιο νόστιμο,γυρναει όλη την ώρα και λούζεται από το λίπος +το κάπνισμα από τις αναφλεξεις. Εγώ δεν βάζω ταψακι από κάτω στα σουβλιστα. Οι επισμαλτωμενες σε γλιτώνουν από την συντήρηση του σκέτο μαντεμιου. 

Η συγκεκριμένη επισμαλτωμενη θα είναι καλη; επειδή είναι φθηνή ρωταω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, tsiro7 είπε

νομίζω σουβλα είναι πιο νόστιμο,γυρναει όλη την ώρα και λούζεται από το λίπος +το κάπνισμα από τις αναφλεξεις

Aυτο ακριβως. Ολο το λιπος απο την πετσα και τα μπουτια αρχιζει και λιωνει και παει γυρω γυρω , ακομα και στο στηθος και το κανει πιο ζουμερο και νοστιμο. 

Φυσικα παιζει ρολο και το κοτοπουλο. Αν δοκιμασετε ελευθερας βοσκης (εχει σχεδον 2-3πλασια τιμη) θα καταλαβετε διαφορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, geornirv είπε

Καλη χρονια σε ολους με υγεια!!! 2 ερωτησουλες.

1)Για μαντεμένια γαστρα καλύτερα μαντεμι σκέτο ή το επισμαλτωμενο είναι καλυτερο;

https://www.skroutz.gr/s/30949924/ArtGaz-Γάστρα-Οβάλ-Μαντεμένια-29x22cm-JTKB28.html

2) Για κοτόπουλο, η σουβλα ή το εξάρτημα που το ψηνει όρθιο θεωρείτε ότι είναι καλυτερο; ή κάνουν την ίδια δουλεια;

καλή χρονιά !!
   η επισμαλτωμένης γάστρας   είναι  ο πολύ ευκολος  καθαρισμός χωρίς να  απαιτεί  συντήρηση   το μειονέκτημα είναι οτι η επισμάλτωση μπορεί να σπάσει σε κάποιο χτύπημα,  θα έλεγα μάλιστα οτι είναι θέμα χρόνου να συμβεί   επειδή είναι βαριά εαν ζημιά γίνει εξωτερικά  δεν σε νοίαζει και πολύ  , εαν γίνει εσωτερικά  τότε το πρόβλημα είναι συνθετο  πρώτον γιατί χρειάζεται συντήρηση αλλα και προσοχή  μη τυχόν και κάποιο κομμάτι φλούδα  περάσει στο φαγητό
η διαφορά αναμεσα στη σούβλα και στη βάση ψησίματος είναι οτι η μεν βάση δίνει γεύση φούρνου ενώ η σούβλα ψητού σε ψησταριάς και αυτό γιατί τα λίπη πέφτουν πάνω στους ανακλαστήρες και αρωματίζουν το κρέας , εκτός  εαν  χρησιμοποιείς  ταψακι με νερό 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτοχρονια ειπα να αναψω καρβουνακι να ψησω παϊδάκια (αρνι, ζυγουρι και προβατο). Αν εξαιρεσουμε οτι δεν ειχε ΚΑΘΟΛΟΥ αναφλεξεις, η γευση δεν ειχε να ζηλεψει κατι απο το γκαζι. Ετσι για καμια ειδικη περιπτωση που θελεις να κανεις κατι διαφορετικο με παρεα ειναι ωραιο το καρβουνο. Αλλα το γκαζι ρε παιδι μου εχει τετοια ευκολια που δεν συγκρινεται με τπτ. Και η γευση σχεδον η ιδια.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Πρωτοχρονια ειπα να αναψω καρβουνακι να ψησω παϊδάκια (αρνι, ζυγουρι και προβατο). Αν εξαιρεσουμε οτι δεν ειχε ΚΑΘΟΛΟΥ αναφλεξεις, η γευση δεν ειχε να ζηλεψει κατι απο το γκαζι. Ετσι για καμια ειδικη περιπτωση που θελεις να κανεις κατι διαφορετικο με παρεα ειναι ωραιο το καρβουνο. Αλλα το γκαζι ρε παιδι μου εχει τετοια ευκολια που δεν συγκρινεται με τπτ. Και η γευση σχεδον η ιδια.

Μεγαλη υποθεση!Αλλα..συγκεκριμενα η χοιρινη μπριζολα αδερφε εχει διαφορα στο καρβουνο πιανει 10/10 κι αν ειναι απο σπιτικο γουρουνι, οπως κατι μπριζολες τεραστιες που ψησαμε στο τζακι στο πατρικο τις προαλλες (οπως τις ειχε κοψει αυτος που τις εδωσε στον πατερα μου) μιλαμε..η απογειωση της γευσης μονο με μπολικο αλατι και φουλ ριγανη τιποτα αλλο😄

Ακομη και το ψαχνο βγηκε μαλακο, επαθα πλακα, βεβαια..σε μερικα σημεια πολυ λιπος  αλλα..γευση!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...