Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, biovaggoulas είπε

6-7 πίτσες για 4-5 άτομα με απλά μαθηματικά βγαίνουν 50€... Με 50€ παίρνω υλικά για 30 πίτσες... Και εννοείται ότι οι πίτσες από πιτσαρία ΔΕΝ είναι πιο νόστιμες από ναπολιτανικες με ζυμάρι ωρίμανσης και φρέσκα υλικά.... Μην λέμε ότι να ναι. 

Προφανώς και μπριζολαρες αλλά και σε πίτσα γίνεται άριστη δουλειά. Αν και τα παληκάρια από πάνω παίζουν μπάλα σε ooni νομίζω...

οι πιτσες απο σωστη πιτσαρια και οχι πιτσα φαν ΦΥΣΙΚΑ και ειναι καλυτερες απο οτι και αν φτιαξεις

επισης κοστος των υλικων οσες φορες εκανα πιτσα, μου βγηκε ιδια με το να την παραγγειλω. Χωρις καν να βαλω τον κοπο μου και το κοστος του αεριου της ψησταριας

Επεξ/σία από Allan-Wake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Allan-Wake είπε

τι πιτσες και @@ μαντολες.... παραγγείλτε μια πιτσα απο το efood... και πιο φθηνη και πιο νοστιμη....

η ψησταρια ειναι για να τρωμε τις μπριζολαρες μας και τα θαλασσινα μας

...

5 ώρες πριν, Allan-Wake είπε

οι πιτσες απο σωστη πιτσαρια και οχι πιτσα φαν ΦΥΣΙΚΑ και ειναι καλυτερες απο οτι και αν φτιαξεις

επισης κοστος των υλικων οσες φορες εκανα πιτσα, μου βγηκε ιδια με το να την παραγγειλω. Χωρις καν να βαλω τον κοπο μου και το κοστος του αεριου της ψησταριας

Αγαπητέ καλημέρα,

Το ιδιο μπορεί να ισχυριστεί ο καθένας και για τις μπριζολάρες και τα θαλασσινά...

Ολα ειναι παράγοντας της θέλησης για ενασχόληση, υλικών και εξοπλισμού... απο εκει και πέρα μπορείς να έχεις εφάμιλο αλλα και να ξεπεράσεις το αποτέλεσμα πολλών εστιατορίων...

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Allan-Wake είπε

οι πιτσες απο σωστη πιτσαρια και οχι πιτσα φαν ΦΥΣΙΚΑ και ειναι καλυτερες απο οτι και αν φτιαξεις

επισης κοστος των υλικων οσες φορες εκανα πιτσα, μου βγηκε ιδια με το να την παραγγειλω. Χωρις καν να βαλω τον κοπο μου και το κοστος του αεριου της ψησταριας

Από οσες έχω δοκιμάσει στην Αθήνα, η μόνη που πλησιάζει αυτή που φτιάχνω είναι το totono στο Χαλάνδρι που κάθε πίτσα κοστίζει 10€ μέσο όρο, άρα για 6 θες 60€ συν 2-3€ wolt μεταφορικά.

Για 6 πίτσες χρειάζεσαι:

1 κιλό καλό αλεύρι 2€

3 σακουλάκια μοτσαρελα 5-6€

Αλλαντικά 6-8€

Σάλτσα 2€

Αέριο 1€

Ooni koda 220€ όταν το πήρα εγώ. Φτιαρια 20€. Πρέπει να έχω ψήσει γύρω στις 100 πίτσες μέσα σε 3 χρόνια. Σε ένα βράδυ έφτιαξα 15 ή 16.

Το χρόνο και τον κόπο/ευχαρίστηση δεν τον υπολογίζω. Άμα γουστάρεις και σου αρέσει το κάνεις. 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, οφείλουμε να παραδεχτούμε ότι και το τρολάρισμα συχνά, πυροδοτεί την ανταλλαγή απόψεων και ωφελεί τον διάλογο. Τα συν και τα πλην της παρασκευής πίτσας στο σπίτι είναι περίπου γνωστά σε όλους μας και βεβαίως εξαρτώνται από τον εξοπλισμό , τις δεξιότητες, το κέφι και τις ανάγκες του καθενός. Και εδώ μέσα έχουμε δει από πίτσες που δείχνουν αριστουργήματα έως ζυμάρια για κατάπλασμα 😔.

Γι' αυτό θέλω κυρίως να σταθώ σε λόγια που ειπώθηκαν προηγουμένως:


" ......Ολα ειναι παράγοντας της θέλησης για ενασχόληση, υλικών και εξοπλισμού......


.....Το χρόνο και τον κόπο/ευχαρίστηση δεν τον υπολογίζω. Άμα γουστάρεις και σου αρέσει το κάνεις.... "

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Allan-Wake είπε

τι πιτσες και @@ μαντολες.... παραγγείλτε μια πιτσα απο το efood... και πιο φθηνη και πιο νοστιμη....

η ψησταρια ειναι για να τρωμε τις μπριζολαρες μας και τα θαλασσινα μας

κάνε σωστή πίτσα σε οοni koda και αν ξαναπεράσεις έστω έξω από πιτσαρία πες μου 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, zanskou είπε

έπεσε στα τρυφερά μου χέρια μια ωραιότατη tomhawk που λέω να την κάνω σύντομα. 

ακούω απόψεις. έμμεσο ή άμεσο ψήσιμο (σε bbq 3 καυστήρων) ; 

επειδη με την τρολλια για τις πίτσες αυτό χάθηκε, επαναφέρω το φλέγον ζήτημα ^^ :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειχα στο μυαλο μου να παρω ενα μπαλταδακι (εχω μεγαλο), επεσε στην αντιληψη μου προχτες και πηγα και το πηρα, σημερα μου μοιαζει αρκετα descent οποτε οποιος το ειχε στο μυαλο του ας περασει μια βολτα απο lidl.

image.png.1a0a1bc3ad3641a7101e1e9c4e7dc401.png

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους

Τσιμπησα ενα μοσχαρισιο διαφραγμα skirt outside 600γρ.

Ξερει κανεις ποσα λεπτα ψησιμο θελει και στους ποσους για να το βγαλω medium rare ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ritualistic είπε

Καλημερα σε ολους

Τσιμπησα ενα μοσχαρισιο διαφραγμα skirt outside 600γρ.

Ξερει κανεις ποσα λεπτα ψησιμο θελει και στους ποσους για να το βγαλω medium rare ?

4 λεπτα η μια πλευρά και 3 η άλλη αν μιλάμε για το γνωστό διάφραγμα των 600γρ. Και βγαίνει ακριβώς. 3 καυστήρες στο τέρμα σε weber spirit ii παίζω μπάλα.

υγ: επειδή όσο φτάνει στην άκρη του λεπτένει εμένα με βολεύει να το κόβω σε 2 κομμάτια για να τα διαχειριστώ λίγο διαφορετικά στο χρόνο.

υγ2: τρίμαρε τα κομματάκια σκέτου λίπους αν έχει, και ξήλωσε τη ζελατίνα αν έχει ξεχαστεί σε κάποιο σημείο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα πολυ καιρο κ αποφασισα να τουρμπισω κ εγω το ooni σημερα.Προσωπικη αποψη οτι αν μαθει καποιος ν ανοιγει ζυμαρι με μεγαλη υγρασια (65%>) σε συνδιασμο παντα μ ενα φουρνακι τυπου ooni,οι 48 ωρες για τ αντιστοιχα ζυμαρια ειναι πλεονασμος.Σε 6 τρως κατι πολυ ωραιο.Ειχα λιγο κατικι κ εκανα μια λευκη σαλτσα με το κατικι,λιγο λαδι τρουφας κ παρμεζανα.Βγηκε απιστευτη.Tης εριξα καραμελωμεννο κρεμμυδι κ οταν την εβγαλα εριξα κ λγο μελακι απο πανω.Πολυ ωραιο αποτελεσμα

image.jpg

8.jpg9.jpg56.jpg7.jpg

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

για τα Χριστούγεννα λέω να δοκιμάσω να πάρω μια έτοιμη δεμένη πορκέτα και να τη ψήσω στη σούβλα. Διάβασα σε παλιότερα πόστ ότι θέλει κανά τριωράκι έμμεσο ψήσιμο στους 150 και μετά μπουμπουνητό στο φουλ για ένα μισάωρο για να γίνει τραγανή η πέτσα. Οι ερωτήσεις μου είναι:

1) Αν βάλω και τους 3 καυστήρες της Ναπολέον στο φούλ λογικά θα πιάσει καμιά 350ρα βαθμούς. Δεν θα καεί εντελώς το κρέας έτσι; Μήπως φουλ τους δυο πλαινούς μόνο και σβηστό τον μεσαίο; Λογικά έτσι θα πιάσει γύρω στους 220-230 αν θυμάμαι καλά. Οπίσθιος καυστήρας δεν υπάρχει

2) Στο ταψί που θα βάλω κάτω από την πορκέτα για να μην στάζουν τα λίπη, θα βοηθήσει να βάλω κάποιο υγρό όπως μπύρα, κρασί,νερό  ή μήπως έτσι υπάρχει κίνδυνος να έχει πολύ υδρατμούς και γίνει σα βραστή;

3) Αντίβαρο δεν έχω στην σούβλα, υπάρχει περίπτωση να έχει ασύμμετρο σχήμα η πορκέτα και να μη γυρνάει σωστά η σούβλα; Όσες φορές έχω φτιάξει κοντοσούβλι δεν είχα κανένα θέμα πάντως

4) Πόσο δύσκολο είναι το όλο εγχείρημα; Θα υπάρχουν και καλεσμένοι και φοβάμαι μην ψάχνουμε ανοιχτό σουβλατζίδικο χριστουγεννιάτικα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις φτιάξει κοντοσούβλι έχεις εμπειρία. Εγώ για να έχω γύρω στους 180 βαθμούς ανάβω μόνο τους ακριανους και αυτούς ούτε καν στην μέση, δεν υπάρχει λόγος να τους ανοίξεις πολύ, άντε τώρα με τα κρύα να θέλει λίγο παραπάνω αλλά μην βάλεις καθόλου τον μεσαίο. Τώρα για το ταψακι τι να σου πω, όταν προτοξεκινησα και εγώ έβαζα ταψακι νερό κλπ κλπ. Έχω την αίσθηση όμως ότι παρέχει υγρασία το αποτέλεσμα. Τις τελευταίες φορές έχω ψήσει χωρίς ταψί και χέστηκα για τα λίπη :) ισα ίσα καπνίζεται το ψητό συνέχεια. Μπορώ να σου πω ότι το προτιμώ και ας καθαρίζω μετά δεν με νοιάζει. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ψήσει πορκετα αλλά έχω κάνει κοντοσούβλια κοτόπουλο,χοιρινό,μισό αρνάκι, μέχρι και πανσετα ολόκληρη μεγάλο κομμάτι. Θεωρώ ότι όλα θα πάνε καλά έχε μαζί και ενα θερμόμετρο και καλη ορεξη :) στο τέλος ναι γκαζωσε τους πλάινους τέρμα και εγώ θα έβαζα και στην μέση περίπου τον μεσαίο έτσι για την κρούστα 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, alimentas είπε

Ειχα πολυ καιρο κ αποφασισα να τουρμπισω κ εγω το ooni σημερα.Προσωπικη αποψη οτι αν μαθει καποιος ν ανοιγει ζυμαρι με μεγαλη υγρασια (65%>) σε συνδιασμο παντα μ ενα φουρνακι τυπου ooni,οι 48 ωρες για τ αντιστοιχα ζυμαρια ειναι πλεονασμος.Σε 6 τρως κατι πολυ ωραιο.Ειχα λιγο κατικι κ εκανα μια λευκη σαλτσα με το κατικι,λιγο λαδι τρουφας κ παρμεζανα.Βγηκε απιστευτη.Tης εριξα καραμελωμεννο κρεμμυδι κ οταν την εβγαλα εριξα κ λγο μελακι απο πανω.Πολυ ωραιο αποτελεσμα

image.jpg

8.jpg9.jpg56.jpg7.jpg

Πρέπει να είχε ωραίο γευστικό αποτέλεσμα! Στο τέλος με το μέλι δεν έγινε περισσότερο γλυκο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...