Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Μουντιαλικες πίτσες. 

68% υγρασία, 48 ώρες ωρίμανση.

IMG-584f94c7233bf67c9dfdec5fb617053f-V.jpg

Με γεια η τβ!!

 

PS το επίπεδο πιτσας το συγκεκριμένο 1 μιση ετος μετά ακόμα δε το χω φτάσει

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην ομορφη παρεα,

Εδω και μερικες μερες (και εχοντας πουλησει την Broil King Gem 340) εχω την Napoleon Phantom Rogue RSE 425.

Στην επιλογη επαιξαν αποφασιστικο ρολο οι πληροφοριες και οι συμβουλες στο forum. Η αγορα εγινε απο Γερμανια σε αρκετα καλη τιμη και εντος των ημερων περιμενω και καποια γνησια αξεσουαρ τα οποια και αυτα βρηκα σε αρκετα καλες τιμες λιγο μετα την Black Friday (σουβλα, μαντεμενια πλακα, σχαρα ψαρικων, ταψακια, λαβιδα, σπατουλα, βουρτσα )

Μεχρι τωρα ουσιαστικα εχω κανει μονο χρηση φουρνου. Εχω ψησει μπιφτεκια με πατατες,  γεμιστα και πιτσα. Δεν ξερω αν πολλοι κανετε τετοιου ειδους χρηση στην ψησταρια σας αλλα εχοντας δοκιμσαει πρωτα στην παλια ψησταρια ολα τα φαγητα ναι μεν χρειαζοντουσαν παραπανω χρονο αλλα γινοντουσαν πολυ πιο νοστιμα.. (συν ενας τροπος να μειωσω την καταναλωση του ρευματος κατα 15% οπως απαιτουν οι καταστασεις.. )

Με την πιτσα ακομα πειραματιζομαι δοκιμαζοντας με πετρα και με μαντεμενια πλακα που ειχα ηδη. Σημερα δοκιμασα και τον πισω καυστηρα εχοντας προθερμανει την πλακα για 15 λεπτα στο φουλ με τους κατω καυστηρες γυρω στους 300 βαθμους. Κατοπιν τους εκλεισα και χρησιμοποιησα μονο τον πισω. Το αποτελεσμα στο ψησιμο ηταν πολυ καλο. Μονο που για τη 2η πιτσα που εβαλα η θερμοκρασια της πλακας δεν ηταν αρκετη και με τη χρηση μονο του πισω ενω η θερμοκρασια εφτανε κοντα στους 250 βαθμους το κατω μερος δεν ειχε ψηθει σε αντιθεση με την περιμετρο και το πανω. Απεφυγα να εχω ανοιχτους την ιδια στιγμη τον πισω και τους κατω καυστηρες μια και οι οδηγιες γραφουν οτι δεν επιτρεπεται για λογους ασφαλειας σε περιπτωση που για καποιο λογο π.χ. αερα σβησει ο πισω (οπως μου εξηγησε και ο φιλος ilpapacha).

Ισως η λυση ειναι ψησιμο με ανοικτο καπακι και με ταυτοχρονη χρηση κατω και πισω καυστηρων. Απλα θα χρειαστει περισσοτερος χρονος..

Για τα κρεατικα κανω υπομονη να παραλαβω και τα υπολοιπα πραγματα και να ξεκινησω σιγα - σιγα.

Προς το παρον παιρνω πληροφοριες και ιδεες απο τις αναρτησεις σας! ;)

 

 

 

20221220_213403.jpg

20221220_213611.jpg

20221220_213618.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, sndev είπε

Με γεια η τβ!!

 

PS το επίπεδο πιτσας το συγκεκριμένο 1 μιση ετος μετά ακόμα δε το χω φτάσει

Thanks!

Η αλήθεια είναι ότι βγήκαν πολύ καλές. Ήθελαν απλά λίγο άνοιγμα ακόμα, αν και μου αρέσει το cannoto style.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ppetros είπε

Καλησπερα στην ομορφη παρεα,

Εδω και μερικες μερες (και εχοντας πουλησει την Broil King Gem 340) εχω την Napoleon Phantom Rogue RSE 425.

Στην επιλογη επαιξαν αποφασιστικο ρολο οι πληροφοριες και οι συμβουλες στο forum. Η αγορα εγινε απο Γερμανια σε αρκετα καλη τιμη και εντος των ημερων περιμενω και καποια γνησια αξεσουαρ τα οποια και αυτα βρηκα σε αρκετα καλες τιμες λιγο μετα την Black Friday (σουβλα, μαντεμενια πλακα, σχαρα ψαρικων, ταψακια, λαβιδα, σπατουλα, βουρτσα )

Μεχρι τωρα ουσιαστικα εχω κανει μονο χρηση φουρνου. Εχω ψησει μπιφτεκια με πατατες,  γεμιστα και πιτσα. Δεν ξερω αν πολλοι κανετε τετοιου ειδους χρηση στην ψησταρια σας αλλα εχοντας δοκιμσαει πρωτα στην παλια ψησταρια ολα τα φαγητα ναι μεν χρειαζοντουσαν παραπανω χρονο αλλα γινοντουσαν πολυ πιο νοστιμα.. (συν ενας τροπος να μειωσω την καταναλωση του ρευματος κατα 15% οπως απαιτουν οι καταστασεις.. )

Με την πιτσα ακομα πειραματιζομαι δοκιμαζοντας με πετρα και με μαντεμενια πλακα που ειχα ηδη. Σημερα δοκιμασα και τον πισω καυστηρα εχοντας προθερμανει την πλακα για 15 λεπτα στο φουλ με τους κατω καυστηρες γυρω στους 300 βαθμους. Κατοπιν τους εκλεισα και χρησιμοποιησα μονο τον πισω. Το αποτελεσμα στο ψησιμο ηταν πολυ καλο. Μονο που για τη 2η πιτσα που εβαλα η θερμοκρασια της πλακας δεν ηταν αρκετη και με τη χρηση μονο του πισω ενω η θερμοκρασια εφτανε κοντα στους 250 βαθμους το κατω μερος δεν ειχε ψηθει σε αντιθεση με την περιμετρο και το πανω. Απεφυγα να εχω ανοιχτους την ιδια στιγμη τον πισω και τους κατω καυστηρες μια και οι οδηγιες γραφουν οτι δεν επιτρεπεται για λογους ασφαλειας σε περιπτωση που για καποιο λογο π.χ. αερα σβησει ο πισω (οπως μου εξηγησε και ο φιλος ilpapacha).

Ισως η λυση ειναι ψησιμο με ανοικτο καπακι και με ταυτοχρονη χρηση κατω και πισω καυστηρων. Απλα θα χρειαστει περισσοτερος χρονος..

Για τα κρεατικα κανω υπομονη να παραλαβω και τα υπολοιπα πραγματα και να ξεκινησω σιγα - σιγα.

Προς το παρον παιρνω πληροφοριες και ιδεες απο τις αναρτησεις σας! ;)

 

 

 

20221220_213403.jpg

20221220_213611.jpg

20221220_213618.jpg

Θα πρέπει να ανάβεις, στο φουλ, τον καυστήρα που βρίσκεται κάτω από την πέτρα/μαντεμένια πλάκα, κάθε φορά που βγάζεις μία πίτσα και ετοιμάζεσαι να βάλεις την επόμενη. 

Σε καμία περίπτωση πάντως δεν αφήνεις την ψησταριά χωρίς επιτήρηση.

Κατά καιρούς έχουμε αναφερθεί σε διάφορους τρόπους ψησίματος πίτσας σε ψησταριά υγραερίου.

Προσωπικά προτιμώ με τον οπίσθιο καυστήρα και τον τρόπο που αναφέρω στο παλιότερο ποστ που έχω παραθέσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πειτε καμια προταση για καθαριστικο καδου/σχαρας γιατι εχει γινει @$@# :D Napoleon FS

Το 30€ η Napoleon https://www.skroutz.gr/s/32233020/Napoleon-10236-Καθαριστικό-Ψησταριάς-Καθαριστικό-BBQ-Power-Cleaner.html?from=featured&product_id=93920743 να το βαλει εκει που ξερει, κατι καλο και πιο οικονομικο υπαρχει?

Επισης αυτο το μαραφετι ανταλλακτικο δεν παιρνει? https://napoleongrills.gr/napoleon-accessories/oreichalkini-vourtsa-katharismou-gia-mantemenies-sxares-62056.html

Επεξ/σία από Keosen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Keosen είπε

Για πειτε καμια προταση για καθαριστικο καδου/σχαρας γιατι εχει γινει @$@# :D Napoleon FS

Το 30€ η Napoleon https://www.skroutz.gr/s/32233020/Napoleon-10236-Καθαριστικό-Ψησταριάς-Καθαριστικό-BBQ-Power-Cleaner.html?from=featured&product_id=93920743 να το βαλει εκει που ξερει, κατι καλο και πιο οικονομικο υπαρχει?

Επισης αυτο το μαραφετι ανταλλακτικο δεν παιρνει? https://napoleongrills.gr/napoleon-accessories/oreichalkini-vourtsa-katharismou-gia-mantemenies-sxares-62056.html

Το συγκεκριμένο καθαριστικό είναι για ανοξείδωτες επιφάνειες/σχάρες και όχι για τον κάδο. 

ADC9901C-EDFA-4884-BEA9-63E8CA97D831.jpeg.93bf29bb75e5917d7240c38372995b9c.jpeg
 

ADC9901C-EDFA-4884-BEA9-63E8CA97D831.jpeg.93bf29bb75e5917d7240c38372995b9c.jpeg

A1C23DAF-2A00-4009-82AA-ECE993AE9037.jpeg.18cbbcfbffa7a73e4bf15f0b7699f113.jpeg


Για τον κάδο καθαρίζω τα «χοντρά» με μία πλαστική σπάτουλα. Έπειτα χρησιμοποιήσεις ζεστό νερό, υγρό πιάτων και σφουγγάρι ή μαγειρική σόδα και ξύδι, όπως προτείνει και η Napoleon https://www.napoleon.com/en/at/barbecues/blog/how-deep-clean-your-napoleon-bbq Κι ένα βιντεάκι για καθαρισμό.

 Σε καμία περίπτωση λιποκαθαριστές με επιβλαβή/«βαριά» συστατικά. Τα sear plates καθαρίζουν πολύ εύκολα με την ξύστρα/σπάτουλα που καθαρίζουν οι κεραμικές εστίες. Έπειτα μπορείς να τους πλύνεις με ζεστό νερό, υγρό πιάτων και σφουγγάρι, εάν θέλεις. Ο κάδος δεν πρόκειται να επανέλθει στην αρχική του κατάσταση και ουσιαστικά δεν υπάρχει κάποιος λόγος για να γίνει αυτό.
Παραθέτω κι ένα παλαιότερο ποστ με την κατάσταση που βρίσκεται ο κάδος στην ψησταριά που έχουμε στο διαμέρισμα

Η συγκεκριμένη βούρτσα δεν έχει «παίρνει» κάποιο ανταλλακτικό. Αυτή που διαθέτει ανταλλακτικό είναι η παρακάτω, η οποία έχει ατσάλινες τρίχες.

https://www.skroutz.gr/s/26345143/Napoleon-62035-Βούρτσα-Καθαρισμού-για-Barbeque-45cm.html?from=catspan
 

https://www.skroutz.gr/s/33952793/Napoleon-70007-Ανταλλακτική-Κεφαλή-για-Βούρτσα-62035.html?from=catspan

190D8A7A-54D1-41FE-80A2-D6CDF0DAB795.jpeg

1 ώρα πριν, johni41 είπε

Το άπλωμα ηλιέλαιου κλπ στη μαντεμενια σχάρα για seasoning πώς το κάνετε; Με κάποιο πανί ή με πινέλο; 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο πινέλο σιλικόνης. Θέλει προσοχή να μην ρίξεις πολύ ηλιέλαιο. Θέλει πολύ λίγο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον καθαρισμο του καδου θυμαμαι ειχα διαβασει οτι εχει καλο αποτελεσμα η χρηση ατμοκαθαριστη. Στην broil king δοκιμασα για λιγα λεπτα ενα karcher sc4 (γιατι μετα παρουσιασε προβλημα μαλλον επειδη δεν ειχα κανει ποτε αφαλατωση..) και μου φανηκε οτι εκανε αρκετα καλη δουλεια. Τωρα τον εφτιαξα και στην πρωτη ευκαιρια θα τον δοκιμασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι πιτσες και @@ μαντολες.... παραγγείλτε μια πιτσα απο το efood... και πιο φθηνη και πιο νοστιμη....

η ψησταρια ειναι για να τρωμε τις μπριζολαρες μας και τα θαλασσινα μας

Επεξ/σία από Allan-Wake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Allan-Wake είπε

τι πιτσες και @@ μαντολες.... παραγγείλτε μια πιτσα απο το efood... και πιο φθηνη και πιο νοστιμη....

η ψησταρια ειναι για να τρωμε τις μπριζολαρες μας και τα θαλασσινα μας

6-7 πίτσες για 4-5 άτομα με απλά μαθηματικά βγαίνουν 50€... Με 50€ παίρνω υλικά για 30 πίτσες... Και εννοείται ότι οι πίτσες από πιτσαρία ΔΕΝ είναι πιο νόστιμες από ναπολιτανικες με ζυμάρι ωρίμανσης και φρέσκα υλικά.... Μην λέμε ότι να ναι. 

Προφανώς και μπριζολαρες αλλά και σε πίτσα γίνεται άριστη δουλειά. Αν και τα παληκάρια από πάνω παίζουν μπάλα σε ooni νομίζω...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...