Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

14 ώρες πριν, alex19871987 είπε

Είναι κανένας φίλος της πίτσας (προσοχή με ι)..να μοιραστούμε κάνα μυστικό??...με poolish 24ωρης ωρίμανσης..και άλλες 12 ώρες από το ζύμωμα...ζυμαρακια αυστηρά στα 270-280 γραμμάρια 

IMG_20221210_202035.jpg

IMG_20221210_202557.jpg

Εγώ φτιάχνω ζύμη με τη συνταγή από το mypizzaproject και την αφήνω να ωριμάσει τουλάχιστον 48 ώρες. 
Φτιάχνω τη δική μου σάλτσα και συνήθως παίζω μόνο με φρέσκια μοτσαρέλα και βασιλικό ή και με προσούτο ή μπέικον. 
Η πίτσα με τη μεγαλύτερη απήχηση είναι με λευκή σάλτσα, που τη φτιάχνω με χτυπημένη κρέμα γάλακτος λίγο αλάτι κι σκόρδο και από υλικά κρεμμύδι, κοτόπουλο βραστό ή ψητό μοτσαρέλα και μασκαρπόνε. Να είναι η θερμοκρασία όσο το δυνατόν πιο ψηλά & ψήνεται για 4-5 λεπτά. 
Βλέπω πως στο άνοιγμα το έχεις. 
Απλά να το πω για την παρέα πως το άνοιγμα θέλει προσοχή ώστε να φουσκώσει το στεφάνι. Να μην ανοίγεται με πλάστη αλλά με το χέρι με συγκεκριμένο τρόπο. Μπορείτε να βρείτε οδηγίες και στο mypizzaproject.com και στο YouTube. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, vins είπε

Έκλαψα με το ερωτηματικό 😅

Παιδιά ερώτηση: πείτε ότι ψήνω και θέλω να κρατήσω τα κρέατα (κάνα 2-3 κιλά) ζεστά για καμία ώρα. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος; Να τα μαζέψω στη γαστρα και να έχω τον έναν (απέναντι από τη γαστρα) από τους τρεις καυστήρες ανοιχτό στο χαμηλό;

Μιλάω κυρίως για λουκάνικα και κοτόπουλο 

Ευχαριστω 

Ήδη έχουν αναφερθεί τρόποι που μπορείς να το κάνεις αυτό. Ένας ακόμα είναι να τα τυλίξεις με λαδόκολλα και αλουμινόχαρτο, όπου έπειτα μπορείς να τα τοποθετήσεις στον φούρνο της ηλεκτρικής κουζίνας, εφόσον δεν τον χρησιμοποείς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/12/2022 στις 10:37 ΜΜ, est είπε

👏 Την επόμενη φορά δοκίμασε και χωρίς αλουμινόχαρτο ...

Χάνει πολύ στις φωτό...εγώ κάνω τη συνταγή του iacopeli...αρκετά πιο καλή καθώς την έχω δοκιμάσει..εκεί που πιστεύω παίζει μεγάλο ρόλο πέρα από το poolish με ωρίμανση 24 ωρών και το αλεύρι..είναι το ζύμωμα.. θερμοκρασία στοχεύω στους 350 και πάνω...το μόνο κακό είναι πως στην ψησταριά με κλειστό καπάκι δεν έχεις τις πολύ δυνατές φωτιές από την κάνω μεριά της πίτσας...εγώ παίζω με ντομάτα σε κονσέρβα Ιταλίας ποπ με λίγο αλάτι μέσα μια πρέζα ζάχαρη και τίποτα άλλο... τυρί μοτσαρέλα..δοκίμασα και από βουβάλι αλλά νομίζω βγάζει πολλά υγρά...

Στις 9/12/2022 στις 10:37 ΜΜ, est είπε

👏

 

Επεξ/σία από alex19871987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alex19871987 είπε

Χάνει πολύ στις φωτό...εγώ κάνω τη συνταγή του iacopeli...αρκετά πιο καλή καθώς την έχω δοκιμάσει..εκεί που πιστεύω παίζει μεγάλο ρόλο πέρα από το poolish με ωρίμανση 24 ωρών και το αλεύρι..είναι το ζύμωμα.. θερμοκρασία στοχεύω στους 350 και πάνω...το μόνο κακό είναι πως στην ψησταριά με κλειστό καπάκι δεν έχεις τις πολύ δυνατές φωτιές από την κάνω μεριά της πίτσας...εγώ παίζω με ντομάτα σε κονσέρβα Ιταλίας ποπ με λίγο αλάτι μέσα μια πρέζα ζάχαρη και τίποτα άλλο... τυρί μοτσαρέλα..δοκίμασα και από βουβάλι αλλά νομίζω βγάζει πολλά υγρά...

 

Πολυ δυνατος ο vito και εχει συνταγη για οτι θες. Δυστυχως στο bbq δυσκολα να την πετυχεις. Δοκιμασε καλυτερο τον φουρνο τερμα ψηλα. Δες το αντιστοιχο βιντεο του. Εγω πηρα ooni και ησυχασα.

Συμφωνω για τη βουβαλισια, πολλα υγρα.

Απο αλλα υλικα θα προτεινα να δοκιμασεις σαλαμι με τρουφα και nduja.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κουτί καπνίσματος χρησιμοποιείται όταν ψήνεται σε ψησταριά υγραερίου; Ποιο έχετε εσείς; Βλέπετε αποτέλεσμα όταν το χρησιμοποιείται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimitrisarta είπε

Παιδιά κουτί καπνίσματος χρησιμοποιείται όταν ψήνεται σε ψησταριά υγραερίου; Ποιο έχετε εσείς; Βλέπετε αποτέλεσμα όταν το χρησιμοποιείται;

Eγω εχω παρει ενα σωληνα για πελετ καπνισματος. Ειναι πολυ πιο φθηνα απο τα ξυλα και κρατανε και πολυ περισσοτερο. 

Αποτελεσμα ναι υπαρχει αν γινει σωστα το καπνισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι προτιμώ να αντικαθιστώ το αλουμινένιο ταψάκι συλλογής λίπους της Weber χρησιμοποιώντας όπως πολλοί, ευτελούς αξίας αλουμινόχαρτο που όλοι έχουμε στο σπίτι:

IMG_20221211_142327.jpg.4e4d2dd9d0769bb34e5076f7627e08a8.jpg

1ο φύλλο

IMG_20221211_142456.jpg.5cc7e6484baa9a99702f0f17f7d4a11e.jpg

2ο φύλλο

IMG_20221211_142519.jpg.8e3ef3dfcf3e7c23e43ea14f9a028b60.jpg

3ο φύλλο

IMG_20221211_142541.jpg.41c5696cf2c01e4342bd1879b7a3b6d1.jpg

Κόψιμο

IMG_20221211_143350.jpg.e41f807e9c1e23c6ab1daa8a35e0096f.jpg

Τοποθέτηση

IMG_20221211_142649.jpg.eb79eb176cada18f64eec5fe6f925c49.jpg

Μορφοποίηση

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimitrisarta είπε

Παιδιά κουτί καπνίσματος χρησιμοποιείται όταν ψήνεται σε ψησταριά υγραερίου; Ποιο έχετε εσείς; Βλέπετε αποτέλεσμα όταν το χρησιμοποιείται;

Αν πάρεις να πάρεις τα μιο μακριά που έχει..θέλει μια ωρίτσα για να γίνει σωστό κάπνισμα..θα σου πρότεινα το πέλλετ...

3 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Πολυ δυνατος ο vito και εχει συνταγη για οτι θες. Δυστυχως στο bbq δυσκολα να την πετυχεις. Δοκιμασε καλυτερο τον φουρνο τερμα ψηλα. Δες το αντιστοιχο βιντεο του. Εγω πηρα ooni και ησυχασα.

Συμφωνω για τη βουβαλισια, πολλα υγρα.

Απο αλλα υλικα θα προτεινα να δοκιμασεις σαλαμι με τρουφα και nduja.

Η ζύμη μου φουσκώνει τρομερά καλά θα έλεγα..αρκετά πιο καλά σε σχέση με τον σπιτικό φούρνο..μάλλον και εγώ για ooni λέω...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Ήδη έχουν αναφερθεί τρόποι που μπορείς να το κάνεις αυτό. Ένας ακόμα είναι να τα τυλίξεις με λαδόκολλα και αλουμινόχαρτο, όπου έπειτα μπορείς να τα τοποθετήσεις στον φούρνο της ηλεκτρικής κουζίνας, εφόσον δεν τον χρησιμοποείς 

Εντέλει τα έβαλα στην ινοξ κατσαρόλα του ικεα με λαδόκολλα στον πάτο.

Αφησα τον δεξιο καυστήρα ανοιχτό στο τερμα, ειχε μια θερμοκρασία  γυρω στους 140 κάτι βαθμούς. Μετά από κανα τέταρτο που πύρωσε η κατσαρόλα το έσβησα τελείως και την άφησα μέσα. Τα κράτησε ζεστά γύρω στη μια ώρα χαλαρά. 

Να πω εδώ ότι το συρταρωτο ινοξ που έβαλα με το νερο και βρυσακι από κάτω έκανε πολύ καλή δουλειά! Και στις αναφλέξεις (σχεδόν μηδενικές), αλλά και στο καθάρισμα! 
 

Από την πρώτη γύρα μια φωτο:

 

4528889C-71CF-4DC8-8480-E87CD00E12D0.jpeg

Επεξ/σία από vins
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, dimitrisarta είπε

Παιδιά κουτί καπνίσματος χρησιμοποιείται όταν ψήνεται σε ψησταριά υγραερίου; Ποιο έχετε εσείς; Βλέπετε αποτέλεσμα όταν το χρησιμοποιείται;

Νομίζω συμφέρει καλύτερα σωλήνας για πέλλετ. Έχω πάρει συγκεκριμένα ένα σετ της amaze-n που είχε 2 κουτιά πέλλετ του κιλού (1 hikory και 1 apple), τον μακρύ σωλήνα και έναν αναπτήρα φλόγιστρο σχεδόν στα 50€. Κάνουν πολύ καλή δουλειά και τα πέλλετ δεν τελειώνουν ποτέ... 

Ένας γεμάτος τέτοιος σωλήνας μου κανε πάνω από 4+ ώρες κάπνισμα σερι σε Boston butt. Το χρησιμοποιώ και για κοτόπουλα κτλ γεμισμένο στο 1/6 του περίπου. Άριστη αγορά...

Compress_20221212_092346_6549.jpg.bf4a9d7a905feeadd427a52a1dddc80d.jpg

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους

Επειδη ρωτησα προσφατα και συζητηθηκε το που μπορουμε να βρουμε κρεατα ωριμασης

Δοκιμασα το The Greek Butcher απο την Κομοτηνη κ εμεινα εντυπωσιασμενος.

Τα πραγματα αρχικα σταλθηκαν σε μικρο ψυγειακι απο φελιζολ και με παγοκυστη.

Πηρα chuck steak 4 εβδομαδων ωριμασης, new york strip 8 εβδομαδων, κιμα για burger 4 εβδομαδων και ενα αναμεικτο λουκανικο.

Το chuck steak εχει εντυπωσιακο marbling και ωραια γευση ομως λογω κοπης ηταν λιγο σκληρο.

To new york strip ειχε καταπληκτικη γευση και ηταν μαλακο (οσο μαλακο ειναι το nsp). Ηταν εμφανης η διαφορα που ειχαν κανει οι 8 εβδομαδες παλαιωσης στη γευση του και προσωπικα επειδη εχω δοκιμασει τα αμερικανικα black angus που φερνει ο Δρακουλης δεν ειδα αξιοσημειωτες διαφορες.

Ο κιμας για μπεργκερ ηταν επισης γευστικοτατος και με τρομερα αρωματα, εψαχνα καιρο κιμα παλαιωσης για μπεργκερ γιατι ειχα δοκιμασει καποια στιγμη στο εξωτερικο και μου αρεσε πολυ. Σημειωση οτι ειναι καπως πιο στεγνος απο εναν φρεσκο κιμα αλλα αυτο συμβαινει λογω ωριμασης.

Και το αναμεικτο λουκανικο ηταν αρκετα γευστικο με ισορροπημενη γευση.

Σε γενικες γραμμες εμεινα πολυ ευχαριστημενος, αν και διστακτικος στην αρχη με παρακινησε ο φιλος @biovaggoulas και ευτυχως τον ακουσα.

Το μοναδικο αρνητικο ειναι τα μεταφορικα που για παραδοση σπιτι ειναι στα 12ε.

Ετοιμαζω παντως νεα παραγγελια αν καποιος απο νοτια προαστια ενδιαφερεται ας στειλει dm να ριξουμε τα κοστη!

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ritualistic είπε

 

Το μοναδικο αρνητικο ειναι τα μεταφορικα που για παραδοση σπιτι ειναι στα 12ε.

Ετοιμαζω παντως νεα παραγγελια αν καποιος απο νοτια προαστια ενδιαφερεται ας στειλει dm να ριξουμε τα κοστη!

το ψήνω, αν κ μου ακούγετε αστείο να παίρνει καποιος κρεατα τέτοιου κοστους κ να σκευτεταιαπο το 12ευρω να ρθει 6 ευρω 4ευρω. εβαλα για πλακα 2 3 πραματάκια κ έφτασα 100 ε 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sndev είπε

το ψήνω, αν κ μου ακούγετε αστείο να παίρνει καποιος κρεατα τέτοιου κοστους κ να σκευτεταιαπο το 12ευρω να ρθει 6 ευρω 4ευρω. εβαλα για πλακα 2 3 πραματάκια κ έφτασα 100 ε 😂

μωρε δικιο εχεις και δεν το ειπα για να γλιτωσω 10ε αλλα προτιμω να παρω ενα κομματι ακομα παρα να τα φαω στα μεταφορικα

ετσι κ αλλιως με η χωρις συμμετοχες εγω θα παιξω μπαλιτσα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...