Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, jimgoodman είπε

Βραδυνό στα γρήγορα. Είχα μόνο 2 καυστήρες ανοιχτούς και διατηρούσε 210 με 240 βαθμούς. Για χειμωνιάτικο 🌽 μια χαρά βγήκε.

IMG_20221209_212726.jpg

IMG-b0d6510ec7c4a3b39c866bee4527e476-V.jpg

👏 Την επόμενη φορά δοκίμασε και χωρίς αλουμινόχαρτο ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

1 λεπτό πριν, est είπε

👏 Την επόμενη φορά δοκίμασε και χωρίς αλουμινόχαρτο ...

Τα έβαλα μαζί με βιτάμ και αλάτι για αυτό έβαλα αλουμινόχαρτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, jimgoodman είπε

Τα έβαλα μαζί με βιτάμ και αλάτι για αυτό έβαλα αλουμινόχαρτο.

Καλά είναι να βάζεις λαδόκολλα και μετά να τυλίγεις με αλουμινόχαρτο αν δεν μπορείς να το αποφύγεις τελείως 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, vins είπε

Καλά είναι να βάζεις λαδόκολλα και μετά να τυλίγεις με αλουμινόχαρτο αν δεν μπορείς να το αποφύγεις τελείως 

Αν θέλεις πες μου και γιατί; Δεν ξέρω κάτι για αυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λένε ότι δεν κάνει να καίγεται το αλουμινόχαρτο και να έρχεται σε επαφή με το φαγητό.

Εν τω μεταξύ ποπ κορν ήθελες να φτιάξεις; Έβαλες και "μπαγιάτικο" καλαμπόκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, jimgoodman είπε

Αν θέλεις πες μου και γιατί; Δεν ξέρω κάτι για αυτό ρωτάω.

Κοιτα, σε γενικές γραμμές θεωρείται ασφαλές, εκτός κι αν συγκεντρωθεί σε μεγάλες ποσότητες στον οργανισμό. 

Έχουν γίνει κατά καιρούς έρευνες που το έχουν συνδέσει με Αλτσχάιμερ και κάποιες μορφές καρκίνου, ωστόσο δεν ήταν καταληκτικές αφενός και αφετέρου και πάλι μιλούσαν για μεγάλες συγκεντρώσεις ή/και αλουμίνιο σε διάφορες αλλες μορφές. 

Εγω ακολουθώ το better safe than sorry γενικά στη ζωή μου, οπότε αποφεύγω το ψήσιμο σε αλουμινόχαρτο που έρχεται σε απευθειας επαφή με το φαγητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, phanispal είπε

Λένε ότι δεν κάνει να καίγεται το αλουμινόχαρτο και να έρχεται σε επαφή με το φαγητό.

Εν τω μεταξύ ποπ κορν ήθελες να φτιάξεις; Έβαλες και "μπαγιάτικο" καλαμπόκι.

Όχι ποπ κορν ρε φίλε. Όσο για το μπαγιάτικο, είναι αυτά που πουλάνε στα μάρκετ σε αεροστεγές συσκευασία. Αν δεν είναι καλοκαίρι να το πάρεις φρέσκο δεν λέει αλλά με είχε ζαλίσει η μικρή μου και λέω άντε να τα κάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, est είπε

IMG_20221210_142725.jpg.6bc4e73c4e250fe5fb624c5b0b93f174.jpg

Εδώ ήταν ένα ταπεινό θράψαλο που εννοείται πως  μια χαρά γίνεται σαν το καλαμάρι, γεμιστό με τυρί ως μεζές για την όρεξη 😋

IMG_20221210_132228.jpg.724d10d6b610091154346677ab65ad1a.jpg

 

Έκλαψα με το ερωτηματικό 😅

Παιδιά ερώτηση: πείτε ότι ψήνω και θέλω να κρατήσω τα κρέατα (κάνα 2-3 κιλά) ζεστά για καμία ώρα. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος; Να τα μαζέψω στη γαστρα και να έχω τον έναν (απέναντι από τη γαστρα) από τους τρεις καυστήρες ανοιχτό στο χαμηλό;

Μιλάω κυρίως για λουκάνικα και κοτόπουλο 

Ευχαριστω 

Επεξ/σία από vins
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, vins είπε

Έκλαψα με το ερωτηματικό 😅

Παιδιά ερώτηση: πείτε ότι ψήνω και θέλω να κρατήσω τα κρέατα (κάνα 2-3 κιλά) ζεστά για καμία ώρα. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος; Να τα μαζέψω στη γαστρα και να έχω τον έναν (απέναντι από τη γαστρα) από τους τρεις καυστήρες ανοιχτό στο χαμηλό;

Μιλάω κυρίως για λουκάνικα και κοτόπουλο 

Ευχαριστω 

Δεν είναι άσχημη ιδέα η γάστρα. Αλλά ακόμα και να κλείσεις τελείως το γκάζι και τα αφήσεις στη γάστρα όπως είπες, με κλειστό το καπάκι της ψησταριάς, πάλι ζεστά θα διατηρηθούν. Και αν περάσει πολύ ώρα και αρχίσουν να κρυώνουν, να ανάψεις για λίγο την ψησταριά ίσα να διατηρήσεις μια σχετική θερμοκρασία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, vins είπε

Έκλαψα με το ερωτηματικό 😅

Παιδιά ερώτηση: πείτε ότι ψήνω και θέλω να κρατήσω τα κρέατα (κάνα 2-3 κιλά) ζεστά για καμία ώρα. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος; Να τα μαζέψω στη γαστρα και να έχω τον έναν (απέναντι από τη γαστρα) από τους τρεις καυστήρες ανοιχτό στο χαμηλό;

Μιλάω κυρίως για λουκάνικα και κοτόπουλο 

Ευχαριστω 

Το καλύτερο είναι κάποιο θερμός  όπως αυτό .. https://thefoukouproject.gr/product-category/pots/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, est είπε

Δεν είναι άσχημη ιδέα η γάστρα. Αλλά ακόμα και να κλείσεις τελείως το γκάζι και τα αφήσεις στη γάστρα όπως είπες, με κλειστό το καπάκι της ψησταριάς, πάλι ζεστά θα διατηρηθούν. Και αν περάσει πολύ ώρα και αρχίσουν να κρυώνουν, να ανάψεις για λίγο την ψησταριά ίσα να διατηρήσεις μια σχετική θερμοκρασία...

Ναι είτε αυτό είτε inox κατσαρόλα με καπάκι!

42 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Το καλύτερο είναι κάποιο θερμός  όπως αυτό .. https://thefoukouproject.gr/product-category/pots/

Τώρα άμα σου πω ότι παίζει να μας είχαν φέρει τέτοιο δώρο στο γάμο μας και δεν έχω καμία απολύτως ιδέα πού παίζει να είναι… 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κανένας φίλος της πίτσας (προσοχή με ι)..να μοιραστούμε κάνα μυστικό??...με poolish 24ωρης ωρίμανσης..και άλλες 12 ώρες από το ζύμωμα...ζυμαρακια αυστηρά στα 270-280 γραμμάρια 

IMG_20221210_202035.jpg

IMG_20221210_202557.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alex19871987 είπε

Είναι κανένας φίλος της πίτσας (προσοχή με ι)..να μοιραστούμε κάνα μυστικό??...με poolish 24ωρης ωρίμανσης..και άλλες 12 ώρες από το ζύμωμα...ζυμαρακια αυστηρά στα 270-280 γραμμάρια 

IMG_20221210_202035.jpg

IMG_20221210_202557.jpg

Δυνατός! Εγώ τώρα πήρα πέτρα και αρχίζω να την ψάχνω. Αλεύρι 00; Από όσο βλέπω δεν έβαλες κάποια λαμαρίνα από πάνω ε;

Εγω σκέφτομαι να δοκιμάσω να την καπακώσω με ένα ταψι ινοξ που έχω που είναι 3cm πιο μεγάλο από την πέτρα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...