Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

1 ώρα πριν, 2321031843 είπε

εχω την Jamestown Maddox 4.1,γνωριζει καποιοσ μια σουβλα για αρνι και κοκοκρετσι.ευχαριστω

 

Νομίζω ότι ταιριάζει η σούβλα της Naterial Kenton...αλλα ας πει και άλλος γιατί και εγώ δεν την έχω πάρει ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Υπερήφανος κάτοχος πλέον μιας 365 SIB. Διάβασα σε πολλά post ότι προτείνετε σε μαντεμένιες σχάρες ορειχάλκινη βούρτσα για το καθάρισμά της. Υπάρχει κάποια να προτείνετε, δοκιμασμένη και να μην είναι της Napoleon? 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, geornirv είπε

Νομίζω ότι ταιριάζει η σούβλα της Naterial Kenton...αλλα ας πει και άλλος γιατί και εγώ δεν την έχω πάρει ακόμα.

Αυτή είναι η σούβλα για την 4+1 την έχω αγοράσει και είναι πραγματικά ότι καλύτερο 

 

69081077608__C3DDF60E-3A93-4DFA-BE47-415175F0482E.jpg

69081083207__109A00C2-5320-4931-A817-3243F0FA092A.jpg

Επεξ/σία από soundkeeper
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2022 στις 11:40 ΠΜ, vins είπε

Φαντάζομαι αν το βάζω πάνω στην πέτρα πίτσας και κάνω έμμεσο με τον κεντρικό κλειστό και ανοιχτούς τους 2 πλαϊνούς δε θα έχω θέμα (με θερμοκρασίες στο καπάκι γύρω στους 180 Κελσίου)

δεν είναι  κακή ιδέα  πάνω σε πέτρα  που αντίθετα απο μαντέμι  και  αν κρίνω απο την συμπεριφορά της στο ψήσιμο πίτσας θα σου δώσει ποιο ομαλή θερμοκρασία  και μάλιστα  σε άμεσο ψήσιμο με τον  κάτω καυστήρα σε χαμηλή ένταση ,  βέβαια όλα στο ψήσιμο όλα είναι σχετικά  και αυτό γιατί υπάρχουν πολλές διαφορετικές παράμετροι έτσι θα πρέπει να κάνεις τις δοκιμές σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2022 στις 11:36 ΠΜ, ilpapacha είπε

Σίγουρα είναι πιο ανθεκτικό. Το μόνο που θέλει προσοχή είναι να μην υπερβαίνεις τους 260 βαθμούς, όπως αναφέρει στα χαρακτηριστικά του.

αυτό εγώ δεν το καταλαβαίνω  ,μου φαίνεται περ'ιεργο , το μανέμι δεν έχει κανένα πρόβλημα σ΄αυτές τις θερμοκρασίες ούτε και το εμαγιέ έχει εκτός και εαν δεν είναι εμαγιέ  και είναι βαμμένο με ηλεκτροστατική ή υπάρχουν πάνω της εξαρτήματα όπως χερουλια που δεν αντέχουν

3 ώρες πριν, daPro7 είπε

Παίδες να ρωτήσω τι σχάρα να πάρω από ατσάλι η μαντέμι ?

αν μπορείς να επιλέξεις ανοξείδωτη  και ξενιάζεις

7 ώρες πριν, avidovi είπε

Καλησπέρα και πάλι στην ομάδα!

Έχω την Napoleon Travel Q και είχα πάρει την βούρτσα της Napoleon με τις ορειχάλκινες τρίχες που συστήνει η εταιρεία για τις μαντεμένιες σχάρες. Βέβαια πλέον (5 μήνες μετά) έχει αρχίσει και μαδάει οπότε πάμε για αντικατάσταση.

Σκεφτόμουν για αυτή https://www.skroutz.gr/s/26345143/Napoleon-62035-Βούρτσα-Καθαρισμού-για-Barbeque-45cm.html , η οποία παίρνει και ανταλλακτικές κεφαλές ώστε να μην χρειάζεται να αλλάζεις όλη τη βούρτσα. Βέβαια έχει ανοξείδωτες τρίχες οπότε ίσως να είναι σκληρή για το μαντέμι και να ξύνει όλο το seasoning.

Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος ποιοτική βούρτσα για μαντεμένιες σχάρες που δεν χρειάζεται αντικατάσταση κάθε εξάμηνο;

κοίτα εαν η σχάρα σου δεν είναι επισμαλτωμένη  δεν νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα να χρησιμοποιήσεις ατσάλινη βούρτσα , το μαντέμι είναι ένα πολύ σκληρό υλικό εύθραυστο  μεν αλλά σκληρό και  δεν υπάρχει περίπτωση να χαλάσει απο  μια βούρτσα  , άλλωστε  μέρος της διαδικασίας  επαναφορά μιας πλάκας ή σχάρας απο μαντέμι που έχει σκουριάσει είναι το βούρτσισμα  και μάλιστα με  ηλεκτρικό δράπανο ή τροχό
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, daPro7 είπε

Παίδες να ρωτήσω τι σχάρα να πάρω από ατσάλι η μαντέμι ?

Τα μαντεμένια σκεύη/σχάρες χρειάζονται συντήρηση, ώστε να διατηρηθούν σε καλή κατάσταση. Τα ανοξείδωτα δεν χρειάζονται την ίδια φροντίδα. Εάν δεν θέλεις/μπορείς να κάνεις την συντήρηση που απαιτείται για το μαντέμι, τότε καλό θα ήταν να προτιμήσεις ανοξείδωτες.

18 ώρες πριν, AngelMav είπε

Καλησπέρα σε όλους. Υπερήφανος κάτοχος πλέον μιας 365 SIB. Διάβασα σε πολλά post ότι προτείνετε σε μαντεμένιες σχάρες ορειχάλκινη βούρτσα για το καθάρισμά της. Υπάρχει κάποια να προτείνετε, δοκιμασμένη και να μην είναι της Napoleon? 

Ευχαριστώ,

Καλό Θα ήταν να προτιμήσεις κάποια που έχει μακριά λαβή, ώστε να μην «καίγεσαι»

https://www.skroutz.gr/c/4607/vourtses-katharismou-bbq.html?from=catspan&keyphrase=ορειχαλκινη&o=ορειχαλκινη+βουρτσα&order_by=pricevat&order_dir=asc

6 ώρες πριν, daPro7 είπε

Έχουμε αναφερθεί και σε παλιότερα ποστ

καλό θα ήταν να τις αποφύγεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω πηρα στην αρχη μια με ορειχαλκινες τριχες, συγκεκριμενα αυτην 

https://www.skroutz.gr/s/14356307/Outdoorchef-Standard-Βούρτσα-Καθαρισμού-για-Barbeque-34cm.html, το θεμα ειναι οτι μου "στομωσε" μεταξυ στις τριχες, την καθαριζα αλλα και παλι δεν γινοταν πολυ δουλεια. Τωρα εχω παρει μια πιο απλη αυτη νομιζω,

https://www.praktiker.gr/p/vourtsa-katharismou-bbq-jamestown-29-5x10x4cm-anokseidoti-110472 το μακρυ χερουλι οντως ειναι must. Την περναω παντα μετα το τελος του ψησιματος 4-5 φορες πανω κατω, χωρις να κανω πυρολυση και αν ειναι καλα λαδωμενες οι σχαρεις δεν μενει τιποτα. Και οντως το μαντεμι οχι το επισμαλτομενο, δεν εχει θεμα δεν παθαινει τιποτα. Βολευει να την γυρνας και καθετα για το αναμεσα στην σχαρα αν εχει τιποτα, και αν δεν βαριεμαι στο τελος, την βουταω σε ενα λεκανακι με ζεστο/καυτο νερο και λιγο fairy και φευγουν ολα τα λιπη που τυχον εχουν μεινει πανω στην βουρτσα και ολα κομπλε

Επεξ/σία από Amaretos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2022 στις 8:47 ΠΜ, avidovi είπε

Καλησπέρα και πάλι στην ομάδα!

Έχω την Napoleon Travel Q και είχα πάρει την βούρτσα της Napoleon με τις ορειχάλκινες τρίχες που συστήνει η εταιρεία για τις μαντεμένιες σχάρες. Βέβαια πλέον (5 μήνες μετά) έχει αρχίσει και μαδάει οπότε πάμε για αντικατάσταση.

Σκεφτόμουν για αυτή https://www.skroutz.gr/s/26345143/Napoleon-62035-Βούρτσα-Καθαρισμού-για-Barbeque-45cm.html , η οποία παίρνει και ανταλλακτικές κεφαλές ώστε να μην χρειάζεται να αλλάζεις όλη τη βούρτσα. Βέβαια έχει ανοξείδωτες τρίχες οπότε ίσως να είναι σκληρή για το μαντέμι και να ξύνει όλο το seasoning.

Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος ποιοτική βούρτσα για μαντεμένιες σχάρες που δεν χρειάζεται αντικατάσταση κάθε εξάμηνο;

Όντως η Napoleon συστήνει τις ορειχάλκινες βούρτσες για τις μαντεμένιες σχάρες, ώστε να μην «πληγώνεις» το seasoning. Εάν θεωρείς ότι δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα με αυτό, πχ κάνοντας πιο τακτική «λίπανση» κτλ, τότε μπορείς να την δοκιμάσεις κι αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Amaretos @ilpapacha Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Λέω να ξεκινήσω με μια ορειχάλκινη έστω και noname και όταν με το καλό αποκτήσω εμπειρία πάω και για μια με ατσάλινες. Πως φαίνεται ο νέος στις υγραερίου ε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, AngelMav είπε

@Amaretos @ilpapacha Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Λέω να ξεκινήσω με μια ορειχάλκινη έστω και noname και όταν με το καλό αποκτήσω εμπειρία πάω και για μια με ατσάλινες. Πως φαίνεται ο νέος στις υγραερίου ε?

Να ´σαι καλά. Όσο περισσότερο την λειτουργείς τόσο καλύτερα/πιο γρήγορα θα την μάθεις. Δώσε απλά λίγο προσοχή, πχ στην ασφάλεια, στον καθαρισμό κτλ, και δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βραδυνό στα γρήγορα. Είχα μόνο 2 καυστήρες ανοιχτούς και διατηρούσε 210 με 240 βαθμούς. Για χειμωνιάτικο 🌽 μια χαρά βγήκε.

IMG_20221209_212726.jpg

IMG-b0d6510ec7c4a3b39c866bee4527e476-V.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...