Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Όπως αυτή στο παρακάτω ποστ

Δεν θα έχεις κάποιο θέμα. 

Ευχαριστώ! Επειδή την έχεις δουλέψει προφανώς, αν θέλεις πες μας και για τον τρόπο που τη λειτουργείς καμία συμβουλή!

πχ άμεσα/έμμεσα, θερμοκρασίες κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

13 λεπτά πριν, vins είπε

Ευχαριστώ! Επειδή την έχεις δουλέψει προφανώς, αν θέλεις πες μας και για τον τρόπο που τη λειτουργείς καμία συμβουλή!

πχ άμεσα/έμμεσα, θερμοκρασίες κλπ 

Δεν την έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές. Στο συγκεκριμένο ψήσιμο, είχα ανάψει τους καυστήρες που βρίσκονται από κάτω, άμεσα ψήσιμο. Σε άλλα ψησίματα, ανάβω τους καυστήρες που βρίσκονται αριστερά και δεξιά, έμμεσο ψήσιμο. Όταν κάνω άμεσο ψήσιμο, έχω τους καυστήρες στην χαμηλότερη θέση ή λίγο προς την μέση. Ως κεραμικό σκεύος θέλει προσοχή στις εναλλαγές θερμοκρασίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Δεν την έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές. Στο συγκεκριμένο ψήσιμο, είχα ανάψει τους καυστήρες που βρίσκονται από κάτω, άμεσα ψήσιμο. Σε άλλα ψησίματα, ανάβω τους καυστήρες που βρίσκονται αριστερά και δεξιά, έμμεσο ψήσιμο. Όταν κάνω άμεσο ψήσιμο, έχω τους καυστήρες στην χαμηλότερη θέση ή λίγο προς την μέση. Ως κεραμικό σκεύος θέλει προσοχή στις εναλλαγές θερμοκρασίας.

Θεωρείς ότι κάτι τέτοιο θα ήταν καλύτερο για τέτοια χρήση; 

https://royalvankempenenbegeer.com/gr-el/sulloge/detail/katsarola-apo-khutosidero

Την έχει με κατι κουπόνια στο ΑΒ σε καλή τιμή, αν θυμάμαι γύρω στα 30-35€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vins είπε

Θεωρείς ότι κάτι τέτοιο θα ήταν καλύτερο για τέτοια χρήση; 

https://royalvankempenenbegeer.com/gr-el/sulloge/detail/katsarola-apo-khutosidero

Την έχει με κατι κουπόνια στο ΑΒ σε καλή τιμή, αν θυμάμαι γύρω στα 30-35€

Σίγουρα είναι πιο ανθεκτικό. Το μόνο που θέλει προσοχή είναι να μην υπερβαίνεις τους 260 βαθμούς, όπως αναφέρει στα χαρακτηριστικά του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Σίγουρα είναι πιο ανθεκτικό. Το μόνο που θέλει προσοχή είναι να μην υπερβαίνεις τους 260 βαθμούς, όπως αναφέρει στα χαρακτηριστικά του.

Φαντάζομαι αν το βάζω πάνω στην πέτρα πίτσας και κάνω έμμεσο με τον κεντρικό κλειστό και ανοιχτούς τους 2 πλαϊνούς δε θα έχω θέμα (με θερμοκρασίες στο καπάκι γύρω στους 180 Κελσίου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vins είπε

Φαντάζομαι αν το βάζω πάνω στην πέτρα πίτσας και κάνω έμμεσο με τον κεντρικό κλειστό και ανοιχτούς τους 2 πλαϊνούς δε θα έχω θέμα (με θερμοκρασίες στο καπάκι γύρω στους 180 Κελσίου)

Δεν υπάρχει λόγος να την τοποθετήσεις πάνω στην πέτρα πίτσας. Μπορείς να την ακουμπήσεις απευθείας πάνω στην σχάρα και να ανοίξεις τους πλαϊνούς καυστήρες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, στήθηκε και η naterial του leroy, πρώτο κάψιμο για κανά 10 λεπτο σε 220-250 και πριν άλειμα με λαδάκι (αγνό εξτρα παρθένο 😛) είναι οκ? Ή δεν κάνει λάδι να βάλω κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπριζόλες λαιμού 4.65€/kg (καλάθι νοικοκυριού).

Ζήτησα ένα κομμάτι από το ψυγείο που δεν είχε ήδη κοπεί ,1.5 kg περίπου.

Ξεχωρίσα το κόκκαλο και το ψαχνό έγινε σουβλάκια.

Ψήθηκαν τα κόκκαλα και έξι σουβλάκια και άλλα οκτώ πήγαν κατάψυξη.

Not bad...

IMG_20221207_192451_1.jpg.495a62cd86cabd212ab41735bf5021df.jpg

IMG_20221207_192505_1.jpg.588822955c76ae48d41625541e8aeaf0.jpg

IMG_20221207_203759.jpg.8555ce50a3678808e610c97b1dd2ad20.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι εννοεί τα κόκκαλα με όσο κρέας έμεινε πάνω τους κατά το κόψιμο.

Μεζές για μερακλήδες και άσε τους άλλους να τρώνε τα σουβλάκια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσφορά ήταν για μπριζόλες λαιμού με κόκκαλο. Οπότε από το άκοπο κομμάτι του 1.5 kg κόπηκε και  ξεχώρισε το κόκαλο , ναι με όσο κρέας είχε κρατήσει, για μεζέ 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι στην ομάδα!

Έχω την Napoleon Travel Q και είχα πάρει την βούρτσα της Napoleon με τις ορειχάλκινες τρίχες που συστήνει η εταιρεία για τις μαντεμένιες σχάρες. Βέβαια πλέον (5 μήνες μετά) έχει αρχίσει και μαδάει οπότε πάμε για αντικατάσταση.

Σκεφτόμουν για αυτή https://www.skroutz.gr/s/26345143/Napoleon-62035-Βούρτσα-Καθαρισμού-για-Barbeque-45cm.html , η οποία παίρνει και ανταλλακτικές κεφαλές ώστε να μην χρειάζεται να αλλάζεις όλη τη βούρτσα. Βέβαια έχει ανοξείδωτες τρίχες οπότε ίσως να είναι σκληρή για το μαντέμι και να ξύνει όλο το seasoning.

Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος ποιοτική βούρτσα για μαντεμένιες σχάρες που δεν χρειάζεται αντικατάσταση κάθε εξάμηνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...