Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους,

 

αγορασα και δοκιμασα την kenton Naterial με 4 καυστηρες.

 

την μια μερα με σουβλακια χοιρινα με ανοιχτο καπακι και με πολυ ωραια αποτελεσματα και την αλλη με ψαρια τσιπουρες με κλειστο κάπακι και πολλες αναφλεξεις οπου παλι με εξαιρεση το ενα ψαρι που μου κολλησε λιγο βγηκαν αρκετα νοστιμα..

Εχω λιγες αποριες, πως αποφευγουμε τις αναφλεξεις; Τα εριξα απευθειας στην σχαρα, θα μπορουσα με δευτερη βοηθητικη σχαρα που κλεινει για να τα γυριζω πιο ευκολα θα ηταν καλυτερα;

ομως εχω παρατηρησει κατι, το πισω μισο της ψησταριας ψηνει αρκετα πιο δυνατα σε σχεση με το μπροστα σε ολο το μηκος του με αποτελεσμα να πρεπει να γυριζω πιο γρηγορα τα πισω και να μεταφερω τα μπροστα πισω για να παρουν χρωμα… σημειωνω οτι δουλευω τους 3 απο τους τεσσερις καυστηρες γιατι δεν χρησιμοποιω την πλακα

Συμβαινει και σε αλλους ειναι φυσιολογικο η υπαρχει καποιο ελαττωμα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

46 λεπτά πριν, VagVene είπε

Καλησπερα σε ολους,

 

αγορασα και δοκιμασα την kenton Naterial με 4 καυστηρες.

 

την μια μερα με σουβλακια χοιρινα με ανοιχτο καπακι και με πολυ ωραια αποτελεσματα και την αλλη με ψαρια τσιπουρες με κλειστο κάπακι και πολλες αναφλεξεις οπου παλι με εξαιρεση το ενα ψαρι που μου κολλησε λιγο βγηκαν αρκετα νοστιμα..

Εχω λιγες αποριες, πως αποφευγουμε τις αναφλεξεις; Τα εριξα απευθειας στην σχαρα, θα μπορουσα με δευτερη βοηθητικη σχαρα που κλεινει για να τα γυριζω πιο ευκολα θα ηταν καλυτερα;

ομως εχω παρατηρησει κατι, το πισω μισο της ψησταριας ψηνει αρκετα πιο δυνατα σε σχεση με το μπροστα σε ολο το μηκος του με αποτελεσμα να πρεπει να γυριζω πιο γρηγορα τα πισω και να μεταφερω τα μπροστα πισω για να παρουν χρωμα… σημειωνω οτι δουλευω τους 3 απο τους τεσσερις καυστηρες γιατι δεν χρησιμοποιω την πλακα

Συμβαινει και σε αλλους ειναι φυσιολογικο η υπαρχει καποιο ελαττωμα;

 

Αν η τσιπουρα ηταν ιχθυοτροφειου τοτε εχει πολυ λιπος και αυτος ηταν ο λογος που ειχες πολλες αναφλεξεις.
 

Οπως κ να εχει δε μπορεις να τις αποφυγεις προσπαθησε να μην ανοιγεις καπακι ωστε να εχεις τους καυστηρες χαμηλα σε ενταση κ αυτο ειναι κατι που θα σε βοηθησει.

Οσο για την ενταση της φωτιας μπροστα πισω ειναι συνηθισμενο φαινομενο σε ψησταριες χαμηλοτερου κοστους. Με τον καιρο θα προσαρμοστεις κ θα ξερεις πως πρεπει να ψησεις κ που να τοποθετησεις το φαγητο για να ψηθει σωστα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να σας πω πώς έκανα τις καλύτερες ολόκληρες ψητές πατάτες που έχω φάει στην Kenton:

Προσωπικά διάλεξα τεράστιες πατάτες, κάτι που θα αποφύγω στο μέλλον για οικονομία χρόνου. 

Τις έπλυνα και έτριψα καλά για να φύγουν τα χώματα. 

Επειτα τις τρύπησα με πιρούνι περιμετρικά γύρω στις 12-13 φορές την κάθε μια. Φυσικά σε μικρότερο μέγεθος, αναλογικά και τα τρυπήματα.

Μετα μια λαδόκολλα στην κάθε μια, μπανάκι στο ελαιόλαδο και χοντρό αλάτι.

Κλεισιμο τη λαδόκολλα σαν φάκελο και τύλιγμα 2 φορές με αλουμινόχαρτο την κάθε μια.

Στο μεταξύ έχει πιάσει θερμοκρασία γύρω στους 230 Κελσίου και τις ρίχνεις στη σχάρα. Διατηρείς τη θερμοκρασία ανάμεσα σε 200-230 βαθμούς και ανοίγεις και γυρνάς κάθε τέταρτο τις πατάτες. 

5 τεράστιες που έκανα χρειάστηκαν γύρω στη μια ώρα. 

Αν έχετε θερμόμετρο, τις βγάζετε στους 100 Κελσίου εσωτερική και τις αφήνετε να ξεκουραστούν.

Αλλιως με ένα ξυλάκι ή μαχαίρι τρυπάτε και βλέπετε να μπει μέσα άνετα, βουτυράτα που λέμε.

Μολις ξεκουραστούν λίγο, με προσοχή ξετυλίγουμε γιατί ακόμα καίνε αρκετά, και έχετε άπειρες δυνατότητες.

Εγω τις άνοιξα στη μέση και άλλες τις έκανα με βούτυρο αφου τις έσκαψα λίγο και χοντρό αλάτι.

Αλλες με σως φέτας και πάπρικα και άλλες με τζατζίκι.

Εγιναν πεντανόστιμες! 

 

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα συνψήστες. 
Μετά από αρκετές αναβολές αλλά και με την βοήθεια σας πήρα την απόφαση και έκανα ίσως την υπερβολή. 
Ευτυχής κάτοχος μιας Napoleon Rogue 425 από προχθές και απορώ πως έψηνα τόσο καιρό στο κάρβουνο. 
Το εργαλείο είναι από άλλο πλανήτη. Μέσα σε μισή ωρίτσα είχε ψήσει άψογα χωρίς καπνούς και μυρωδιές μπριζολίτσες χοιρινές και 2 μπούτια κοτόπουλο. Όλα εξαιρετικά ζουμερά, με ωραίο χρώμα και πολύ νόστιμα παρότι έλειπε η καρβουνίλα. 

spacer.png

Τώρα είμαι σε αναζήτηση σούβλας. Αν αγοράσω αυτή από Leroy και παραγγείλω από αμαζον βάση για το μοτέρ είμαι οκ;  Ξέρουμε από τι υλικό είναι η εν λόγω σούβλα;

Επεξ/σία από shodan
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, shodan είπε

Καλησπέρα συνψήστες. 
Μετά από αρκετές αναβολές αλλά και με την βοήθεια σας πήρα την απόφαση και έκανα ίσως την υπερβολή. 
Ευτυχής κάτοχος μιας Napoleon Rogue 425 από προχθές και απορώ πως έψηνα τόσο καιρό στο κάρβουνο. 
Το εργαλείο είναι από άλλο πλανήτη. Μέσα σε μισή ωρίτσα είχε ψήσει άψογα χωρίς καπνούς και μυρωδιές μπριζολίτσες χοιρινές και 2 μπούτια κοτόπουλο. Όλα εξαιρετικά ζουμερά, με ωραίο χρώμα και πολύ νόστιμα παρότι έλειπε η καρβουνίλα. 

spacer.png

Τώρα είμαι σε αναζήτηση σούβλας. Αν αγοράσω αυτή από Leroy και παραγγείλω από αμαζον βάση για το μοτέρ είμαι οκ;  Ξέρουμε από τι υλικό είναι η εν λόγω σούβλα;

Καλορίζικη θα την ευχαριστηθείς και όντως μεγάλη ευκολία σε σχέση με το κάρβουνο. Εγώ πήρα αυτή. Δεν χρειάζεται καμία πατέντα ταιριάζει μια χαρά στην 425. Μέχρι στιγμής έχω βάλει μέχρι 3.5 κρέας και το γυρνάτε μια χαρά.

https://www.allsmart.gr/oikiakos-exoplismos/barbeque-psistaries/axesouar-gia-psistaries/axesouar-psistarion-ugraeriou/kaiser-kit-moter-psisimatos-me-soybla/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ για την απάντηση. 
Αυτή η σούβλα είναι τετράγωνη ή στρογγυλή; Δεν φαίνεται καλά από τη φωτογραφία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, shodan είπε

Καλημέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ για την απάντηση. 
Αυτή η σούβλα είναι τετράγωνη ή στρογγυλή; Δεν φαίνεται καλά από τη φωτογραφία. 

Τετραγωνη και καλης ποιοτητας , ειχα παραγγειλει και εγω του leroy την ειχα πληρωσει και τελικα ηταν σε ελειψη παρολο που το site οταν εκανα την αγορα την εδειχνε διαθεσιμη. Περασαν σχεδον 2 μηνες, ναι τωρα ερχεται ναι τωρα ερχεται, ενταξει ηταν περυσι με καραντινες ακομα, τελικα ακυρωσα πηρα τα χρηματα και πηρα αυτην. Ειναι καλυτερης ποιοηταας απο του leroy, για μενα χτυπα την χτες, η δωσε 200 να παρεις της napoleon. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, δηλαδή αυτή πατάει από άκρη σε άκρη στις υποδοχές της ψησταριάς σωστά;

Έχω και κάποιους πόντους από shell οπότε μια χαρά θα μου κάτσει.

Επίσης οριακά λες να μου κάνει και αυτό το κάλυμμα με κατεβασμένα τα πλαϊνά;

https://www.allsmart.gr/oikiakos-exoplismos/barbeque-psistaries/axesouar-gia-psistaries/axesouar-psistarion-ugraeriou/kaiser-kalymma-bbq-127x62-5x115-300d-280m2/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την μια μερια παταει στο μοτερ που θα το εφαρμοσεις/βιδωσεις στθις υπαρχουσες τρυπες του καδου, και απεναντι ναι πααει στις υποδοχες. Εκει που παταει στον καδο, πηγα την σουβλα σε ενα σιδηρουργειο και μου την στρογυλεψε 1 ποντο για να γυρναει καλυτερα, αλλα και πριν το κανω αυτο μια χαρα γυρισε, απο "υπερβολη" το εκανα

Εγω εχω παρει αυτην και με καλυπτει απολυτα, δεν ειναι full εκτεθιμενη η ψησταρια

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/kalumma-naterial-bbq-apo-poluesteras-m-103-x-p-63-x-u-83-cm-19721135

Και εδω εχω ανεβασει φωτο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2021 στις 12:19 ΜΜ, gdeli είπε

Καλορίζικη η πανέμορφη κουκλάρα σου! Άντε χόρτασέ την τώρα που είναι καθαρή και μετά πιες της το αίμα στα ψησίματα!

Καλορίζικη φίλε. Την "χτύπησα" κι εγώ από Practiker 350€ σε black friday. Απλά το συρόμενο ταψί της το κάλυψα με αλουμινόχαρτο όπως επίσης και το ταψάκι συλλογής λιπών και ...όλα πεντακάθαρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ερώτηση σε ότι αφορά γάστρα:

Αυτες οι απλές οι κεραμικές είναι οκ;

Τη βάζω να παταει απευθείας στη σχάρα, στην μαντεμενια πλάκα, ή στην πέτρα πίτσας; 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα και εγώ να μάθω τι γίνεται με την γάστρα, έχω αυτή την απλή την μαύρη. Μάλλον θα την έβαζα στην πέτρα ΑΝ χωράει βέβαια. Το έχει επιχειρήσει κανείς;

Πήρα για την Kenton 4b το κάλυμμα Bormann Elite BBQ1250. Υπέροχο, πολύ υψηλή ποιότητα, βαρύ και ταίριαξε απόλυτα στην ψησταριά.

Επεξ/σία από netagra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2022 στις 10:23 ΜΜ, shodan είπε

Καλησπέρα συνψήστες. 
Μετά από αρκετές αναβολές αλλά και με την βοήθεια σας πήρα την απόφαση και έκανα ίσως την υπερβολή. 
Ευτυχής κάτοχος μιας Napoleon Rogue 425 από προχθές και απορώ πως έψηνα τόσο καιρό στο κάρβουνο. 
Το εργαλείο είναι από άλλο πλανήτη. Μέσα σε μισή ωρίτσα είχε ψήσει άψογα χωρίς καπνούς και μυρωδιές μπριζολίτσες χοιρινές και 2 μπούτια κοτόπουλο. Όλα εξαιρετικά ζουμερά, με ωραίο χρώμα και πολύ νόστιμα παρότι έλειπε η καρβουνίλα. 

spacer.png

Τώρα είμαι σε αναζήτηση σούβλας. Αν αγοράσω αυτή από Leroy και παραγγείλω από αμαζον βάση για το μοτέρ είμαι οκ;  Ξέρουμε από τι υλικό είναι η εν λόγω σούβλα;

Mε το κιτ του Leroy το μεγάλο και αυτή τη βάση που παραθέτω - με κατασκευή σε σιδερά- είσαι οκ. Φυσικά στα σημεία που πατάει στο κάδο θέλουν τρόχισμα για να στρογγυλέψει.

Υπάρχουν και πιο φθηνές λύσεις για κιτ σούβλας και φτιάχνεις μόνο τη βάση εσύ ή παίρνεις amazon βάση και δεν φτιάχνεις τίποτα. Rogue_bracket[1].pdfRogue_bracket[1].pdfRogue_bracket[1].pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, vins είπε

Παιδιά ερώτηση σε ότι αφορά γάστρα:

Αυτες οι απλές οι κεραμικές είναι οκ;

Τη βάζω να παταει απευθείας στη σχάρα, στην μαντεμενια πλάκα, ή στην πέτρα πίτσας; 

Ευχαριστω

Όπως αυτή στο παρακάτω ποστ

Δεν θα έχεις κάποιο θέμα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...