Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

6 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

  απ όπου και να αγοράζεις τη φιάλη , να είσαι βέβαιος   οτι  δεν σε κλέβουν , το αέριο δεν έχει καμιά σχεση με την βενζίνη σε ότι αφορά την διακίνηση και την εμπορία , καμιά εταιρία  απο την ποιο μικρή εως την μεγαλύτερη  δεν διακινδυνεύει το να κυκλοφορούν στο εμπόριο ελλιποβαρής  φιάλες  με την δική της σφραγίδα ,τη στιγμή μάλιστα που ο καθένας μπορεί να την ελέγξει  απλά ζυγίζοντας την

Αν τώρα  όλο σου το σκεπτικό βασίζεται στην λαθρεμπορία , δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω . δεν μπορώ να πιστέψω οτι  υπάρχουν άτομα που γεμίζουν φιάλες  λαθραία  και αναρωτιούνται  δημόσια αν τους κλέβουν και ακόμη περισσότερο να συζητάμε  για αυτό

Προφανώς εργάζεσαι σε εταιρεία πετρελαιοειδών και γνωρίζεις   πως και πόσο γεμίζονται οι φιάλες;-νομιμα και μη-- για να είσαι τόσο σίγουρος.... 

Δες όμως και το παρακάτω

https://www.taxydromos.gr/m/m_article.php?id=120529

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, skskre είπε

Προφανώς εργάζεσαι σε εταιρεία πετρελαιοειδών και γνωρίζεις   πως και πόσο γεμίζονται οι φιάλες;-νομιμα και μη-- για να είσαι τόσο σίγουρος.... 

Δες όμως και το παρακάτω

https://www.taxydromos.gr/m/m_article.php?id=120529

Ουπς δεν το ήξερα αυτό , απ'την άλλη όσες φορές  τις ζύγιζα ήταν στα κιλά της και μερικές φορές λίγο περισσότερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίρνω την prime από βενζινάδικο she'll που είναι πάντα σφραγισμένηε.ταινια από την εταιρεία. Ε δεν νομίζω ότι παίζουν το κεφάλι τους οι βενζιναδες για να κερδίσουν 1-2 ευρώ στην μπουκάλα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Εγώ παίρνω την prime από βενζινάδικο she'll που είναι πάντα σφραγισμένηε.ταινια από την εταιρεία. Ε δεν νομίζω ότι παίζουν το κεφάλι τους οι βενζιναδες για να κερδίσουν 1-2 ευρώ στην μπουκάλα 

για τις κλασικές μπουκάλες αναφέρονται τις prime δε μπορείς να τις γεμίσεις κ ειναι παντού σφραγισμένες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sndev είπε

για τις κλασικές μπουκάλες αναφέρονται τις prime δε μπορείς να τις γεμίσεις κ ειναι παντού σφραγισμένες

20 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Εγώ παίρνω την prime από βενζινάδικο she'll που είναι πάντα σφραγισμένηε.ταινια από την εταιρεία. Ε δεν νομίζω ότι παίζουν το κεφάλι τους οι βενζιναδες για να κερδίσουν 1-2 ευρώ στην μπουκάλα 

Όλες γεμίζονται από γεμιστήρια και σφραγίζονται μετά. ΕΚΤΟΣ απο τις "λαθραίες" που γεμίζονται από πρατήρια με αντάπτορα..

Για το πρατήριο και το ρόλο του αναφέρθηκα παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, skskre είπε

Όλες γεμίζονται από γεμιστήρια και σφραγίζονται μετά. ΕΚΤΟΣ απο τις "λαθραίες" που γεμίζονται από πρατήρια με αντάπτορα..

Για το πρατήριο και το ρόλο του αναφέρθηκα παραπάνω

και εγώ αναφέρομαι οτι οι prime δε γεμίζονται από πρατήρια με ανταπτορα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παληκάρια.

2 ερωτήσεις. 

1)Από όλους όσους ψήνετε γύρο στη σούβλα είναι κανείς που να έχει απλή ψησταριά με καυστήρες μόνο από κάτω. ( Χωρίς οπίσθιο δηλαδή). Αν ναι ξεκινάτε το ψήσιμο έμμεσα με τους 2 ακριανους και μετά για χρώμα ανοίγετε τον από κάτω????

2) Όταν ψήνετε ψάρι στο μαντέμι (πχ σαρδέλες), κρατά μυρωδιά μετά? Σκέφτομαι Να πάρω το καλάθι για την σούβλα και να τις βάζω μέσα. Τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, biovaggoulas είπε

Καλησπέρα παληκάρια.

2 ερωτήσεις. 

1)Από όλους όσους ψήνετε γύρο στη σούβλα είναι κανείς που να έχει απλή ψησταριά με καυστήρες μόνο από κάτω. ( Χωρίς οπίσθιο δηλαδή). Αν ναι ξεκινάτε το ψήσιμο έμμεσα με τους 2 ακριανους και μετά για χρώμα ανοίγετε τον από κάτω????

2) Όταν ψήνετε ψάρι στο μαντέμι (πχ σαρδέλες), κρατά μυρωδιά μετά? Σκέφτομαι Να πάρω το καλάθι για την σούβλα και να τις βάζω μέσα. Τι λέτε?

Όταν ψηνεις κάτι που μπαίνει κατά μήκος  της ψησταριά το λογικό είναι να έχεις αναμμενους όλους τους καυστηρες γιατι αν για παράδειγμα αναψεις τους δύο από τους τρεις, τότε στη μέση  θα ψηθεί λιγότερο απ ότι δεξιά/αριστερά. Και αυτό δεν έχει καμία σχέση με έμμεσο ψησιμο.

Έμμεσο είναι να ανάβεις τους δύο ακριανους, και το κρέας να τοποθετείται στη μέση ώστε να ψηθεί ομοιομορφα εκατέρωθεν. 

Επεξ/σία από zanskou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ψήνω χωρίς οπίσθιο δεν έχω έτσι και αλλιώς , παντα με τους 2 ακριανους στους 180-200 βαθμούς. Μια χαρά χρώμα παίρνουν όλα, 1-2 φορές επειδή βιαζομουν άναψα και τον μεσαίο στο.μινιμουμ και αυτό για 5-10 λεπτά, απλά ανέβασε λίγο την ένταση να πιάσει 250 πχ και άστο 10-15 λεπτακια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, zanskou είπε

Όταν ψηνεις κάτι που μπαίνει κατά μήκος  της ψησταριά το λογικό είναι να έχεις αναμμενους όλους τους καυστηρες γιατι αν για παράδειγμα αναψεις τους δύο από τους τρεις, τότε στη μέση  θα ψηθεί λιγότερο απ ότι δεξιά/αριστερά. Και αυτό δεν έχει καμία σχέση με έμμεσο ψησιμο.

Έμμεσο είναι να ανάβεις τους δύο ακριανους, και το κρέας να τοποθετείται στη μέση ώστε να ψηθεί ομοιομορφα εκατέρωθεν. 

Προφανώς μιλώντας για γύρο, κι όχι κοντοσούβλι, το κρέας δεν φτάνει πάνω από 1ο και 3ο καυστήρα. 

 

9 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Εγώ ψήνω χωρίς οπίσθιο δεν έχω έτσι και αλλιώς , παντα με τους 2 ακριανους στους 180-200 βαθμούς. Μια χαρά χρώμα παίρνουν όλα, 1-2 φορές επειδή βιαζομουν άναψα και τον μεσαίο στο.μινιμουμ και αυτό για 5-10 λεπτά, απλά ανέβασε λίγο την ένταση να πιάσει 250 πχ και άστο 10-15 λεπτακια

Κάθε φορά που τριμμαρεις γύρο περίπου σε πόση ώρα ξανατριμμαρεις? Προλαβαίνεις στο μεσοδιάστημα να φτιάξεις πιτουλες για την οικογένεια ή πρέπει να τις γεμίζει άλλος όσο εσύ κόβεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έγραψα για γύρο, ότι έχω ψήσει με 1-3 καυστήρα είναι μπόλικο κρέας, που πιάνει από άκρη σε άκρη την σούβλα, αλλά ακόμα και ένα μικρό κοντοσούβλι κοτόπουλο που έχω κάνει γύρω στο 1.5 κιλό πάλι δεν χρειάστηκε ο μεσαιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, biovaggoulas είπε2) Όταν ψήνετε ψάρι στο μαντέμι (πχ σαρδέλες), κρατά μυρωδιά μετά? Σκέφτομαι Να πάρω το καλάθι για την σούβλα και να τις βάζω μέσα. Τι λέτε?

Σαρδελες δεν εχω ψησει αλλα σε μεγαλα ψαρια που βαζω επανω δεν το εχω αντιμετωπισει το προβλημα η δεν το καταλαβα.

Οταν ειπα μια φορα να ψησω γαριδες μετανιωσα την ωρα κ τη στιγμη. Η μυρωδια εμεινε κ χρειαστηκε να την καθαρισω για να ξαναψησω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι τώρα, η πλάκα της Naterial με βόλεψε μια χαρά καθώς ένα μαντεμένιο τηγάνι που ήδη είχα, δεν με βόλευε και πολύ. Έτσι γλύτωσα το επιπλέον κόστος για μια άλλη μαντεμένια πλάκα της αγοράς και σίγουρα απέφυγα την αγορά της γνήσιας πλάκας της Q (δε σφάξανε...).

Επίσης και αυτό αφορά ειδικά τους κατόχους Q ή άλλης ψησταριάς με 1-2 καυστήρες ή όποιον για κάποιο λόγο επιθυμεί να ψήσει έμμεσα με πρόσθετη σχάρα, η συγκεκριμένη πλάκα μαζί με μία ταιριαστή σχάρα κάνει εξαιρετική δουλειά.

 

1670064198099.jpg

Επεξ/σία από est
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ritualistic είπε

Σαρδελες δεν εχω ψησει αλλα σε μεγαλα ψαρια που βαζω επανω δεν το εχω αντιμετωπισει το προβλημα η δεν το καταλαβα.

Οταν ειπα μια φορα να ψησω γαριδες μετανιωσα την ωρα κ τη στιγμη. Η μυρωδια εμεινε κ χρειαστηκε να την καθαρισω για να ξαναψησω.

Τα μεγάλα απευθείας πάνω στο μαντέμι?? Θα βάλω κάτι τσιπούρες σήμερα και θέλω κάνα τιπ να μην το μετανιώσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...