Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Δεν γνωρίζω για κάποια πατέντα ώστε να βάλεις 2 ή 3 σούβλες με τον μηχανισμό που έχουν η ψησταριές φουκού. Από την στιγμή όμως που σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, καλό θα ήταν να δεις και τον παρακάτω μηχανισμό 

https://thefoukouproject.gr/product/μηχανισμός-γραναζιέρα-αυτόματης-περ/
 

Μπορείς να βρεις αντίστοιχο μηχανισμό σε διάφορα μεγέθη και ποιότητες.

Θα παραγγείλω αυτό το μηχανισμό.. Όταν γίνει η μοντα θα αναιβασω φώτο 

https://thefoukouproject.gr/product/diplos-mixanismos-gia-2-souvles-me-lama/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και απο εμένα.

Να σας ρωτήσω μια απορία που έχω. Έχετε καταλάβει κάτι σε φιάλη υγραερίου που αγοράζετε, αν είναι νοθευμένη η όχι;

Μου έχουν πει οτι μερικοί καλοθελητές βάζουν λιγότερο υγραέριο από όσο σου πουλάνε, η ακόμα και κάποιοι άλλοι την νοθεύουν ακόμα και με νερό (δεν ξέρω αυτό βέβαια αν γίνετε).

Εσείς τι κάνετε; Έχετε παρατηρήσει κάτι;

Επεξ/σία από dimitrisarta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τέλει την πήρα την πλάκα της Kenton για δοκιμή. Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελαθηκα. Τα αυγά μάτια τα έβγαλε τέλεια. Τώρα τα μπέικον δεν περίμενα ότι θα κολλούσαν λίγο, ειδικά με το λίπος που βγάζουν. 

Στο καθάρισμα πως της συμπεριφέρεστε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dimitrisarta είπε

Καλησπέρα και απο εμένα.

Να σας ρωτήσω μια απορία που έχω. Έχετε καταλάβει κάτι σε φιάλη υγραερίου που αγοράζετε, αν είναι νοθευμένη η όχι;

Μου έχουν πει οτι μερικοί καλοθελητές βάζουν λιγότερο υγραέριο από όσο σου πουλάνε, η ακόμα και κάποιοι άλλοι την νοθεύουν ακόμα και με νερό (δεν ξέρω αυτό βέβαια αν γίνετε).

Εσείς τι κάνετε; Έχετε παρατηρήσει κάτι;

μείνε ήσυχος  δεν υπάρχει περίπτωση  να έχει λιγότερο αέριο    , ασε τους ¨"καλοθελητές"  να λένε 

 

να ρωτήσω και εγώ κάτι βρε παιδιά   περι πλάκας  ...,  αυτά που ετοιμάζεται σε μια πλάκα  στη ψησταριά γίνονται ποιο νόστιμα  απο ότι σε ένα τηγάνι ; :P :P
 peri plakas plakitsa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, biovaggoulas είπε

Εν τέλει την πήρα την πλάκα της Kenton για δοκιμή. Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελαθηκα. Τα αυγά μάτια τα έβγαλε τέλεια. Τώρα τα μπέικον δεν περίμενα ότι θα κολλούσαν λίγο, ειδικά με το λίπος που βγάζουν. 

Στο καθάρισμα πως της συμπεριφέρεστε???

Έβαλες λάδι ή κάτι άλλο στην πλάκα και δεν σου κόλλησαν τα αυγά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Deu164 είπε



Δεν είναι μαντέμι γυμνό έχει κάτι σαν εμαγιέ γκρι ματ επίστρωση παρόμοια με το χρώμα του μαντεμιού η οποία είναι πάρα πολύ  ανθεκτική.
Ήθελα να την κάνω λείο το μέταλλο και αρχικά σκέφτηκα ότι έχει κάποιο seasoning την άφησα 24 ώρες μέσα σε καθαριστικό δυνατό αλλά τίποτα. Αρχισα να τρίβω με  περιστροφικό τριβείο - γυαλόχαρτο 40 και μετά από μια ώρα ενώ είχα γίνει μαύρος σαν τον καρβουνιάρη είχα κάνει μια τρυπά στο νερό!
Τελικά την έπιασα με το τροχό σβουράκι και 40αρι δίσκο φτερό , χρειάστηκα 2 δίσκους και μια ώρα για να αφαιρέσω το περισσότερο όχι όλο χρειάζεται ακόμα δουλειά ...

1. 24 ώρες μέσα σε μία σακούλα ψεκασμένη με έναν ολόκληρο αφρό fornet να καθαρίσει ότι σεασονινγ είχα κάνει  και ότι είχε μαζέψει από τη χρήση
2. Μετά από μια ώρα με το περιστροφικό τριβείο και καμία 10αρια p40 γυαλόχαρτα...
3&4.  Τώρα μετά από 2 δυο δίσκους p40 στον γωνιακό τροχό. Δεν ξέρω πως θα το συνεχίσω μιας και είναι αρκετά λεία η επιφάνεια στην αφή αλλά η επίστρωση δεν έχει φύγει εντελώς. Αν αποφασίσω να τη καθαρίσω εντελώς είναι δουλειά για κατάδικους... Ίσως συνεχίσω με το τριβείο p80, p120 και μετά seasoning.

 

Spoiler

1
yiSTDVr.jpg

2
IwxMFbJ.jpg

3
O3ftrip.jpg

4
B5dbAB3.jpg



 

 


 

 


 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Deu164 είπε

1. 24 ώρες μέσα σε μία σακούλα ψεκασμένη με έναν ολόκληρο αφρό fornet να καθαρίσει ότι σεασονινγ είχα κάνει  και ότι είχε μαζέψει από τη χρήση
2. Μετά από μια ώρα με το περιστροφικό τριβείο και καμία 10αρια p40 γυαλόχαρτα...
3&4.  Τώρα μετά από 2 δυο δίσκους p40 στον γωνιακό τροχό. Δεν ξέρω πως θα το συνεχίσω μιας και είναι αρκετά λεία η επιφάνεια στην αφή αλλά η επίστρωση δεν έχει φύγει εντελώς. Αν αποφασίσω να τη καθαρίσω εντελώς είναι δουλειά για κατάδικους... Ίσως συνεχίσω με το τριβείο p80, p120 και μετά seasoning.

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

1
yiSTDVr.jpg

2
IwxMFbJ.jpg

3
O3ftrip.jpg

4
B5dbAB3.jpg



 

 


 

 


 

 

Θα ξαναφάς τώρα από αυτή την πλάκα? Ποιος είναι ο λόγος που σε οδήγησε να μπεις σε αυτή την διαδικασία?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Vidavi είπε

Επίσης είναι πολύ εύκολη στο καθάρισμα που για μένα είναι το πιο σημαντικό.

Ακριβώς.

4 ώρες πριν, gemis XTX είπε

Θα παραγγείλω αυτό το μηχανισμό.. Όταν γίνει η μοντα θα αναιβασω φώτο 

https://thefoukouproject.gr/product/diplos-mixanismos-gia-2-souvles-me-lama/

Κάτι παρόμοιο έχει κάνει το παιδί στο παρακάτω βιντεάκι

Καλό θα ήταν πάντως να μην κόψεις το καπάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Ακριβώς.

Κάτι παρόμοιο έχει κάνει το παιδί στο παρακάτω βιντεάκι

Καλό θα ήταν πάντως να μην κόψεις το καπάκι.

Καπάκι δεν κόβω για κανένα λόγο.. Για αρχή θα μένει λίγο ανοιχτό γύρω στους 2 πόντους από την μπροστά μεριά το καπάκι. Έχω στο μυαλό μου για μια προσθήκη να κλείσει το άνοιγμα αλλά θα δείξει στην πορεία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες



 

5 ώρες πριν, tounion είπε

Θα ξαναφάς τώρα από αυτή την πλάκα? Ποιος είναι ο λόγος που σε οδήγησε να μπεις σε αυτή την διαδικασία?

Έτσι όπως είναι όχι όταν τελειώσει η διαδικασία λείανση - καθάρισμα - πλύσιμο και μερικά χέρια seasoning ναι και με μεγάλη ευχαρίστηση
θα ξέρω με τι έρχεται σε επαφή το φαγητό και δεν θα σιχτιρίζω που κολλάει περιμένοντας να περάσουν 10 χρόνια για να γίνει λεία η επιφάνεια για  να μην κολλάει
Αν θες δες αυτό το video (ένα τυχαίο από τα πολλά) και γενικά ψάξε πως συντηρούνται, βελτιώνονται και αναπαλαιώνονται τα μαντεμένια σκευή



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Deu164 είπε



 

Έτσι όπως είναι όχι όταν τελειώσει η διαδικασία λείανση - καθάρισμα - πλύσιμο και μερικά χέρια seasoning ναι και με μεγάλη ευχαρίστηση
θα ξέρω με τι έρχεται σε επαφή το φαγητό και δεν θα σιχτιρίζω που κολλάει περιμένοντας να περάσουν 10 χρόνια για να γίνει λεία η επιφάνεια για  να μην κολλάει
Αν θες δες αυτό το video (ένα τυχαίο από τα πολλά) και γενικά ψάξε πως συντηρούνται, βελτιώνονται και αναπαλαιώνονται τα μαντεμένια σκευή



 

σε τι μαντεμι εκανες αυτη τη διαδικασια με το γυαλοχαρτο

σε lodge petrogaz πχ η σε μαντέμι τυπου lerroy ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dimitrisarta είπε

Καλησπέρα και απο εμένα.

Να σας ρωτήσω μια απορία που έχω. Έχετε καταλάβει κάτι σε φιάλη υγραερίου που αγοράζετε, αν είναι νοθευμένη η όχι;

Μου έχουν πει οτι μερικοί καλοθελητές βάζουν λιγότερο υγραέριο από όσο σου πουλάνε, η ακόμα και κάποιοι άλλοι την νοθεύουν ακόμα και με νερό (δεν ξέρω αυτό βέβαια αν γίνετε).

Εσείς τι κάνετε; Έχετε παρατηρήσει κάτι;

Εδώ παίζει μεγάλο ρόλο από που αγοράζεις τη φιάλη- ΑΠ πρατήριο mitsos oil, έμπορος φιαλών της κακιάς ώρας κ.τ.λ, καλό είναι να αποφεύγονται- γιατί η λαθροεμφιάλωση είναι υπαρκτή και μπορεί να γίνει και πολύ επικίνδυνη, αν δεν τηρηθούν όλα τα μέτρα ασφαλείας που προβλέπονται - και τηρούν οι μεγάλες και επώνυμες εταιρείες, ελληνικές και ξένες-

8 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

μείνε ήσυχος  δεν υπάρχει περίπτωση  να έχει λιγότερο αέριο    , ασε τους ¨"καλοθελητές"  να λένε 

 

να ρωτήσω και εγώ κάτι βρε παιδιά   περι πλάκας  ...,  αυτά που ετοιμάζεται σε μια πλάκα  στη ψησταριά γίνονται ποιο νόστιμα  απο ότι σε ένα τηγάνι ; :P :P
 peri plakas plakitsa

Η ποσότητα που γεμίζεται η κάθε φιάλη διαφέρει και πίστεψε με ΟΛΟΙ σε κλέβουν λίγο - άθελα ή σκόπιμα- ακόμα και οι εταιρείες. Αν σκεφτείς τις εκατοντάδες χιλιάδες φιάλες που κυκλοφορούν στην αγορά, κάθε κιλό μετράει.  Επίσης, υπάρχει νομοθεσία για το ποσοστό προπανίου που μπαίνει στο μείγμα ανάλογα με την εποχή, η οποία νομοθεσία τηρείται- στις μεγάλες εταιρείες ΣΙΓΟΥΡΑ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, skskre είπε

Εδώ παίζει μεγάλο ρόλο από που αγοράζεις τη φιάλη- ΑΠ πρατήριο mitsos oil, έμπορος φιαλών της κακιάς ώρας κ.τ.λ, καλό είναι να αποφεύγονται- γιατί η λαθροεμφιάλωση είναι υπαρκτή και μπορεί να γίνει και πολύ επικίνδυνη, αν δεν τηρηθούν όλα τα μέτρα ασφαλείας που προβλέπονται - και τηρούν οι μεγάλες και επώνυμες εταιρείες, ελληνικές και ξένες-

Η ποσότητα που γεμίζεται η κάθε φιάλη διαφέρει και πίστεψε με ΟΛΟΙ σε κλέβουν λίγο - άθελα ή σκόπιμα- ακόμα και οι εταιρείες. Αν σκεφτείς τις εκατοντάδες χιλιάδες φιάλες που κυκλοφορούν στην αγορά, κάθε κιλό μετράει.  Επίσης, υπάρχει νομοθεσία για το ποσοστό προπανίου που μπαίνει στο μείγμα ανάλογα με την εποχή, η οποία νομοθεσία τηρείται- στις μεγάλες εταιρείες ΣΙΓΟΥΡΑ.

  απ όπου και να αγοράζεις τη φιάλη , να είσαι βέβαιος   οτι  δεν σε κλέβουν , το αέριο δεν έχει καμιά σχεση με την βενζίνη σε ότι αφορά την διακίνηση και την εμπορία , καμιά εταιρία  απο την ποιο μικρή εως την μεγαλύτερη  δεν διακινδυνεύει το να κυκλοφορούν στο εμπόριο ελλιποβαρής  φιάλες  με την δική της σφραγίδα ,τη στιγμή μάλιστα που ο καθένας μπορεί να την ελέγξει  απλά ζυγίζοντας την

Αν τώρα  όλο σου το σκεπτικό βασίζεται στην λαθρεμπορία , δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω . δεν μπορώ να πιστέψω οτι  υπάρχουν άτομα που γεμίζουν φιάλες  λαθραία  και αναρωτιούνται  δημόσια αν τους κλέβουν και ακόμη περισσότερο να συζητάμε  για αυτό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...