Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, astavlas είπε

Νέος κάτοχος κι εγώ της Naterial. Τα burger τα ψήνετε στη σχάρα ή στην πλακα?

Για πείτε.

Όταν ψήνω μπιφτέκια σκέτα τα κάνω στη σχάρα. Όταν φτιάχνω μπέργκερ τα κάνω smashed στην πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sndev είπε

 

απο εκεινο το ψήσιμο κ η φώτο 

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

τωρα με τρελανες😄 Ολοκληρη μπριζολα λαιμου ψησιμο και τεμαχισμα μετα ή σε κομματια εξ αρχης; το μαριναρισμα details please☺️

οι πιτες στην πλακα με λαδι;

Επεξ/σία από energy52
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, energy52 είπε

τωρα με τρελανες😄 Ολοκληρη μπριζολα λαιμου ψησιμο και τεμαχισμα μετα ή σε κομματια εξ αρχης; το μαριναρισμα details please☺️

οι πιτες στην πλακα με λαδι;

5 6 μπριζολες λαιμό χωρίς κόκαλο κάπου 700 800 γρ συνολο. Η μία πάνω στην άλλη και κομματάκια σχετικά μεγάλα γτ στο ψήσιμο μένουν μισά. 8 ευρώ. Περίπου.

3 4 κουταλιές σουπας ελαιόλαδο εγώ το βάζω με το μάτι 

Αλάτι πιπέρι όσο θες αλλά μη το φοβιθεις

Μισό κρεμμύδι

Μισό κουταλάκι σούπας μουστάρδα

Μισό λεμόνι βαριά ολόκληρο εξαρτάται το μεγεθος 

Μισό του μισού ποτήρι άσπρο κρασί. Άντε το 1/3 του ποτηριού πες. Ανάλογος πόσο έντονο είναι. Αν δεν είναι έντονο μπορείς να βάλεις μισό ποτήρι κρασί όχι παραπάνω όμως γτ παίρνει μυρωδιά. Κ αυτό με το μάτι το κάνω 

Μυρωδικά, εγώ βάζω θρουμπι. Όχι ρίγανη απαγορεύεται γτ θα πικρησει. 

Ανακάτεμα σε σακούλα ζιπ τύπου ΙΚΕΑ βγάζεις όσο αέρα μπορείς κ το αφήνεις min 2 ώρες. Εγώ το αφήνω 24 48 ώρες γτ η ποσότητα βγάζει 8 τυλιχτα κ είναι για 2 μου ημέρες. Όχι παραπάνω όμως. Το καλό με τα ζιπ είναι ότι αφαιρείτε αέρας κ συντηρείτε περισσότερο χρόνο στο ψυγείο και δεν αφήνει μυρωδιές. Επίσης μικρός όγκος σε σχέση με ένα μπολ τάπερ κτλ

Πίτες χύμα όπως είναι. Μέχρι να ζεσταθεί η ψησταριά είναι σε χαμηλή θερμοκρασία η πλάκα κ γίνονται σώστες χωρίς να καούν. Οι καλύτερες είναι Αλεξάκης αλλά άντε βρες τες.

Το κρέας το στεγνώνεις σε χαρτί κουζίνας πριν το ψήσεις. Η διαδικασια ψησηματος πάνω από 10 λεπτά δεν είναι ,εφόσον έχει ζεσταθεί η ψησταριά.

Το τζατζίκι κλασική συνταγή, η σως είναι του burger που περίσσεψε αλλά πάει άψογα και την έχω καθιέρωση.

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mmike2503 είπε

Εμένα για μαντέμι μου φαίνεται. 

Δίπλα η σχάρα που είναι εμαγιέ για σύγκριση.

PXL_20221130_151544298.jpg



Δεν είναι μαντέμι γυμνό έχει κάτι σαν εμαγιέ γκρι ματ επίστρωση παρόμοια με το χρώμα του μαντεμιού η οποία είναι πάρα πολύ  ανθεκτική.
Ήθελα να την κάνω λείο το μέταλλο και αρχικά σκέφτηκα ότι έχει κάποιο seasoning την άφησα 24 ώρες μέσα σε καθαριστικό δυνατό αλλά τίποτα. Αρχισα να τρίβω με  περιστροφικό τριβείο - γυαλόχαρτο 40 και μετά από μια ώρα ενώ είχα γίνει μαύρος σαν τον καρβουνιάρη είχα κάνει μια τρυπά στο νερό!
Τελικά την έπιασα με το τροχό σβουράκι και 40αρι δίσκο φτερό , χρειάστηκα 2 δίσκους και μια ώρα για να αφαιρέσω το περισσότερο όχι όλο χρειάζεται ακόμα δουλειά ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sndev είπε

ακου φαση , αγόρασα όπως ειχα πει την πλάκα της campingaz. Πρώτο ψήσιμο πριν 5 10 μερες, εξω 12 βαθμοί ψησταριά 250  +. ολα κομπλε πριν ριξω το κρεας.

πεταω πανω μαριναρισμενα κομματια χοιρινου λαιμου απο το ψυγείο δλδ παγωμένα. κλεινω καπακι παω μεσα να φερω τσιμπιδα γυρναω ανοιγω. Η πλακα ειχε γινει λοξη επαιζες τραμπαλα. κληση τυπου 15 20 μοιρες να καταλαβεις και δεν ειναι υπερβολικος. Ε λεω δε θα εκνευριστω με τις κινεζιες,  πειναω θα τη σπασω μετα , οποτε συνεχισα να ψηνω κ  απλωσα τα κομματια. 

ε μεχρι να τελειώσει το ψήσιμο ηρθε στα ισια μονή της, υποθέτω μαλλον αυτο λενε σκέβρωσε. Δεν το χα ξανα αντιμετωπίσει κ αν δε το έβλεπα δε θα το πίστευα

απο κάτω ειχα βγαλει τον ανακλαστήρα η φλογα πήγαινέ στη Πλάκα κ εκει ήταν στο κέντρο το παγωμένο κρέας.

αποδεκτο? οχι.. ομως εγινε. Με lodge δεν ειχα ποτέ τέτοιο θέμα ούτε με της broil king τη Πλάκα 

το ότι επανήλθε μόνη της δε ξέρω να το εξηγήσω 

απο εκεινο το ψήσιμο κ η φώτο 

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Τι να πω. Πάντως έχω ψήσει με όλων των ειδών τις συνθήκες και δεν έχει συμβεί κάτι σε καμία από τις πλάκες που χρησιμοποίησα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sndev είπε

ακου φαση , αγόρασα όπως ειχα πει την πλάκα της campingaz. Πρώτο ψήσιμο πριν 5 10 μερες, εξω 12 βαθμοί ψησταριά 250  +. ολα κομπλε πριν ριξω το κρεας.

πεταω πανω μαριναρισμενα κομματια χοιρινου λαιμου απο το ψυγείο δλδ παγωμένα. κλεινω καπακι παω μεσα να φερω τσιμπιδα γυρναω ανοιγω. Η πλακα ειχε γινει λοξη επαιζες τραμπαλα. κληση τυπου 15 20 μοιρες να καταλαβεις και δεν ειναι υπερβολικος. Ε λεω δε θα εκνευριστω με τις κινεζιες,  πειναω θα τη σπασω μετα , οποτε συνεχισα να ψηνω κ  απλωσα τα κομματια. 

ε μεχρι να τελειώσει το ψήσιμο ηρθε στα ισια μονή της, υποθέτω μαλλον αυτο λενε σκέβρωσε. Δεν το χα ξανα αντιμετωπίσει κ αν δε το έβλεπα δε θα το πίστευα

απο κάτω ειχα βγαλει τον ανακλαστήρα η φλογα πήγαινέ στη Πλάκα κ εκει ήταν στο κέντρο το παγωμένο κρέας.

αποδεκτο? οχι.. ομως εγινε. Με lodge δεν ειχα ποτέ τέτοιο θέμα ούτε με της broil king τη Πλάκα 

το ότι επανήλθε μόνη της δε ξέρω να το εξηγήσω 

απο εκεινο το ψήσιμο κ η φώτο 

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Η πλάκα της Camping gas μάλλον δεν ήταν μαντέμι επειδή το μαντέμι δεν λυγίζει αλλά σπάει. Ίσως ήταν πρεσσαριστός σίδηρος, αλουμίνιο ή άλλο μέταλλο σαν αυτό που χρησιμοποιούσε ο Γιούρι Γκελλερ 🤔.

Αλλά το σκέλος της ανάρτησης με τα σουβλάκια εγκρίνεται 100% και γίνεται αποδεκτό μετά επαίνων 😀.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα tip που χρησιμοποιώ για τα μπιφτέκια είναι να περνάω με κρεμμύδι τις σχάρες πριν τα βάλω. Το κόβω στην μέση και τις περνάω 5-6 φορές. Στο 99% των περιπτώσεων δεν κολλάνε. Αφήνουμε αρκετή ώρα να πιάσει μία μικρή κρούστα το μπιφτέκι και το ξεκολλάμε/ μετακινούμε αρχικά με την σπάτουλα να είναι ανάποδα και μετά κανονικά για να το γυρίσουμε. Επίσης όσο γίνεται πιο κρύο το μπιφτέκι αρκετά λαδωμένο ώστε να είναι σφιχτό. ( το ίδιο και σε κεμπάπ και γενικά ότι έχει κιμά)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2022 στις 3:26 ΜΜ, gemis XTX είπε

Καλησπέρα παιδιά! Αγόρασα αυτή την Ψησταριά

https://www.praktiker.gr/m/p/psistaria-karvounou-jamestown-jaxon-133114

Ήθελα να ρωτήσω αν την έχει κάποιος να μου πει εντυπώσεις αν αξίζει κτλ. Επίσης θέλω να τις βάλω διπλή ή τριπλή σούβλα όπως είναι της φουκου αν έχει κάνει κάποιος ανάλογη πατέντα η στην ίδια Ψησταριά η σε υγραερίου καθώς είναι ίδιας φιλοσοφίας..

Δεν γνωρίζω για κάποια πατέντα ώστε να βάλεις 2 ή 3 σούβλες με τον μηχανισμό που έχουν η ψησταριές φουκού. Από την στιγμή όμως που σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, καλό θα ήταν να δεις και τον παρακάτω μηχανισμό 

https://thefoukouproject.gr/product/μηχανισμός-γραναζιέρα-αυτόματης-περ/
 

Μπορείς να βρεις αντίστοιχο μηχανισμό σε διάφορα μεγέθη και ποιότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, ilpapacha said:

Έχω 3 μαντεμένιες πλάκες, 2 επισμαλτωμένες και 1 σκέτη, τις οποίες τις έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές και δεν έχουν πάθει κάτι. Από την στιγμή που υπάρχει εγγύηση, επικοινώνησε με το κατάστημα που την αγόρασες ή/και την αντιπροσωπεία.

Μιας και έχεις όλες της Napoleon απ ότι καταλαβαίνω, ποια προτείνεις/σε έχει βολέψει περισσότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, est είπε

Η πλάκα της Camping gas μάλλον δεν ήταν μαντέμι επειδή το μαντέμι δεν λυγίζει αλλά σπάει. Ίσως ήταν πρεσσαριστός σίδηρος, αλουμίνιο ή άλλο μέταλλο σαν αυτό που χρησιμοποιούσε ο Γιούρι Γκελλερ 🤔.

Αλλά το σκέλος της ανάρτησης με τα σουβλάκια εγκρίνεται 100% και γίνεται αποδεκτό μετά επαίνων 😀.

Επισμαλτομενο μαντέμι λέει , τι λένε ψέματα ; ,;😂

Δε διαφωνώ,  καταλήγετε σιγά σιγά σε αυτό που αναφέρω συνέχεια όσον αφορά τα μαντεμια που πουλάνε για χρυσό, ότι αυτές οι μαλακίες είναι μείγμα που έχουν κάποιο ποσοστό μαντέμι και στη περίπτωση μου μάλλον μικρό ποσοστό! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, DiamadisT είπε

Μιας και έχεις όλες της Napoleon απ ότι καταλαβαίνω, ποια προτείνεις/σε έχει βολέψει περισσότερο;

Καλύτερα να επιλέξεις την επισμαλτωμένη

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, ilpapacha said:

Καλύτερα να επιλέξεις την επισμαλτωμένη

Η δεύτερη επιστμαλτωμένη που έχεις είναι η Plancha; Αν ναι προσφέρει κάτι παραπάνω από την "απλή" επισμαλτωμένη της Napoleon; Γιατί είναι μικρότερη και στα διπλά σχεδόν χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sndev εισαι αρχοντας ευχαριστουμε για την συνταγη!!!!! Οσο για τις πλακες μαντεμια στανταρ ειναι αυτο που λες οτι σε πολλες περιπτωσεις δεν ειναι καθαρο αλλα με προσμιξεις, αλλιως κι εγω αυτο ηξερα πως το μαντεμι σπαει δεν σκευρωνει..τσπ μολις βρω χρονο θα τραβηξω μια φωτο απ το δικο μου να το δειτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DiamadisT είπε

Η δεύτερη επιστμαλτωμένη που έχεις είναι η Plancha; Αν ναι προσφέρει κάτι παραπάνω από την "απλή" επισμαλτωμένη της Napoleon; Γιατί είναι μικρότερη και στα διπλά σχεδόν χρήματα.

Και οι 2 επισμαλτωμένες που έχω είναι οι διπλής όψεως, οι οποίες μπορούν να «αντικαταστήσουν» τις σχάρες. Η plancha θα ήταν μια καλή επιλογή εφόσον είχε μεγαλύτερο μέγεθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Και οι 2 επισμαλτωμένες που έχω είναι οι διπλής όψεως, οι οποίες μπορούν να «αντικαταστήσουν» τις σχάρες. Η plancha θα ήταν μια καλή επιλογή εφόσον είχε μεγαλύτερο μέγεθος.

Και εγώ την επισμαλτωμένη έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχω αντικαταστήσει την μια σχάρα και την έχω πια μόνιμη. Επίσης είναι πολύ εύκολη στο καθάρισμα που για μένα είναι το πιο σημαντικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...