Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, ChristophorosGiam είπε

Ήθελα να σε ρωτήσω για αυτή τη ψησταριά, και μου έδωσες την ευκαιρία για ένα λίγο offtopic ερώτημα: κάπνισμα/αργό μαγείρεμα σε ψησταριά ή σε (μαντεμένια) γάστρα;;

Προσωπικά έχω δοκιμάσει μία φορά μοσχαρίσια στηθοπλευρά σε ψησταριά κάρβουνου(τύπου weber) για 6 ώρες indirect με ταψάκι απο κάτω με αποτέλεσμα όμως να έχουν βγει κάπως σκληρά.

δύο φορές χοιρινό για ξεψαχνισμένο 6 ώρες σε ψησταριά υγραερίου με πολύ καλό αποτέλεσμα ,αλλά σε αρκετά σημεία σκληρό

δύο φορές σε μαντεμένιο Dutch Oven στα κάρβουνα, ribs (περίπου 1μιση ώρα) και χοιρινό για ξεψάχνισμα (6 ώρες) και έγιναν απλά φανταστικά, πεντανόστημα και απίστευτα τρυφερά.

Η κάτι δεν κάνω σωστά στο αέριο και στο κάρβουνο ή όντως η γάστρα κάνει θαύματα...

Μου φαίνεται ότι τα έβγαλες νωρίτερα. Pulled pork το κατώτερο σε θερμοκρασία που πρέπει να το βγάλεις είναι 97 ενώ καλύτερα βγαίνει στο 102 για να έχει διαλυθεί εντελώς το κολλαγόνο. Οπότε το 6ωρο μοιάζει λίγο... 

Γενικότερα μιλώντας η γάστρα λόγο περιορισμένου χώρου επιταχύνει τα ψησίματα.

🛎️ Ερώτηση για όσους γνωρίζουν. Μπορεί κάποιος που έχει την Kenton από Leroy να μου πει αν η μαντεμένια της πλάκα είναι σκέτο μαντέμι ή επισμαλτωμενη??? Σκέφτομαι να την πάρω, μιας και οικονομική, για να την έχω στη Weber για smashed burgers κτλ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

15 ώρες πριν, vfan είπε

Καλησπερα. 
Εχω 9 χρονια μια camping gas που έψηνε μόνο με ανοιχτό καπακι ( το καπακι της ηταν επίπεδο ) που έχει λιώσει απο τα πολλά χρονια.

και σκέφτομαι να αγοράσω την Napoleon 425 rsb προκειμένου να παω σε κατι καλύτερο και να μπορώ να χρησιμοποιήσω και σούβλα.

Την γνώμη σας γι αυτο το μοντελο.

 

Ευχαριστω

Είναι μία πολύ καλή επιλογή. Έχουμε αναφερθεί και σε παλιότερο ποστ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, biovaggoulas είπε

 

🛎️ Ερώτηση για όσους γνωρίζουν. Μπορεί κάποιος που έχει την Kenton από Leroy να μου πει αν η μαντεμένια της πλάκα είναι σκέτο μαντέμι ή επισμαλτωμενη??? Σκέφτομαι να την πάρω, μιας και οικονομική, για να την έχω στη Weber για smashed burgers κτλ... 

Πάντως, εγώ που αγόρασα πρόσφατα μία, πλάκα για τους ίδιους με εσένα λόγους, δεν είμαι ακόμα σίγουρος 100%. 

Ο πωλητής ισχυρίστηκε ότι δεν είναι επισμαλτωμένη. Η υφή είναι τελείως διαφορετική από αυτή της σχάρας αλλά αυτό δεν εχει σημασία. Στη συσκευασία της δεν αναφέρεται κάτι σχετικό. Στην περιγραφή όμως της Kenton αναφέρεται "Σχάρες και ταψί από εμαγιέ χυτοσίδηρο".

Επεξ/σία από est
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, biovaggoulas είπε

 

🛎️ Ερώτηση για όσους γνωρίζουν. Μπορεί κάποιος που έχει την Kenton από Leroy να μου πει αν η μαντεμένια της πλάκα είναι σκέτο μαντέμι ή επισμαλτωμενη??? Σκέφτομαι να την πάρω, μιας και οικονομική, για να την έχω στη Weber για smashed burgers κτλ... 

σκέτο μαντέμι ειναι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, biovaggoulas είπε

 

🛎️ Ερώτηση για όσους γνωρίζουν. Μπορεί κάποιος που έχει την Kenton από Leroy να μου πει αν η μαντεμένια της πλάκα είναι σκέτο μαντέμι ή επισμαλτωμενη??? Σκέφτομαι να την πάρω, μιας και οικονομική, για να την έχω στη Weber για smashed burgers κτλ... 

Εμένα για μαντέμι μου φαίνεται. 

Δίπλα η σχάρα που είναι εμαγιέ για σύγκριση.

PXL_20221130_151544298.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω ειμαι/ημουν σε φαση αγορας μαντεμενιας πλακας για την rogue , βεβαια δεν βγηκε προσφορα στο BF οποτε δεν εκανα κινηση, ομως πηρα ενα μαντεμενιο τηγανι μεγαλο, εχω ηδη ενα μικρο, με το -20% που επαιζε που το ηθελα για τηγανισμα ψαρια/καλαμαρακια κλπ https://lodgecastiron.gr/en/product/cast-iron-skillets/cast-iron-skillet-l12sk3/ και λεω δεν δοκιμαζω να κανω smashed burger γιατι ετσι και αλλιως αυτος ηταν ο κυριοτερος σκοπος να αγορασω την πλακα και το τηγανι ειναι μεγαλο, χωραει 2 την φορα. Μπορω να πω οτι εγινε πολυ καλη δουλεια :) Αν και 1η φορα εγιναν σουπερ, καλα δεν ειναι και κατι δυσκολο ετσι και αλλιως, οποτε κατα 99% δεν θα προχωρησω σε αγορα πλακας, το τηγανι κανει μια χαρα την δουλεια τους για burgerakia! Φωτο δεν εβγαλα, ηθελα να τα φαω οσο το δυνατον καυτα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, μήπως κάποιος Χαλκιδέος γνωρίζει ποιός πουλάει την coral gas prime προπανίου με τον ρυθμιστή της;

edit: Δεν ξέρω γιατί, αλλά προπανίου δεν φέρνει κανείς, ούτε καν τον ρυθμιστή (avin). Βρήκα μπουκάλα με μείγμα 23€ εγγύηση+ 26€ η μπουκάλα (ακριβούτσικη), οπότε αναγκαστικά πήρα αυτήν. Σετ ρυθμιστή από tsetsos gas. Και περιμένω να μου στείλουν  την naterial 4αρα από leroy  merlin. Η αλήθεια είναι ότι από χρόνια ζαχάρωνα τις napoleon. Αλλά ως αρχάριος θα ξεκινήσω με αυτήν. 🙂

Επεξ/σία από barimagas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτη φορά για εμένα σε αέριο και μπορώ να πω ότι ήταν πιο εύκολο από ότι περίμενα. Τα μπιφτέκια αν και είχα λαδώσει την πλάκα μου κόλλησαν λίγο στην αρχή. Έβαλα και λίγο λάδι στις σχάρες μιας και είναι εμαγιέ αλλά λίγο κόλλησαν και αυτές. Για καθάρισμα με βλέπω να καθαρίζω κάθε 2 με 3 ψησίματα. Και σαν πρωτάρης εννοείται ότι άνοιγα κάθε λίγο το καπάκι να βλέπω με αποτέλεσμα να πέφτει η θερμοκρασία. 

IMG_20221130_141451.jpg

Επεξ/σία από jimgoodman
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jimgoodman είπε

Πρώτη φορά για εμένα σε αέριο και μπορώ να πω ότι ήταν πιο εύκολο από ότι περίμενα. Τα μπιφτέκια αν και είχα λαδώσει την πλάκα μου κόλλησαν λίγο στην αρχή. Έβαλα και λίγο λάδι στις σχάρες μιας και είναι εμαγιέ αλλά λίγο κόλλησαν και αυτές. Για καθάρισμα με βλέπω να καθαρίζω κάθε 2 με 3 ψησίματα. Και σαν πρωτάρης εννοείται ότι άνοιγα κάθε λίγο το καπάκι να βλέπω με αποτέλεσμα να πέφτει η θερμοκρασία. 

IMG_20221130_141451.jpg

Καλά ψησιματα! Εγώ τις εμαγιε δεν τις λαδωνω, δε χρειάζεται! Σε πείραμα που έκανα οι λαδωμένες χειρότερα γίνονταν… Λίγο λαδακι σε αυτό που θα ψήσεις και να έχουν κάψει καλά οι σχάρες και όλα οκ. Εγώ τις αφήνω λίγο να κρυώσουν καη όπως είναι χλιαρές τις τρίβω με σφουγγάρι και σαπουνόνερο χλιαρό μετά το ψήσιμο τσακ μπαμ και είναι έτοιμες σε χρόνο dt.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, vins είπε

Καλά ψησιματα! Εγώ τις εμαγιε δεν τις λαδωνω, δε χρειάζεται! Σε πείραμα που έκανα οι λαδωμένες χειρότερα γίνονταν… Λίγο λαδακι σε αυτό που θα ψήσεις και να έχουν κάψει καλά οι σχάρες και όλα οκ. Εγώ τις αφήνω λίγο να κρυώσουν καη όπως είναι χλιαρές τις τρίβω με σφουγγάρι και σαπουνόνερο χλιαρό μετά το ψήσιμο τσακ μπαμ και είναι έτοιμες σε χρόνο dt.

Θα πάρω μια μαλακή βούρτσα και στο επόμενο άναμμα θα καθαρίσω πρώτα τα καμμένα και μετά θα ψήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jimgoodman είπε

Θα πάρω μια μαλακή βούρτσα και στο επόμενο άναμμα θα καθαρίσω πρώτα τα καμμένα και μετά θα ψήσω.

Μη βάζεις βούρτσες στα εμαγιε. Αν θέλεις με ακούς και κανεις αυτό που κάνω που σου έγραψα παραπάνω. Πανεύκολο και γρήγορο. Επίσης δε χρειάζεται πυρόλυση και καμένα…

Σου είπα εγώ ψήνω, κρυώνει λίγο και όσο ξεκουράζονται τα κρέατα πλένω με την πράσινη μεριά του σφουγγαριού και σαπούνι και ζεστό-χλιαρό νερό τις σχάρες και τα καλύπτρα. 5’ και είσαι έτοιμος.

Η πλάκα επειδή είναι μαντεμι και όχι εμαγιε θέλει οντως άλλη αντιμετώπιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vins είπε

Μη βάζεις βούρτσες στα εμαγιε. Αν θέλεις με ακούς και κανεις αυτό που κάνω που σου έγραψα παραπάνω. Πανεύκολο και γρήγορο. Επίσης δε χρειάζεται πυρόλυση και καμένα…

Σου είπα εγώ ψήνω, κρυώνει λίγο και όσο ξεκουράζονται τα κρέατα πλένω με την πράσινη μεριά του σφουγγαριού και σαπούνι και ζεστό-χλιαρό νερό τις σχάρες και τα καλύπτρα. 5’ και είσαι έτοιμος.

Η πλάκα επειδή είναι μαντεμι και όχι εμαγιε θέλει οντως άλλη αντιμετώπιση. 

Θα το δοκιμάσω και με αυτόν τον τρόπο. 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, est είπε

Πάντως, εγώ που αγόρασα πρόσφατα μία, πλάκα για τους ίδιους με εσένα λόγους, δεν είμαι ακόμα σίγουρος 100%. 

Ο πωλητής ισχυρίστηκε ότι δεν είναι επισμαλτωμένη. Η υφή είναι τελείως διαφορετική από αυτή της σχάρας αλλά αυτό δεν εχει σημασία. Στη συσκευασία της δεν αναφέρεται κάτι σχετικό. Στην περιγραφή όμως της Kenton αναφέρεται "Σχάρες και ταψί από εμαγιέ χυτοσίδηρο".

Επιτρέψτε μου να επαναλάβω πως διατηρώ σοβαρή επιφύλαξη για τη μη ύπαρξη επίστρωσης στην πλάκα της Naterial. Μη σας μπερδεύει η διαφορετική υφή που έχει από τις σχάρες. Το εμαγιέ μπορεί να εχει την όψη που έχουμε συνηθίσει σε μπανιέρες ή κατσαρολικά έως μια διάφανη υαλώδη επίστρωση που πιθανολογώ ότι διαθέτει η συγκεκριμένη πλάκα. Ελπίζω να είναι έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα σήμερα για την Kenton 4b την σούβλα με το μοτέρ της Naterial όπως και την πέτρα για πίτσες. Το μόνο που μου λείπει είναι το κάλυμμα που θα το έχω Παρασκευή από άλλο μαγαζί. Μέχρι τότε στο… σαλόνι.

Καθαριστικό blue velvet κάνει δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...