Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, kongeo είπε

καλημέρα και καλη βδομαδά σε όλους!

Αγόρασα χτες την ψησταρια απο το leroy merlin.μιας και ειναι η πρώτη μου επαφή με ψησταριά υγραερίου, θα ήθελα να ρωτήσω τι άλλο χρειάζομαι πέρα απο την φιάλη και τον ρυθμιστή. επίσησ τι προτιμάτε υγραερίου ή προπανίου καθώς βλεπω διαφορετικούς ρυθμιστές από την coral gas (που προτείνεται σε προηγούμενες αναρτήσεις).

 

Ευχαριστώ πολυ

Για αξεσουάρ

1) 2-3 λαβίδες

2) Σπάτουλα 

3) Γάντια

4) Βούρτσα καθαρισμού 

5) Θερμόμετρο (μπορείς να το πάρεις σε 2ο χρόνο)

6) Σούβλα (αν σε ενδιαφέρει να κάνεις τέτοιου είδους ψησίματα)

7) Πέτρα για πίτσα (αν σε ενδιαφέρει να κάνεις τέτοιου είδους ψησίματα)

Προσωπικά χρησιμοποιώ προπάνιο. Το προπάνιο έχει καλύτερη απόδοση σε χαμηλές θερμοκρασίες και πολύωρα ψησίματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!

τα αξεσουαρ κλπ αν κανουν οσα εχω για το καρβουνο ειμαι καλυμμενος !!

τα εξτρα θα αγοραστουν εν καιρω

οποτε με αυτα τα 2 θα ειμαι οκ? σε πρωτη φαση; 

https://www.skroutz.gr/s/36217728/Σετ-ρυθμιστής-προπανίου-Prime-με-λάστιχο-και-σφιγκτήρες-01-235-024.html?from=catspan

https://www.skroutz.gr/s/29274429/Coral-Gas-Prime-Φιάλη-Προπανίου-Περιεχόμενο-10kg-10025645-9.html?from=catspan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, kongeo είπε

σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!

τα αξεσουαρ κλπ αν κανουν οσα εχω για το καρβουνο ειμαι καλυμμενος !!

τα εξτρα θα αγοραστουν εν καιρω

οποτε με αυτα τα 2 θα ειμαι οκ? σε πρωτη φαση; 

https://www.skroutz.gr/s/36217728/Σετ-ρυθμιστής-προπανίου-Prime-με-λάστιχο-και-σφιγκτήρες-01-235-024.html?from=catspan

https://www.skroutz.gr/s/29274429/Coral-Gas-Prime-Φιάλη-Προπανίου-Περιεχόμενο-10kg-10025645-9.html?from=catspan

Από την στιγμή που έχεις τα απαραίτητα από την ψησταριά που έχεις ήδη, είσαι μια χαρά.

Ακριβώς, αυτός είναι ο ρυθμιστής, στα 37mbar, για την  coral prime προπάνιο.

Καλό θα ήταν να κάνεις κι ένα τηλέφωνο απευθείας στην coral, μήπως και μπορέσεις να τα βρεις σε πιο οικονομική τιμή σε κάποιο κατάστημα στην περιοχή σου https://www.coralgas.gr/contact/

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Από την στιγμή που έχεις τα απαραίτητα από την ψησταριά που έχεις ήδη, είσαι μια χαρά.

Ακριβώς, αυτός είναι ο ρυθμιστής, στα 37mbar, για την  coral prime προπάνιο.

Καλό θα ήταν να κάνεις κι ένα τηλέφωνο απευθείας στην coral, μήπως και μπορέσεις να τα βρεις σε πιο οικονομική τιμή σε κάποιο κατάστημα στην περιοχή σου https://www.coralgas.gr/contact/

 

τελεια! σε ευχαριστω πολυ! 

τελευταια ερωτηση για να μην σε ζαλιζω τα mbar ειναι του ρυθμιστ; ή τα ρυθμιζω εγω;

Επεξ/σία από kongeo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kongeo είπε

τελεια! σε ευχαριστω πολυ! 

τελευταια ερωτηση για να μην σε ζαλιζω ,σε περιπτωση που παω σε υγραεριο με τον αντιστοιχο ρυθμιστη, τα mbar τα ρυθμιζω στα 37 παλι?

Υπάρχει το μείγμα (προπάνιο & βουτάνιο) και το σκέτο προπάνιο.  Για το μείγμα χρειάζεσαι ρυθμιστή στα 30mbar ενώ για το προπάνιο στα 37mbar.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Υπάρχει το μείγμα (προπάνιο & βουτάνιο) και το σκέτο προπάνιο.  Για το μείγμα χρειάζεσαι ρυθμιστή στα 30mbar ενώ για το προπάνιο στα 37mbar.

τελεια . καταλαβα οτι το ρυθμιζω εγω για αυτο ρωτησα!

Σε ευχαριστω πολυ για τισ απαντησεισ σου ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδιά, να ρωτήσω κάτι: Βετούλι κομμάτι παϊδάκια πώς λέτε να το κάνω; 
Να τα κόψω και σχάρα, ή να παίξω με γάστρα; (Αν πείτε για γάστρα δώστε και κάνα τιπ γιατί πρώτη φορά θα βάλω αν βάλω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα αγόρασα και εγώ την kenton 4b και έγινε το πρώτο ψήσιμο στις σχάρες και όλα πήγαν μια χαρά. Για απόψε λέω να ψήσω κάτι μπιφτέκια στην πλάκα που έχει. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι όταν είναι να χρησιμοποιήσουμε την πλάκα βγάζουμε από κάτω τους διαχύτες γιατί απο το manula αυτό καταλαβαίνω ή κάνω λάθος.

• Οι καυστήρες θερμαίνουν άμεσα την πλάκα, η οποία ψήνει το φαγητό που έχει τοποθετηθεί πάνω της. Με τις πλάκες
επιτρέπουν το ψήσιμο μικρότερων τροφίμων, π.χ. θαλασσινών, τα οποία μπορεί να πέσουν ανάμεσα στις ράβδους
της σχάρας. Επιτρέπουν επίσης το ψήσιμο τροφίμων που απαιτούν υψηλή θερμοκρασία ή σύντομη διάρκεια
ψησίματος, όπως λαχανικά και μικρά κομμάτια ψαριού. Επίσης, μπορούν να χρησιμοποιηθούν ακριβώς όπως μια
πλάκα της κουζίνας, για ψήσιμο μπριζολών στη σχάρα, αυγών, κλπ. Διαφορετικά, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για
ζέσταμα κατσαρόλας ή για διατήρηση του φαγητού ζεστού.

.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, dj_aggelos είπε

Καλησπέρα αγόρασα και εγώ την kenton 4b και έγινε το πρώτο ψήσιμο στις σχάρες και όλα πήγαν μια χαρά. Για απόψε λέω να ψήσω κάτι μπιφτέκια στην πλάκα που έχει. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι όταν είναι να χρησιμοποιήσουμε την πλάκα βγάζουμε από κάτω τους διαχύτες γιατί απο το manula αυτό καταλαβαίνω ή κάνω λάθος.

• Οι καυστήρες θερμαίνουν άμεσα την πλάκα, η οποία ψήνει το φαγητό που έχει τοποθετηθεί πάνω της. Με τις πλάκες
επιτρέπουν το ψήσιμο μικρότερων τροφίμων, π.χ. θαλασσινών, τα οποία μπορεί να πέσουν ανάμεσα στις ράβδους
της σχάρας. Επιτρέπουν επίσης το ψήσιμο τροφίμων που απαιτούν υψηλή θερμοκρασία ή σύντομη διάρκεια
ψησίματος, όπως λαχανικά και μικρά κομμάτια ψαριού. Επίσης, μπορούν να χρησιμοποιηθούν ακριβώς όπως μια
πλάκα της κουζίνας, για ψήσιμο μπριζολών στη σχάρα, αυγών, κλπ. Διαφορετικά, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για
ζέσταμα κατσαρόλας ή για διατήρηση του φαγητού ζεστού.

.όχι δεν χρειάζεται, απευθείας όπως είναι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mmike2503 είπε

Έχει κάνει κάποιος "μετατροπή" στην kenton να βάλει πέτρες λάβας ή κεραμικές μπρικετες να μας καθοδηγήσει;

γιατί να το κάνεις αυτό ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mmike2503 είπε

Έχει κάνει κάποιος "μετατροπή" στην kenton να βάλει πέτρες λάβας ή κεραμικές μπρικετες να μας καθοδηγήσει;

στην κεντον οχι. Σε αλλο bbq ομως φιλος εχει βαλει καρβουνα κανονικα. Πέφτουν τα λιπη, και δινει αρκετη γευση στα κρεατα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, zanskou είπε

γιατί να το κάνεις αυτό ;

Γιατί στους διαχύτες θερμότητας μαζεύονται τα λίπη και βγάζουν φλόγα ενώ στις πέτρες όχι. Επίσης υποτίθεται ότι βοηθάνε στην ομοιόμορφη κατανομή της θερμότητας και κάνουν οικονομία στο υγραέριο γιατί κρατάνε θερμότητα και συνεχίζεις να ψήνεις αφού έχεις κλείσει τους καυστήρες.

Τουλάχιστον έτσι λένε σε διάφορα βίντεο που είδα. 

Επίσης το manual της kenton αναφέρει τις πέτρες λάβας ή τις μπρικετες ως ενδεχόμενο. 

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

στην κεντον οχι. Σε αλλο bbq ομως φιλος εχει βαλει καρβουνα κανονικα. Πέφτουν τα λιπη, και δινει αρκετη γευση στα κρεατα.

 

Κανονικά κάρβουνα? Σε δισκάκι; Δεν αρπάζουν με τη φλόγα από κάτω?

Επεξ/σία από mmike2503
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Γιατί στους διαχύτες θερμότητας μαζεύονται τα λίπη και βγάζουν φλόγα ενώ στις πέτρες όχι. Επίσης υποτίθεται ότι βοηθάνε στην ομοιόμορφη κατανομή της θερμότητας και κάνουν οικονομία στο υγραέριο γιατί κρατάνε θερμότητα και συνεχίζεις να ψήνεις αφού έχεις κλείσει τους καυστήρες.

Τουλάχιστον έτσι λένε σε διάφορα βίντεο που είδα. 

Επίσης το manual της kenton αναφέρει τις πέτρες λάβας ή τις μπρικετες ως ενδεχόμενο. 

Κανονικά κάρβουνα? Σε δισκάκι; Δεν αρπάζουν με τη φλόγα από κάτω?

Στις πέτρες λάβας όχι; 

Μη το ξαναπείς....😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...