Προς το περιεχόμενο

Οι πωλήσεις του Samsung Galaxy S II ξεπέρασαν τα 10 εκατομμύρια κομμάτια


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που κατάφερε η Apple ήταν να προσεγγίσει κόσμο που ήταν άσχετος με τον συγκεκριμένο χώρο της τεχνολογίας για αυτό και (στατιστικά πάντα) θα δεις ότι αδιαφορούν σε όσες συζητήσεις γίνονται για το τεχνικό μέρος που απαιτεί και κάποιες περισσότερες γνώσεις ή έστω ενασχόληση με το αντικείμενο.

True story!

 

Ένας γνωστός από τη δουλειά, το παιδί δεν έχει επαφή με την τεχνολογία μου φέρνει εμένα το laptop του να του το "φτιάξω", αυτός έχει iPhone και βλέπει λοιπόν το android κινητό μου πάνω στο γραφείο και μου λέει: "Φίλε, άστο αυτό και πάρε iPhone, όλοι οι χακεράδες που ξέρουν από υπολογιστές iPhone παίρνουν "

 

Το ακούω αυτό και ήμουν κάπως έτσι!

 

 

mrv6rq.jpg

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δε βλεπω να εχεις επαφη με την πραγματικοτητα και με αυτα που με πολυ λογικο τροπο εγραψα πιο πανω. το να "τυλιγεις" τον κοσμο και να του πουλας υπερκοστολογημενο marketing χωρις πραγματικες δυνατοτητες δεν ειναι πρωτοπορια. μπορει να σε κανει δεινο επιχειρηματια και πωλητη αλλα δε σε κανει πρωτοπορο της τεχνολογιας. θελεις να ανοιξω το στομα μου για την τεχνολογικη συνειδηση, την καταναλωτικη φειδω και συνεση και ακομα και την οξυδερκεια του συντριπτικου ποσοστου των καταναλωτων της apple; δε νομιζω...το διαμαντι που πεταξες για την "ανιερη" συμμαχια δε θα κανω καν το χαμενο κοπο να το σχολιασω. θα καταπιεις αυτα τα "οτιναναι" λογια σου απο μονος σου καποια στιγμη :-D ...

 

ψαχνοντας λοιπον την ουσια που σε παιδευει αποτι βλεπω να τη βρεις (γιατι κοιτας αλλου) καλυτερα αναλογισου το αν αναζητας τον πρωτοπορο της τεχνολογιας ή τον καλυτερο επιχειρηματια. αν η λογικη σου σου λεει οτι μια συσκευη ειναι πρωτοποριακη επειδη σου "χρυσωνει" το χαπι της τεχνολογικης αναπηριας της με ωραια εφεδακια, γραφικουλια, διαφημιση, design, αποψη, κολτουρα, φρουφρου κι αρωματα τοτε αδυνατω να επιχειρηματολογησω μαζι σου γιατι εκει ειναι προσανατολισμενη η δικη σου λογικη. αυτο ψαχνεις αυτο σε ικανοποιει και αυτο θα παινεσεις στην τελικη. εγω απο την αλλη που κοιταω πισω απο τα εξωφυλλα ζηταω αλλα πραγματα και να μου επιτρεψεις αλλα θα επιμεινω στη θεση μου οτι αυτα κανουν την ουσιαστικη διαφορα και αυτο ειναι η "ουσια" στην ουσια

Ναι, θα ήθελα να ανοίξεις το στόμα σου, υπάρχει κάποια πρόσφατη έρευνα στην οποία στηρίζεσαι και η οποία αποδεικνύει όλα αυτά που λες; Επίσης, προσπάθησε να μιλάς χωρίς να προσβάλλεις, δεν κερδίζεις points.

Σε ότι αφορά τη διάλυση της συμμαχίας για την οποία μίλησα, δεν το παίζω αναλυτής, υπάρχουν, όμως, σαφέστατες ενδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ειχα το iphone 3gs (διόρθωσή το εχω ακόμα) ,και πηρα το sgs2, νομίζω ότι μπορω να εχω καλύτερή άποψη πανω στο θεμα. Και δεδομενου οτι εχω ασχοληθει πολυ περισσοτερο απο το μεσο χρηστη. Ειδικα για το iphone παρα πολλες εφαρμογες του εχουν εξεληνιστει απο εμενα. Σίγουρα το sgs2 είναι κινητό σε αλλο επίπεδο, σε βαθμο που το 3gs να μου φαίνεται πρωτόγονο πλέον. Είναι όμως και συσκευές διαφορετικής γενιας, ακόμα και το iphone 4 είναι προηγούμενης γενιας, οπότε κακώς τα συγκρίνουμε.

Όταν βγει το iphone 5 με το οποίο θα συγκριθεί το sgs2, ασχέτως τι πλατφόρμα προτιμά καθένας, να είστε σίγουροι ότι δε θα γελάει κανένας με το iPhone.

Ακόμα όμως και το παλαιό 3gs, είναι ακόμα και σήμερα ένα εξαιρετικό κινητό, με πολυ καλη ταχύτητα, καλύτερες εφαρμογές στην πλειοψηφία τους απο τα android, εντελώς απροβλημάτιστο χωρίς θερμοκρασίες, προβλήματά αυτονομίας κλπ. Αυτά έχει η apple. Δεν φτιάχνει το κορυφαίο hardware, ούτε τις τέλειες επιδόσεις, αλλα οι συσκευές τις αποτελούν υπόδειγμά λειτουργικότητας τόσο για τον εντελώς άσχετο οσο και για τον έμπειρο.

Δύσκολα όμως θα ξαναγυρναγα σε ios, ακριβώς για τα εμπόδια που βαζει η ιδία η apple. Κάθεται και ασχοληται πως θα σου κανει τη ζωη δύσκολή, να μη μπορείς να κανείς jb, δε δίνει flash, δεν μπορείς να φτιάξεις εφαρμογή οπουδήποτε πλην Mac, και βασικοτατο, δεν έχεις επιλογή συσκευών. Εγώ που ήθελα μια συσκευή με μεγάλη οθόνη ειμουν υποχρεωμένος να παω σε android.. Επίσης τα androi έχουν πολλά αλλα συν, widgets, παραμετροποίηση κλπ οπου η apple έχει μείνει πίσω. Σε θέματα smoothness παντως η apple βρίσκεται σε αλλο επιπεδο.. Το 3gs δε θα το δεις ποτε και πουθενά να σκαλώσει. Το sgs2 με το απίστευτα ανώτερό hardware, κάποια στιγμή θα συμβεί και αυτό. Εξαιρετικά σπανία βεβαία.

Η apple πέτυχε γιατί δημιούργησε ένα προϊόν πολυ μπροστά απο την εποχη του. Και σήμερα θα αρχίσει η πτώση της, γιατί πλέον δεν έχει τίποτα καινοτομικό καθώς έχει αντιγραφτει σε όλα τα σημεία απο android και νεα win. Θα δείτε ότι σιγά σιγά θα ρίξει και τιμές γιατί κανείς δεν θα τα αγοράζει 600€ όταν πλέον με 300€ παίρνεις αντίστοιχες συσκευές.

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

μπορεις να βγαλεις απο αυτο ακρη ποσες πωλησεις εκανε το 4??? Ποτε εφτασε τα 10μυρια ή γενικοτερα καποιο αλλο σχετικο οροσημο?

 

Το μονο που μπορεσα να βρω ειναι οτι πουλησε 1.7Μ τις πρωτες 3 μερες

 

True story!

 

Ένας γνωστός από τη δουλειά, το παιδί δεν έχει επαφή με την τεχνολογία μου φέρνει εμένα το laptop του να του το "φτιάξω", αυτός έχει iPhone και βλέπει λοιπόν το android κινητό μου πάνω στο γραφείο και μου λέει: "Φίλε, άστο αυτό και πάρε iPhone, όλοι οι χακεράδες που ξέρουν από υπολογιστές iPhone παίρνουν "

 

Το ακούω αυτό και ήμουν κάπως έτσι!

 

 

mrv6rq.jpg

 

ωραια... μην του φτιαχνεις το λαπτοπ, να δει τί κινητο εχουν οι χακεραδες.. ΧΑΧΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και λεμε τι προσεφερε η apple. Ναι εμαθε στον κοσμο πως πρεπει να ειναι το touch. Συμφωνω απολυτα. Η SAmsung και η Google ξερεις τι προσεφεραν ομως; Κινητα με αψογο touch που μπορεις να τα αγορασεις χωρις να δωσεις ενα μηνιατικο. Εφεραν τα smartphone στη μαζα και για εμενα αυτο ειναι πολυ πιο σημαντικο.

 

Συμφωνω...

Εχω βαρεθει αυτο θεμα με τα μηλα.. Τα παιρνουν ολοι οι ασχετοι γιατι ειναι απλως μηλα..

Ας ειναι πανακριβα, ας εχουν περιορισμους που δεχομαστε θελουμε δεν θελουμε..

Και οταν μου πουλαει το iphone 4 στα 670 μοντελο ενος χρονου ενω το S2 το παιρνεις 600 ή και λιγοτερο μπορρι να το βρεις, θεωρω οτι το πρωτο ειναι πανακριβο σε σχεση με το δευτερο που τεχνολογικως ειναι πολυ ανωτερο...

 

600 εχει στην Vodafone με την γνωστη πολιτικη των εταιριων κινητης, που ανεβαζουν τις τιμες για να σου δινουν "και καλα" επιδοτηση, να περνεις την συσκευη στην κανονικη τιμη της και να κανεις και συμβολαιο. Η συσκευη σε ολα τα αλλα μαγαζια παιζει απο 457 ευρω εως 525 (πλαισιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι βέβαια η ανακοίνωση για τις πωλήσεις του SG II. Υπάρχει λόγος να καταλήξει, για άλλη μια φορά, σε διαμάχη ανάμεσα σε apple και μη-apple;

 

(Οι δικές μου οι παρατηρήσεις είναι 1. ότι όντως το sg ii είναι κορυφαίο και 2. όντως είναι άδικο να το συγκρίνουμε με το iphone 4)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να βγαλεις απο αυτο ακρη ποσες πωλησεις εκανε το 4??? Ποτε εφτασε τα 10μυρια ή γενικοτερα καποιο αλλο σχετικο οροσημο?

 

Το μονο που μπορεσα να βρω ειναι οτι πουλησε 1.7Μ τις πρωτες 3 μερες

 

 

 

ωραια... μην του φτιαχνεις το λαπτοπ, να δει τί κινητο εχουν οι χακεραδες.. ΧΑΧΑ

Αν και δεν καταλαβαίνω τί σε ενδιαφέρει ξαναδές το: http://www.appleinsider.com/articles/11/07/19/apple_profits_surge_125_on_record_sales_of_20_34m_iphones_9_25m_ipads.html

Δηλαδή έλεος για ποιόν είναι οροσημο τα 10μυρια?Δηλαδή επειδή έφτασε τα 10 ή 20 εκατομύρια πωλήσεις μια συσκευή θα αλλάξει τίποτα?Το iphone έφτασε τα 20 μύρια στο 3μηνο και δεν βγήκε η Apple να το κάνει θέμα.Τροφή για τα πρόβατα δεν δίνει μόνο η Apple....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν καταλαβαίνω τί σε ενδιαφέρει ξαναδές το: http://www.appleinsider.com/articles/11/07/19/apple_profits_surge_125_on_record_sales_of_20_34m_iphones_9_25m_ipads.html

Δηλαδή έλεος για ποιόν είναι οροσημο τα 10μυρια?Δηλαδή επειδή έφτασε τα 10 ή 20 εκατομύρια πωλήσεις μια συσκευή θα αλλάξει τίποτα.Το iphone έφτασε τα 20 μύρια στο 3μηνο και δεν βγήκε η Apple να το κάνει θέμα.Τροφή για τα πρόβατα δεν δίνει μόνο η Apple....

 

ειδα οτι το SGS2 πουλησε 10Μ κομματια και μου δημιουργηθηκε η απορια ποσο εχει πουλησει το 4. Kαι παραμενει διοτι δεν το εχω βρει ακομα.. Ολα τα στοιχεια αφορουν τα iphone συνολικα, δεν διαχωριζουν το 4 με το 3GS (οπως και αυτο που ποσταρες βεβαιως-βεβαιως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα οτι το SGS2 πουλησε 10Μ κομματια και μου δημιουργηθηκε η απορια ποσο εχει πουλησει το 4. Kαι παραμενει διοτι δεν το εχω βρει ακομα.. Ολα τα στοιχεια αφορουν τα iphone συνολικα, δεν διαχωριζουν το 4 με το 3GS (οπως και αυτο που ποσταρες βεβαιως-βεβαιως)

Ωραία αλλα δεν χρειάζονται οι πωλήσεις για να δείξουν την αξία ενός τηλεφωνού, τουλάχιστον για όσους δεν είναι πρόβατα.....

Αν η Samsung πιστεύει οτι είναι ένα κίνητρο για να φέρει πελάτες και δεν φτάνει η ανωτερώτητα του S2,τότε εντάξει συνέχισε να ψάχνεις ...αλλα πίστεψε με ,20μύρια iphone 4 πουλήθηκαν σε ένα 4μηνο.....so what?To S2 επαναλαμβάνω δεν απευθύνεται σε πρόβατα....αν είναι στόχος της,θα πρέπει να αντιγράψει πολλά από την Apple και μένα προσωπικά δεν θα μου άρεσε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έχει κανείς ρεκορ πωλήσεων με το sgs2, που μάλιστα ξεπερνάει το προηγούμενο ρεκορ που είχε η ιδία εταιρία με το sgs1, δεν γίνεται να μη το προβάλει η samsung. Θα ήταν ηλίθια. Το iphone πουλάει πολλαπλάσιά απο το sgs2, αλλα είναι μια συσκευή μονο. Αν βαλεις όλα τα android κινητά, πουλανε σήμερα πολυ περισσότερο απο όλα τα iPhone μαζί (3gs, 4 κλπ)

Και ναι. Χρειάζονται οι πωλήσεις για να πιστοποιήσουν την επιτυχία μιας συσκευής. Αν το iphone δεν πούλαγε τόσο, δε θα το έβριζε, και δεν θα το εκθιαζε κανείς..

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το iphone δεν πούλαγε τόσο, δε θα το έβριζε, και δεν θα το εκθιαζε κανείς..

android.png

Δεν νομίζω....την Apple την έβριζαν και την εκθίαζαν πολύ πρίν γίνει διάσημη,(πρίν βγει καν το iphone) Οι πωλήσεις της απλά μεγάλωσαν το κοινό.Eίμαστε offtopic.....

Οι πωλήσεις οποιασδήποτε άλλης εταιρείας δεν δημιουργούν τέτοια φαινόμενα σαν αυτά της Apple.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω....την Apple την έβριζαν και την εκθίαζαν πολύ πρίν γίνει διάσημη,(πρίν βγει καν το iphone) Οι πωλήσεις της απλά μεγάλωσαν το κοινό.Eίμαστε offtopic.....

Οι πωλήσεις οποιασδήποτε άλλης εταιρείας δεν δημιουργούν τέτοια φαινόμενα σαν αυτά της Apple.....

Κάνεις μεγάλο λαθος!Σ'αυτη τη θέση ήταν η ms και σ'αυτο πάτησε η apple κ κέρδισε για μια περίοδο τη συμπάθεια του κοινού! Αυτά φυσικά πρι καβαλήσει το καλάμι!

Ελπίζω να μη γίνει το ίδιο κ με τη samsung!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις μεγάλο λαθος!Σ'αυτη τη θέση ήταν η ms και σ'αυτο πάτησε η apple κ κέρδισε για μια περίοδο τη συμπάθεια του κοινού! Αυτά φυσικά πρι καβαλήσει το καλάμι!

Ελπίζω να μη γίνει το ίδιο κ με τη samsung!

Είσαι σίγουρος?Δήλαδη μίλησες και εσύ όπως και εγώ σε φίλους σου το 1999, για την Apple και δεν σε βρίσανε?

Δηλαδή όταν το 2002 έλεγες για emac δεν σε έλεγαν τρελό?Εδώ που τα λέμε τότε τα Apple είχαν τρελές τιμές.Δεν ξέρω για ποιά συμπάθεια του κοινού μιλάς όταν σχεδόν όλο ο κόσμος παλαιότερα είχε άγνοια περι Apple.To καλάμι στην Apple είναι καβαλημένο σχεδόν από τότε που δημιουργήθηκε.Τελος πάντων sorry για το offtopic, θα συμφωνήσω σε αυτό που είπες για τη Samsung,γιατί στα υπόλοιπα έχω κακή εμπειρία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...