Προς το περιεχόμενο

Λέτε να πάρουμε και ρέστα;;


chiderboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα, λογω 2ου ΠΠ οι χτυπημενοι απο ΝΑΖΙ ευρωπαιοι πηρανε πολεμικες αποζημιωσεις ενω οι Ελληνες δεν το κυνηγησανε. Και οντως να εχουνε αξια οι μετοχες, τιθεται ιδιαιτερο νομικο ζητημα με διαπραγματευσεις κλπ.

 

τι συζηταμε τωρα; μην προσβαλουμε την νοημοσυνη μας...

 

Ειδήσεις ›Πολιτικά ›Κόσμος ›

Die Welt: Χρωστάει η Γερμανία στην Ελλάδα 95 δισ. δολ. από τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο;

NAFTEMPORIKI.GR Τετάρτη, 21 Σεπτεμβρίου 2011 12:19

Τελευταία Ενημέρωση : 21/09/2011 12:23

 

Εκτύπωση

Αποστολή

Φυλάξτε το

Μέγεθος

Ακούστε το

 

 

Στη συζήτηση σχετικά με την πιθανή χρεοκοπία του ελληνικού κράτους, «ένα ξεχασμένο επιχείρημα έρχεται ξανά στην επιφάνεια με αυξανόμενη συχνότητα: η καταστροφή που επέφερε το ναζιστικό καθεστώς κατά τη διάρκεια του Β Παγκοσμίου Πολέμου σημαίνει ότι η Γερμανία χρωστάει στην Ελλάδα σημαντικές αποζημιώσεις», επισημαίνει δημοσίευμα της γερμανικής εφημερίδας Die Welt.

 

«Παρόλο που τα αιτήματα για αποζημιώσεις βασίζονται σε πραγματικά γεγονότα, κάποιος θα μπορούσε να επιχειρηματολογήσει ότι στο πέρασμα των 60 χρόνων που έχουν μεσολαβήσει, αυτά τα αιτήματα έχουν ικανοποιηθεί σύμφωνα με το διεθνές δίκαιο», επισημαίνεται.

 

Το δημοσίευμα συνεχίζει εξηγώντας ποια είναι η βάση του επιχειρήματος ότι η Γερμανία χρωστάει αποζημιώσεις στην Ελλάδα. Όπως αναφέρει, «το υψηλό κόστος της κατοχής (από τα ναζιστικά στρατεύματα) επιβάρυνε την κατεχόμενη χώρα και η ελληνική οικονομία λεηλατήθηκε μέσω εξαναγκαστικών εξαγωγών». Η εφημερίδα κάνει ακόμα λόγο για το γεγονός ότι «το Τρίτο Ράιχ ανάγκασε την Τράπεζα της Ελλάδος να δανείσει στη Γερμανία του Χίτλερ 476 εκατ. μάρκα χωρίς τόκο».

 

Το δημοσίευμα επισημαίνει ότι η Ελλάδα απαίτησε να λάβει 10 εκατ. δολ. σε αποζημιώσεις στην συνέλευση για τις αποζημιώσεις στο Παρίσι το 1945. «Τα δεινά τα οποία υπέστησαν οι Έλληνες εξαιτίας των Ναζί είναι αδιαμφισβήτητα. Ωστόσο την ίδια στιγμή, ο ανθρώπινος πόνος δεν μπορεί να μετρηθεί. Ανεξάρτητοι ιστορικοί συμφωνούν ομόφωνα ότι το σύνολο των καταστροφών που υπέστη η Ελλάδα λόγω της γερμανικής κατοχής και οι οποίες μπορούν να μετρηθούν με οικονομικούς όρους, σε απόλυτους αριθμούς και αναλογικά με τον πληθυσμό της χώρας, τοποθετούν την Ελλάδα στην τέταρτη θέση μετά την Πολωνία, τη Σοβιετική Ένωση και τη Γιουγκοσλαβία», αναφέρει.

 

Τελικά, όπως επισημαίνει η Die Welt, στη συνέλευση για τις αποζημιώσεις αποφασίστηκε 4,5% σε υλικές αποζημιώσεις και 2,7% σε άλλες μορφές. Πρακτικά, αυτό σήμαινε ότι η Ελλάδα έλαβε κυρίως υλικά αγαθά, όπως μηχανήματα, αξίας περίπου 25 εκατ.δολ. που αντιστοιχούν σε 2,7 δις.δολ. σε σημερινές τιμές.

 

Ωστόσο, οι ΗΠΑ ήταν αντίθετες στην επιβολή αυστηρών οικονομικών κυρώσεων, καθώς «οι Αμερικανοί ηγέτες θυμούνταν τι συνέβη μετά τον Α Παγκόσμιο Πόλεμο, όταν η πρώτη δημοκρατία της Γερμανίας, η Δημοκρατία της Βαϊμάρης, εξαντλήθηκε οικονομικά λόγω της αποπληρωμής αποζημιώσεων. Μία από τις επιπτώσεις αυτής της πολιτικής ήταν η άνοδος του Χίτλερ».

 

Έτσι η αποπληρωμή των αποζημιώσεων αναβλήθηκε μέχρι την υπογραφή ειρηνευτικής συνθήκης, τονίζει η εφημερίδα. Τελικά το 1990 αποφασίστηκε ότι η Γερμανία δεν χρειάζεται να πληρώσει άλλες αποζημιώσεις. «Η Ελλάδα αποδέχθηκε τη συνθήκη, αν και είναι σαφές ότι δεν είχε πολλές επιλογές. Μετά από δεκαετίες συνεργασίας με τη Γερμανία, θα ήταν πολιτικά δύσκολο να ζητήσει μεγάλες αποζημιώσεις αν και το ζήτημα των αποζημιώσεων επανερχόταν περιστασιακά στο προσκήνιο από Έλληνες πολιτικούς, κυρίως για να κερδίσουν πόντους στην εσωτερική πολιτική», αναγνωρίζει το δημοσίευμα.

 

Η εφημερίδα υποστηρίζει ότι μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια από το 1949 πληρώθηκαν σε διάφορες περιστάσεις αποζημιώσεις, οι οποίες εκτιμάται ότι ανέρχονται σε 41 δις.δολ.

 

Επισημαίνεται ακόμα ότι η Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γερμανίας πλήρωσε αποζημιώσεις σε θύματα ναζιστικών εγκλημάτων. Στις 18 Μαρτίου 1960 υπεγράφη συμφωνία μεταξύ Ελλάδας και Δυτικής Γερμανίας για την πληρωμή 115 εκατ. γερμανικών μάρκων στους Έλληνες θύματα της ναζιστικής κατοχής. Η συμφωνία είχε ως προϋπόθεση ότι δεν θα απαιτηθούν περαιτέρω αποζημιώσεις σε ατομικό επίπεδο, αναφέρει το δημοσίευμα.

 

«Ωστόσο, απόγονοι των θυμάτων συνέχισαν να ζητούν αποζημιώσεις. Η πιο γνωστή υπόθεση αφορά στα παιδιά ων κατοίκων ενός χωριού που λέγεται Δίστομο οι οποίοι σκοτώθηκαν στις 10 Ιουνίου του 1944 σε μία επίεθση που οι Γερμανοί αποκάλεσαν "αντίποινα". To 1997 εκδικάστηκαν αποζημιώσεις ύψους 37,5 εκατ. Μετά από πολλές νομικές διαμάχες, η υπόθεση βρίσκεται τώρα ενώπιον του Διεθνούς Δικαστηρίου στη Χάγη».

 

Επίσης έχει επανέλθει το θέμα του δανείου των 476 εκατ. μάρκων από την Τράπεζα της Ελλάδος. Σύμφωνα με το δημοσίευμα, «αν αυτά θεωρούνται μορφή ζημιάς που επήλθε λόγω του πολέμου τότε θα πρέπει να επιστραφεί με τη μορφή αποζημιώσεων, ωστόσο η συμφωνία του 1990 προβλέπει ότι η Γερμανία δεν πρέπει να την πληρώσει. Αν τα χρήματα όμως θεωρηθούν κανονικό δάνειο, τότε η Ελλάδα δικαιούται να τα λάβει».

 

«Χωρίς τόκους, το ποσό σε σημερινές τιμές αντιστοιχεί σε 14 δις. δολ. Με τόκο 3% μέσα σε 66 χρόνια, ανέρχεται σε τουλάχιστον 95 δισ. δολ.» αναγνωρίζει το δημοσίευμα, για να καταλήξει «το πρόβλημα ωστόσο είναι το εξής: ακόμα και η μερική αναγνώριση ενός τέτοιου χρέους θα δημιουργούσε προηγούμενο που θα μπορούσε να οδηγήσει σε τεράστιες απαιτήσεις».

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2059844

 

Μέχρι και οι Γερμανοί το παραδέχονται. Ποιός ξέρει πόσα έφαγε η κυβέρνηση του 90 για να προχωρήσει στην αποδοχή της παραπάνω συμφωνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

αμα δεν παιξει διαπραγματευση του χρεους

δεν παιζει να κανουμε τπτ...

 

επισης

karriera & skywalker

εχουν στερεψει απο αγγελιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελλαδα.Η χωρα της ανοησιας, της μιζας, της ασχετοσυνης, η χωρα της αξεπεραστης ηλιθιοτητας.Και μετα βγαινει λεει ο λαος και ζηταει εκλογες.Τα 3/4 των ελληνων δεν θα επρεπε καν να εχουν δικαιωμα ψηφου ή η ψηφος αυτων των 3/4 να μετραει με συντελεστη 0,0000001, αφου πρωτα τους περασουν απο τεστ γνωστικοτητας απο εξειδικευμενους επιστημονες.

Οσο για αυτον τον τυπακο τον τυχαρπαστο του zougla θα ερθει η ωρα του μαζι με τους υπολοιπους οταν με το καλο θα αποδοθουν οι κατηγοριες για εσχατη προδοσια με ενεργοποιηση της θανατικης ποινης.Και οταν θα καθισει στην καρεκλα, επειδη θα εχει χεστει απο τον φοβο του θα του δωσουμε την μετοχη-τερας να σκουπιστει.

 

Καλά τα λες, δεν λεω,

 

όμως,

 

ξέρεις να μας πεις γιατί ο τυχάρπαστος μας δουλεύει και που έγκειται το ψέμα που λέει?

 

Εγώ μαζί σου είμαι γιατί δεν αντέχω τις λιακοπουλίστικες μλκίες αλλά πως γίνεται αν το πράμα είναι τόσο γελοίο να ασχολούνται μεγαλοδημοσιογράφοι (μάκης) στα σοβαρά και βουλευτές (Βελόπουλος)?

 

Ως προς αυτό με τις ψήφους, και την ηλιθιότητα του όχλου, +1000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λες, δεν λεω,

 

όμως,

 

ξέρεις να μας πεις γιατί ο τυχάρπαστος μας δουλεύει και που έγκειται το ψέμα που λέει?

 

Εγώ μαζί σου είμαι γιατί δεν αντέχω τις λιακοπουλίστικες μλκίες αλλά πως γίνεται αν το πράμα είναι τόσο γελοίο να ασχολούνται μεγαλοδημοσιογράφοι (μάκης) στα σοβαρά και βουλευτές (Βελόπουλος)?

 

Ως προς αυτό με τις ψήφους, και την ηλιθιότητα του όχλου, +1000.

 

Γελοιοι και ηλιθιοι ανθρωποι ασχολουνται με γελοια και ηλιθια θεματα.Ειναι το αντικειμενο τους.Που ειναι το περιεργο?

Οσο για το γιατι μας(σας-τους, βαλε ο,τι θες) δουλευει και που ειναι το ψεμα, δεν προκειται να πεσω τοσο χαμηλα ωστε να ασχοληθω κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελοιοι και ηλιθιοι ανθρωποι ασχολουνται με γελοια και ηλιθια θεματα.Ειναι το αντικειμενο τους.Που ειναι το περιεργο?

Οσο για το γιατι μας(σας-τους, βαλε ο,τι θες) δουλευει και που ειναι το ψεμα, δεν προκειται να πεσω τοσο χαμηλα ωστε να ασχοληθω κιολας.

 

Εγώ σου είπα ότι μαζί σου είμαι και ότι το θέμα φαίνεται γελοίο αλλά αν δεν ξέρω κάτι σίγουρα δεν μιλάω.

 

Το δεν πρόκειται να ασχοληθώ με κάτι γελοίο για να αποδείξω ότι είναι γελοίο, αλλά θα εκφέρω μια αστήρικτη επιθετική γνώμη μου φαίνεται εξίσου γελοίο και ίσως και περισσότερο. Ακόμη κι αν η αστήρικτη αυτή γνώμη φαντάζει λογική.

 

Ας μην κάνουμε λοιπόν την συζήτηση παιδική. Αν έχεις κάποιο στοιχείο που να αποδεικνύει την γελοιότητα της υπόθεσης μας το λες, αν κάποιος έχει κάποιο στοιχείο για το αντίθετο μας το λεει. Το να καθόμαστε να βρίζουμε χωρίς να ξέρουμε τίποτα είναι άσκοπο και αναποτελεσματικό για την συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου είπα ότι μαζί σου είμαι και ότι το θέμα φαίνεται γελοίο αλλά αν δεν ξέρω κάτι σίγουρα δεν μιλάω.

 

Το δεν πρόκειται να ασχοληθώ με κάτι γελοίο για να αποδείξω ότι είναι γελοίο, αλλά θα εκφέρω μια αστήρικτη επιθετική γνώμη μου φαίνεται εξίσου γελοίο και ίσως και περισσότερο. Ακόμη κι αν η αστήρικτη αυτή γνώμη φαντάζει λογική.

 

Ας μην κάνουμε λοιπόν την συζήτηση παιδική. Αν έχεις κάποιο στοιχείο που να αποδεικνύει την γελοιότητα της υπόθεσης μας το λες, αν κάποιος έχει κάποιο στοιχείο για το αντίθετο μας το λεει. Το να καθόμαστε να βρίζουμε χωρίς να ξέρουμε τίποτα είναι άσκοπο και αναποτελεσματικό για την συζήτηση.

 

Φιλε μου ειμαι ανθρωπος των ενδειξεων.Αν εσυ περιμενεις απο εμενα να σου βρω αποδειξεις για ενα θεμα που προβαλλεται απο εναν αποδεδειγμενα γελοιο δημοσιοκαφρο και απο εναν βουλευτη που καλυτερα να μην βαλω χαρακτηρισμο, τι να σου πω.Περιμενω πως και πως και την θεση του μεγιστου Ανατολακη.Αποδεδειγμενα αξιοπιστος βουλευτης και αυτος με πληθωρα γνωσεων.Αν θες να κανουμε σοβαρη κουβεντα για ενα θεμα που κραυγαζει οτι ειναι ΨΕΜΜΑ και μαλιστα ΦΤΙΑΧΤΟ για την εξυπηρετηση αλλων συμφεροντων ας κανουμε.Ξεκινα λοιπον στο επομενο ποστ να μιλησουμε σοβαρα για το χαρτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο εναν αποδεδειγμενα γελοιο δημοσιοκαφρο

 

υπερβολες.παρα πολλες απο τις αποκαλυψεις του στην δημοσιογραφική του καριερα, ηταν αληθινες.επισης δεν θα κερδιζε σχεδον ολες τις δικες στις οποιες τον ειχαν παει για "λασπολογια",αν πραγματι πουλαγε μονο παραμυθια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ειμαι ανθρωπος των ενδειξεων.

 

Εγώ των αποδείξεων.

 

Αν εσυ περιμενεις απο εμενα να σου βρω αποδειξεις για ενα θεμα που προβαλλεται απο εναν αποδεδειγμενα γελοιο δημοσιοκαφρο και απο εναν βουλευτη που καλυτερα να μην βαλω χαρακτηρισμο, τι να σου πω.

 

Δεν περιμένω κάτι από σένα. Αυτό που είπα είναι πως αν δεν έχουμε αποδείξεις για κάτι καλύτερα να μην μιλάμε ή αν μιλάμε καλή ώρα να μην περιμένουμε να μας πάρουν και στα σοβαρά.

 

Περιμενω πως και πως και την θεση του μεγιστου Ανατολακη.Αποδεδειγμενα αξιοπιστος βουλευτης και αυτος με πληθωρα γνωσεων.Αν θες να κανουμε σοβαρη κουβεντα για ενα θεμα που κραυγαζει οτι ειναι ΨΕΜΜΑ και μαλιστα ΦΤΙΑΧΤΟ για την εξυπηρετηση αλλων συμφεροντων ας κανουμε.Ξεκινα λοιπον στο επομενο ποστ να μιλησουμε σοβαρα για το χαρτι.

 

Το θέμα κραυγάζει όντως για γελοίο και φτιαχτό πρέπει όπως να έχουμε κάποιο στοιχείο για να το χαρακτηρίσουμε έτσι.

Και μιας και είναι τόσο πολύ γελοίο θα είναι πολύ εύκολο να αποδείξει κανείς την γελοιότητα του, οπότε περιμένω.

 

Αφού θες να ξεκινήσουμε συζήτηση επί της ουσίας, εγώ διάβασα ότι τα άτομα αυτά απευθύνθηκαν σε καθηγητές διεθνούς φήμης και νομικούς και κατέληξαν σε αυτό το πόρισμα.

 

Αποτίμηση καθηγητή Κ.Καρυώτη Αποτίμηση καθηγητή Κ.Καργαντζά

 

Επίσης διάβασα πως η Τράπεζα της Ελλάδος τους προσέφερε 1,5 δις γι αυτά τα κωλόχαρτα.

 

Στοιχεία για το αν τα παραπάνω είναι αληθή δεν έχω, οπότε προς το παρόν δεν έχω και γνώμη για το αν είναι γελοίο ή όχι το θέμα.

(ανεξάρτητα από το αναμφισβήτητο γελοιοφανές της υπόθεσης)

 

Ακούω τα δικά σου στοιχεία που αποδεικνύουν γιατί το θέμα είναι γελοίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς άπαντες (νεο)Ελληνάρες σχετικά με τον κακό Έλληνα:

 

Το άρθρο που ακολουθεί δημοσιεύτηκε στις 8 Αυγούστου 2011 στην σουηδική εφημερίδα Dagens Nyheter, ναυαρχίδας του σουηδικού τύπου, και περιγράφει την κατάσταση στην Ελλάδα αντικειμενικά, κόντρα στην κυρίαρχη προπαγάνδα των ευρωπαϊκών ΜΜΕ (και των σουηδικών ΜΜΕ δυστυχώς μεταξύ αυτών).

 

Η Ελλάδα βυθίζεται όλο και περισσότερο στην οικονομική κρίση. Η Κάισα Έκις Έκμαν επισκέφτηκε μια παρεξηγημένη χώρα με ένα διερρηγμένο κοινωνικό συμβόλαιο, όπου όλοι συμφωνούν μεταξύ τους.

 

Πώς θα νιώθαμε αν όλα όσα μας ανήκαν πουλιόνταν για να ξεπληρώσουμε δάνεια από τα οποία δεν είδαμε ποτέ όφελος; Αν οι μισθοί μας μειώνονταν στο μισό και τα λεφτά πήγαιναν κατευθείαν σε ξένες τράπεζες; Και αν εμείς, ενώ προετοιμαζόμασταν να ζήσουμε στο όριο διαβίωσης, ως επιστέγασμα όλων αποκαλούμασταν τεμπέληδες και κακομαθημένοι; Αν κάποιος εξοικειωθεί με αυτή την κατάσταση, μπορεί να αποκτήσει μια ιδέα πώς είναι να είσαι Έλληνας αυτή τη στιγμή.

 

Έχω μόλις επιστρέψει από την Ελλάδα. Σε μία χώρα που βρίσκεται σε κρίση επικρατεί μια ιδιαίτερη ατμόσφαιρα. Μια καχεξία και απελπισία, αναμεμιγμένη με την πολιτική αφύπνιση που ακολουθεί μεγάλα γεγονότα και προκαλεί ευφορία. Ξαφνικά, οι χαμηλοί μισθοί και η δυσκολία πληρωμής των λογαριασμών, από ατομικό πρόβλημα του καθενός, απέκτησαν κοινό πολιτικό περιεχόμενο. Ορισμένοι σκέφτονται να μεταναστεύσουν. Άλλοι να ρίξουν την κυβέρνηση. Μια αναγκαία αντιασφυξιογόνα μάσκα κρέμεται σε πολλά σπίτια, ως ανάμνηση των διαδηλώσεων των 28 και 29 Ιούνη, οπότε το κοινοβούλιο υπερψήφισε το πακέτο στήριξης προς την Ελλάδα. Δεν νομίζω ότι έχω βρεθεί παλιότερα σε χώρα όπου όλοι μα όλοι που συνάντησα να συμφωνούν. Είναι όλοι αγανακτισμένοι με το ευρώ, με τη Γερμανία, με την κυβέρνησή τους και με τους εαυτούς τους που την ψήφισαν. Ύστερα από μια βδομάδα στην Αθήνα, μπορώ να πω ότι αν ήμουν Ελληνίδα, θα ήμουν κι εγώ αγανακτισμένη.

 

Αυτά που μαθαίνουμε για την Ελλάδα από τις σουηδικές εφημερίδες είναι πάνω κάτω ότι οι Έλληνες δουλεύουν πολύ λίγο και αμείβονται πολύ καλά. Ο υπουργός Οικονομικών της χώρας μας, Άντρες Μπόρι, έχει δηλώσει ότι «οι Έλληνες βγαίνουν στη σύνταξη στα 40». Στο άρθρο «Ερωτήσεις και Απαντήσεις για την Ελλάδα» της 17/6 στην Dagens Nyheter γραφόταν ότι οι μισθοί στην Ελλάδα έχουν αυξηθεί κατακόρυφα». Η καγκελάριος της Γερμανίας Άνγκελα Μέρκελ έκανε έκκληση στους Έλληνες να δουλεύουν περισσότερο και να μην κάνουν τόσο πολύ καιρό διακοπές. Όλα αυτά καρυκευμένα με τη συνηθισμένη μπούρδα περί ενός τεράστιου και μη αποτελεσματικού κράτους. Τώρα θα αναλάβει η Ευρωπαϊκή Ένωση και θα τους δανείσει ακόμα περισσότερα χρήματα, αυτό θα μπορούσε να βάλει σε μια τάξη τα πράγματα, άρα γιατί διαμαρτύρονται;

 

Τι τραγικός αχταρμάς παραπληροφόρησης! Και τι τραγική έλλειψη αλληλεγγύης προς μία χώρα που οφείλουμε τώρα να υποστηρίξουμε! Οι Έλληνες εργάζονται τις περισσότερες ώρες στην Ευρώπη – 42 ώρες τη βδομάδα σύμφωνα με τη Eurostat, την στατιστική υπηρεσία της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Το μέσο κατά κεφαλήν εισόδημα είναι 803 ευρώ. Το πραγματικό όριο ηλικίας δεν είναι τα 40 χρόνια, όπως ισχυρίζεται ο Άντερς Μπόρι, αλλά τα 61,4.

 

Πρόκειται δηλαδή για έναν από τους πιο σκληρά εργαζόμενους και ταυτόχρονα πιο χαμηλά αμειβόμενους λαούς της Ευρώπης. Όμως έχουν μια χώρα που εξαρτάται από τον τουρισμό και όχι από κάποια αμιγώς δικιά της μεγάλη παραγωγή. Και μια χώρα με ένα διερρηγμένο κοινωνικό συμβόλαιο. Όπου ο κόσμος δεν εμπιστεύεται το κράτος ενώ το κράτος δεν παρέχει στους πολίτες του ούτε τις βασικές κοινωνικές υπηρεσίες. Και το οποίο, ως επιστέγασμα όλων, βρίσκεται στη θηλιά του ευρώ.

 

Κάθε εθνικό νόμισμα μπορεί να παρομοιαστεί με ένα ρούχο. Κάθε χώρα φορούσε μέχρι πρότινος το ρούχο που της ταίριαζε. Μπορούσε να το στενέψει και να το φαρδύνει αν ήταν ανάγκη. Για παράδειγμα, μπορούσε να υποτιμήσει το νόμισμά της σε περίοδο κρίσης, ή να αυξομειώνει τα επιτόκια ανάλογα με τι ανάγκες της.

 

Όταν όμως εισήχθη το ευρώ, όλες οι χώρες έπρεπε ξαφνικά να φορέσουν τα ίδια ρούχα. Μόνο που τα μέτρα των ρούχων πάρθηκαν για να ταιριάζουν σε ορισμένες μόνο χώρες – όπως τη Γερμανία και τη Γαλλία. Για άλλες χώρες, όπως η Ελλάδα, το εν λόγω κουστούμι δεν ταίριαζε.

 

Η Ελλάδα κυβερνάται για δεκαετίες από δύο «δυναστείες» – τη συντηρητική Νέα Δημοκρατία και το σοσιαλδημοκρατικό ΠΑΣΟΚ, με δύο οικογένειες στην κορυφή, μία στο κάθε κόμμα. Και οι δύο κυβερνήσεις έχουν πάρει μεγάλα δάνεια, αλλά λίγοι ξέρουν τι δρόμο πήραν τα χρήματα των δανείων. Πολλά από αυτά έχουν εξαφανιστεί στη διαφθορά και σε σκοτεινά συμβόλαια. Λέγεται ότι η κατασκευή ενός δρόμου στην Ελλάδα κοστίζει πολύ περισσότερο απ’ ότι στις υπόλοιπες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, καθώς παρεμβάλλονται πάρα πολλοί μεσάζοντες. ΈΟ λαός δεν θέλει να πληρώνει φόρους μιας και δεν παίρνει τίποτα ως ανταπόδοση από το κράτος. Ενα μεγάλο μέρος των φορολογικών εσόδων πηγαίνει στη στήριξη μιας κρατικής γραφειοκρατίας που υπάρχει για να εξυπηρετεί μόνο τον εαυτό της. Ταυτόχρονα οι βασικές κοινωνικές υπηρεσίες αποτελούν πονεμένη ιστορία για τον κόσμο. Ένας ασθενής πρέπει να πληρώσει φακελάκι στο γιατρό για να τον φροντίσει, ενώ οι Έλληνες μαθητές χρειάζονται ιδιαίτερα μαθήματα για να ανταποκριθούν στις σχολικές εξετάσεις. Και μέσα σ’ όλα αυτά, ήρθε η οικονομική κρίση το 2008. Η Ελλάδα, η οικονομία της οποίας εξαρτάται από τον τουρισμό, επλήγη ακόμα πιο σκληρά.

 

Υπό άλλες συνθήκες, η κυβέρνηση θα μπορούσε να υποτιμήσει το εθνικό νόμισμα για βγει η χώρα από την κρίση. Όμως μετά την εισαγωγή του ευρώ, κάτι τέτοιο είναι αδύνατο. Η Ελλάδα περιορίζεται από το κουστούμι της το οποίο δεν μπορεί να βγάλει. Κι έτσι το κουστούμι καταστρέφεται – μόνο που αυτό δεν επιτρέπεται να συμβεί, καθώς το ίδιο φοράνε και οι υπόλοιπες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Είναι προτιμότερο λοιπόν να πετσοκοφτεί αυτός που το φοράει.

 

Αυτό ονομάζεται «εσωτερική υποτίμηση» και σημαίνει απλά ότι αντί να υποτιμηθεί η αξία του νομίσματος περικόπτεται το εισόδημα του λαού. Κατ’ απαίτηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης, του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου (ΔΝΤ) και της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας, οι Έλληνες κρατικοί γραφειοκράτες έβαλαν σε εφαρμογή ένα σχέδιο. Οι μισθοί θα συμπιεστούν και μεγάλα τμήματα γης θα ιδιωτικοποιηθούν. Παραλίες, αεροδρόμια, εθνικές οδοί και κατά το ήμισυ όλες οι δημόσιες επιχειρήσεις θα ξεπουληθούν. Στην πλατεία Συντάγματος κυκλοφορεί μια φήμη ότι η Ακρόπολη θα εξαγοραστεί από μια γερμανική εταιρεία.

 

Έμενα στο σπίτι κάποιων νέων που ανήκουν στη «γενιά των 700 ευρώ». Σύντομα θα μεταμορφωθούν στη «γενιά των 500 ευρώ». Είναι στην ηλικία μου – 30 χρονών και πάνω – όχι τόσο νέοι τελικά, όπως νιώθουν πιο νέοι απ’ ότι είναι καθώς ακόμα αναρωτιούνται τι θα κάνουν στο μέλλον. Κανείς τους δεν έχει παιδιά. Το να κάνουν παιδιά είναι κάτι αδιανόητο γι’ αυτούς. Είναι μορφωμένοι, έχουν πολλά χρόνια πανεπιστημιακών σπουδών στο ενεργητικό τους, όμως δουλεύουν ευκαιριακά ως διακοσμητές γάμων. Ο ασφαλέστερος τρόπος να βρουν μια σταθερή δουλειά ήταν παλιότερα δια μέσου του κράτους, όμως αυτό πρόκειται τώρα να αλλάξει. Η κατάσταση αυτή δεν είναι εντελώς άγνωστη· το ίδιο ισχύει για τη γενιά μας σε όλη την Ευρώπη. Μόνο που στην Ελλάδα συμπιέζονται επιπλέον οι μισθοί μέχρι το κατώτερο όριο, με πρόσχημα την κρίση.

 

Στην πλατεία Συντάγματος διοργανώνεται κάθε απόγευμα συνέλευση. Όταν βρέθηκα εκεί στα μέσα του Ιούλη, ο αρχικός ενθουσιασμός είχε κάπως υποχωρήσει. Οι συμμετέχοντες δεν ήταν πια χιλιάδες, παρά εκατοντάδες. Ο καθένας μπορούσε να πάρει το λόγο και να μιλήσει ενώ τα θέματα ήταν διάφορα: από προτάσεις για γενική απεργία μέχρι εκκλήσεις να μην κλέβονται αντικείμενα από τους συγκεντρωμένους στην πλατεία. Ορισμένες ελληνικές λέξεις στριφογυρίζουν επίμονα στο μυαλό μου. Μία από αυτές είναι ο «Ισημερινός», που Σημαίνει Εκουαδόρ. Ο πρόεδρος του Εκουαδόρ, Ραφαέλ Κορέα, ήταν ένας μεγάλος ήρωας για την πλατεία. Τρεις στους τέσσερις Έλληνες επιθυμούν η Ελλάδα να ακολουθήσει το παράδειγμα του Εκουαδόρ και της Αργεντινής: να κηρύξει στάση πληρωμών του χρέους. Ένας στους τέσσερις θέλει να φύγει η χώρα από το ευρώ. Αυτό που πρέπει να καταλάβει κανείς είναι ότι οι Έλληνες δεν είναι εξοργισμένοι με ένα αναγκαίο κακό – παρά με ένα μη αναγκαίο κακό.

 

Το πακέτο στήριξης που δόθηκε στην Ελλάδα δεν επιλύει την κρίση, παρά αναγκάζει τη χώρα να βυθιστεί βαθύτερα σ’ αυτήν. Αντί να γίνουν επενδύσεις στην ύπαιθρο, να φτιαχτεί κάποια παραγωγή που να μην βασίζεται στον τουρισμό, να χτιστεί κράτος πρόνοιας και να γεμίσει ο λαός αισιοδοξία, περικόπτονται τα εισοδήματα του κόσμου. Το ΔΝΤ, διαβόητο για τις πολιτικές λεηλασίας του στον τρίτο κόσμο, τα μάζεψε και έφυγε από τη Λατινική Αμερική. Τώρα κατασπαράσσει τα άκρα της Ευρώπης. Θα το αφήσουμε αυτό να συμβεί;

 

Κάισα Έκις Έκμαν

 

http://mauroprovato.gr/

 

Μέχρι και Σουηδοί το έμαθαν, οι προβατάνθρωποι της χώρας πότε? Μάλλον ποτέ. Δεν βολεύει βλέπεις να το παραδεχθούν, γιατί μετά, πώς θα ξεκολλήσουν από τον πάτο που έμειναν χρόνια τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σωθει η χωρα μονο αλλα θα σωθουμε και ατομικα, γρηγορα τρεξτε να αγορασετε, μονο 1Ε +μεταφορικα!Link

 

Αμα δεν γινουμε Ζιμπάμπουε, μυαλο δεν βαζουμε μου φαινεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...