Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Radeon HD 6970


RottenLungs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρινή είναι. Η παλιά αν θυμάμαι καλά, έλεγε 30% overclock...

 

Άρα τελικά το πρόβλημα ήταν στην mobo η οποία έκανε απο μόνη της unstable overclock????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ωραία, θα πάρω το μαγαζί να του χέσω τότε.

 

stm00192 απο ότι φαίνεται (γιατι που ξέρεις, μπορεί μεθαύριο - κάποιες μέρες πρέπει να τις αφιερώσω στην κοπελιά μου - να έρθω και να γράφω τα ιδια πάλι) με έσωσες απο πολλές ώρες μοναχικό ψάξιμο και άγχος. Thnx αδελφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μια και το έχω ξεκινήσει εδώ θα συνεχίσω αν και μάλλον αυτό είναι άσχετο με κάρτα γραφικών. Λοιπόν, θυμάστε το κόλλημα που σας είπα οτι έφαγε όταν έκανα install ένα game. Ε λοιπόν πάλι μου έγινε με άλλο game πάλι προς το τέλος του install.

 

Να περιγράψω το κόλλημα. Στην αρχή ακινητοποιούνται όλα τα active παράθυρα, πχ. ο browser, το παράθυρο που κάνει το install και κανα άλλο απλό folder. Όταν τρέχω το mouse στην επιφάνεια εργασίας, άμα το βάλω πάνω απο ένα εικονίδιο το εικονίδιο γίνεται πιο έντονο λές και δεν έχει κολλήσει η εικόνα. Αλλα άμα κάνω ένα απλό click με το mouse παγώνουν όλα. Το ποντίκι και το πληκτρολόγιο είναι ζωντανά. Μόνο με restart ξεκολλάει. Τι μπορεί να είναι;;; Σκληρός, RAm ή επεξεργαστής. Στο παιχνίδι αν και δεν έπεξα πάνω απο 5 λεπτά όλα καλά, στο 3D Mark 11 όλα καλά. Αυτό μου το κάνει ΜΟΝΟ όταν κάνω install ένα παιχνίδι και ταυτόχρονα δουλεύω και browsers ή κάνω κάτι άλλο εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουφ θα μας τρελλάνει το μηχανημα σου!! :wacko:

Κατεβασε απο τον θειο το Hard Disk Sentinel και ποσταρε εδω τις καρτέλες health και smart!!

 

Βασικά ερώτηση ... το install το κανεις απο δισκάκι ή απο iso??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχα Εγω τα περίμενα όλα αυτά και γιαυτόν τον λόγο έφτιαξα το PC 2 μήνες πρίν βγεί το Skyrim...[Εντωμεταξύ όταν φτιάχνω συνθέσεις σε φίλους, ποτέ δεν έχω πρόβλημα...Όταν φτιάχνω σε εμένα πάντα. Στον προηγούμενο δεν είχα ιδέα απο PC και στο οποιοδήποτε πρόβλημα έτρεχα Plaisio, κάθε μέρα περα δώθε με το PC στο χέρι. Άλλαξα 15000 διαφορετικές RAM, άλλαξα τελικά και MOBO.]

 

Iso... Γιατι, παίζει ρόλο;;; Μην μου πείς τώρα οτι πρέπει όλα να τα γράφω σε DVD για να τα κάνω install.

 

Edit:

Ποιο απο όλα τα test να κάνω. Έκανα ένα που έλεγε Hard Disk test

post-185038-0-45850800-1316047494_thumb.png

 

Και τώρα έχω ξεκινήσει να κάνω ένα test ου λέγεται Random Seek Test στο Long Intensive Test και θα πάρει κανα 8ρο. Το πρωΐ θα στείλω τα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε απλά σε ρώτησα μπας και το έκανες από δισκακι και έτρωγε κανένα κόλλημα το dvd drive! Δοκιμασες όταν κολλάει να το αφήσεις μερικά λεπτά μπας και ξεκολλησει?

 

android.png

 

Ρε τι έχεις εγκαταστήσει και έχεις φάει ήδη τον μισό ssd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα τπτ. Πριν το 2ο format είχαν μείνει 20GB... Άλλα δεν είναι όλα τα προγράμματα σταθερά. Κάποια τα σβήνω και άμα τα χρειαστώ τα ξανακάνω install.

 

Τώρα το Long Read Test είναι μια χαρά. Write test δεν μπορώ να κάνω, λέει θα μου διαγράψει τα αρχεία του δίσκου και δεν το θέλω αυτό.

post-185038-0-61063700-1316079977_thumb.png

post-185038-0-73032400-1316080073_thumb.png

Για να μην τ αανεβάζω όλα, τι θέλεις να σου δείξω απο το νtest;;;; Errors δεν έβγαλε. Ποιο άλλο test να κάνω απο αυτό το προγραμμα, έχει πολλά και δεν ξέρω πιο πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήθελα κάποιο τεστ μόνο το health που βγάζει αυτόματα μου έφτανε.. οι δίσκοι σου φαίνεται να είναι μια χαρά! Τώρα τι να σου πω το συγκεκριμένο κόλλημα παίζει να ήταν και τυχαιο!

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τυχαίο δυστυχώς. Μου το έκανε πάλι πρίν λίγο και μάλιστα δεν έκανα τίποτα install. Μόνο ένα download έτρεχε, browser και κάτι παράθυρα. Και έγινε πάλι με τον ίδιο τρόπο, σιγά σιγά. Κόλλησε πρώτα το u-torrent και έγινε θολό. Λέω εντάξη δεν είναι τίποτα απλά κόλλησε το πρόγραμμα, μπαίνω task manager για να το κλείσω και κολάνε μετά τα πάντα. Επίσης παρατήρησα οτι ακόμα και το πληκτρολόγιο αργούσε σε εκείνη την φάση του κολλήματος της οθόνης. Δηλαδή πάταγες Caps LOck και αργούσε να ανάψει το λαμπάκι. Πράγμα που είναι περίεργο.

 

Γαμώτο δεν νόμιζα οτι αυτό θα είναι πιο εύκολο απο το προηγούμενο πρόβλημα. Να σε πληροφορήσω οτι αυτό έγινε και 2 φορές και πρίν λύσουμε το θέμα με την OC CPU καθώς έκανα install άποια game. Δεν είναι καινούριο δηλαδή...

 

Edit:

Λοιπόν άρχισα να τα πέρνω τώρα. Μου το ξανα έκανε ενω serfara και έκανα αυτόχρονα και downloading, μόνο που αυτήν την φορά έτσι για αλλαγή αντί να κολλήσει το u-torrent πρώτα, κόλλησε ο Mozilla

 

Ρε σι μήπως τελικά είναι προβληματική η CPU μου. Πρώτα το "απο μηχανής OC", τώρα όταν κάνω ταυτόχρονα κάποια απλά πράγματα κολλάει. Μπορεί να λέω μ@λακίες τώρα, αλλα εδώ εσείς που είθστε expert δεν ξέρετε, θα ξέρω εγώ.

 

post-185038-0-52643300-1316084629_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κολάει το σύστημα , είναι το led του SSD μονίμως αναμμένο ? Έχεις προσέξει?

 

"Εχω το κουτί 600T corsair. Έχει ένα led λαμπάκι στο μπροστινό panel ακριβώς δίπλα απο το volume των ανεμιστήρων. Κανονικά αναβοσβήνεις. Όταν κολλάει δεν είναι μόνιμα αναμμένο άσπρο...

 

Προβληματικός SSD ή με αλλαγεί firmware θα φτιάξει;;;

 

Κανε μου μια χάρη και τρέξε bootable memtest

 

android.png

 

ΦΤιάχνω το bootable CD και το τρέχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ο SSD είναι. Μου ξανακόλλησε επειδή του πέρασα 5 φωτογραφίες απο την φωτογραφική μου. Όταν του γράφεις δεδομένα κολλάει και το LED λαμπάκι μένεις μόνιμα αναμένο.

 

Έκανα και το boot memtest... Σε 1.5 ώρα έκανε δύο συνεχόμενα test (έκανα και άλλο ένα για ασφάλεια με 2 Errors)

post-185038-0-91168600-1316116660_thumb.jpg

 

 

Λοιπόν τον αλλάζω αύριο πρωΐ - πρωΐ ή μπορώ να τον φτιάξω... Μήπως υπάρχει κανα bootable test που να τεστάρεις τον SSD σε write και read χωρίς να χάσω τα δεδομένα μου;;;;

 

Edit:

 

Απο ότι διαβάζω τα στα write test των ssd χάνεις τα δεδομένα σου. Ειδικά αν έχει πρόβλημα (όπως εμένα) το έχεις σχεδόν σίγουρο γιατι πολυ απλά θα κολλήσει και μετά θα πρέπει να κλείσει με κουμπί. Άρα δεν το κάνω, πάω αύριο M-System και τoν αλλάζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...