Προς το περιεχόμενο

Νομιμότητα/Ασφάλεια πηγών CD keys για Steam και όχι μόνο [CD key stores]


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαντλούνται γρήγορα τα αποθέματα και λογικό είναι. Εκεί κοντά παίζουν οι τιμές πάντως

 

λχ. το Company of heroes 2 τώρα έχει 1,09 (πάλι τζάμπα είναι)

https://www.kinguin.net/gr/catalogsearch/result/index/?q=Company+of+Heroes+2

 

ή το θρυλικό Gothic Universe μόλις στα 1,14 !!!

https://www.kinguin.net/gr/catalogsearch/result/index/?q=gothic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανακάλυψα τον εξής τρόπο ενεργοποίησης

Steam Cloud Activation

Ένας φίλος με ρώτησε επειδή είδε το παιχνίδι εδώ

https://www.gamesdeal.com/playerunknown-s-battlegrounds-steam-cloud-activation.html

 

Όμως δεν ξέρω τί φάση..

Μην χάσει το account.

 

~EDIT~

βασικά το κάναμε,όλα κομπλε!

Βάζεις username-password και το steam guard key και b00m έτοιμο!

 

τώρα αλλάξαμε το steam password και κάναμε και deauth όλες τις συσκευές του steam guard και όλα πένα.

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Ανακάλυψα τον εξής τρόπο ενεργοποίησης

Steam Cloud Activation

Ένας φίλος με ρώτησε επειδή είδε το παιχνίδι εδώ

https://www.gamesdeal.com/playerunknown-s-battlegrounds-steam-cloud-activation.html

Όμως δεν ξέρω τί φάση..

Μην χάσει το account.

~EDIT~

βασικά το κάναμε,όλα κομπλε!

Βάζεις username-password και το steam guard key και b00m έτοιμο!

τώρα αλλάξαμε το steam password και κάναμε και deauth όλες τις συσκευές του steam guard και όλα πένα.

Το cloud activation αφορά κλειδιά από Κίνα. Για αυτό υπάρχει playerunknown's με $16 (cloud activation) και με $29 στο συγκεκριμένο site.

Τα κεντρικά γραφεία του GamesDeal είναι στο Χονγκ Κονγκ.

Ουσιαστικά αντί να σου πουλήσουν κλειδί με VPN activation, πουλάνε ένα κινέζικο που ενεργοποιούν οι ίδιοι στη περιοχή τους με το δικό σου account.

Το ρίσκο για εμένα είναι τεράστιο και σίγουρα δεν αξίζει τα 10€ που γλυτώνεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αλλος πρακτικα μπηκε στο acc σου και εβαλε δικο του κωδικο αυτο αυτο καταλαβαινω....τι τον εμποδιζει απο το να σου αλλαξει τον κωδικο και να κρατησει το acc σου?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν έχεις steam guard app δε νομίζω πως έχεις να φοβηθείς κάτι. άσε που και κωδικό να σου αλλάξει πρέπει να κάνεις επιβεβαίωση από email. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nektarios_rs είπε

Το cloud activation αφορά κλειδιά από Κίνα. Για αυτό υπάρχει playerunknown's με $16 (cloud activation) και με $29 στο συγκεκριμένο site.

Τα κεντρικά γραφεία του GamesDeal είναι στο Χονγκ Κονγκ.

Ουσιαστικά αντί να σου πουλήσουν κλειδί με VPN activation, πουλάνε ένα κινέζικο που ενεργοποιούν οι ίδιοι στη περιοχή τους με το δικό σου account.

Το ρίσκο για εμένα είναι τεράστιο και σίγουρα δεν αξίζει τα 10€ που γλυτώνεις...

 

Από πότε έγινες τόσο κότα;

ΗΣΟΥΝ Ο ΗΡΩΑΣ ΜΟΥ!
Ο ήρωας των trades! Tο ίνδαλμα μου.

Δε ξέρω σε ποια χώρα κάνει τόσο,νομίζω στην Ινδία είναι.. Εδώ έχουμε κλειδιά στους λογαριασμούς μας από Ρωσία,Μεξικό,Ταϊλάνδη κτλ αυτό θα μας πειράξει;

Ναι το διάβασα ότι θεωρείται-είναι VPN activation..we took our chances.
Σε κάποιο 3rd party app συνδέεται,που όλα είναι στα γερμανικά :P και σε μισό λεπτό,μπορεί να λέω και πολύ, έχει τελειώσει η όλη διαδικασία.


αλλά το παιχνίδι κοστίζει 30€ στο steam,οπότε δεν είναι ένα απλό 10αρι που γλυτώνεις είναι παραπάνω.
Και γενικά επειδή το παιχνίδι αυτό δε λέει και τόσο, για 13€ είναι υπεραρκετό!
Μιλάμε αγοράζεις 2 φορές το παιχνίδι και σου μένουν και 4€.

Εδώ άλλοι εδώ μέσα στην ψύχρα έβαζαν VPN πριν λίγο καιρό και έκαναν ενεργοποιήσεις του παιχνιδιού αυτού χωρίς φόβο και πάθος.
Αυτό εδώ το βρίσκω πιο safe.

3 ώρες πριν, panagiotis54 είπε

ο αλλος πρακτικα μπηκε στο acc σου και εβαλε δικο του κωδικο αυτο αυτο καταλαβαινω....τι τον εμποδιζει απο το να σου αλλαξει τον κωδικο και να κρατησει το acc σου?!

 

Δεν μπαίνει κανείς στο account σου!
Όπως παλιά στο humble bundle(αν θυμάμαι καλά) πατούσες redeem και σου περνούσε το παιχνίδι στο library χωρίς να σου δώσει cdkey,έτσι και αυτό λειτουργεί.
Σε κάποιον server το συνδέεις.

 

3 ώρες πριν, vaggos88 είπε

εάν έχεις steam guard app δε νομίζω πως έχεις να φοβηθείς κάτι. άσε που και κωδικό να σου αλλάξει πρέπει να κάνεις επιβεβαίωση από email. 

Ακριβώς!
Άσε που το ίδιο το site ζητάει να έχεις ανοιχτό το steam guard σου!

Και ναι,για να σου αλλάξει τον κωδικό πρέπει να έχει πρόσβαση είτε στο κινητό σου είτε στο email σου.

Και όπως είπα,για να είμαστε ακόμα πιο σίγουροι,κάναμε deauthorize όλες τις συσκευές που έβλεπε το steam,και αλλάξαμε και κωδικό!
Όπως και οι ίδιοι προτείνουν.

 

wHopQjJ.png

uLWG30c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ok το χτυπησα απο εκει στα 14,55 τελικα. 

 

Αλλαξα κωδικο στο steam για καλο και κακο... 

 

Thnks  xtrmsnpr

Capture.JPG

Επεξ/σία από Eliaskat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες με αφορμη αυτα που αναφερονται ανα καιρους στο αλλο θεμα των προσφορων για τα κλειδαδικα σε σχεση με τις οποιες εκτπωσεις steam και οχι μονο,δεν ανοιγεται καλυτερα και ενα θεμα προσφορων οσον αφορα τα κλειδαδικα, οπου οταν λεμε προσφορες φυσικα να εννοουμε κυριως ιστορικα χαμηλοτερη τιμη καθε φορα.

Οπως και να το κανουμε πανε οι εποχες που αγοραζαμε κυριως απο steam sales.Πλεον τα κλειδαδικα(ειδικα ορισμενα πολυ γνωστα)κυριαρχουν στις πωλησεις και το ενδιαφερον του κοσμου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Από πότε έγινες τόσο κότα;

ΗΣΟΥΝ Ο ΗΡΩΑΣ ΜΟΥ!
Ο ήρωας των trades! Tο ίνδαλμα μου.

Δε ξέρω σε ποια χώρα κάνει τόσο,νομίζω στην Ινδία είναι.. Εδώ έχουμε κλειδιά στους λογαριασμούς μας από Ρωσία,Μεξικό,Ταϊλάνδη κτλ αυτό θα μας πειράξει;

Ναι το διάβασα ότι θεωρείται-είναι VPN activation..we took our chances.
Σε κάποιο 3rd party app συνδέεται,που όλα είναι στα γερμανικά :P και σε μισό λεπτό,μπορεί να λέω και πολύ, έχει τελειώσει η όλη διαδικασία.


αλλά το παιχνίδι κοστίζει 30€ στο steam,οπότε δεν είναι ένα απλό 10αρι που γλυτώνεις είναι παραπάνω.
Και γενικά επειδή το παιχνίδι αυτό δε λέει και τόσο, για 13€ είναι υπεραρκετό!
Μιλάμε αγοράζεις 2 φορές το παιχνίδι και σου μένουν και 4€.

Εδώ άλλοι εδώ μέσα στην ψύχρα έβαζαν VPN πριν λίγο καιρό και έκαναν ενεργοποιήσεις του παιχνιδιού αυτού χωρίς φόβο και πάθος.
Αυτό εδώ το βρίσκω πιο safe.

Δεν μπαίνει κανείς στο account σου!
Όπως παλιά στο humble bundle(αν θυμάμαι καλά) πατούσες redeem και σου περνούσε το παιχνίδι στο library χωρίς να σου δώσει cdkey,έτσι και αυτό λειτουργεί.
Σε κάποιον server το συνδέεις.

Δες το activation history στο account.. Τα region locked κλειδιά λένε δίπλα (PRC), (RU) etc, ανάλογα από που είναι.

Για το VPN activation, ναι, υποτίθεται πως "δεν υπάρχει θέμα" από πλευράς Steam παρά μόνο όταν χρησιμοποιείς VPN για να αγοράσεις εσύ από ξένο Steam store. Ωστόσο βλέπεις πως τα τελευταία χρόνια το Steam είναι πολύ aggressive όσον αφορά τα regional restrictions, δεν ξέρεις πως μπορεί να διαχειριστούν τα VPN activations στο μέλλον. Και ναι, είχα αγοράσει και εγώ πολλά παιχνίδια από Ρώσους traders, αλλά όλα αυτά πριν το Steam κλειδώσει τα πάντα (σχεδόν όλα ήταν ROW τότε, δεν έχω κανένα RU παιχνίδι στο account μου άρα αυτό δε φαίνεται κάπου).

Τώρα όσον αφορά τη διαδικασία του Cloud Activation.. δεν έχει καμία σχέση με αυτό που κάνει το Humble, αλλιώς θα χρησιμοποιούσαν και αυτοί το OpenID και δε θα ζητούσαν κωδικό Steam Guard. Όταν το Steam ζητάει κωδικό Steam Guard = κανονικό login, είτε από αυτοματοποιημένη διαδικασία, είτε από κάποιο άτομο.

Τέλος για το θέμα ασφάλειας.. ναι θα γίνω γραφικός αλλά ελπίζω να μην έχετε το ίδιο pass και στο email.. Το Steam Guard μπορεί να γίνει bypass αν έχεις πρόσβαση στο email.. Δίνοντας access στο Account σου,  το Gamesdeal ήδη ξέρει πληροφορίες όπως το Account Name και το email που χρησιμοποιείς στο Steam (πληροφορίες που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να αιτηθείς password reset). Αν παράλληλα έδωσες και τον αριθμό του κινητού σου στο registration του GamesDeal, και είναι το ίδιο νούμερο που χρησιμοποιείς στο Steam, τότε έχει ακόμη περισσότερη πλάκα :)

Συνοψίζοντας, για εμένα συνεχίζει να μην αξίζει το ρίσκο του να γλυτώσεις 10-15€...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο φινάλε, όποιος θέλει πραγματικά το παιχνίδι ας κάνει ένα νέο account στο steam κι ας έχει μόνο αυτό. Γιατί πλέον έχουμε φτάσει σε σημείο να κοιτάμε κατά κύριο λόγο τα νούμερα στη συλλογή μας, παρά την ίδια την ουσία και την διασκέδαση που υποτίθεται αναζητάμε. Εδώ υπάρχουν περιπτώσεις που χαρίζεται ένα game που το θέλουν κάποιοι, αλλά επειδή δεν είναι για steam δεν το παίρνουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nektarios_rs είπε

Δες το activation history στο account.. Τα region locked κλειδιά λένε δίπλα (PRC), (RU) etc, ανάλογα από που είναι.

Για το VPN activation, ναι, υποτίθεται πως "δεν υπάρχει θέμα" από πλευράς Steam παρά μόνο όταν χρησιμοποιείς VPN για να αγοράσεις εσύ από ξένο Steam store. Ωστόσο βλέπεις πως τα τελευταία χρόνια το Steam είναι πολύ aggressive όσον αφορά τα regional restrictions, δεν ξέρεις πως μπορεί να διαχειριστούν τα VPN activations στο μέλλον. Και ναι, είχα αγοράσει και εγώ πολλά παιχνίδια από Ρώσους traders, αλλά όλα αυτά πριν το Steam κλειδώσει τα πάντα (σχεδόν όλα ήταν ROW τότε, δεν έχω κανένα RU παιχνίδι στο account μου άρα αυτό δε φαίνεται κάπου).

Τώρα όσον αφορά τη διαδικασία του Cloud Activation.. δεν έχει καμία σχέση με αυτό που κάνει το Humble, αλλιώς θα χρησιμοποιούσαν και αυτοί το OpenID και δε θα ζητούσαν κωδικό Steam Guard. Όταν το Steam ζητάει κωδικό Steam Guard = κανονικό login, είτε από αυτοματοποιημένη διαδικασία, είτε από κάποιο άτομο.

Τέλος για το θέμα ασφάλειας.. ναι θα γίνω γραφικός αλλά ελπίζω να μην έχετε το ίδιο pass και στο email.. Το Steam Guard μπορεί να γίνει bypass αν έχεις πρόσβαση στο email.. Δίνοντας access στο Account σου,  το Gamesdeal ήδη ξέρει πληροφορίες όπως το Account Name και το email που χρησιμοποιείς στο Steam (πληροφορίες που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να αιτηθείς password reset). Αν παράλληλα έδωσες και τον αριθμό του κινητού σου στο registration του GamesDeal, και είναι το ίδιο νούμερο που χρησιμοποιείς στο Steam, τότε έχει ακόμη περισσότερη πλάκα :)

Συνοψίζοντας, για εμένα συνεχίζει να μην αξίζει το ρίσκο του να γλυτώσεις 10-15€...

το humble bundle γιαυτό την έβγαλε την επιλογή να κάνει redeem μέσα στους λογαριασμούς μας..λόγω του SG.(όχι για τους λόγους που λένε)
Αλλά το ίδιο γίνεται,σε έναν σερβερο συνδέεσαι και τα ενεργοποιεί (προφανώς bot).Εκεί ήσουν always πάνω.

Όχι απλώς παραλογίζεσαι,αλλά η δουλειά σε έχει κάνει να βλέπεις φαντάσματα μου φαίνεται..

Και τον αριθμό να έδωσες...το κινητό τυχαίνει να βρίσκεται στα χέρια σου,εκτός αν ποντάρεις ότι θα μπούνε στον κόπο να κάνουν clone(κάπως μαγικά) και την συσκευή σου ξέρω γω :P .

Εεε καλά τώρα ποιος έχει το ίδιο pass σε αυτά; XTRM είναι; Εγώ το έχω παντού το ίδιο,μέχρι και στην τράπεζα.

 

Άσε που μιλάμε για HTTPS συνδέσεις..φιλτραρισμένη σύνδεση έχεις με το site και τον server που έχεις συνδεθεί.

 

Αλλά δεν υποχρεώνει κανείς να κάνει κάποιος αυτή την διαδικασία.

9 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Στο φινάλε, όποιος θέλει πραγματικά το παιχνίδι ας κάνει ένα νέο account στο steam κι ας έχει μόνο αυτό. Γιατί πλέον έχουμε φτάσει σε σημείο να κοιτάμε κατά κύριο λόγο τα νούμερα στη συλλογή μας, παρά την ίδια την ουσία και την διασκέδαση που υποτίθεται αναζητάμε. Εδώ υπάρχουν περιπτώσεις που χαρίζεται ένα game που το θέλουν κάποιοι, αλλά επειδή δεν είναι για steam δεν το παίρνουν!

κρίμα θα ήταν να είχα κάπου στα 500 emails και 500accounts..

Λίγο δύσχρηστο μου ακούγεται ε;

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

κρίμα θα ήταν να είχα κάπου στα 500 emails και 500accounts..

Λίγο δύσχρηστο μου ακούγεται ε;

Εμένα πάλι αυτό μου ακούγεται ως δικαιολογία. Δεν το είπα για σένα προσωπικά πάντως, αλλά για όποιον φοβάται να κάνει αυτό που έκανες. Θέλει πολύ το παιχνίδι και να γλιτώσει και χρήματα; Ας κάνει νέο account και λύθηκε το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, p4n0s86 είπε

Εμένα πάλι αυτό μου ακούγεται ως δικαιολογία. Δεν το είπα για σένα προσωπικά πάντως, αλλά για όποιον φοβάται να κάνει αυτό που έκανες. Θέλει πολύ το παιχνίδι και να γλιτώσει και χρήματα; Ας κάνει νέο account και λύθηκε το πρόβλημα.

ναι και γω σου απάντησα αν το κάνεις με κάθε ένα παιχνίδι,αυτό θα γίνει που έγγραψα.

Άσε που είναι μπακαλίστικο να έχεις από δω και από κει λογαριασμούς.
Τα στατιστικά είναι στατιστικά και οι βιβλιοθήκες βιβλιοθήκες..και επίσης οι λογαριασμοί με μεμονωμένα  παιχνίδι είναι οι πιο επίφοβοι για χρήση hax, κατά πλειοψηφία τέτοιους βρίσκαμε πάντα στο steam και κάναμε report !
Γιατί ακριβώς δεν ήταν το main account κάποιου και δεν τον ένοιαζε να φάει VAC ban.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

ναι και γω σου απάντησα αν το κάνεις με κάθε ένα παιχνίδι,αυτό θα γίνει που έγγραψα.

Άσε που είναι μπακαλίστικο να έχεις από δω και από κει λογαριασμούς.
Τα στατιστικά είναι στατιστικά και οι βιβλιοθήκες βιβλιοθήκες..και επίσης οι λογαριασμοί με μεμονωμένα  παιχνίδι είναι οι πιο επίφοβοι για χρήση hax, κατά πλειοψηφία τέτοιους βρίσκαμε πάντα στο steam και κάναμε report !
Γιατί ακριβώς δεν ήταν το main account κάποιου και δεν τον ένοιαζε να φάει VAC ban.

Προφανώς και δεν μιλάω για όλα τα παιχνίδια. Αν είναι να κάθεσαι να ψυρίζεις τα πάντα τότε ξεφεύγουμε από τα λογικά πλαίσια. Καλά τα νούμερα και οι συλλογές, αλλά η ουσία είναι το παιχνίδι. Το που θα το αποκτήσεις λοιπόν λίγη σημασία έχει για μένα. Αλλιώς δεν σε ενδιαφέρει πραγματικά, αλλά είναι απλά άλλο ένα +1 στη γαμάτη library. Λύση υπάρχει, τα υπόλοιπα είναι απλά δικαιολογίες. Αν θες ντε και καλά να το έχεις στο κύριο account σου τότε συμφωνώ με τον nektarios_rs ότι για 10 ευρώ διαφορά είναι ανούσιο όλο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...