Προς το περιεχόμενο

Νομιμότητα/Ασφάλεια πηγών CD keys για Steam και όχι μόνο [CD key stores]


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

αλλα, αυτα τα sites που τα βρησκουν αυτα τα κλειδια?

 

Έχει αναφερθεί πάρα πολλές φορές στο παρόν νήμα το πως αποκτιούνται τα κλειδιά που μεταπουλιόνται στα κλειδάδικα.

 

Είχα κάνει αναλυτικό ποστ πιο παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αναφερθεί πάρα πολλές φορές στο παρόν νήμα το πως αποκτιούνται τα κλειδιά που μεταπουλιόνται στα κλειδάδικα.

 

Είχα κάνει αναλυτικό ποστ πιο παλιά.

δεν απαντας ομως στο που τα βρησκουν.

 

Λες για κλεμενες πιστωτικες. Δλδ 20 χρονια αυτοι κλεβουν πιστωτικες και συνεχιζουν ανενοχλητοι? Δεν νομιζω

 

Μετα λες για 1000 κλειδια μαζι αλλα θα χτυπησει το καμπανακι της εταιριας. Αρα παει και αυτο δεν γινεται.

 

Και το αλλο που λες ειναι οτι τα παιρνουν μαζικα σε προσφορες. Αλλα, ποιες προσφορες? Το φιφα 18 τωρα βγηκε.

 

 

Δεν νομιζω να παρω ποτε απαντηση για το που και πως τα βρησκουν αυτα τα sites

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν απαντας ομως στο που τα βρησκουν.

 

Λες για κλεμενες πιστωτικες. Δλδ 20 χρονια αυτοι κλεβουν πιστωτικες και συνεχιζουν ανενοχλητοι? Δεν νομιζω

 

Μετα λες για 1000 κλειδια μαζι αλλα θα χτυπησει το καμπανακι της εταιριας. Αρα παει και αυτο δεν γινεται.

 

Και το αλλο που λες ειναι οτι τα παιρνουν μαζικα σε προσφορες. Αλλα, ποιες προσφορες? Το φιφα 18 τωρα βγηκε.

 

 

Δεν νομιζω να παρω ποτε απαντηση για το που και πως τα βρησκουν αυτα τα sites

αυτό, το να συνεχίζεται να λέγεται πως αγοράζονται με κλεμμένες πιστωτικές καταντάει κουραστικό γιατί αυτό ισχύει σε ένα μικρό αριθμό όπου τις περισσότερες φορές τα κλειδιά ακυρώνονται και ο αγοραστής μένει με το πουλί στο χέρι. εγώ πιστεύω πως απλώς αγοράζονται μαζικά και σε καλύτερη τιμή από χώρες με φθηνές αγορές επειδή και οι μισθοί είναι μικροί και διοχετεύονται στη συνέχεια στα μεγάλα κλειδάδικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά από αυτά τα κλειδιά προέρχονται από retail εκδόσεις που ανοίγονται και διοχετεύονται στην ψηφιακή αγορά. Για αυτό και όταν αγοράσεις CD key σε πολλές περιπτώσεις σου έρχεται φωτογραφία του αυτοκόλλητου.

 

Άλλη περίπτωση είναι αγορά κλειδιών από την εταιρία ή αντιπροσωπεία με όρους πχ Βραζιλίας ή Ρωσίας και διοχέτευση στη δυτική αγορά σε τιμές Αγγλίας/ Αμερικής.

 

Το πραγματικό ζήτημα σε όλα αυτά, πέρα από το αν και πόσο πλήττεται ο developer (που πλήττεται σίγουρα) είναι η φορολόγηση και η νομότυπη διακίνηση από χώρα σε χώρα ψηφιακών προϊόντων (εκτελωνισμός κλπ). Από αυτή την άποψη, στην καλύτερη περίπτωση είναι γκρίζα ζώνη και σε μια μέση περίπτωση απλά παράνομη, χωρίς να υπάρχουν απαραίτητα κλεμμένες πιστωτικές, απάτη κλπ. Τα περισσότερα από αυτά τα κλειδιά, στον κύκλο που κάνουν, πέρασαν τουλάχιστον από την επικράτεια του ψηφιακού λαθρεμπορίου. Ο καταναλωτής, επίσης, πολλές φορές δηλώνει ψευδώς πως δε χρειάζεται να πληρώσει φόρο.

 

Δεν είμαι νομικός για να έχω ιδία άποψη και η κατάσταση κάθε άλλο παρά ξεκάθαρη είναι, αλλά παρανομία υπάρχει όχι μόνο στην περίπτωση της κλοπής ή της τραπεζικής απάτης αλλά και το πόσο νομότυπα έχει διακινηθεί το προϊόν. Από αυτή την άποψη όλη αυτή η αγορά πάσχει σοβαρά, ακόμα και στο πολύ απλό πως το CD key δε μπορεί να πωληθεί ξέχωρα από την υλική έκδοση (ασχέτως αν το προϊόν είναι νόμιμο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απλούστερη απάντηση είναι συνήθως η ορθότερη:

 

Η ίδιες εταιρείες προμηθεύουν τα κλειδάδικα με έκπτωση 70% γι αυτό μπορούν αυτοί και τα δίνουν με 40% από την επίσημη τιμή πώλησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απλούστερη απάντηση είναι συνήθως η ορθότερη:

 

Η ίδιες εταιρείες προμηθεύουν τα κλειδάδικα με έκπτωση 70% γι αυτό μπορούν αυτοί και τα δίνουν με 40% από την επίσημη τιμή πώλησης.

και πως βγηκαν οι δημιουργοι του darkwood και εδωσαν τορεντ και ειπαν μακρυα απ τον καρκινο τα κλειδαδικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, δεν το έχω δει και σε κανένα κλειδάδικο το Darkwood. Πάντως ισχύει ότι ορισμένα site λειτουργούν με κλειδιά από τους publishers/developers. Σίγουρα το GreenmanGaming, νομίζω το Cdkeys και σίγουρα και άλλα.

 

Ύστερα υπάρχουν προφανώς keys που πάρθηκαν από άλλες χώρες (φτηνότερα) και πουλιούνται Ευρώπη/Αμερική με ευνοικές τιμές. Εκεί νομίζω περισσότερα φταίξιμο είναι τα regional pricing παρά ο καταναλωτής που τα εκμεταλλεύεται.

 

Και τέλος που και εκεί υπάρχουν τα περισσότερα παράπονα (δικαίως) είναι καταστήματα τύπου marketplace (G2A, Kinguin) που μπορεί να πουλήσει ο οποιοσδήποτε και εκεί πράγματι βρίσκεις κλεμμένα, αγορασμένα με κλεμμένες πιστωτικές κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δεν απαντας ομως στο που τα βρησκουν.

 

Λες για κλεμενες πιστωτικες. Δλδ 20 χρονια αυτοι κλεβουν πιστωτικες και συνεχιζουν ανενοχλητοι? Δεν νομιζω

 

Μετα λες για 1000 κλειδια μαζι αλλα θα χτυπησει το καμπανακι της εταιριας. Αρα παει και αυτο δεν γινεται.

 

Και το αλλο που λες ειναι οτι τα παιρνουν μαζικα σε προσφορες. Αλλα, ποιες προσφορες? Το φιφα 18 τωρα βγηκε.

 

 

Δεν νομιζω να παρω ποτε απαντηση για το που και πως τα βρησκουν αυτα τα sites

 

Δεν καταλαβαίνω που ακριβώς θες να καταλήξεις. Είναι γνωστοί οι τρόποι που τα κλειδάδικα αποκτούν τα κλειδιά, αυτοί που περιγράφω στο περσινό μου ποστ. Εσύ πώς πιστεύεις ότι αποκτούν τα κλειδιά;

 

 

και πως βγηκαν οι δημιουργοι του darkwood και εδωσαν τορεντ και ειπαν μακρυα απ τον καρκινο τα κλειδαδικα?

 

Εσύ ήξερες το Darkwood πριν βγουν οι devs και πουν ότι το διαθέτουν δωρεάν σε torrent; Εγώ λέω ότι ούτε η μάνα τους δεν το ήξερε. There goes that.

 

 

Το πραγματικό ζήτημα σε όλα αυτά, πέρα από το αν και πόσο πλήττεται ο developer (που πλήττεται σίγουρα) είναι η φορολόγηση και η νομότυπη διακίνηση από χώρα σε χώρα ψηφιακών προϊόντων (εκτελωνισμός κλπ). Από αυτή την άποψη, στην καλύτερη περίπτωση είναι γκρίζα ζώνη και σε μια μέση περίπτωση απλά παράνομη, χωρίς να υπάρχουν απαραίτητα κλεμμένες πιστωτικές, απάτη κλπ. Τα περισσότερα από αυτά τα κλειδιά, στον κύκλο που κάνουν, πέρασαν τουλάχιστον από την επικράτεια του ψηφιακού λαθρεμπορίου. Ο καταναλωτής, επίσης, πολλές φορές δηλώνει ψευδώς πως δε χρειάζεται να πληρώσει φόρο.

 

Δεν είμαι νομικός για να έχω ιδία άποψη και η κατάσταση κάθε άλλο παρά ξεκάθαρη είναι, αλλά παρανομία υπάρχει όχι μόνο στην περίπτωση της κλοπής ή της τραπεζικής απάτης αλλά και το πόσο νομότυπα έχει διακινηθεί το προϊόν. Από αυτή την άποψη όλη αυτή η αγορά πάσχει σοβαρά, ακόμα και στο πολύ απλό πως το CD key δε μπορεί να πωληθεί ξέχωρα από την υλική έκδοση (ασχέτως αν το προϊόν είναι νόμιμο).

 

Κατ' αρχάς βρίσκω την άποψη «ο developer πλήττεται σίγουρα» εκνευριστική. Και εκτός από εκνευριστική την βρίσκω και μακροοικονομικά εσφαλμένη. Αν εγώ βγω μια μέρα και πω ότι στο μαγαζί μου οι Εβραίοι, οι Ρομά και οι γαύροι θα πληρώνουν διπλή τιμή τον καφέ από τους υπόλοιπους θα με πάρουν με τις πέτρες. Όταν βγαίνει όμως ο κάθε πονεμένος dev και λέει ότι οι Ευρωπαίοι και οι Αυστραλοί θα πληρώνουν περισσότερα από τους Αμερικάνους, τους Βραζιλιάνους και τους Ρώσους το θεωρούμε νόρμα και θεμιτό. Δεν λειτουργεί έτσι ο καπιταλισμός, αλλά ακόμα κι έτσι να είναι, όπως ο dev/pub κοιτάζει να μεγιστοποιήσει το κέρδος του αρμέγοντας τον κάθε λαό ανάλογα, έτσι κι εγώ θα κοιτάξω να ελαχιστοποίησω τη ζημιά. Όπως θα αγοράσω κινητό από παράλληλο κανάλι διανομής, το ίδιο θα κάνω και με τα games μου. Το αν ο καταναλωτής δηλώνει ψευδή στοιχεία είναι πρόβλημα του κράτους που δεν έχει ελεγκτική και ρυθμιστική αρχή.

 

Επίσης, ποιός νόμος λέει ότι το cd-key δεν μπορεί να πουληθεί ξεχωριστά από την υλική έκδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω που τα βρησκουν. Παντως αυτα που ειπες δεν στεκουν για τους λογους που εξηγησα πιο πανω.

 

Το ηξερα το darkwood. Αλλα οκ θες να πεις οτι καναν αυτη τη κηνηση για να το μαθει ο κοσμος. Αυτο βασικα μου θυμιζει κατι αλλο. Το 2Dark (ενα ανυπαρκτο indie) που το εβαλαν denuvo για να το μαθει και αυτο ο κοσμος και καραπατωσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Publisher τι κερδίζει όμως και το δίνει -70% όταν ταυτόχρονα θέλει να το πουλήσει αυτός στο 100%;

 

Το ίδιο πράγμα που κερδίζει ο Πατάκης όταν πουλάει ένα βιβλίο χονδρικής σε βιβλιοπωλείο της γειτονιάς ενώ παράλληλα πουλάει και ο ίδιος λιανική. Στη μία περίπτωση βγάζει περισσότερο κέρδος,  αλλά στην άλλη πετυχαίνει να το πουλήσει σε κοινό που ίσως δεν θα το είχε αγοράσει. Ναι οι publishers/developers θα προτιμούσαν όλοι να αγοράζουν αποκλειστικά από αυτούς, αλλά ευτυχώς για εμάς δεν είναι ρεαλιστική επιθυμία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...