Προς το περιεχόμενο

Νομιμότητα/Ασφάλεια πηγών CD keys για Steam και όχι μόνο [CD key stores]


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μ εχει ζητησει  ποτε...αλλα αγοραζω με πιστωτικη!

ναι κ σε εμένατο έκαναν..ενώ πχ είχα κάνει κάπου 10 αγορές από αυτούς,θυμήθηκαν να μου τα ζητήσουν...γκρίνιαξα μου ζήτησαν συγνώμη αλλά επέμεναν,τους τα έστειλα και μου έδωσαν prive κουπόνι -70% σε ότι πάρω όσα πάρω..

Την έσκισα την παραγγελία...

και πάλι σε κάποια φάση αργότερα πάλι ζήτησαν και τους έκραξα,και τους είπα δεν θέλω κουπόνι αλλά ψάξτε σας τα έχω στείλει..μετά από 2 ώρες πήρα απάντηση ότι ναι το βρήκαν και να τους συγχωρέσω και όλα καλα..

Συνεχίζω πιστός πελάτης των γάλλων .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ναι κ σε εμένατο έκαναν..ενώ πχ είχα κάνει κάπου 10 αγορές από αυτούς,θυμήθηκαν να μου τα ζητήσουν...γκρίνιαξα μου ζήτησαν συγνώμη αλλά επέμεναν,τους τα έστειλα και μου έδωσαν prive κουπόνι -70% σε ότι πάρω όσα πάρω..

Την έσκισα την παραγγελία...

και πάλι σε κάποια φάση αργότερα πάλι ζήτησαν και τους έκραξα,και τους είπα δεν θέλω κουπόνι αλλά ψάξτε σας τα έχω στείλει..μετά από 2 ώρες πήρα απάντηση ότι ναι το βρήκαν και να τους συγχωρέσω και όλα καλα..

Συνεχίζω πιστός πελάτης των γάλλων .

οκ θα δοκιμάσω αργότερα και θα σας πω ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ζητάνε ID ανάλογος την τράπεζα, με eurobank δεν είχα ποτε πρόβλημα με IG. Επίσης ναι το cd-key στο στέλνουν μέσα σε δευτερόλεπτα hence το instant στο όνομα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ζητάνε ID ανάλογος την τράπεζα, με eurobank δεν είχα ποτε πρόβλημα με IG. Επίσης ναι το cd-key στο στέλνουν μέσα σε δευτερόλεπτα hence το instant στο όνομα ;)

εμένα με eurobank γιατί μου κάνανε κόλπα; εντάξει πλέον με αγαπάνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έμαθα την άσχημη αλήθεια πίσω από το πως δουλεύουν τα κλειδάδικα και ξενέρωσα.

 

tl;dr : Αγοράζονται κλειδιά με κλεμμένες κάρτες (visa κτλ), τα πουλάνε γρήγορα στο G2A, Kinguin, κτλ, και ο developer όχι μόνο δεν βγάζει λεφτά από αυτά τα κλειδιά, αλλά τα πληρώνει κι όλας καθώς κάνει refund αλλά δεν μπλοκάρει το κλειδί, για λόγους πολιτικής.

 

ocsmhxhn3uuy.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αναλυθεί πλήρως σε προηγούμενες σελίδες buddy ;) Δεν είναι τυχαίο που πολλοί αγοράζουμε μονο από sites όπως το IG που αγοράζουν απευθείας από τους publishers. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έμαθα την άσχημη αλήθεια πίσω από το πως δουλεύουν τα κλειδάδικα και ξενέρωσα.

 

tl;dr : Αγοράζονται κλειδιά με κλεμμένες κάρτες (visa κτλ), τα πουλάνε γρήγορα στο G2A, Kinguin, κτλ, και ο developer όχι μόνο δεν βγάζει λεφτά από αυτά τα κλειδιά, αλλά τα πληρώνει κι όλας καθώς κάνει refund αλλά δεν μπλοκάρει το κλειδί, για λόγους πολιτικής.

 

 

ocsmhxhn3uuy.png

 

 

 

 

 

  • Tο ξέρετε ότι για να πουλήσετε κάτι στο g2a,πρέπει να έχετε απόδειξη αγοράς όταν το κάνετε listed? Οπότε τί αγοράσω retail κάτι, τί digital πρέπει να δείξω απόδειξη αλλιώς γίνεται reject..

     

  • Επίσης το ξέρετε ότι τα λεφτά δεσμεύονται για 15 μέρες και δε τα παίρνεις για λόγους προστασίας του αγοραστή; Έτσι ώστε αν πουλάς κάτι εσύ και το αγοράσω και δεν δουλεύει να υπάρχει χρόνος είτε να πάρω τα λεφτά μου πίσω ή άλλο κλειδί.

     

  • Κάποιος που πήρε από bundles sites μπορεί να τα πουλήσει εκεί..που είναι το κακό και χαρακτηρίζεται ILLIGAL MONEY,εγώ που αγοράζω(ίσως σε έκπτωση) κάτι από το steam μπορώ να το πουλήσω εκεί και να βγάλω λεφτά,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ το παράνομο; Και επειδή πουλάω εκεί ξέρω και 1-2 πράγματα παραπάνω.

     

  • Υπάρχουν προμηθευτές κλειδιών/παιχνιδιών deal with it, κάλλιστα μπορείς να κάνεις συνεργασία και να αγοράζεις από αυτούς,σαν δουλειά!

     

  • Ξέρετε τί σημαίνει παραεισαγωγή;Αλλιώς κόψτε να αγοράζετε από τα SKROUTZομάγαζα και να αγοράζετε μόνο από το plaisio,eshop,multirama και σια..για το νέο σας κινητάκι ή εξάρτημα pcιου

     

  • Αυτή η καραμέλα με τις κλεμμένες πιστωτικές πόσο βολική είναι αλήθεια;

     

  • Επίσης το ξέρετε ότι δεν ξέρετε τί λέτε;

     

  • Επίσης το ξέρετε ότι το g2a παίρνει τα κλειδιά του ΟΝΤΩΣ από devs?

     

  • Το ξέρετε ότι στο g2a έχει 2 επιλογές όπως και στο kinguin? είτε από reseller είτε από το ίδιο το κατάστημα?

     

  • Επίσης το ξέρετε ότι το g2a το προμοτάρουν σε e-sports και έχει και την δική του ομάδα;

     

  • Επίσης το ξέρετε ότι streamers το προμοτάρουν και δίνουν κωδικούς και αυτοί;

     

  • Επίσης αν ήταν τόσο κακό,δεν θα το είχαν κλείσει;

     

  • Επίσης ναι μπορείτε ελεύθερα να πληρώνετε παραπάνω τα άθλια παιχνίδια που βγαίνουν ή ακόμα και τα διαμαντάκια,με την τρομερή ΕΞΙΣΩΣΗ 1€=1$ μιας και δεν νιώθετε ότι σας κλέβουν.

    Υπάρχουν και άλλες χώρες που τους αλλάζουν τα φώτα με αυτή την ισοτιμία.

     

  • Αλήθεια το ξέρετε ότι η Ελλάδα είναι στο eurozone2 και στο steam βρισκόμαστε στο eurozone1 μαζί με όλες τις πλούσιες χώρες και συ(γενικά μιλώντας) κακόμοιρε ελληνάκο κοίταζε και ακούμπατα σε full prise με λάθος ισοτιμίες

     

  • Αλήθεια τώρα; Καλύτερη η πειρατεία από αυτό; ΧΑΧΑΧΑ,τί γελοία μυαλά κουβαλάνε κάποιοι..

     

  • #sorrynotsorry

μπορώ αλήθεια να γράψω τόσα πολλά για να αναιρέσω την φωτογραφία πάνω

 

I created a little mini-comic to show how G2A is used illegally by thieves

 

reburn

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτη η καραμελα με τις πιστωτικες πρεπει να σταματησει...Κατ'αρχας δεν μπορεις καν να παρεις τα λεφτα απο το G2A πριν περασουν μερικες βδομαδες, οποτε μονο γρηγορος τροπος για να χρησιμοποιησεις μια πιστωτικη δεν ειναι.

Οι resellers ειτε ειναι χρηστες οπως εγω που πουλαω λιγα κλειδακια παιχνιδιων που εχω ηδη (κυριως απο humble bundles) ειτε πωλητες κλειδιων απο αγορες οπως η Ινδια και η Ρωσια που τα retail παιχνιδια ειναι πολυ φτηνοτερα απο τον υπολοιπο κοσμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που και ως πού η εταιρία θα εκτιμήσει περισσότερο να πειρατευθεί σίγουρα το παιχνίδι απ την πιθανότητα (γιατί πιθανότητα είναι να μην είναι νόμιμα αγορασμένο το κλειδί) να μην έχει τις σωστές απολαβές η εταιρία? Και γιατί αυτό το "just dont dont play the game" δεν ισχύει για τα πειρατικά games?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπα να ειναι κλεμμενα ολα...οταν το Steam εχει 20ευρο παιχνιδι 2 χρονων (Victor Vran) και εγω το παιρνω κατω απο 2 ας ειναι και πειρατικο και να μου το πουλανε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα ένα game είναι πολύ καλο δεν είναι περίεργο να κρατάει υψηλή τιμή ακόμα και μετά από καιρό, τώρα εσύ πιάστηκες από το steam που είναι η πιο ακριβή πλατφόρμα, και όχι θα έπρεπε να σε ενοχλεί άμα γινόταν αυτό που λες, είναι κρίμα άτομα που φτιάχνουν καλά games να μην τα υποστήριξης ειδικά άμα περιμένεις κάτι καινούργιο από τους ιδιους, επίσης μου αρέσει που ο άλλος κάνει like στο post σου που παίζει να μην έχει αγοράζει game ever...να λέμε και την αλήθεια. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ότι κι αν έγινε στο παρελθόν με το G2A, πλέον έχουν σφίξει πολύ τα λουριά στους πωλητές. Τελευταία φορά που πούλησα πριν λίγο καιρό, επί 1 βδομάδα επικοινωνούσαν μέσω email ζητώντας και την παραμικρή απόδειξη αγοράς, μέχρι να μου δώσουν τελικά το ελεύθερο.

 

Και μιλάμε για ποσά της πλάκας, ένα-δυο ευρώ. Που παρεμπιπτόντως μιας και τα ανέφερα -αν και άσχετο με το θέμα ασφάλειας- για μικροπωλητές σαν εμάς δεν αξίζει. Τα χαράτσια τους είναι απίστευτα υψηλά, πουλάς 1 ευρώ και με €0,15 για να το κάνεις listed (για 15 μέρες και μετά ξανά χρέωση) + €0,35 και 10,80% επί της πώλησης, μιλάμε για €0,61 στο 1 ευρώ!

 

Και είναι τόσο γελοίο το σύστημα, που αν μάλιστα πουλήσεις χαμηλότερα απ' αυτό το ποσό τους πληρώνεις κιόλας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...