Προς το περιεχόμενο

Νομιμότητα/Ασφάλεια πηγών CD keys για Steam και όχι μόνο [CD key stores]


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Κρίμα, και νόμιζα ότι ήμουν σαφής. Προφανώς όχι αρκετά.

 

Αναλυτικά, η δεύτερη παράγραφος: α) το ξέρουμε ότι ρισκάρουμε όταν γινόμαστε Βραζιλιάνοι, Αμερικανοί ή Πολωνοί για να αγοράσουμε φτηνότερα β) αυτό δε σημαίνει πως κάνουν καλά αυτοί που πατάνε τη Δυτική Ευρώπη (ή την Αυστραλία, σε ένα λιγότερο γνωστό παράδειγμα) από κάτω γ) όμως η μόνη ουσιαστική λύση για να αλλάξει αυτό είναι να μην αγοράζουμε ή να μην αποκτάμε θείους ανά την υφήλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όταν θα έχουν σοβαρές απώλειες στις πωλήσεις, και δε θα γίνεται πάρτι στα τορεντάδικα, θα πιεστούν. Αλλιώς, πάμε για €70 πρώτη τιμή κυκλοφορίας, πέντε χιλιάδες DLC και αποστολή σκαναρισμένου αντιγράφου του σώβρακου που φοράμε για να τρέξει το παιχνίδι. Που αν κρίνω από το τι γίνεται με κάτι DA:I ή Assassin's Creed, για εκεί τραβάμε.

 

Από εκεί και πέρα, επειδή ειλικρινά δεν είναι πρόθεσή μου να πιάσουμε το θέμα της πειρατίας, να θυμίσω απλά αυτό που γράφουμε με τον Praetorian εδώ και καιρό στο νήμα των προσφορών: προσοχή στα κλειδάδικα, έχουν ρίσκο. Το πρόβλημα, δεν είναι πως θα σου δώσουν ένα κλειδί που δε θα ενεργοποιείται, συνήθως το κλειδί είναι μια χαρά και κάποιοι μετά κάνουν chargeback και έχει ο τελικός χρήστης τρεχάματα. Όταν αυτά τα περιστατικά πιάσουν μια κρίσιμη μάζα, ας πούμε, αντιδρά η εταιρία.

 

Είναι και θέμα κοινής λογικής, τελικά: όταν όλοι πουλάνε στα €50, για παράδειγμα, και βρίσκονται κάποιοι που πουλάνε στα €25, πού τα βρίσκουν τα κλειδιά; 

 

Όποιος θέλει να πάρει το ρίσκο, ας το πάρει, απλά να είμαστε υποψιασμένοι και ενημερωμένοι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και θέμα κοινής λογικής, τελικά: όταν όλοι πουλάνε στα €50, για παράδειγμα, και βρίσκονται κάποιοι που πουλάνε στα €25, πού τα βρίσκουν τα κλειδιά; 

 

Όποιος θέλει να πάρει το ρίσκο, ας το πάρει, απλά να είμαστε υποψιασμένοι και ενημερωμένοι.

Λιγο άσχετο με τα games αλλα το ιδιο εχει υπωθει για τα κλειδιά για windows 8 κλπ κλπ. με 10ευρω.

ειναι ο λόγος που δεν εχω αγοράσει απο δαύτα τα "γνήσια windows"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδή θέλω να απλώσω μερικές σκέψεις μου επί του θέματος θα τις θέσω όσο πιο τακτοποιημένα γίνεται:

 

1 - Είναι ένα πράγμα να κατεβάζεις παιχνίδια από torrents και άλλο πράγμα να αγοράζεις ένα παιχνίδι από το Περού. Στην δεύτερη περίπτωση η εταιρεία που έχει φτιάξει το παιχνίδι παίρνει ένα μέρος το χρημάτων που έδωσες, μέρος μέσα στο οποίο έχει υπολογιστεί και κάποιο κέρδος φαντάζομαι. Οπότε, με το να αγοράζεις ένα παιχνίδι από «γκρίζα αγορά» στηρίζεις και την εταιρεία που έχει φτιάξει το παιχνίδι. Βλέπω γενικότερα μία προσπάθεια «συνένωσης» των πειρατών με των γκριζαγοριτών, η οποία με βρίσκει σαφώς αντίθετο. Το να αγοράζει κανείς από «γκρίζα αγορά» σημαίνει ότι «ναι, μου αρέσει το προϊόν σου, αλλά δεν μου αρέσει ο τρόπος που το τιμολογείς».

 

 

2 - Ξαναλέω, πρέπει κάποια στιγμή, απλά και ξάστερα να ξεκαθαρίσουν οι ίδιες οι εταιρείες τι σημαίνει «γκρίζα αγορά» και τι «authorised reseller», οι οποίοι ορισμοί φυσικά θα πρέπεει να είναι σύνομοι. Σε αυτό το παράδειγμα π.χ.:


(Όχι ότι δεν υπάρχουν, και δεν εμπλέκονται πάντοτε Πολωνικά, Ρωσικά sites, όπως βλέπουμε σε αυτό το παράδειγμα, το οποίο εντόπισα με λίγο ψάξιμο).

 

 

Η εταιρεία του Natural Selection 2 ήταν απόλυτως ξεκάθαρη: «Υποστηρίζουμε μόνο το Steam και μόνο το Humble Store, τελεία και παύλα». Ούτε G2A, ούτε κλειδάδικα, ούτε Amazon, ούτε Greenmangaming. Ήταν σαφέστατοι (και επίσης, το Steam είναι σαφέστατο σε ότι αφορά τη χρήση VPN, αλλά δεν είναι σαφές σχετικά με τους authorised resellers εν γένει) . Πόσο δύσκολο είναι να γίνεται αυτό σε παρόμοιες περιπτώσεις; Πόσο δύσκολο είναι να βγει η Ubisoft και να πει ότι υποστηρίζω αυτό κι αυτό το μαγαζί; 

 

 

3 - Δεν ξέρω κατά πόσο είναι νόμιμο μία εταιρεία να ακυρώνει κλειδιά που αποκτήθηκαν με δόλιο τρόπο. Ο τελικός αγοραστής υποτίθεται ότι δεν γνώριζε πως τα κλειδιά έχουν αποκτηθεί έτσι από το κατάστημα. Δεν θα έπρεπε να ακολουθηθούν νομικές διαδικασίες από την Ubisoft; Επίσης, δεν ξέρω και κατά πόσο είναι ηθικό αυτό που έκανε. Ίσως να έπρεπε να έρθει σε επικοινωνία με όσους είχαν τέτοια κλειδιά και να κανονιζόταν το θέμα με κάποιου άλλου είδους deal. Τώρα το μόνο που καταφέρνει είναι να βλάπτει τη δική της φήμη (καλά όχι ότι πάει και πολύ πιο πάτο η φήμη της, αλλά ενιγουέι).

 

 

 

4 -

 

Είναι και θέμα κοινής λογικής, τελικά: όταν όλοι πουλάνε στα €50, για παράδειγμα, και βρίσκονται κάποιοι που πουλάνε στα €25, πού τα βρίσκουν τα κλειδιά; 

 

Το έχουμε αναμασήσει πολλές φορές. Βρίσκουν τα κλειδιά από χώρες που πωλούνται πιο φθηνά και δεν έχουν region-lock και άρα μπορούν να ενεργοποιηθούν στο Steam χωρίς VPN (ή με VPN αν θέλει κάποιος να έχει τρεχάματα με το Steam). Το ότι κάτι είναι φθηνό, δεν σημαίνει ότι «έπεσε από κάποιο φορτηγό». Το Humble Bundle Store που πουλάει δέκα παιχνίδια για 1 ευρώ, προφανώς ούτε αυτό είναι παράτυπο κι ας είναι φθηνό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Aν διαβάσεις προσεκτικότερα το σύνδεσμο που έδωσα, θα δεις ότι στην περίπτωση αυτή επηρεάστηκε και το Humble Store. Το chargeback ήταν το πρόβλημα. Το εμπιστεύομαι, εννοείται, το Humble, και έχω αγοράσει πολλές φορές. Δεν είναι το ίδιο, όμως, να κάνει μια επιχείρηση μαζικές προσφορές, με το να εμφανίζεται ο ίδιος "χρήστης" ξανά και ξανά με "φτηνά" κλειδιά.

 

Πουθενά δεν εξισώνω σε επίπεδο νομιμότητας το όποιο Περού με τα τορεντάδικα. Το Μεξικό και η Βραζιλία, όμως, απευθύνονται στους Μεξικανούς και τους Βραζιλιάνους, κανονικά. Και λέω, πως πρέπει να είμαστε ειλικρινείς με τους εαυτούς μας: όταν γινόμαστε Βραζιλιάνοι, Περουβιανοί και Πολωνοί, πάμε να παρακάμψουμε το πλαίσιο που έχει τεθεί. Τουλάχιστον, να μην πέφτουν κάποιοι από τα σύννεφα όταν μπλοκάρονται Μεξικάνικα κλειδιά του DA:I ή δεν ξέρω τι άλλο.

 

Τα κλειδιά, επαναλαμβάνω, δεν αποκτούνται με "δόλιο" τρόπο (πάντοτε), συνήθως η ατιμία γίνεται στην πληρωμή με πιστωτικές, από τους αρχικούς αγοραστές. 30.000 δολάρια πλήρωσαν οι άλλοι εκεί που νόμιζαν πως είχαν κάνει πωλήσεις. 

 

Και τέλος, λέω πως για να αλλάξει αυτό το πλαίσιο, η μόνη λύση είναι η αποχή (εκεί "εξισώνω" γκρίζες -κατάμαυρες, αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς- ζώνες και τορεντάδικα). Τελείως. Αλλιώς, η κατάλληξη είναι μέτρα όπως το σακάτεμα του trading στο Steam και οι ακόμη αυστηρότεροι όροι. Δε συμφωνείς; Δεν αγοράζεις. Ούτε Περού, ούτε Ζιμπάμπουε. Έτσι, κάτι μπορεί να αλλάξει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, πολύ λίγο πράγματα θέλω να πω. Το βασικό: Για κάθε χώρα, θα έπρεπε να υπάρχουν και οι ανάλογες τιμές. Ναι, για κάθε χώρα. Δεν μπορώ εγώ να πληρώνω το παιχνίδι 60€ που βγάζω χ ποσό και η πρώτη ή δεύτερη ποιο πλούσια χώρα στην Ευρώπη, να πληρώνει το ίδιο. Τώρα θα μου πείτε ότι, αν δεν έχεις, μην πάρεις ρε φίλε. Αυτό δεν είναι απάντηση. Όταν είσαι μεγάλη εταιρία, πρώτο σου μέλημα πρέπει να είναι η ικανοποίηση τους τελικού αγοραστή. Αν δεν θες να βγάλεις το μέγιστο που μπορεί, τότε βάλε ότι τιμές θες. Αλλά είμαι σίγουρος ότι αν οι τιμές δεν ήταν τόσο στα χαμένα, περισσότεροι θα αγόραζαν. 40€ Ελλάδα για παράδειγμα και 60 σε κάποια ποιο πλούσια. Αντί να πας σε γκρίζο site να το πάρεις, τσιμπάς απευθείας από το official της εκάστοτε εταιρίας. Όλοι κερδισμένοι.

Και κάτι ακόμα. Πρώτα, είχαμε το ΦΠΑ. Okay, μου κάθισε βαρύ αλλά ακόμα το.χωνεύω. Τώρα μπανάρουν λογαριασμούς και παιχνίδια. Τι να πω. Τα τελευταία χρόνια δεν είχα πειρατικό τίποτα. Αλλά έτσι όπως πάνε, 60€ βασικό παιχνίδι, όπως και να το κάνεις, σου κάθεται βαρύ και δεν κατεβαίνει. Τουλάχιστον για εμένα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έχω γράψει πολλές φορές για το πόσο λάθος είναι να μη σέβονται στοιχειωδώς ούτε την επίσημη ισοτιμία των νομισμάτων. Όπως και τις ευθύνες της όποιας πλατφόρμας (συνήθως στο Steam αναφέρομαι) που δίνει τη δυνατότητα στον κάθε dev να παραβιάζει αυτή την αρχή. Τα έγραψα και σε κάποιους Δανούς που τους στήριξα και μέσω KS, αλλά και μέσω του site τους: αφού μας βάζουν στο 1:1, στις εκπτώσεις και αν. Οι ευθύνες εμπόρων και παραγωγών είναι μεγάλες για τις στρεβλώσεις που παρατηρούνται, δε νομίζω πως θα διαφωνούσε κανείς.

 

Απλά, θεωρώ πως σε βάθος χρόνου ούτε οι γκρίζες ζώνες, ούτε τα τορεντάδικα είναι η λύση. Εργάζομαι στο χώρο των πνευματικών δικαιωμάτων και ξέρω πώς είναι να μην αμοίβεσαι επειδή ο κόπος σου, αντί να πωλείται, αντιγράφεται. Μόνο με την αποχή, όμως, αλλάζει κάτι. 

 

Τέλος πάντων, ξεφεύγουμε πάλι. Προσοχή στα κλειδάδικα είναι το μήνυμα που θέλω να περάσω και προσοχή στο φαινόμενο του chargeback. Ο καθένας πράτει όπως κρίνει, αλλά τουλάχιστον να ξέρουμε τι συμβαίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ανήθικο να κατεβάζει κάποιος απο torrents, ok μεχρις εδω περι πνευματικών δικαιωμάτων κ.α.

ΑΠΟ την άλλη είναι λίγο υποκριτικό να απαιτεί οποιοδήποτε παιχνίδι 50-60€ για αγορα, Ειναι παιχνίδι και ΟΧΙ κάτι όπως π.χ. ενα λειτουργικό σύστημα, ή ενα πρόγραμμα όπως office, autocad, magix κ.α., που θα το χρησιμοποιήσει οχρήστης ξανά κα ξανά. ΝΑΙ μεν οι χρήστες των κονσολών πληρώνουν 50 αρικα για να πάρουν ένα παιχνίδι ΑΛΛΑ εκεί η κονσόλα αγοράζεται μια φορά και αντικαθίσταται σε 6-7 χρόνια επίσης μπορεί κάποιος να νοικιάσει ενα τίτλο απο βιντεοκλάμπ.

Στο pc πληρώνεις απειρα λ7 για αναβαθμίσεις (ναι για να παίζεις σαν άνθρωπος και όχι στα lowest settings) και στην συνέχεια λειτουγικό και αν ασχοληθείς με 4-5 παιχνίδια το χρόνο πόσα πρέπει να δώσεις κανα 600αρι, εαν είναι αυτό λογικο τι να πω?

ΕΠΙΣΗΣ σημαντικότατο για εμένα είναι η ιδιωτικότητα μου, π.χ. ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ online, στο gaming pc Μου δεν εχω σύνδεση ιντερνετ και ΔΕΝ θέλω να δωσω κανένα στοιχείο μου στην οποιαδήποτε εταιρία, ουτε που μένω ούτε ποιος είμαι δεν είναι καμμία εταιρία κρατική υπηρεσία ούτε κανένας νόμος με υποχρεώνει να ενημερώνω τον κάθε κατασκευαστή του κάθε χ προιόντος που αγοράζω για την ταυτότητα μου, ΚΑΜΙΑ εμπιστοσύνη δεν έχω στην όποια εταιρία, κάποτε αγόραζες το παιχνίδι έκανες εγκατάσταση και όποια Mods updates τα εγκαθιστουσες stand alone, To point μου είναι ότι οι (EULA) είναι τουλάχιστον παράνομες, ΠΩΣ να το πώ κανενας ιδώτης ΔΕΝ είναι κρατική υπηρεσία ευτυχώς αΚΌΜΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ γίνει το καθεστώς corporatocracy, αλλά έκεί πηγαίνει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Από εδώ αγοράζουμε άφοβα http://www.instant-gaming.com/???

Είναι CD-key store, οπότε γκρίζα ζώνη.

 

Μεταφέρεται εδώ που είναι το κατάλληλο thread. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι ή όχι ασφαλή τα CD-Key Stores. 
Το θέμα τιμής όμως δεν έχει σημασία για να πεις αν είναι κάτι ασφαλές. Το κινητό μου, Galaxy Note 3 το αγόρασα 410€ από το Kaisher Shop, την ίδια στιγμή που το Public και άλλα μεγάλα καταστήματα το είχαν στα 750+€. Δεν είναι κλεμμένα κινητά, δεν είναι κατώτερης ποιότητας. Πως γίνεται; Δεν ξέρω. Όπως και με τα CD-Key Stores απλά έχω μία υποψία. Θεωρώ ότι με τα κινητά ίσως είναι από stock γι' αυτό η τιμή πέφτει τόσο πολύ στο 6μηνο και τα Keys είναι ίσως κάποιος κανόνας σχετικά με τον ανταγωνισμό.

Σταμάτησα την πειρατεία για τρεις λόγους.

1) Τα παιχνίδια συνήθως έχουν προβλήματα όταν είναι πειρατικά.

2) Έχοντας αυθεντικό το παιχνίδι, έχεις Achievments, Saves στο Cloud, κλπ.

3) Από τη στιγμή που μπορώ να τα έχω όλα αυτά σε χαμηλή τιμή, ειδικά αν περάσουν ένα με δύο χρόνια, γιατί να μην το κάνω;

 

Καμία σχέση με ηθική και κανόνες καλής συμπεριφοράς. Όπως η εταιρία δεν βάζει συναίσθημα, δεν βάζω και εγώ. Ψωνίζω το προϊόν της με βάσει τις ανάγκες μου, αν μου τις καλύπτει και γενικότερα αν με πείθει. Το να πληρώσω ας πούμε 15€ για το Far Cry 4 σε λίγους μήνες από τώρα, μου προσφέρει περισσότερα πράγματα (εξηγώ στους λόγους παραπάνω) από το να το κατεβάσω από Torrent πειρατικό.
 

Ένα άλλο παράδειγμα στην αντίθετη κατεύθυνση είναι οι ταινίες.

Ταινίες κατεβάζω από Torrents γιατί προσφέρουν καλύτερη ποιότητα (Το Blu Ray δεν έχει τόση επιτυχία δυστυχώς και οι τίτλοι είναι σχετικά περιορισμένοι) από αυτή του Video Club και είναι διαθέσιμες πιο νωρίς.

 

Αν τώρα τα παιχνίδια που αγοράζω από το Kinguin (συνήθως από εκεί αγοράζω), τελικά είναι επίφοβα και μπορεί κάποια στιγμή να τα χάσω, τι να πω; 50άρια, 60άρια και 70άρια δεν δίνω. Το καλύτερο που μπορώ να κάνω είναι να περιμένω η πειρατική έκδοση να στρώσει και να παίζω μόνο τίτλους που θέλω πάρα πολύ. Ελάχιστους το χρόνο δηλαδή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εδώ αγοράζουμε άφοβα http://www.instant-gaming.com/???

Άφοβα.Την πρώτη φορα που θα αγοράσεις με paypal (+2 ευρώ) θα έχεις μεγάλη καθυστέρηση επειδή ελέχγχουν την παραγγελία.Το support τους λίγο απαράδεκτο αλλά δε θα έχεις πρόβλημα με τα keys.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άφοβα.Την πρώτη φορα που θα αγοράσεις με paypal (+2 ευρώ) θα έχεις μεγάλη καθυστέρηση επειδή ελέχγχουν την παραγγελία.Το support τους λίγο απαράδεκτο αλλά δε θα έχεις πρόβλημα με τα keys.

Ναι αυτό είδα και θα αποφύγω το paypal, πάω τώρα να πάρω μια paysafe!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...