Προς το περιεχόμενο

Νομιμότητα/Ασφάλεια πηγών CD keys για Steam και όχι μόνο [CD key stores]


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πως θα κερδίσεις αφού στο bundlestars πληρώνεις με € + 23% ΦΠΑ δηλαδή κλάφτα Χαράλαμπε... Θέμα υπάρχει αν τα πάρεις με $ και τα δώσεις σε ευρωπαίους σε €.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι όμως π.χ. αγόρασα χτες ένα πακέτο με 14 παιχνίδι με 2.66 ευρώ συν 50 λεπτά ακόμα ο φόρος.Μετά πήγα στο g2a έψαξα όλα τα παιχνίδια που πήρα και προσθέτωντας τις τιμές των πωλητών που τα πουλούσαν πιο φθηνά βγήκε 13.5 ευρώ.Πες τα πουλάς λίγο φθηνότερα μπας και γίνει τίποτα.Νομίζω υπάρχει ένα κέρδος μικρό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη κοιτάς πόσο τα βάζουν για πώληση αλλά πόσοι πραγματικά τα πουλάνε σ'αυτές τις τιμές. Υπάρχουν φυσικά και τα κορόιδα αλλά ρισκάρεις..

 

Αν θες γράψε ενδεικτικά 2-3 τίτλους με τις τιμές που προτείνεις να βάλεις για να σου πω πόσο πουλήθηκαν χθες σε bundle splits. Σχεδόν τα πάντα βρίσκεις σε τιμή bundle ή λίγα σεντς παραπάνω. Και το steamtrades είναι κλειστό αυτές τις μέρες..

 

Δεν ξέρω, δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου ας μιλήσουν κι οι άλλοι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ήδη ανεβάσει τα παιχνίδια που πήρα στο g2a και από χτες έχω πρόβλημα.Μου έβγαλε ότι 2 από τα 10 παιχνίδια που ανεβάσα ο κωδικός τους ήταν παρανόμος και πως τον βρήκα στο ίντερνετ και μπλα μπλα μπλα.Τους έστειλα φωτογραφίες κλπ για να δουν πως αυτά τα κλειδιά μου έδωσε το Bundle Stars αλλά ακόμα να καταλάβουν.Έτσι από χτες ο λογαριασμός μου είναι banned ουσιαστικά χωρίς λόγο.0/10 η εξυπηρέτηση τους.


Πραγματικά μιλάμε με email 20 ώρες και ακόμα να καταλάβουν.Ή δεν θέλουν να καταλάβουν.


Πραγματικά μιλάμε με email 20 ώρες και ακόμα να καταλάβουν.Ή δεν θέλουν να καταλάβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας έχω εγώ τη λύση. Θείος. Δεν θέλουν τα λεφτά σας; Σας πηδάνε επειδή αγοράσατε legit το παιχνίδι; Θείος και ΠΟΤΕ ξανά αγορά απο όποια εταιρεία κάνει τέτοιες αρχιδιέ$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα single player έτσι πάει klain , για τα multiplayer μας όμως μας τον πιάνουν πανηγυρικά με την συγκατάθεσή μας :P

 

Ερώτηση, στα κλειδιά από g2a και γενικά από κλειδάδικα, πόσο παίζει πλέον να φας φόλα (εννοώ μετά το region lock του steam);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προσφατο region lock του Steam αφορα τα Steam Gifts και οχι τα keys, εκτος απο τα παιχνιδια που ηδη ειχαν region lock απο τον publisher τους. Τα κλειδαδικα το αναφερουν αν ειναι RU (ή οτιδηποτε αλλο) ενα key και δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.

Παντως τα παιχνιδια που το region lock τους ειναι απο το Steam, απ'οτι φαινετε μπορεις να τα παιξεις κανονικα ως ROW μετα απο ενα activation μεσω VPN, με οτι ρισκο φυσικα αυτο εμπεριεχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι βρε το κλείδωμα ισχύει και στα κλειδιά όχι μόνο στο steam gift. Είχα πρόβλημα σε ανταλλαγή με ένα καραγκιοζάκο και πήρα απάντηση από το επίσημο support. Πάντως VPN και τοιαύτα δεν τα ακουμπάω καν.. :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, αν χρησιμοποιησεις ενα σαιτ  οπως το http://www.steamlocks.tk/ μπορεις να δεις οτι τα περισοτερα serial keys απο Ρωσια ειναι ακομα Region Free. Αυτα που εχουν region lock το ειχαν και πριν την αλλαγη που εκανε το Steam με τα steam gifts. Η αλλαγη του Steam αφορα αποκλειστικα τις αγορες μεσω Steam και το trading/gifting μεταξυ περιοχων με διαφορετικο pricing

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παντως τα παιχνιδια που το region lock τους ειναι απο το Steam, απ'οτι φαινετε μπορεις να τα παιξεις κανονικα ως ROW μετα απο ενα activation μεσω VPN, με οτι ρισκο φυσικα αυτο εμπεριεχει. 

 

Εν τέλει, τόσα χρόνια μετά έχουμε καταλήξει ποιό είναι αυτό το ρίσκο; Έχουν πέσει bans; Έχουν πέσει game removals;

 

Στο Steam προσωπικά δεν μου έχει τύχει να μου αφαιρέσουν κλειδί ποτέ ως τώρα. Αντίθετα, στο Origin μου είχαν αφαιρέσει το Mass Effect 2 και ήταν και ο λόγος που παράτησα εντελώς το Origin. Μόνο κανά key από bundle ενεργοποιώ πλέον στο Origin, και πολύ τους είναι. Στο Steam όμως; Έχει κανείς εμπειρία από ban, removal κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πλέον μόνο από εδώ ψωνίζω και συνήθως από Kinguin.
Κανένα πρόβλημα ποτέ, τιμές τσάμπα! Ο λόγος που σταμάτησα τα πειρατικά και βρήκα την υγειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εν τέλει, τόσα χρόνια μετά έχουμε καταλήξει ποιό είναι αυτό το ρίσκο; Έχουν πέσει bans; Έχουν πέσει game removals;

 

Στο Steam προσωπικά δεν μου έχει τύχει να μου αφαιρέσουν κλειδί ποτέ ως τώρα. Αντίθετα, στο Origin μου είχαν αφαιρέσει το Mass Effect 2 και ήταν και ο λόγος που παράτησα εντελώς το Origin. Μόνο κανά key από bundle ενεργοποιώ πλέον στο Origin, και πολύ τους είναι. Στο Steam όμως; Έχει κανείς εμπειρία από ban, removal κλπ;

 

Τι ήθελα και το μελέτησα; :P

 

http://www.reddit.com/r/pcgaming/comments/2tmhl4/ubisoft_has_begun_removing_keys_purchased_from/

 

http://www.eurogamer.net/articles/2015-01-26-it-looks-like-ubisoft-is-going-after-third-party-key-sellers

 

 

Εντάξει, κάποια στιγμή πρέπει να οριστεί επακριβώς τι σημαίνει «fraudulently» και τι σημαίνει «authorised reseller» με απλά και σαφή λόγια. Το έχουν αφήσει φλου πάρα πολύ καιρό. Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν βγαίνουν να πουν επιγραμματικά ότι επιτρέπεται να αγοράζεις από το τάδε και το δείνα σάιτ, να τελειώνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στο Steam έχω δύο περιπτώσεις γνωστών που είχαν θέμα με κλειδιά από τέτοια μέρη (αν θυμάμαι σωστά το g2a): πάγωσαν οι λογαριασμοί, ο ένας μετά από αρκετές μέρες ανταλλαγών email ανέκτησε ξανά πρόσβαση, χάνοντας κάποιους τίτλους και εισπράττοντας μια παρατήρηση στο status του (εκεί που λέει "in good standing", κανονικά), ο άλλος που από ό,τι κατάλαβα δεν είχε ούτε έναν τίτλο αγορασμένο από γνωστό site (humble, greenman κτλ.) τον έχασε τελείως το λογαριασμό. Κάτι αντίστοιχο με αυτό που κάνει η Ubisoft, αλλά όχι σε τόσο μεγάλη κλίμακα, δηλαδή σκόρπια περιστατικά έχω ακούσει. Μαζικά ban στο Steam μόνο σε multiplayer cheating ξέρω. (Όχι ότι δεν υπάρχουν, και δεν εμπλέκονται πάντοτε Πολωνικά, Ρωσικά sites, όπως βλέπουμε σε αυτό το παράδειγμα, το οποίο εντόπισα με λίγο ψάξιμο).

 

Τώρα, για να είμαστε ειλικρινείς, είναι συνειδητή η παράκαμψη -και, κατ' εμέ, το ρίσκο- όταν πάει κάποιος και βάζει διευθύνσεις ΗΠΑ ενώ δεν είναι κάτοικος ΗΠΑ ή αγοράζει από Βραζιλία, Ρωσία κτλ. Δεν ισχυρίζομαι ότι καλά κάνουν και έχουν το δολάριο 1 προς 1 με το ευρώ (αν και για εκεί πηγαίνει αυτές τις μέρες) αλλά, όπως έχω πει πάμπολλές φορές και δε θα κουραστώ να επαναλαμβάνω, λύση ουσιαστική θα μπορούσε να δοθεί μόνο όταν οι παίκτες αρχίσουν να ψηφίζουν μαζικά και συνειδητά με το πορτοφόλι και το bandwidth. Ούτε Βραζιλίες, ούτε κόλποι των πειρατών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...