Προς το περιεχόμενο

Νομιμότητα/Ασφάλεια πηγών CD keys για Steam και όχι μόνο [CD key stores]


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχει αλλάξει η ευρωπαϊκή νομοθεσία,

πλέον εντός ΕΕ χρεώνεται ο ΦΠΑ της χώρας του αγοραστή αντί για της χώρας του πωλητή

 

(αυτό γιατί πολλές εταιρίες πηγαίναν Λουξεμβούργο και πούλαγαν σε όλη την Ευρώπη και έβγαζε μόνο το Λουξεμβούργο)

 

From 1 January 2015, telecommunications, broadcasting and electronic services will always be taxed in the country where the customer belongs* – regardless of whether the customer is a business or consumer – regardless of whether the supplier based in the EU or outside

* For a business (taxable person) = either the country where it is registered or the country where it has fixed premises receiving the service.

* For a consumer (non-taxable person) = the country where they are registered, have their permanent address or usually live.

For the definition of ‘electronic services’ see the Explanatory Notes below, in particular under points 1.3; 2.3.3; and 2.4.3. See the updated Q & Af_pdf_16.gif(102 kB)

 

http://ec.europa.eu/taxation_customs/taxation/vat/how_vat_works/telecom/index_en.htm#rulesapp2015

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

The Witcher 3: Wild Hunt PRE-ORDER Steam Key €24.99 http://www.kinguin.gr/category/3849/the-witcher-3-wild-hunt-pre-order-steam-key/

Για 12 ώρες ακόμα , νομίζω πολύ καλή τιμή για το έπος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Witcher 3: Wild Hunt PRE-ORDER Steam Key €24.99 http://www.kinguin.gr/category/3849/the-witcher-3-wild-hunt-pre-order-steam-key/

Για 12 ώρες ακόμα , νομίζω πολύ καλή τιμή για το έπος.....

Το εχω ξαναπει 3 φορες. Το kinguin δεν συμπεριλαμβανει ΦΠΑ 23% και έξοδα paypal κτλ. Η τελική τιμή είναι 31€. Είμαστε και offtopic εδω αν μπορει καποιος mod να το μεταφέρει στο σωστο topic...

post-94512-0-36628900-1421443230_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Witcher 3 πριν μερικους μηνες  (16/8/2014) το ειχα κανει pre-order στα 18.25 ευρω απο το kinguin.....Δυστυχως ομως πλεον βαζουν εξτρα φπα αλλα εχουν ανεβασει και την τιμη του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά, αν προχωρήσω τη παραγγελία μου έτσι, χωρίς να βάλω την χώρα μου, απλά αφήσω αυτό που γράφει "Outside of the European Union | 0% VAT", αφού το cd key είναι global, κανονικά δεν θα ενεργοποιηθεί το κλειδάκι;; Άμα βάλω Ελλάδα, έχω το ΦΠΑ.

post-311622-0-50982400-1421662967_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά, αν προχωρήσω τη παραγγελία μου έτσι, χωρίς να βάλω την χώρα μου, απλά αφήσω αυτό που γράφει "Outside of the European Union | 0% VAT", αφού το cd key είναι global, κανονικά δεν θα ενεργοποιηθεί το κλειδάκι;; Άμα βάλω Ελλάδα, έχω το ΦΠΑ.

 
Can i avoid paying the EU VAT as an EU Resident?

The obligation to charge the VAT relies solely upon the service provider and not you as a customer. Retailers MUST determine the customers residence by 2 pieces of non-conflicting informations. At Kinguin your place of residence is determined by the IP you have while using our service and the billing address provided through checkout.

 

αυτο υσχιει στο kinguin αλλα σιγουρα και στα αλλα eshop του ειδους οποτε με την IP απλα δεν κανεις τιποτα. + οτι και το paypal εχει την διεύθυνση σου και φαίνεται που μενεις (δεν ξερω με vpn αν γινεται)

χθες πάντως το kinguin εβαλε -20% σε ολους τους τίτλους για να γλιτώσουμε στην ουσια τον φορο.

περισσότερα για τον φόρο http://www.kinguin.net/eu-vat-changes-2015

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Can i avoid paying the EU VAT as an EU Resident?

The obligation to charge the VAT relies solely upon the service provider and not you as a customer. Retailers MUST determine the customers residence by 2 pieces of non-conflicting informations. At Kinguin your place of residence is determined by the IP you have while using our service and the billing address provided through checkout.

 

 

Άρα άμα βάλω άλλη IP με κάποιο πρόξι, δεν θα έχω πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρητικά οχι. αλλα δεν ξερω αν σου ριξει άκυρο λογο paypal.

Fuck Paypal, θα κάνω νέο acc. και θα βάλω λεφτά εκεί με διεύθυνση Αμερική.

Στο Kinguin μου, άλλαξα διεύθυνση (billing address) και έβαλα Νέα Υόρκη και για IP θα χρησιμοποιήσω proxy. Θα δω τι θα μου βγάλει.

Λοιπόν, όσο πάει, εγώ δεν το θέλω, αλλά η πειρατεία μοιάζει όλο και όλο ποιο γλυκιά. For fuck's sake!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η απλα περιμενεις εκπτωσεις για να αγορασεις καποιο game η κανεις trades αμα το εχεις.. εγω πλεων αυτο κανω. εχεις κανει subcribe εδω? http://www.insomnia.gr/topic/345863-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CE%BD/page-845?do=findComment&comment=53750144

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ναι. Το παρακολουθώ το θέμα. Απλά ήθελα πολύ το BF4 (και κακώς που δεν το πήρα στα x-mas sales) για να παίξω με φίλους και τώρα το θυμήθηκα. Τέσπα, θα δω πως θα το κάνω. Thanks φίλος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα με VPN και αμερικανικη διευθυνση το Kinguin με καταλαβε και ενω μου τραβηξε τα λεφτα απο Paypal με μπλοκαρε τον λογαριασμο και αρχισε να με ρωταει που μενω, αν χρησιμοποιω proxy και αλλα τετοια. Μαλλον επειδη οι προηγουμενες αγορες μου ηταν απο Ελλαδα. Ισως μια λυση θα ηταν:

-Νεος λογαριασμος Kinguin με αμερικανικη διευθυνση εξ αρχης

- Νεος λογαριασμος paypal με αμερικανικη διευθυνση κι εκει

- VPN φυσικα

Ετσι δεν νομιζω να μπορει να καταλαβει τιποτα. Αν το δοκιμασει κανεις και τα καταφερει ας το γραψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...