Προς το περιεχόμενο

scanner


pern112

Προτεινόμενες αναρτήσεις

hello every1! Χρειάζομαι τη βοήθεια ειδικού. Ψάχνω ένα σκάννερ που να μπορει αυτοματα να σκανναρει πολλά φύλλα. Θέλω δηλαδή, αντί να βάζω ένα ένα φύλλο και να πατάω scanning, μετά αποθήκευση του αρχείου κοκ που θέλει τρελό χρόνο, να βάζω στην κασέτα καμιά 30 φύλλα και αυτά να σκαννάρονται αυτόματα, να αποθηκεύονται αυτόματα και έτσι αμέσως να έχω 30 σκανναρισμένα αρχεία στον υπολογιστή μου. Υπάρχει κάποιο τέτοιο μηχάνημα στην αγορά? Φυσικά δε με απασχολεί τι άλλα καλούδια θα έχει πάνω ή να είναι πολυμηχανημα αφού από όλα τα άλλα έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"να βάζω στην κασέτα καμιά 30 φύλλα και αυτά να σκαννάρονται αυτόματα"

 

Αυτό το κάνουν μόνο (ημι)επαγγελματικά μηχανάκια.

Ακόμα και αυτά που προτείνω δεν παίρνουν 30 φύλλα. Καμιά 10αρία το πολύ 15 για να μην κολήσει το feeder.

Δεν ξέρω αν βρείς κάτι τέτοιο σε φτηνότερα μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες scanner ή πολυμηχάνημα με ADF-αυτόματο τροφοδότη σελίδας.

πχ HP OFFICEJET PRO 8500A PLUS WIRELESS CM756A

Σκέτος scanner με ADF κτλ

 

Σε ακριβές εκδόσεις πιθανό να έχεις την δυνατότητα να σου σκανάρει και από τις 2 πλευρές.

 

Για να αποφεύγεις κολλήματα στα χαρτιά θα πρέπει να είναι καλό A4 (όχι κάτι πιο ελαφρά που έχουν σε σημειωματάρια - τετράδια πχ) 80g και καλό θα είναι να τα "ξεκολλάς" αν είναι πχ από σπιράλ φωτοτυπιών κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"να βάζω στην κασέτα καμιά 30 φύλλα και αυτά να σκαννάρονται αυτόματα"

 

Αυτό το κάνουν μόνο (ημι)επαγγελματικά μηχανάκια.

Ακόμα και αυτά που προτείνω δεν παίρνουν 30 φύλλα. Καμιά 10αρία το πολύ 15 για να μην κολήσει το feeder.

Δεν ξέρω αν βρείς κάτι τέτοιο σε φτηνότερα μοντέλα.

δε με πειράζει να παίρνει και 10, αυτό που δε θέλω είναι το χειροκίνητο ένα ένα που απαιτεί πολύ χρόνο, όπως επίσης και να αποθηκεύεις ένα ένα το αρχείο. Η δουλειά μου απαιτεί έναν όγκο 30-40 φύλλων, για τον οποίο απαιτείται τουλάχιστον μισή ώρα για να σκαναριστεί ανά φύλλο.

 

Θες scanner ή πολυμηχάνημα με ADF-αυτόματο τροφοδότη σελίδας.

πχ HP OFFICEJET PRO 8500A PLUS WIRELESS CM756A

Σκέτος scanner με ADF κτλ

 

Σε ακριβές εκδόσεις πιθανό να έχεις την δυνατότητα να σου σκανάρει και από τις 2 πλευρές.

 

Για να αποφεύγεις κολλήματα στα χαρτιά θα πρέπει να είναι καλό A4 (όχι κάτι πιο ελαφρά που έχουν σε σημειωματάρια - τετράδια πχ) 80g και καλό θα είναι να τα "ξεκολλάς" αν είναι πχ από σπιράλ φωτοτυπιών κτλ.

ψάχνω μόνο σκάννερ με adf. Το μοντέλο που αναφέρεις είναι πολυμηχάνημα. Δε χρειάζομαι σκαννάρισμα διπλής όψεως και αφορά φύλλα Α4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το canon που πρότεινα είναι δοκιμασμένο σε εργασιακό περιβάλλον και τα αξίζει τα λεφτά του (μέχρι στιγμής :) ).

Από εκεί και πέρα ότι πουλιέται στο skroutz χωρίς κανένα ιδιαίτερο λόγο πρότασής τους.

 

HP-Scanjet-5590P, 196€, αλλά έχω την εντύπωση ότι θα πρέπει να πληρώσεις επιπλέον το feeder (παλιά μου τέχνη κόσκινο η HP)

 

HP-ScanJet-5590, 311,99€ εχμ, για το feeder που λεγαμε.

 

Xerox-DocuMate-515 369€, μόνο και μόνο επειδή είναι xerox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να παρεις πολυμηχανημα την στιγμη που χρειαζεσαι μονο το scanner.

Φημισμενα και τεσταρισμενα μηχανηματα εδω και χρονια για αυτη τη δουλεια ειναι τα fujitsu.

Oτι καλυτερο υπαρχει σε scanner,duplex και δικτυακο.

Δες περιπου τι εννοω http://www.getitnow.gr/prod/perifereiaka/scanners/fujitsu-fi-5110c-sarotis-eggrafon/prod251078pp/

 

Η τιμη ειναι πολη υψηλη,αλλα οτι πληρωνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Αυτό το έχει δοκιμάσει κανείς που αναφέρει ο φίλος πάνω?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.207190

 

έχει και ένα λίγο πιο φτηνό microtek αλλά επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ με την αγορά δε ξέρω ποια εταιρεία -πρώην ή νυν- είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...