Προς το περιεχόμενο

Linux VS Windows


strat92man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μισό λεπτό παιδιά γιατί νομίζω οτι η συζήτηση εκτρέπεται.

ΟΚ δεν το συζητάμε οτι υπάρχουν προγράμματα που είναι απαραίτητα για κάποιες δουλειές (π.χ. Autocad) και κάποιος που το χρειάζεται θα βάλει Windows. Το ίδιο και για προγράμματα audio που ακούω να αναφέρονται συχνά αν και δέν έχω προσωπική άποψη.

Αλλά για τα προβλήματα για τον ήχο που λέτε καθώς και για τα προβλήματα WiFi usb που ξεπηδάνε κάθε τρείς και λίγο στο forum λυπάμαι αλλά είναι όλα πολύ καλά καταγεγραμμένα σε επίσημες πηγές κιόλας και αν οχι εκεί με ένα απλό google το λύνεις το πρόβλημά σου σε dt. Βέβαια αυτό προϋποθέτει οτι δέν θα κάνεις copy paste τις εντολές που θα βρίσκεις από δώ και από εκεί αλλά θα RTFM! Άν κάποιος δέν είναι έτοιμος να το αποδεχτεί αυτό σαν πρακτική αντιμετώπισης των όποιων προβλημάτων βρεί μπροστά του στην παραμετροποίηση του Linux τότε μπορεί να αλλάξει λειτουργικό, το Linux το απαιτεί αυτό.

Μήν το ρίχνουμε το φταίξιμο πάντα στο "ρημάδι που δέν δουλεύει", τη λύση τη γράφει το manual στο 99% των περιπτώσεων.

 

Συμφωνω μαζι σου απολυτα, βεβαια δε λυνονται παντα τα προβληματα σε dt. Ειδικα αν εισαι αρχαριος. Και δεν ειναι δυνατον ποτε να μην αντιμετωπισεις καποιο προβλημα σε οποιοδηποτε λειτουργικο και μαλιστα που δεν εχει εμπορικο χαρακτηρα. Το δικο μου προβλημα αν θυμαμαι καλα το ειχα στο amarok μετα απο περασμα νεας εκδοσης και ενω χρησιμοποιουσα αλλο επεστρεφα ανα διαστηματα στην προσπαθεια να δω τι φταιει.

 

Στο μονο που δε συμφωνω ειναι οτι η συζητηση εκτρεπεται καθως η συζητηση εχει εκτραπει απο τη στιγμη που πληκτρολογηθηκε το πρωτο γραμμα του thread. Το μονο νοημα της οπως ειπα και πριν ειναι να σκοτωσουμε το χρονο μας :P

 

Παρακαλω δε θελω να αντιμετωπιστω σαν windows fan και δεν υποστηριζω οτι δεν εχω αντιμετωπισει φυσικα προβληματα και μαλιστα ανυπομονω να περασω σε ενα πιο παλιο μηχανημα μου linux οταν θα το εχω παλι στην διαθεση μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αλλά για τα προβλήματα για τον ήχο που λέτε καθώς και για τα προβλήματα WiFi usb που ξεπηδάνε κάθε τρείς και λίγο στο forum λυπάμαι αλλά είναι όλα πολύ καλά καταγεγραμμένα σε επίσημες πηγές κιόλας και αν οχι εκεί με ένα απλό google το λύνεις το πρόβλημά σου σε dt.

 

Αναφερθηκε ως αντιπαραθεση στο επιχειρημα οτι στο linux το hardware σου δουλευει απροβληματιστα χωρις να κανεις εσυ τιποτα ενω στα windows μπορει να παιδευτεις. Αλιμονο αν δεν λυνονταν με ψαξιμο.

 

Έ άμα είναι να σκοτώνουμε το χρόνο μας, δεν πάμε να πιούμε καμμια μπύρα αντί να χαλάμε τις καρδιές μας για το Linux και τα Windows...

 

Στο μπλα μπλα τους τελευταιους 2 μηνες εχει ξεκινησει ενα νεο trend με συναντησεις απο το forum ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έ άμα είναι να σκοτώνουμε το χρόνο μας, δεν πάμε να πιούμε καμμια μπύρα αντί να χαλάμε τις καρδιές μας για το Linux και τα Windows...

 

23% ΦΠΑ στα μπυρόνια λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23% ΦΠΑ στα μπυρόνια λέμε...

23% και νομίζεις θα με σταματήσει αυτό;;; Τέλος πάντων, όσο και να είναι είναι ετοιμάσου εσύ, έχω κανονίσει σε πρώτη ευκαιρία λέμε.

Κουφάλα Βενιζέλο με το ΦΠΑ σου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπτωση laptop με <<χαλασμένο>> το recovery partition. Hybrid graphics .Εγκατάσταση win7 από εικόνα dvd. Εγκατάσταση debian .Αποτέλεσμα

Debian μέσα σε 30 λεπτά πλήρες σύστημα με όλες τις απαραίτητες εφαρμογές γραφείου γραφικών ήχου κτλ. Τυπική 3d επιτάχυνση (όχι για πολλά πολλά όμως)

WIn7 27 φορμάτ απανωτά χωρίς υπερβολή λόγω μαύρης οθόνης στην προσπάθεια να περάσω τους οδηγούς γραφικών. Τους οποίους τελικά ούτε κατάλαβα με τι κόλπο τους πέρασα και κάθισαν. Απενεργοποιημένο το Ίντερνετ γιατί τρέμω στην ιδέα να χαλάσει κάτι από το σύστημα(εγώ θα τα ακούσω..δεν πρόκειται για η/υ δικό μου μιας και δεν χρησιμοποιώ win ούτε σε vbox)Οι εφαρμογές που πέρασα ήταν μετρημένες 3 και αυτές με χτυποκάρδι μην χαλάσει κάτι. Οι οδηγίες που άφησα ήταν να μην πειράξει,αναβαθμίσει,εγκαταστήσει,απεγκαταστήσει τίποτα ,αφού τα 2 επαγγελματικά που ήθελε περάστηκαν χωρίς αποσυντονισμό. Τυχαίο παράδειγμα δεν λέω..

 

Άποψή μου ?

Θέλω κανένας μοδάτος κανένας υποκουλτουριάρης(άνευ παιδείας) κανένα υποχείριο

κανένας βολεψάκιας κανένας ενθουσιώδης κανένας ανώριμος κανένας προδότης κανένας παραδόπιστος κανένας καλοπερασάκιας κανένας ξεψυχισμένος από την αναζήτηση της στράτας να μην ασχοληθεί με το Λίνουξ.

Όποιος διαφωνεί στο οτι είναι ανώτερό βλέπει ξεκάθαρα πάντως οτι έχει ανώτερους χρήστες σε ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έ άμα είναι να σκοτώνουμε το χρόνο μας, δεν πάμε να πιούμε καμμια μπύρα αντί να χαλάμε τις καρδιές μας για το Linux και τα Windows...

 

κάποιες προσβολές ξεπλένονται μόνο με αίμα.

γι'αυτό προτείνω να μαζευτούμε για άγριο ξυλίκι.

 

Να πούμε και σε 5-6 σθεναρούς Μακάδες να μας έρθουν με τα ipad και να γίνει πανικός.

 

Linux vs Windows

Linux vs OSX

Linux vs BSDs

 

προσφέρω τη συλλογή μου από live cds για ammo, κρατάει άνετα μέχρι το δεύτερο γύρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπτωση laptop με <<χαλασμένο>> το recovery partition. Hybrid graphics .Εγκατάσταση win7 από εικόνα dvd. Εγκατάσταση debian .Αποτέλεσμα

Debian μέσα σε 30 λεπτά πλήρες σύστημα με όλες τις απαραίτητες εφαρμογές γραφείου γραφικών ήχου κτλ. Τυπική 3d επιτάχυνση (όχι για πολλά πολλά όμως)

WIn7 27 φορμάτ απανωτά χωρίς υπερβολή λόγω μαύρης οθόνης στην προσπάθεια να περάσω τους οδηγούς γραφικών. Τους οποίους τελικά ούτε κατάλαβα με τι κόλπο τους πέρασα και κάθισαν. Απενεργοποιημένο το Ίντερνετ γιατί τρέμω στην ιδέα να χαλάσει κάτι από το σύστημα(εγώ θα τα ακούσω..δεν πρόκειται για η/υ δικό μου μιας και δεν χρησιμοποιώ win ούτε σε vbox)Οι εφαρμογές που πέρασα ήταν μετρημένες 3 και αυτές με χτυποκάρδι μην χαλάσει κάτι. Οι οδηγίες που άφησα ήταν να μην πειράξει,αναβαθμίσει,εγκαταστήσει,απεγκαταστήσει τίποτα ,αφού τα 2 επαγγελματικά που ήθελε περάστηκαν χωρίς αποσυντονισμό. Τυχαίο παράδειγμα δεν λέω..

 

Άποψή μου ?

Θέλω κανένας μοδάτος κανένας υποκουλτουριάρης(άνευ παιδείας) κανένα υποχείριο

κανένας βολεψάκιας κανένας ενθουσιώδης κανένας ανώριμος κανένας προδότης κανένας παραδόπιστος κανένας καλοπερασάκιας κανένας ξεψυχισμένος από την αναζήτηση της στράτας να μην ασχοληθεί με το Λίνουξ.

Όποιος διαφωνεί στο οτι είναι ανώτερό βλέπει ξεκάθαρα πάντως οτι έχει ανώτερους χρήστες σε ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ.

 

Ανωτερους χρηστες εχει, εμπορικα πακετα δεν μπορει να στηριξει οποτε και θα μεινει με τους ανωτερους χρηστες του. Και μπορει εσυ να μη θες καμμια απο τις παραπανω κατηγοριες να ασχοληθει, και ισως να ηθελες και να ειναι κλειδωμενο προς αυτους, και καλα κανεις, αλλα εισαι μονος, ολοι οι υπολοιποι βρισκονται σε μια προσπαθεια προσηλυτισμου σαν τους ιεχωβαδες, και οσο και να τους λες με παραδειγματα οτι δε σε βολευει το συγκεκριμενο λειτουργικο, σε βγαζουν ανιδεο γιατι πληρωνεις την κακη ms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος διαφωνεί στο οτι είναι ανώτερό βλέπει ξεκάθαρα πάντως οτι έχει ανώτερους χρήστες σε ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ.

 

 

Καλά χαλάρωσε λίγο ... ένα λειτουργικό σύστημα απο μόνο του δεν λέει τίποτα . Η πληθώρα και η ποιότητα των εφαρμογών το κάνουν να ξεχωρίζει. Όσο για τους χρήστες ασχολίαστο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν για να σοβαρευτούμε λίγο (σοβαρά τώρα).

τελευταία στο osarena έτυχε να διαβάσω 2-3 αξιόλογα αρθράκια.

 

μια μικρή ιστορία -που δεν διανοούμαι να τη χρησιμοποιήσω ως επιχείρημα εδώ μέσα-

 

αλλά που αξίζει να διαβαστεί: Andrian Hands

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν για να σοβαρευτούμε λίγο (σοβαρά τώρα).

τελευταία στο osarena έτυχε να διαβάσω 2-3 αξιόλογα αρθράκια.

 

μια μικρή ιστορία -που δεν διανοούμαι να τη χρησιμοποιήσω ως επιχείρημα εδώ μέσα-

 

αλλά που αξίζει να διαβαστεί: Andrian Hands

 

Παρα πολυ ωραιο αρθρο, για αυτους που χρησιμοποιουν τον υπολογιστη ως χομπυ, διασκεδαση κλπ.

Για καποιον που ειναι εργαλειο για τη δουλεια του, δε διαφερει σε τιποτε απο την καφετιερα, το ψυγειο, το φωτιστικο, αρκει να λειτουργει και να του βγαζει περα τη δουλεια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...