Προς το περιεχόμενο

Linux VS Windows


strat92man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καταρχήν θέλω να απαντήσω σαν αποκλειστικά linux user σε έναν αποκλειστικά windows user γιατί αυτό θεωρώ ότι είναι ο tritonas00 από την στιγμή που κάνει την σοβαρή του δουλειά μόνο στα windows. Φυσικά σε ότι λέτε υπάρχει και αντίλογος και μερικές φορές δεν θέλετε να τον δεχτείτε και λέτε τα δικά σας..

 

Ξεχάστε τους ιούς. ---> pebkac

Φυσικά και τους ξεχνάς και φυσικά και ξεχνάς και τις χακιές που μπορεί να σου κάνει κάποιος για να μπει στο σύστημα σου. Τα windows είναι ποιο τρύπια και από ελβετικό εμενταλ. Η δύναμη του ελεύθερου λογισμικού είναι ότι ο καθένας μπορεί να δει τις τρύπες ασφαλείας και να τις διορθώσει γιατί ο κώδικας είναι ανοιχτός και διαθέσιμος σε όλους.

 

Κανενας σοβαρος προγραμματιστης ιων δεν θα κατσει να φτιαξει ιους για λινουξ οταν το 95+ τοις εκατο των Η/Υ παγκοσμιως τρεχουν windows. Αν θελει ομως καποιος να "χακεψει" με οιοδηποτε τροπο ενα λινουξ συστημα αυτο γινεται. Τρανο παραδειγμα το kernel.org. Ακομα ψαχνουν πως πηρανε οι χακερς root permissions.

 

Το σύστημά σας είναι ασταθές; ---> pebkac

Η αστάθεια που υπάρχει στα windows αν αρχίζεις και κάνεις εγκαταστάσεις και απ εγκαταστάσεις προγραμμάτων είναι δεδομένη και όλοι την έχουν δει. Σε αντίθεση ένας που γνωρίζει τα βασικά από linux μπορεί να σηντηρεί την διανομή του για χρόνια. To ότι τρέχουν όλοι οι σοβαροί server σε αυτό τον πλανήτη linux δεν είναι τυχαίο και δεν τους τρέχουν τπτ χομπίστες άσχετοι που απλά μισούν τα windows :P

 

Τα pc για αυτον τον λογο υπαρχουν , για να εγκαθιστας και απεγκαθιστας λογισμικο.Αν αυτα αφηνουν σαβουρα πισω , δεν μπορουν να κανουν σωστη απεγκατασταση , μεχρι που μερικα λογισμικα φτανουν στην τραγικη κατασταση να κυκλοφορουν "removers" για το ιδιο τους το προγραμμα , σε αυτο δεν φταινε τα windows.Και απο την στιγμη που πολλες μεγαλες εταιριες στην λινουξ εκδοση του προγραμματος τους χρησιμοποιουν την τεχνικη των repos , γιατι δεν κανουν το ιδιο και στα windows ?

 

Το Linux προστατεύει τον υπολογιστή σας ---> pebkac

φυσικά και αυτονόητο μόνο οι αδαείς δεν το γνωρίζουν αυτό

 

Πως ακριβως το προστατευει ?Αμα κανω "su & rm -rf / " θα με προστατευσει απο την βλακεια που κουβαλαω?

 

Μην πληρώνετε €200 για το λειτουργικό σας. ---> Προσωπικα δεν εχω πληρωσει ποτε - τιποτα

ναι και πάλι όμως το λογισμικό που έχεις είναι κοστολογημένο στα 200 ευρώ. το ότι το έχει κατεβάσει τζάμπα εσύ δεν σημαίνει τίποτα για την κοστολόγηση του.

 

Οταν πληρωνεις για κατι , μετα εχεις και απαιτησεις απο αυτο.Εχε το υποψη σου. (Ασε δε που μερικες εταιριες διανομης λινουξ ειναι πλεον ΜΟΝΟ επι πληρωμη , λεγε με redhat.)

 

Ελευθερία! ---> Ανοιχτος κωδικας. - Που για τον pebkac χρηστη ειναι αχρηστος.

άλλη μια απόδειξη ότι δεν έχεις καταλάβει χρηστό από το τι σημαίνει ελεύθερο λογισμικό και το τι σημαίνει ελευθερία στο λογισμικό και φυσικά ούτε πρόκειτε να καταλάβεις ποτέ στην ζωή σου. Απλά δεν το έχεις..

 

Για τους προγραμματιστες ειναι χρησιμο , για μας οχι .Ποτε "πειραξες" τελευταια φορα κωδικα ? :-)

 

Ξεχάστε τους οδηγούς υλικού -

φυσικά γιατί τα πάντα εκτός από τις κάρτες γραφικών απλά δουλεύουν χωρίς να χρειάζετε να κάνεις τπτ

 

Φυσικα , ξεχνας τους οδηγους?Νομιζεις οτι ο κερνελ κανει μαγικα και δουλευουν ολες οι συσκευες?Θελω να πιστευω οτι αστειευεσαι . Κανε ενα modprobe -l να δεις πως δουλευουν οι συσκευες...modules λεγονται.

 

Γιατί να αντιγράφεται παράνομα λογισμικό όταν μπορείτε να το έχετε δωρεάν; Ναι.Τελευταια φορα που αντεγραψα ηρθε το FBI σπιτι μου.

φυσικά το να μην ξέρεις τι περιέχει ο κώδικας στο κλειστό λογισμικό δεν είναι μόνο τόσο αφελές όσο θέλεις να το δείξεις. Υπάρχουν χιλιάδες παραδείγματα για κλειστού λογισμικού προγράμματα ακόμα και λειτουργικά που έχουν καλά κρημμένες κερκόπορτές η έχουν και τον ρόλο του spyware. Ενά γνωστό παράδειγμα η έκδοση του skype που όταν βγήκε για linux αμέσως βρήκαν ότι ψάχνει τα αρχεία του χρήστη και στέλνει τα δεδομένα των αποτελεσμάτων σε άγνωστους server.

Φυσικά τι μας νοιάζει εμάς όλα αυτά. Εδώ πλέον όλοι έχουν ανεβάσει όλα τα εσώψυχα τους φόρα παρτίδα σε όλο το internet μέσω facebook. μάλλον ρομαντικός σε μια παράξενη εποχή

 

Ενω στο λινουξ ξερεις τι περιεχει ο κωδικας ε?Πλακα μας κανεις?

 

Κάντε άλμα στην νέα γενιά περιβάλλοντων εργασίας. ----> Compiz για να χαιρονται τα παιδακια

αν είναι το compiz για να χαίρονται τα παιδάκια που τουλάχιστον έχει ένα expo και μια άμεση δυνατότητα προβολής όλων των παραθύρων το aero τι είναι για αυτιστικά αμερικανάκια?

 

Υπαρχει αντιστοιχο προγραμμα 3ου κατασκευαστη για windows που κανει οτι το compiz , κυβακια και ιστοριες για να χαιρομαστε.Το κομπιζ μια ζωη δυσλειτουργικο ηταν και απο πρακτικη αξια μηδεν.παμε παρακατω.

 

Λογισμικό χωρίς κερκόπορτες. ---> Ναι.Που το επιπεδο του σε σχεση με τον κλειστο ανταγωνισμο ειναι...

Στην περίπτωση των windows μιλάμε για όλο το λειτουργικό που έχει μια κερκοπορτά ανοιχτή σε όλες τις γνωστές υπηρεσίες της Αμερικής όπως cia, nsa και οτιδήποτε άλλο. Αλλά τι μας νοιάζει εμάς...

Και το επίπεδο είναι μια χαρά για τους απλούς χρήστες. Κάποιος που παίζει μουσική σαν χομπίστας μπορεί να κάνει παπάδες με το rosegarden κάποιος που ασχολείτε με φωτογραφία με το gimp κάποιος που θέλει να γράψει ένα κείμενο με το open office και ο κατάλογος δεν τελειώνει.

 

Δεν συγκρινεται το κλειστο λογισμικο με το αντιστοιχο ανοιχτο.Οσο και αν δεν μας αρεσει. ολα τα αλλα ειναι συμβιβασμοι.

 

τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω γιατί είναι παιδιαρώδες. Θα σας πρότεινα κάτι απλό. Ξεχάστε για μια βδομάδα τα windows και προσπαθήστε να δουλέψετε μόνο με linux. θα εκπλαγείτε όταν ανακαλύψετε πόσο καλά θα κάνετε την δουλειά σας χωρίς την ανάγκη να μπείτε καν ποτέ στα windows. Προυπόθεση να τρέχετε κάποια σταθερή διανομή και όχι χομπίστικες που θέλουν μανιβέλα για να λειτουργήσουν σωστά.

 

Εμενα η δουλεια μου ειναι να παιζω παιχνιδια χωρις συμβιβασμους.Αν ειμαι τυχερος να παιζει το παιχνιδι που θελω στο wine , θα ναι χαρας ευαγγελιο.Φυσικα χωρις φουλ γραφικα .

 

Σοβαρα τωρα .Τι εννοεις να "δουλεψουμε" .Ωραια θα παω αυριο στον φιλο μου τον 3d designer και θα του πω , ελα να δουλεψεις σε λινουξ.Ναι μεν δεν εχουμε photoshop , 3d studio max , adobe premiere , after effects και ενα καρο αλλα προγραμματα που χρησιμοποιει για να ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΨΩΜΙ ΤΟΥ αλλα σιγα..χεστηκαμε....αρκει να μην χρησιμοποιει windows :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

γειά σας παιδιά!

 

Τρίτωνα δες την αφιέρωση στο άλλο νήμα. :P

 

Ξεχάστε τους ιούς.

 

τους ξεχάσαμε.

Antivirus να τρώει πόρους στην καλύτερη και να κάνει άλλα πράγματα στη χειρότερη;

όχι ευχαριστώ. Προτιμώ καθημερινά security updates.

 

Το Linux προστατεύει τον υπολογιστή σας

 

@mphxths ναι. Είναι και αλεξικέραυνο.

 

Όταν ένα κενό αποκαλύπτεται σε ένα πρόγραμμα ανοιχτού κώδικα, οποιοσδήποτε στην κοινότητα μπορεί να ρίξει μια ματιά και να βοηθήσει να λυθεί. Η λύση (και η νέα έκδοση) συνήθως εμφανίζεται εντός λίγων ημερών, συχνά μάλιστα εντός λίγων ωρών.

 

Μην πληρώνετε €200 για το λειτουργικό σας.

 

δωρεάν updates για πάντα, σε όσα pc τραβάει η ψυχή σου.

Όχι precompromised συστήματα απ'τη μαμά ή απ'το θείο.

 

 

Ελευθερία! ---> Ανοιχτος κωδικας.

 

αλλαγή νοοτροπίας. Η Ελευθερία δεν χαρίζεται.

Όποιος τη θέλει μπορεί να την πάρει.

για τους υπόλοιπους δυστυχώς δεν θα μπορέσουμε.

 

@mphxths δηλαδή να περιοριστεί η ανθρώπινη γνώση στους λίγους,

αφού οι υπόλοιποι ουσιαστικά δεν την χρειαζόμαστε όλη.

Τα βασικά για το πώς ψωνίζουμε φτάνουν και περισσεύουν.

 

 

Ξεχάστε τους οδηγούς υλικού

 

...παρόλο που και η σκλαβιά μερικές φορές θέλει κόπο- πόσο pebkac μπορεί να είμαι...

δεινοπάθησα για να βρω driver, ώστε να ακουστεί ήχος σε φρέσκια εγκατάσταση win 7-άλλου.

 

Κάντε άλμα στην νέα γενιά περιβαλλόντων εργασίας

 

Gnome 3, Kde 4, Unity, Pantheon, Compiz standalone, Xfce, Lxde, Αwesome ...

 

Ωραια θα παω αυριο στον φιλο μου τον 3d designer και θα του πω , ελα να δουλεψεις σε λινουξ.

 

του το χω πει εγώ και ξέρεις τι μου απάντησε;

"Ο έλληνας πελάτης θέλει να βλέπει τα κουτιά από τα -ακριβά- αγορασμένα προγράμματα στο ράφι."

 

γνωρίζω ανθρώπους που βγάζουν το ψωμί τους -και κάτι παραπάνω- δουλεύοντας gimp, mypaint και blender.

 

οι επιλογές της adobe δεν μπορεί είναι θέμα του εκάστοτε λειτουργικού.

Δεν φταίει το OSX που σέρνεται το adobe flash.

Δεν φταίει το Linux που δεν κυκλοφορεί adobe premier για Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

του το χω πει εγώ και ξέρεις τι μου απάντησε;

"Ο έλληνας πελάτης θέλει να βλέπει τα κουτιά από τα -ακριβά- αγορασμένα προγράμματα στο ράφι."

 

γνωρίζω ανθρώπους που βγάζουν το ψωμί τους -και κάτι παραπάνω- δουλεύοντας gimp, mypaint και blender.

 

οι επιλογές της adobe δεν μπορεί είναι θέμα του εκάστοτε λειτουργικού.

Δεν φταίει το OSX που σέρνεται το adobe flash.

Δεν φταίει το Linux που δεν κυκλοφορεί adobe premier για Linux.

 

Φιλε μου και εγω του το εχω πει και ξερεις τι μου απαντησε ?Εγω μου λεει δουλευω εδω και 10+ χρονια με τα συγκεκριμενα προγραμματα .Απο την στιγμη που δεν υπαρχουν σε λινουξ (δεν τον ενδιαφερει και καλα κανει ποιος ευθυνεται για αυτο) ε πολυ απλα δεν θα ασχοληθει με λινουξ.

 

Φυσικα δεν φταιει το λινουξ που δεν κυκλοφορει τα αντιστοιχα προγραμματα η adobe.Αλλα ο καθε επαγγελματιας κοιταει που θα κανει την δουλεια του.Τι θα του πω ?Δουλεψε με gimp και blender?Ενω εχει projects με dead-lines ?Θα κατσει να πειραματιστει να μαθει νεα προγραμματα ?Ενω εχει συνηθισει και κανει την δουλεια του με συγκεκριμενα προγραμματα?

Αυτα δεν ειναι σοβαρα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω γιατί είναι παιδιαρώδες. Θα σας πρότεινα κάτι απλό. Ξεχάστε για μια βδομάδα τα windows και προσπαθήστε να δουλέψετε μόνο με linux. θα εκπλαγείτε όταν ανακαλύψετε πόσο καλά θα κάνετε την δουλειά σας χωρίς την ανάγκη να μπείτε καν ποτέ στα windows. Προυπόθεση να τρέχετε κάποια σταθερή διανομή και όχι χομπίστικες που θέλουν μανιβέλα για να λειτουργήσουν σωστά.

 

Ποσες φορες πρεπει να το πω οτι τα προγραμματα που δουλευει ολος ο πλανητης για μουσικη παραγωγη βγαινουν μονο για win / osx ?

 

Τα περι σταθερης διανομης - μανιβελες κλπ , αστο .. πεστα σε αλλο forum , οχι εδω.Μας διαβαζει κοσμος.

 

 

Οταν τρεχεις επι χρονια μια διανομη χωρις να εχεις δοκιμασει αλλη και διατυμπανιζεις οτι λενε οι γυρω χωρις προσωπικη εμπειρια τοτε μαλλον δεν ξερεις τιποτα τοσα χρονια.

 

Επισης ειμαι 90% του χρονου μου σε linux και κανω reboot μονο οταν ειναι για δουλεια (ηχογραφηση - επεξεργασια κλπ)

 

 

Τρυπια ειναι τα windows ή ο χρηστης?Για σκεψτου το λιγο...

 

 

Το μονο που απεδειξες με τα λεγομενα σου ειναι το καραμπινατο pebkac.

 

Οποτε μην εκτιθεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πάντα συμβαίνουν αυτές οι μάχες με το τι είναι καλύτερο!

Σημασία έχει να υπάρχει κάτι εναλλακτικό για να μην υπάρχει ε-π-α-ν-α-π-α-υ-σ-η!

Όλη αυτή η ιστορία με το ανοικτό λογισμικό μόνο οφελιμένους μας βγάζει.

Εντάξει το ανοικτό λογισμικό δεν έχει τα <<φράγκα>> να το στηρίζουν αλλά σε δυνατότητες δεν υστερεί σε κάτι, άνθρωποι το δημιουργούν και αυτό.

Ένα dual-boot είναι η καλύτερη απάντηση, κατά την άποψη μου, στο παρόν θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πάντα συμβαίνουν αυτές οι μάχες με το τι είναι καλύτερο!

Σημασία έχει να υπάρχει κάτι εναλλακτικό για να μην υπάρχει ε-π-α-ν-α-π-α-υ-σ-η!

Όλη αυτή η ιστορία με το ανοικτό λογισμικό μόνο οφελιμένους μας βγάζει.

Εντάξει το ανοικτό λογισμικό δεν έχει τα <<φράγκα>> να το στηρίζουν αλλά σε δυνατότητες δεν υστερεί σε κάτι, άνθρωποι το δημιουργούν και αυτό.

Ένα dual-boot είναι η καλύτερη απάντηση, κατά την άποψη μου, στο παρόν θέμα.

 

η εναλλακτικη παντα ειναι θεμιτη και καλως να υπαρχει , αλλα στο τελος της ημερας το πισι μας ολοι το εχουμε για να κανουμε καποιες εργασιες και θα κοιταξουμε να την κανουμε οπως βολευεται ο καθενας.

 

Αν βολευτω με DOS , θα την κανω με DOS πιστεψε με :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 σε αυτό που είπε ο mphxths (για νστη +1 φορα) αν και δέν βλέπω να τελειώνει εδώ το θέμα :)

 

Ε καλα θεματα "ποιος την εχει μεγαλυτερη" , δεν τελειωνουν ποτε αναιμακτα , γιατι πολυ απλα ξεκινανε με λαθος βαση.

Γιατι πολυ απλα το καλυτερο ειναι υποκειμενικο για τον καθενα.

 

Απλα σε κουβεντα να βρισκομαστε :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως το site (καλώς κατά τη γνώμη μου) αναφέρεται σε υπολογιστές οικειακής χρήσης. Όταν κάποιος χρειάζεται ένα εργαλείο δουλειάς, είναι σαφές πως θα το αγοράσει (είτε μιλάμε για ιατρικό εξοπλισμό για έναν γιατρό, είτε εργαλεία για έναν υδραυλικό, είτε pc-windows-προγράμματα μουσικής όπως πχ για τον τρίτωνα. Άσχετα με το ότι ο τελευταίος έχει τη δυνατότητα να αποκτήσει ορισμένα εργαλεία της δουλειάς του πειρατικά :P ).

Ανάλογη είναι η κατάσταση και για τον χομπίστα gamer.

Για τον απλό χρήστη pc όμως (γενικής χρήσης), το θέμα είναι κυρίως ιδεολογικό. Αυτό σημαίνει πως:

- Είτε του αρέσει το τσάμπα και δεν θέλει να πληρώνει.

- Είτε του αρέσει η πλήρης παραμετροποίηση του συστήματος του, πράγμα που είναι πολύ πιο εύκολο με το ανοιχτό λογισμικό.

- Είτε είναι οπαδός του free software.

 

Για τους ενσωματωμένους drivers, ακόμα κι ας μην είναι ανάλογων δυνατοτήτων με τους κλειστούς, είναι κάτι θετικό να υπάρχουν. Εγώ απέκτησα μια κάρτα γραφικών ati (HD6450) πριν από ελάχιστες ημέρες, και έχω μείνει με τον (ανοιχτό) radeon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως το site (καλώς κατά τη γνώμη μου) αναφέρεται σε υπολογιστές οικιακής χρήσης.

 

 

Ακριβώς, αν και πάλι πολύ υπερβολικό είναι καθ'ότι και τα windows 7 μια χαρά δουλεύουν αρκεί να ξέρεις να τα συντηρείς (h αντίρρηση μου είναι ειδικά σε ότι γράφει σε σχέση με την απόδοση/αστάθεια των win). Αλλά κάνει προσπάθεια να δείξει σε οικιακούς χρήστες που δεν έχουν ακούσει άλλη φορά για linux ή που δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση με το pc τους παρά μόνο για απλές καθημερινές εργασίες, τι μπορούν να έχουν με ένα άλλο εναλλακτικό λειτουργικό και τα όσα αυτό προσφέρει για οικιακή χρήση και που λόγω και του μικρού του marketshare κυρίως, δεν υποφέρει ακόμα από ιούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, αν και πάλι πολύ υπερβολικό είναι καθ'ότι και τα windows 7 μια χαρά δουλεύουν αρκεί να ξέρεις να τα συντηρείς (h αντίρρηση μου είναι ειδικά σε ότι γράφει σε σχέση με την απόδοση/αστάθεια των win).

 

Υπάρχει μια κακιά συνήθεια σε όσους προσπαθούν να προωθήσουν το linux να το συγκρίνουν με τα windows xp. Πάνε 10 χρόνια από την κυκλοφορία των xp, πρέπει να το ξεπεράσουν κάποτε :P

Τα windows 7 είναι ασφαλώς σταθερά και ασφαλή, με ελάχιστα κενά ασφαλείας (που καλύπτονται, αλλά όχι τόσο άμεσα όπως στο ανοιχτό και ελεύθερο λογισμικό), ενώ με το uac (πλέον) κάθε είσοδος ιού στο σύστημα πρέπει να θεωρείται καθαρά pebkac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα πράγμα που δεν έχω μπορέσει να καταλάβω ποτέ είναι τους άμισθους υποστηρικτές σε πολυεθνικές που ο ιδρυτής τους κατέχει τον τίτλο του πλουσιότερου ανθρώπου στο πλανήτη. Μάχονται καθημερινά για τα ιδεώδη του κλειστού λογισμικού και για τις επιλογές της αγαπημένης πολυεθνικής τους χλευάζοντας όποια προσπάθεια γίνετε στο αντίπαλο στρατόπεδο και κοροϊδεύοντας επιδεικτικά όποιον λέει ότι δεν έχει ανάγκη αυτό το λειτουργικό για δουλέψει τον υπολογιστή του.

Δικαίωμα σας να υποστηρίζετε με μένος και πάθος τα windows αλλά πάρτε το χαμπάρι όσο δύσκολο και είναι για να το χωνέψετε. Υπάρχουν κάποιοι και είναι και αρκετά πολλοί που για να κάνουν όλες τις καθημερινές δουλείες τους στο pc τους δεν χρειάζονται τα windows ούτε και κάποιο κλειστού κώδικα λογισμικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάποιοι και είναι και αρκετά πολλοί που για να κάνουν όλες τις καθημερινές δουλείες τους στο pc τους δεν χρειάζονται τα windows ούτε και κάποιο κλειστού κώδικα λογισμικό.

 

 

Δεν ειπε κανεις το αντιθετο.

 

Υπαρχουν ομως και αλλοι οι οποιοι δεν μπορουν να κανουν ολες τις δουλειες τους χωρις κλειστα προγραμματα.

 

Και για αυτο υπαρχει το dualboot ή το vbox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

/οfftopic

Ρε linuxades λιγοι ομονοια μεταξυ σας! :rolleyes:

Ειναι το μονο λειτουργικο συστημα που οι αποψεις και οι γνωμες των χρηστών αλλαζουν σαν το ενναλακτικο ρευμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...