Προς το περιεχόμενο

Linux VS Windows


strat92man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6) Θα μπορούσες να το εξηγήσεις αυτό;;; :confused:

 

Συνήθως (Slackware rulez) υπάρχει κάποιος packet manager που είναι υπεύθυνος για την διαχείριση των προγραμμάτων που περνάς στον υπολογιστή. Αναλαμβάνει τον έλεγχο των εξαρτήσεων, ασυμβατότητας με άλλα προγράμματα κ.τ.λ.

 

Σπάνια θα χρειαστεί να κατεβάσεις κάποιο πρόγραμμα και να το περάσεις μόνος σου.

 

Π.χ. για να περάσεις το OpenOffice σε Arch Linux αρκεί ένα pacman -S openoffice. Χωρίς να κατεβάσεις το πρόγραμμα να το τρέξεις να κάνεις 10 "κλικ" κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Επιπλεον... με τοση παραμετροποιηση που σου παρεχει το linux μπορεις να το κανεις να φαινεται σαν Mac... σε 5 λεπτα...

 

Τα win7... τι εχουν παραπανω απο το Linux στην εμφανιση? To Aero ειναι κλειδωμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ναι μεν αλλά...Κακά τα ψέματα, ακόμα και τα Win έχουν βελτιωθεί αρκετά στον τομέα της ασφάλειας στις νεότερες εκδόσεις τους. Φυσικά τα Win εξακολουθούν να είναι ο πρώτος στόχος των δημιουργών malware ενώ δε θα έπρεπε να παραβλέψουμε και το γνωστικό επίπεδο των χρηστών του κάθε λειτουργικού, για μένα αυτό και μόνο επηρεάζει σημαντικά την "εξίσωση"...

2) Και για αυτό αμφιβάλλω ως ένα βαθμό. Σίγουρα οι δυνατότητες παραμετροποίησης μιας εγκατάστασης Linux το καθιστούν ως το ιδανικό λειτουργικό για παλαιότερα και αδύναμα συστήματα. Σε ένα σύγχρονο σύστημα όμως δεν μπορώ να διακρίνω διαφορές ανάμεσα στα Windows 7 και σε μια "φορτωμένη" γραφικά (διάφορα εφέ κλπ) εγκατάσταση του Ubuntu πχ. Μπορώ να γράψω παραπάνω πράγματα για το θέμα αλλά ας το αφήσουμε για την ώρα!

5) Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Αν και μπορείς να πειράξεις όσο θες μια Linux εγκατάσταση ώστε να την φέρεις ακριβώς στα μέτρα σου αισθητικά, θα προτιμούσα να συγκρίνω τα λειτουργικά για το πως φαίνονται "out of the box". Θεωρώ πως το ομορφότερο λειτουργικό σύστημα αυτή την στιγμή είναι (παραμένει ίσως; ) το Mac OS X. Ακολουθούν τα Windows 7 και δυστυχώς το Linux μένει με το απαρχαιωμένο (για μένα πάντα) Gnome και το πολλά υποσχόμενο αλλά κάπως "καγκούρικο" KDE (Κάτι LXDE κλπ τα αφήνω απ' έξω μιας και σκοπός τους δεν είναι η εμφάνιση αλλά η ταχύτητα). Βέβαια το θέμα "εμφάνιση" είναι σαφώς υποκειμενικό.

6) Θα μπορούσες να το εξηγήσεις αυτό;;; :confused:

1)Το GNU/Linux έχει κάποιους μηχανισμούς,όπως τα αποθετήρια και τα δικαιώματα των χρηστών,τα οποία το καθιστούν ασφαλέστερο από άλλα λειτουργικά συστήματα.Φυσικά αυτό δεν είναι απόλυτο.

 

2)Ανάλογα με το hardware,την διανομή,την παραμετροποίηση ποικίλει και η απόδοση.

 

5)OpenSUSE_11.3_KDE_Plasma_desktop.png

(το out-of-the-box περιβάλλον του openSUSE(KDE είναι,το έχουν πολλές διανομές)

 

Φυσικά και το πως σου αρέσει να είναι το γραφικό περιβάλλον του ΛΣ είναι θέμα προσωπικού γούστου.Προσωπικά λατρεύω το KDE,και το θεωρώ το καλύτερο DE που υπάρχει(επιφυλάσσομαι για το Mac OS X,αν και από screenshots που έχω δει δεν μου πολύ αρέσει).

 

6)Package Management System

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ GamerManiac:

 

Κοίτα, δεν σνομπάρω σε καμία περίπτωση το Linux, τρέχω Linux άλλωστε (έστω και αν είμαι ακόμα αρχάριος)!

 

Απλά ρε παιδί μου δεν νομίζω πως το ότι είναι δωρεάν έχει να κάνει...Δηλαδή όλα τα themes που κάθεται ο κοσμάκης και φτιάχνει για Gnome δωρεάν δεν είναι; Το Compiz δωρεάν δεν είναι; Εφαρμογές όπως το OpenOffice ή o Firefox δωρεάν δεν είναι;

 

Απλά οι άνθρωποι που δημιούργησαν το Gnome ας πούμε έκαναν κάποιες σχεδιαστικές επιλογές με τις οποίες δεν ταυτίζομαι!

 

Θέλω να πω ,με λίγα λόγια, πως θα μπορούσαν να δημιουργήσουν κάτι πιο σύγχρονο και όμορφο το οποίο θα είναι έτσι "μαμάτο" και δε θα χρειάζεται να το "them-αρεις" απαραιτήτως...

 

Θεωρώ πως κάτι τέτοιο μόνο καλό θα έκανε στην κοινότητα του Linux, θα βοηθούσε λιγάκι και στην διάδοσή του! Κακά τα ψέματα, η εμφάνιση ενός λειτουργικού είναι από τα πρώτα πράγματα που θα κοιτάξει ένας ΝΕΟΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ χρήστης του (γιατί λες να πουλάνε τόσο τα Mac άλλωστε; :-D ). Κοίτα εμείς πως "τρωγόμαστε" για το συγκεκριμένο ζήτημα!

 

 

@ Firewalker:

 

Σ' ευχαριστώ για την διευκρίνηση, είμαι εξοικιωμένος με τους package managers απλά δεν κατάλαβα τι ήθελε να πει ο φίλος Iliaskr στην αρχική του δημοσίευση. :-)

 

 

@ Bandura:

 

Δες τι γράφω και στον φίλο Iliaskr παραπάνω...Προτίμησα να κρίνω τα λειτουργικά έτσι όπως έρχονται "out of the box". Δεν διαφωνούμε, μπορείς να κάνεις μια εγκατάσταση Linux να μοιάζει με ότι θες. Γιατί όμως να μην είναι λίιιιγο πιο όμορφη εξ' αρχής; Το Gnome 3 ή το Unity που έρχονται τα θεωρείς όμορφα; Δεν θα μπορούσαν οι developers να γίνουν λίγο πιο δημιουργικοί;

 

Και στο φινάλε γιατί να κάνεις το Gnome να μοιάζει με το Mac OS X; Δεν αποτελεί αυτό μια έμμεση παραδοχή της αισθητικής ανωτερώτητας του εν λόγω λειτουργικού και ταυτόχρονα παραδοχή της κατωτερότητας των προεπιλεγμένων themes στα δημοφιλέστρα Linux desktop environments; ;)

 

Όσο για τα Win 7, δεν με ενδιαφέρει τόσο η ύπαρξη ή όχι του Aero, αντίστοιχα δεν με ενδιαφέρει η ύπαρξη ή όχι composite desktop effects σε μια Linux εγκατάσταση. Μιλάω για το γενικότερο στυλ του GUI, τον σχεδιασμό του, τα χρώματα, τα εικονίδια...Σ' αυτούς τους τομείς πιστεύω πως ,ναι, τα Win7 υπερέχουν έναντι των Gnome και (λιγότερο) KDE.

 

@Iliaskr:

 

Σου έστειλα PM ώστε να μην βγούμε offtopic, δεν μου το εμφανίζει στη λίστα απεσταλμένων, σε περίπτωση που δεν το λάβεις πες μου να το ξαναστείλω!

 

 

@ Όλους σας:

 

Μη με φάτε ρε παιδιά, το είπα άλλωστε ο καψερός, υποκειμενικά είναι όλα αυτά!!! Δεν κράζω σε καμία περίπτωση το Linux, απλά λέω την γνώμη μου, όχι για να το υποτιμήσω αλλά γιατί πιστεύω πως μπορεί να βελτιωθεί παραπάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχωνεσαι, τουλαχιστον απο εμενα. Ειναι υποκειμενικο φιλε μου το θεμα, τι εχει συνηθισει ο καθενας, απλα το καλο με το linux ειναι οτι μπορεις να το φτιαξεις οπως ακρβως το χρειαζεσαι για το κεφι σου και τις αναγκες σου. Εγω προσωπικα προτιμω τον gnome, γιατι μπορω να τον παραμετροποιησω μεχρι εκει που δε παει, αντιθετα με το kde που οσες φορες κι αν προσπαθησα...στο τελος καπου κολλαγα (δεν ηταν ανοιχτο σε ολες τις ρυθμισεις, εκτος αν κατι δεν εκανα σωστα εγω)

 

Το παραδειγμα μου εχει να κανει με την παραμετροποιηση, μπορεις να κανεις το linux να μοιαζει με οτι εσυ θελησεις, αντιθετα με τα win & mac που δε μπορεις να βαλεις και πολυ χερι σε αυτα τα παραματα.

 

Και μετα το linux ειναι free, εχεις ενα καρο επιλογες να κανεις οτι θελεις, ενω τα αλλα τα πληρωνεις και πρεπει να βρουν κι αλλον ενα τροπο να σε πεισουνε, γιαυτο και φτιαχνουνε ενα desktop που να... τραβαει το ματι. Με το linux μπορεις να το εχεις... for free.

 

Οσων αφορα αυτο που λες ναι καλο θα ηταν ενα fantasie... desktop... να το ειχες απο την αρχη, δε λεω, αλλα πιστευω οτι οι κοινοτητες του Linux ενδιαφερονται περισσοτερο για την σταθεροτητα του, παρα για την εμφανιση του, η οποια αλλαζει πολυ ευκολα.

 

Τωρα για να ξαναγυρισουμε στο θεμα σου, με λιγα λογια αν εισαι ενας απλος χρηστης τοτε το linux σε καλυπτει απολυτα και δε σε αφηνει ακαλυπτο σε ιους και τετοια ζιζανια, αν παλι εισαι επαγγελματιας ή gamer, τοτε τα windows ειναι οτι πρεπει, γιατι επαγγελματικα προγραμματα και παιχνιδια τρεχουν μονο εκει. (Εχω ακουσει οτι τα παιχνιδια μεσω wine ειναι πιο αργα, αληθευει?)

 

Το οτι θα μπορουσαν να βαλουν στα σχολεια το linux ως μαθημα με πολυ χαμηλο κοτος (hardware) ναι θα μπορουσαν, αλλα στην αγορα εργασιας ποσες εταιριες το τρεχουν ως βασικο λειτουργικο? Αν και στη Βραζιλια αν θυμαμαι καλα, εχουν βαλει το Linux ως μαθημα πληροφορικης στα σχολεια. (Θελω μια Βραζιλιανα linuxoκαθηγητρια να μου λυσει τις αποριες μου :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bandura ότι πληρώνεις παίρνεις λέει ο λαός.Εγώ στα Linux μια χαρά κάνω την δουλίτσα μου απλά το κακό είναι ότι δεν έχει πολλή υποστήριξη.Σιγα μην κάτσει ο απλός χρήστης να ασχοληθεί με τις μακακιες που ασχολιομαστε ο απλός πολίτης θέλει το έτοιμο φαΐ δηλαδή win η ότι άλλο θεωρείς ΕΣΥ.ΕΣΥ στο κάτω κάτω άμα πάθει το pc s τίποτα ποιος θα ξέρει Linux?Κανείς εξου και το ubuntu έκανε μια μικρή να το πω έτσι καριέρα στα netbooks.Απλοϊκο και εύκολο δεν ξέρω αν συμφωνείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ιδια πλευρα ειμαστε GamerManiac, το linux θελει χρονο και υπομονη να το μαθει και να το συνηθισει καποιος, και πρεπει να εχει και λιγες γνωσεις απο pc γενικοτερα, ωστε να κατανοησει τι κανει και πως δουλευει.

 

Ναι μεν εχει κανει μεγαλα αλματα στο να ειναι userfriendly σε σχεση με το παρελθον, αλλα εχει διαφορα πραματακια που θελουν διορθωση και υποστηριξη.

 

Οσων αφορα το ubuntu... αυτο ειναι το "εισητηριο" των νεων χρηστων linux, καθοτι ειναι η πιο διαδεδομενη και πιο "ευκολη" διανομη (αν και νομιζω οτι το Μint ειναι ακομα πιο userfirendly).

 

Απλα εγω πιστευω οτι ειναι στον ανθρωπο, αν θελει να δει και κατι αλλο, θα βρει την ορεξη να ασχοληθει, αν πει που να τραβιεμαι τωρα μωρε καλα ειμαι κι εδω, δε προκειται να το κανει.

 

Απο οτι εχω ακουσει, το πιο ευκολο ειναι το mac, αλλα δεν το εχω δει... δε χρειαζονται λεει τα προγαμματα εγκατασταση... παιζουν με διπλο κλικ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα στην αγορα εργασιας ποσες εταιριες το τρεχουν ως βασικο λειτουργικο?

Επί του συνόλου των εταιρειών οποιουδήποτε αντικειμένου εργασιών, πραγματικά πολύ λίγες. Αλλά επί του συνόλου των εταιρειών που περιστρέφονται γύρω από την πληροφορική θα εκπλαγείς με το νούμερο. Είναι αρκετά μεγάλο και μεγαλώνει περισσότερο αν συνυπολογίσεις και τα υπόλοιπα flavors του UNIX για τα οποία κάποιες εταιρείες συντηρούν ειδικές ομάδες για την διαχείρησή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οφ τόπικ

 

η αλήθεια είναι ότι αν κάτσεις μπροστα΄σε ένα Mac θα νιώσεις πολύ διαφορετικά

 

πέρα από τα διπλά και μονά κλικ ....

 

είναι αέρινο και δουλεύει ρολόι

 

δεν το συγκρίνω με το λίνουξ γιατί πολύ απλά είναι άδικο να θέλεις να συγκρίνεις το

 

λίνουξ με το θηρίο που λέγεται Mac OS ...

 

οφτόπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ναι μεν αλλά...Κακά τα ψέματα, ακόμα και τα Win έχουν βελτιωθεί αρκετά στον τομέα της ασφάλειας στις νεότερες εκδόσεις τους. Φυσικά τα Win εξακολουθούν να είναι ο πρώτος στόχος των δημιουργών malware ενώ δε θα έπρεπε να παραβλέψουμε και το γνωστικό επίπεδο των χρηστών του κάθε λειτουργικού, για μένα αυτό και μόνο επηρεάζει σημαντικά την "εξίσωση"...

 

Δε νομίζω ότι το γνωστικό επίπεδο των χρηστών ubuntu (κατά μέσο όρο) διαφέρει από το αντίστοιχο των windows. Το forum είναι γεμάτο από άτομα που άνετα τα χαρακτηρίζεις "αρχάρια" και έχουν βάλει ubuntu (κρίνοντας από τις ερωτήσεις που κάνουν). Παρόλα αυτά, αυτοί οι άνθρωποι έχουν απείρως λιγότερες πιθανότητες να προσβληθούν από ιούς και malware, χωρίς AV, απ' ό,τι στα windows.

 

Ναι, τα windows είναι πρώτος στόχος. Το πρόβλημά τους είναι ότι είναι και εύκολος στόχος εξαιτίας επιλογών που έχει κάνει η MS και οι οποίες δε φαίνεται να αλλάζουν.

 

2) Και για αυτό αμφιβάλλω ως ένα βαθμό. Σίγουρα οι δυνατότητες παραμετροποίησης μιας εγκατάστασης Linux το καθιστούν ως το ιδανικό λειτουργικό για παλαιότερα και αδύναμα συστήματα. Σε ένα σύγχρονο σύστημα όμως δεν μπορώ να διακρίνω διαφορές ανάμεσα στα Windows 7 και σε μια "φορτωμένη" γραφικά (διάφορα εφέ κλπ) εγκατάσταση του Ubuntu πχ. Μπορώ να γράψω παραπάνω πράγματα για το θέμα αλλά ας το αφήσουμε για την ώρα!

 

Μόνο που η "φορτωμένη γραφικά" εγκατάσταση ubuntu έχει x100 εφέ σε σχέση με το aero και εξακολουθεί να ζητά λιγότερους πόρους. Απλά τα πράγματα. Επιπρόσθετα για παράδειγμα το ubuntu παίζει άνετα με compiz fusion σε συτήματα που τα win7 δε θα κάνουν καν εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι το γνωστικό επίπεδο των χρηστών ubuntu (κατά μέσο όρο) διαφέρει από το αντίστοιχο των windows. Το forum είναι γεμάτο από άτομα που άνετα τα χαρακτηρίζεις "αρχάρια" και έχουν βάλει ubuntu (κρίνοντας από τις ερωτήσεις που κάνουν). Παρόλα αυτά, αυτοί οι άνθρωποι έχουν απείρως λιγότερες πιθανότητες να προσβληθούν από ιούς και malware, χωρίς AV, απ' ό,τι στα windows.

 

Ναι, τα windows είναι πρώτος στόχος. Το πρόβλημά τους είναι ότι είναι και εύκολος στόχος εξαιτίας επιλογών που έχει κάνει η MS και οι οποίες δε φαίνεται να αλλάζουν.

 

Τι να σου πω; Ίσως έχεις δίκιο...

 

Θεωρώ πάντως πως οι χρήστες Windows οι οποίοι γνωρίζουν για την ύπαρξη ενός εναλλακτικού λειτουργικού συστήματος και μάλιστα, είναι σε θέση να το εγκαταστήσουν μόνοι τους (αυτό για μένα συνεπάγεται στοιχειώδη έστω γνώση όρων όπως "partition", "boot manager" κλπ) είναι σε άλλη κατηγορία, δεν τους θεωρείς ψαγμένους ίσως αλλά σίγουρα δεν είναι και αρχάριοι. Για αυτή την κατηγορία χρηστών τα Windows δεν είναι και τόσο εύκολος στόχος, οι άνθρωποι αυτοί έχουν τις γνώσεις και την εμπειρία ώστε να προστατευθούν από malware αλλά και να αντιμετωπίσουν ,με λίγο ψάξιμο έστω, μια πιθανή μόλυνση του Η/Υ τους.

 

Οι υπόλοιποι όμως, αυτοί που βλέπουν τον υπολογιστή ως "το μαραφέτι που ανοίγεις για να μπεις στο facebook", είναι σαφώς ευάλωτοι, θα συμφωνήσεις πιστεύω πως μεγάλο μέρος του adware που βλέπουμε καθημερινά "στοχεύει" αυτή ακριβώς την μερίδα χρηστών, υπάρχει άγνοια γύρω από τους υπολογιστές και πολλοί καλοθελητές την εκμεταλεύονται.

 

Αν την πατάς λοιπόν με κάποια "social engineering" πατέντα όπως πχ, ένα trojan που σου ήρθε με mail ή μέσω IM, δε νομίζω ότι είσαι σε φάση να μπλέκεις με format, partitioning, να ορίζεις mount points, να χρησιμοποιείς κονσόλα κλπ. Αυτό που θέλω να πω, για να μη σε πρήζω άλλο με αμπελοφιλοσοφίες, είναι πως παρότι ασφαλέστερο, το Linux δεν είναι απαραίτητα καλύτερο από τα Windows για αυτούς τους ανθρώπους. Όχι ακόμα. Αν τύχει γκαντεμιά σε έναν εντελώς (συγχώρεσέ με για τον όρο) noob χρήστη, τότε αυτός θα φάει πακέτο. Τώρα αν το πακέτο οφείλεται σε κακόβουλο λογισμικό (Win) ή σε "κρέμασμα" του X (Linux) ας πούμε, δε βλέπω διαφορά. Ο noob χρήστης πάλι θα πρέπει να ζητήσει βοήθεια από αλλού, πάλι θα πανικοβληθεί και πάλι ίσως χάσει δεδομένα. Πρόβληματα λοιπόν θα υπάρχουν όσο θα υπάρχουν άπειροι χρήστες, ανάλογα το λειτουργικό απλά αλλάζει η φύση των προβλημάτων αυτών.

 

Για να συνοψίσω:

 

1) Θεωρώ πως το Linux και γενικότερα τα Unix like λειτουργικά είναι ασφαλέστερα (περισσότερο ή λιγότερο ανάλογα με την διανομή) από τα Windows, ποτέ δεν υποστήριξα το αντίθετο.

2) Μια σύγχρονη έκδοση των Windows είναι σαφώς ασφαλέστερη από παλαιότερες (αυτό άλλωστε είπα και στο προηγούμενο post μου). Στα χερια ενός έμπειρου χρήστη μπορεί να γίνει ακόμα ασφαλέστερη (πχ σωστό configuration του firewall, αλλαγή ρυθμίσεων του UAC, χρήση του Η/Υ από λογαριασμό με περιορισμένα δικαιώματα, χρήση ενός ασφαλέστερου browser που "φοράει" τα κατάλληλα add ons - ονόματα δε λέμε, διαφήμηση δεν κάνουμε)!

 

 

Μόνο που η "φορτωμένη γραφικά" εγκατάσταση ubuntu έχει x100 εφέ σε σχέση με το aero και εξακολουθεί να ζητά λιγότερους πόρους. Απλά τα πράγματα. Επιπρόσθετα για παράδειγμα το ubuntu παίζει άνετα με compiz fusion σε συτήματα που τα win7 δε θα κάνουν καν εγκατάσταση.

 

Πάω πάσσο. Δεν γνωρίζω αρκετά για να κρίνω. Θεωρώ πάντως πως τα Windows 7 τρέχουν αξιοπρεπώς και σε low end μηχανήματα όπως πχ netbooks (Δεν μιλάω για την Starter έκδοση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι τα win 7 είναι τα ασφαλέστερα win ever. Παρόλα αυτά μια οποιαδήποτε διανομή linux είναι απείρως πιο ασφαλής.

 

Επίσης συμφωνώ ότι τα win 7 τρέχουν σε ένα netbook. Δεν τρέχουν όμως σε πραγματικά "low end" μηχανήματα. Π.χ. σε ένα laptop με turion 64 cpu + 1 GB ram + 64MB ati , τα win7 είτε δεν μπαίνουν καθόλου, είτε μπαίνουν με χίλια ζόρια χωρίς aero. Αντίθετα, το ubuntu 10.10 τρέχει απροβλημάτιστα με full compiz fusion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι αφου βαλανε compositing desktop στα windows vista (στο mac προϋπηρχε), εγινε αυτοματα μοδα και το λινουξ προσπαθει να ακολουθει τη μοδα των καιρων, και, οπως παντα, το παρακανε σε βαρος της χρηστικοτητας (wobbly windows). Επισης, τα windows εχουν χρονια τωρα ΜΙΑ επιφανεια εργασιας, οποτε το να κανεις ενα επιπεδο να περιστρεφεται γυρω απο τον εαυτο του για να ξαναδειξει τον εαυτο του, ειναι λιγο ηλιθιο σαν ιδεα.

 

Το compiz δεν ειναι κατι καινουριο, υπαρχει απο το 2007 τουλαχιστον, ασχετως αν τοτε επρεπε να εισαι μαστορας για να το κανεις να παιξει.

 

Εδω πριν 2 χρονια δεν υπηρχαν καν σχεδια να κανουν ενα DE φιλικο για τις μικρες οθονες των netbooks και σημερα μεχρι και το kde "υπεκυψε"¨σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...