Προς το περιεχόμενο

/etc/network/interfaces,πως θα βρω το default για το pc μου


koslibpro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,

 

που λετε στο αρχειο /etc/network/interfaces μια μερα τα πειραξα λιγακι και τα εκανα σαλατα.το αποτελεσμα ειναι οτι οκ εχω net,ομως ο Νetwork Manager μου δεν μου εμφανιζει τις καρτες μου(η Motherboard εχει δυο πανω) κανονικα,αλλα με γκριζα γραμματα,ξερετε,που δεν πατιουνται αν κανεις κλικ πανω τους,και γραφει διπλα απο το ονομα των καρτων μου device not managed.εικαζομαι πως ολα λειτουργουν και εχω συνδεση λογω του οτι το enable networking ειναι τικαρισμενο.Φυσικα και τωρα που εχω συνδεση,στην taskbar πανω-πανω δεν μου βγαζει το σηματακι που δειχνει οτι ειναι συνενδεμενο(εκεινα τα δυο βελακια που δειχνουν το ενα πανω και το αλλο κατω) αλλα το αλλο σημα που βγαζει οταν δεν υπαρχει συνδεση(αυτο που μοιαζει με μισανοιχτη βενταλια).

 

το περιεχομενο του /etc/network/interfaces file μου ειναι

>
# This file describes the network interfaces available on your system
# and how to activate them. For more information, see interfaces(5).

# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback

# The primary network interface
iface eth0 inet dhcp
auto eth0

iface eth1 inet dhcp
auto eth1

 

μπορει καποιος να με βοηθησει με καποιον τροπο..??νομιζω πως θα φτιαχτουν ολα αν καταφερω να βρω το default περιεχομενου αυτου του αρχειου για τον υπολογιστη μου..

 

ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι διανομή?

 

αρχικά κάνε αυτή τη γραμμή

>#face eth0 inet dhcp

έτσι

>iface eth0 inet dhcp

 

 

επίσης νομιζω οτι όταν έχεις network manager αυτό το αρχείο είναι ή κενό ή έχει μόνο το loopback αλλά δεν είμαι και σίγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρησιμοποιεις nm ή wicd, το /etc/network/interfaces καλο ειναι να εχει μονο το lo interface και τιποτε αλλο.

Αν εχει και eth0 κλπ, ο nm θα σου πει οτι δεν χειριζεται το ταδε interface (unmanaged interface) και οτι αλλαγες θες να κανεις σε αυτο θα πρεπει να τις κανεις αλλαζοντας το παραπανω αρχειο και επανεκκινοντας τον δαιμονα του δικτυου. Αντιθετα, το wicd θα παραβλεψει τα οσα λεει το παραπανω αρχειο εφοσον του πεις να αναλαβει καποιο interface (εχει επιλογη που λεει ignore wired interface νομιζω).

 

Απο την αλλη, αν εισαι με ενσυρματη συνδεση μονο, καλυτερα να βγαλεις τον nm ή το wicd και να ορισεις τα της συνδεσης απο το /etc/network/interfaces.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλαξα το περιεχομενο του αρχειου σε

>
auto lo
iface lo inet loopback

εκανα επανεκινηση και μετα ηταν ολα οκ!

 

ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...