Προς το περιεχόμενο

προβλημα με panel


bahamut zero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγκατεστησα σημερα τη νεα εκδοση ubuntu και εχω ενα προβλημα...λειπει η κατω μπαρα που λεει ποια παραθυρα ειναι ανοιχτα και η πανω μπαρα δεν εχει τις κλασικες επιλογες (εφαρμογες-τοποθεσιες-συστημα) αλλα καποιες αλλες (αρχειο-επεξεργασια κτλ)...εψαξα λιγο στο νετ και βρηκα την εξης λυση..μπαινω στο terminal και παταω

killall

gnome-panel

 

με τον τροπο αυτο φτιαχνεται η πανω και η κατω μπαρα αλλα δεν μπορω μετα να βγω απο το terminal...παταω X και μου λεει οτι εκτελειται μια διεργασια..παταω κλεισιμο και οι μπαρες ξαναχαλανε και το προβλημα επιστρεφει...τι πρεπει να κανω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ubuntu 11.04 (και οσα το ακολουθησουν) δεν εχει πλεον gnome, αλλα μια νεα "εφευρεση" (για να μην πω κακια κουβεντα) που λεγεται unity και ειναι αυτο το layout που βλεπεις.

Αν θες να μπεις σε κανονικο gnome, στην οθονη του login επιλεγεις σαν session το gnome classic, οσο υπαρχει ακομα γιατι απο την 11.10 καταργειται και αυτο.

 

Το

με τον τροπο αυτο φτιαχνεται η πανω και η κατω μπαρα αλλα δεν μπορω μετα να βγω απο το terminal...παταω X και μου λεει οτι εκτελειται μια διεργασια..παταω κλεισιμο και οι μπαρες ξαναχαλανε και το προβλημα επιστρεφει...τι πρεπει να κανω???

ειναι αποτελεσμα του "ετρεξα μια εφαρμογη απο το τερματικο, εκλεισα το τερματικο και εκλεισε και η εφαρμογη". Ειναι λογικο εινια να εκλεισε μιας και το τερματικο την "ξεκινησε". Για να μην κλεινει οταν κλεινεις το τερματικο πρεπει να την ξεκινας ετσι

>gnome-panel &

ή να την τρεχεις απο το run dialog του de σου (αυτο που βγαινει αν πατησεις alt+f2).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...