Προς το περιεχόμενο

Περιορισμος προσβασης σε συστημα linux


jijiboukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ιδεα εχει ως εξής

 

Θελω να περιορίσω την πρόσβαση στους υπολογιστες των παιδιων μου (τρεχουν linux) σε μια ώρα την ημέρα μοιρασμένη σε οσα login θέλουν. Κατι σε ...time sharing ας πούμε

 

Ευχαριστώ

 

Jijiboukos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να παρέμβω με σκοπό την <<διαφίμηση>> άλλης διανομής αλλά στη mageia/mandriva υπάρχει αυτοματοποιημένο εργαλείο για το γονικό έλεγχο.

http://www.mandrivalinux.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=74&Itemid=50

 

To μόνο πρόβλημα ότι δεν μπορείς να το εγκαταστησεις σε άλλη διανομη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το nanny δυστυχώς έχει διάφορα προβλήματα, ενώ το time.conf δεν επιτρέπει να κάνουν 6 φορές login από 10 λεπτά η κάθε φορά, όποτε θέλουν αυτά, για να εξαντλήσουν π.χ. τα 60 λεπτά που τους επιτρέπουμε κάθε μέρα.

Επίσης εγώ ήθελα να τους κλείνω γενικά τον υπολογιστή, όχι μόνο να τους κόβω το Internet, οπότε ούτε από router γινόταν.

 

Έτσι για τα δικά μου κατέληξα να γράψω το συνημμένο script. Δουλεύει σε gnome. Τοποθετείται στο /etc/X11/Xsession.d/95timelimit (το επισύναψα σε .txt λόγω περιορισμών του φόρουμ). Βγάζει notification ανά 10 λεπτά με το πόσα λεπτά εργασίας μένουν. Στην 5η γραμμή μπαίνει το όνομα χρήστη του "μπαμπά", δηλαδή κάποιου χρήστη που να μην έχει περιορισμούς, ώστε να μπορεί π.χ. να κάνει συντήρηση του Η/Υ. Και στη 15 γραμμή μπαίνει ο χρόνος που επιτρέπουμε κάθε μέρα σε κάθε παιδί.

 

Υ.Γ. στους υπολογιστές των παιδιών πρέπει να έχω και πιο φρέσκια έκδοση, αν σε ενδιαφέρει τελικά, καλύτερα να ανεβάσω εκείνη.

timelimit.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπητε alkisg

 

Φαινεται τελειο, με μερικές ερωτησεις

 

1. Η μετάπτωση σε KDE ειναι μαλλον ευκολη. Σωστά??

2. Τα παιδιά μου, ειδικά η μεγάλη, θα το ξετρυπώσει. Το script τρεχει ως root ή ο χρηστης μπορει να το αλλάξει

3. Ναι, ο,τι ποιο φρέσκο τόσο καλύτερο

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

> 1. Η μετάπτωση σε KDE ειναι μαλλον ευκολη. Σωστά??

 

Ναι, αλλά θέλει κάποιος να έχει KDE και να βρει τις εντολές για notifications και logout... δυστυχώς δεν έχω πρόχειρο KDE, αν μπορεί κάποιος άλλος...

 

> 2. Τα παιδιά μου, ειδικά η μεγάλη, θα το ξετρυπώσει. Το script τρεχει ως root ή ο χρηστης μπορει να το αλλάξει

 

Άντε ρε! Άξια!

Σαν χρήστης τρέχει, οπότε ναι με ένα kill το σκοτώνει. Είχα σκοπό κάποτε να το κάνω να ενθυλακώνει το session ώστε αν ο χρήστης το σκοτώσει, να γίνεται αυτόματα logoff.

Σαν root θα είναι ελαφρώς φασαρία να πάρει πρόσβαση στα X του χρήστη για να στείλει το notification, αλλά γίνεται κι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O KDM στο KDE έχει το αρχείο Xstartup (/usr/share/config/kdm/Xstartup). Εκεί βάζεις ότι θέλεις (και προγράμματα με πρόσβαση στον X) και ξεκινά μετά το login με δικαιώματα root. Αν βρω χρόνο θα του ρίξω μια μετατροπή για KDE.

 

>#! /bin/sh
# Xstartup - run as root before session starts

# By convention, both xconsole and xterm -C check that the
# console is owned by the invoking user and is readable before attaching
# the console output.  This way a random user can invoke xterm -C without
# causing serious grief; still, it can cause havoc, so xconsole is started
# by Xsetup usually.
# This is not required if you use PAM with the pam_console module.
#
#chown $USER /dev/console

# XDM configurations typically have sessreg here. KDM has it built-in.

# NOTE: The session is aborted if the last command returns non-zero.

kate &

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...