Προς το περιεχόμενο

Windows 8: Προσθήκη του ribbon στον Windows Explorer


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απορώ πόσοι από αυτούς που λένε ότι το ribbon είναι "clunky" (τι ορος και αυτός...), άσχημο ή μη λειτουργικό το έχουν δουλέψει στο office. Και εννοώ πραγματικά να είναι το word/excel μέρος της δουλειάς τους και όχι να γράφουν 1 κείμενο 2 γραμμών κάθε μία εβδομάδα.

Εκτός του ότι δεν καταλαβαίνω και τι σχέση έχει η ομορφιά με το interface, να χρησιμοποιήσω τον explorer θέλω, όχι να .... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εκτός του ότι δεν καταλαβαίνω και τι σχέση έχει η ομορφιά με το interface, να χρησιμοποιήσω τον explorer θέλω, όχι να .... :)

 

Θα χρησιμοποιούσες τα windows 7 με το θέμα "Κλασσικά windows" ? :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φοβερή άποψη και αυτή δεν την είχα σκεφτεί ποτέ. δλδ λέμε ότι το λειτουργικό δεν υπηρετεί τον χρήστη του αλλά αντίθετα ο χρήστης πρέπει να υπηρετεί το λειτουργικό άσχετο αν αυτό το λειτουργικό είναι κοστολογημένο στα 200+ ευρώ. Αυτό είναι μόνο μια μικρή παρένθεση.

 

ελα ντε,ειδες κατι πραματα?.

αντι να ερχεται το λειτουργικο με προεγκατεστημενα το Word και το Photoshop για να δικαιολογει τα 200+e του.

 

α ρε DOS που χρειαζεται σε μερικους. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία..πως μπορεί να δουλέψει κάποιος και διαχειριστεί αρχεία σε ένα στατικό παράθυρο που δεν έχει καμία ευελιξία όπως το να δημιουργήσεις καρτέλες να κάνεις split την οθόνη του.

Πως μπορείς να δουλέψεις σε ένα περιβάλλον εργασίας που είσαι περιορισμένος σε μια στατική οθόνη που στριμώχνεις τα προγράμματα σου και δεν μπορείς να τα μοιράσεις σε διάφορες επιφάνειες εργασίας.

Και μου μιλάτε για δουλειά και μάλιστα για επαγγελματική κιόλας. Μάλλον δεν έχετε καταλάβει ότι το λειτουργικό που δουλεύετε σας περιορίζει την απόδοση σας στην επαγγελματική εργασία σας. Και δεν μπορώ να καταλάβω πως μένετε κολλημένοι σε ένα τέτοιο οπισθοδρομικό λειτουργικό? Αν θέλετε σώνει και καλά ένα κλειστού κώδικα λειτουργικό που θέλει χρήματα και υποστήριξη για να το αποκτήσεις τότε υπάρχει και το macos που είναι έτη φωτός μπροστά από κάθε έκδοση των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίρνεις το ένα παράθυρο και το σέρνεις δεξιά... τσουπ, γεμίζει μισή οθόνη. παίρνεις το άλλο και το σέρνεις αριστερά... τσουπ, γεμίζει και η υπόλοιπη οθόνη. εναλλακτικά πατάς windows+δεξιά/αριστέρα... τόσο απλό και δεν θέλει sudo apt get split my screen naoum ούτε χρειάζεται μηχάνημα 1500 ευρώ...

 

(θα τους ανεχόμαστε πολύ ώρα ακόμα όλους αυτούς σε αυτό το windows topic; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρησιμοποιούσες τα windows 7 με το θέμα "Κλασσικά windows" ? :mrgreen:

Ποτέ δεν χρησιμοποιών themes/wallpapers/skins κτλ, τα θεωρώ περιτά και ανούσια. Έτσι και αλλιώς όταν κάθομαι στον υπολογιστή είναι για να κάνω κάτι οπότε δεν βλέπω τίποτα από όλα αυτά αφού το πρόγραμμα (explorer/office/browser/παιχνίδια) καλύπτει όλη την οθόνη εκτός από τα taskbar.

Δεν λέω ότι αλλάγω τα πάντα ώστε να φαίνονται σαν τα windows 2000, απλά το default theme αν είναι λειτουργικό μένει ως έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ πόσοι από αυτούς που λένε ότι το ribbon είναι "clunky" (τι ορος και αυτός...), άσχημο ή μη λειτουργικό το έχουν δουλέψει στο office. Και εννοώ πραγματικά να είναι το word/excel μέρος της δουλειάς τους και όχι να γράφουν 1 κείμενο 2 γραμμών κάθε μία εβδομάδα.

Εκτός του ότι δεν καταλαβαίνω και τι σχέση έχει η ομορφιά με το interface, να χρησιμοποιήσω τον explorer θέλω, όχι να .... :)

 

 

Αναγκαζομαι να κανω troubleshoot το office 2007-2010 για χρηστες οποτε θελω δε θελω πρεπει να εχω επαφη.

Καταλαβαινω οτι για καποιον που θα κατσει να το μαθει χωρις να εχει δει το παλιο θα του φαινεται ισως περισσοτερο ευχρηστο.

Δεν μπορω ομως με τιποτα να το συμπαθησω. Προτιμω να διαλεγω απο φωλιασμενα μενου με λιστες παρα να βλεπω χυμα ενα σωρο εικονιδια, πολλες φορες χωρις επεξηγηματικο κειμενο. Θολωνω

Επισης οπως ειπα πιο πανω, ειναι πιο καλα τα πραγματα αμα εχεις καλη αναλυση. Εχεις δοκιμασει να δουλεψεις το office 2010 με οθονες 1366x768? Εχει πλακα... NOT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γράφω το τελευταίο post σε αυτό το νήμα και ζητάω να με ανεχτείτε για τελευταία φορά. Πιστεύω και το έχω γράψει και παλιότερα και πλέον είναι και ξεκάθαρο ότι η microsoft απευθύνετε αποκλειστικά σε ένα "συντηρητικό" τεχνολογικά κοινό γιαυτό δεν προχωράει ποτέ σε καμία καινοτομία αλλά αναπαράγει εδώ και χρόνια το ίδιο περιβάλλον εργασίας με μικρές μόνο βελτιώσεις.

Μπορεί όμως και να μην έχει την δυνατότητα καινοτομίας λόγο ότι κάποιος developer η τεχνικός λογισμικού που θέλει να καινοτομήσει και να παράγει νέες ιδέες δεν θα πάει ποτέ να δουλέψει στην microsoft. Υπάρχουν στον χώρο εταιρείες που είναι στην αιχμή της τεχνολογικής εξέλιξης όπως η google, IBM και τόσες άλλες εκεί έξω που κάποιος μπορεί να μεταδώσει και να πραγματοποιήσει την όποια ιδέα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίρνεις το ένα παράθυρο και το σέρνεις δεξιά... τσουπ, γεμίζει μισή οθόνη. παίρνεις το άλλο και το σέρνεις αριστερά... τσουπ, γεμίζει και η υπόλοιπη οθόνη. εναλλακτικά πατάς windows+δεξιά/αριστέρα... τόσο απλό και δεν θέλει sudo apt get split my screen naoum

 

 

 

Γιατί, αυτά δεν μπορείς να τα κάνεις στο linux ? Ποιος είπε οτι το Linux θέλει τερματικό για να κάνεις τέτοια απλά πράγματα. Χώρια που στο linux έχει εκτός των άλλων και καρτέλες :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ πόσοι από αυτούς που λένε ότι το ribbon είναι "clunky" (τι ορος και αυτός...), άσχημο ή μη λειτουργικό το έχουν δουλέψει στο office. Και εννοώ πραγματικά να είναι το word/excel μέρος της δουλειάς τους και όχι να γράφουν 1 κείμενο 2 γραμμών κάθε μία εβδομάδα.

Εκτός του ότι δεν καταλαβαίνω και τι σχέση έχει η ομορφιά με το interface, να χρησιμοποιήσω τον explorer θέλω, όχι να .... :)

 

Άλλο το Word/Excel με Ribbon και άλλο ο Explorer. Στα πρώτα 2 έχεις ουσιαστικές λειτουργίες ακόμα και όταν πιάνουν χώρο. Στη δεύτερη περίπτωση του Explorer το θεωρώ ανούσιο να έχεις όλο αυτό το μπέρδεμα για copy, paste, move, rename και new folder.

 

Και αν ήταν φτιαγμένο για touch όπως κάποιοι λένε ας μου εξηγήσουν το open, το edit ή το cut γιατί είναι τοσο μικροσκοπικά, δλδ και στο touch πάλι θα έχεις butttons που θα κάνεις εξάσκηση στη σκοποβολή... θα τα πετύχω, δεν θα τα πετύχω...

 

Κάπου ειπώθηκε κάτι και για το UI του Libre/Open Office, ας μη ξεχνάμε σε αυτό τον τομέα ότι η MS έπαιξε κάλα γνωρίζοντας ότι το Libre/Open Office προσπαθεί να κερδίσει χρήστες λόγο του γνώριμου UI, έφτιαξε έτσι ένα UI του οποίου τα design guidelines πατένταρε για να μην μπορεί κανείς να κάνει εφαρμογές που "μοιάζουν" στο MSOffice. Από εκεί βγήκε το ribbon (δεν λέω ότι αυτός ήταν ο κύριος στόχος του, αλλά εξηπηρέτησε και σε αυτό το θέμα) και αν το design δεν ήταν πατενταρισμένο το Libre/Open Office αυτή τη στιγμή θα μπορούσε άνετα να κάνει recreate το ίδιο UI, οι opensource τεχνολογίες υπάρχουν για ένα τέτοιο εγχείρημα και υποστηρίζουν και πολύ καλύτερα touch από ότι το ribbon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, αυτά δεν μπορείς να τα κάνεις στο linux ? Ποιος είπε οτι το Linux θέλει τερματικό για να κάνεις τέτοια απλά πράγματα. Χώρια που στο linux έχει εκτός των άλλων και καρτέλες :mrgreen:

 

Μπορεί για αυτό το πράμα να μην θέλει τερματικό αλλά θα χρειαστείς σίγουρα κάπου αλλού. Και εγώ θα ήθελα να έχει καρτέλες στον windows explorer και θα με έκανε σίγουρα πιο παραγωγικό αλλά δεν είναι και αφορμή να αλλάξω το λειτουργικό μου αυτό. Το ότι είναι άσχημο σε σχέση με άλλα είναι ένας πολύ σοβαρός λόγος, δεν λέω... τι θα πει άλλωστε το .jpg αρχείο όταν το βάλω στο φάκελο με τα υπόλοιπα .jpg αρχεία... δεν θέλω να με κακολογούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί για αυτό το πράμα να μην θέλει τερματικό αλλά θα χρειαστείς σίγουρα κάπου αλλού.

 

 

Στερεότυπες απόψεις για το Linux...

 

Είμαστε στο 2011. Μπορείς αν θες να κάνεις ότι θες από τις καθημερινές σου εργασίες χωρίς να ακουμπήσεις το τερματικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στερεότυπες απόψεις για το Linux...

 

Είμαστε στο 2011. Μπορείς να κάνεις ότι θες χωρίς να ακουμπήσεις το τερματικό

 

Άρα η 11.04 που πέρασα εγώ στο desktop μου όταν βγήκε αναφέρετε λογικά στον Μάρτιο του 1911

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης οπως ειπα πιο πανω, ειναι πιο καλα τα πραγματα αμα εχεις καλη αναλυση. Εχεις δοκιμασει να δουλεψεις το office 2010 με οθονες 1366x768? Εχει πλακα... NOT

Και όμως έχω δοκιμάσει σε τέτοιες αναλύσεις, καθώς και σε 1280x800 που είναι default σε μηχανήματα των 1200+ ευρώ από γνωστή εταιρία. Το πρόβλημα δεν είναι το ribbon αλλά ότι η ανάλυση είναι χαμηλή για όλες τις εργασίες. Ότι spreadsheet πρόγραμμα και να χρησιμοποιήσεις θα έχεις το ίδιο πρόβλημα με τέτοια ανάλυση, δεν σου φταίει το ribbon αλλά ότι η οθόνη είναι της πλάκας. Αλλά παρόλα αυτά μπορείς να το παραμετροποιήσεις ή να το κρύψεις για να βοηθήσεις το χαμηλής ανάλυσης monitor σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...