Προς το περιεχόμενο

Linux Mint 11 Πρόβλημα boot και σκληρού


Katsalaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα Παιδιά. Υπάρχει ένα πρόβλημα στο pc μου. Απεγκατέστησα τα windows 7 και εβαλα όμορφα και ωραια τα Mint. Όμως τώρα δεν κανει boot και μου κολλάει στο "verifying dmi pool data...". Mετα απο λίγο googlaρισμα αλλαξα τις SATA θύρες των σκληρών και μετα μπήκε κανονικά. Στη συνέχεια μετα πάλι τα ίδια. Έψαξα παλι και βρηκα ενα Super Grab2 disk και μου εντόπισε το Mint και μπαίνω μόνο απο αυτό το CD στα linux. Kαι απο τι βλέπω στον "Υπολογιστή μου" δεν βρίσκει πουθενά τον 500αρι μου ( χρησιμοποιώ 3 σκληρους: 80 GB οπου ειναι εκει τα linux, 320GB και 500GB για τα αρχεία μου).Τι λέτε να συμβαίνει; Θα ήθελα την βοήθεια σας. Σας ευχαριστω πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις μόνο το Mint, θα σου έλεγα κατά την εγκατάσταση να ξεκούμπωνες τους δύο άλλους δίσκους, για να εγκατασταθεί ως μοναδικό λειτουργικό χωρίς να έχεις θέματα με Grub και τέτοια.

Μετά, φορμάρεις τους άλλους δίσκους σε ext3 ή NTFS μέσω GParted (αν σου είναι απαραίτητο το NTFS) και τους βλέπεις κανονικά ως storage.

Τέλος, στο μπουτάρισμα, θα πήγαινα στο boot options να του πω να μπουτάρει default από το δίσκο που έχει το Mint.

 

(Προσωπική η προσέγγιση, η ευθύνη δική σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις μόνο το Mint, θα σου έλεγα κατά την εγκατάσταση να ξεκούμπωνες τους δύο άλλους δίσκους, για να εγκατασταθεί ως μοναδικό λειτουργικό χωρίς να έχεις θέματα με Grub και τέτοια.

Μετά, φορμάρεις τους άλλους δίσκους σε ext3 ή NTFS μέσω GParted (αν σου είναι απαραίτητο το NTFS) και τους βλέπεις κανονικά ως storage.

Τέλος, στο μπουτάρισμα, θα πήγαινα στο boot options να του πω να μπουτάρει default από το δίσκο που έχει το Mint.

 

(Προσωπική η προσέγγιση, η ευθύνη δική σου).

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου. εχω μερικές απορίες. Φορμάρεις εννοείς πλήρες;; Να διαγραφούν τα πάντα; Και που θα κανω τόσα πολλα gb backup;; Το Gparteδ είναι bootable disk;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι σταματαει στο verifing dmi pool data, συν το οτι εχεις πολλους σκληρους, θα επρεπε να σε ανησυχει για την περιπτωση που καποιος απο αυτους ειναι σε κακη κατασταση.

Καντους εναν ελεγχο με το hdd sentinel του hirens καλου κακου.

 

Τα υπολοιπα, πχ αν θα εχεις grub ή ntldr κλπ ειναι δευτερευοντα θεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι σταματαει στο verifing dmi pool data, συν το οτι εχεις πολλους σκληρους, θα επρεπε να σε ανησυχει για την περιπτωση που καποιος απο αυτους ειναι σε κακη κατασταση.

Καντους εναν ελεγχο με το hdd sentinel του hirens καλου κακου.

 

Τα υπολοιπα, πχ αν θα εχεις grub ή ntldr κλπ ειναι δευτερευοντα θεματα.

 

 

Ωραια θα το δοκιμάσω. Έκανα αυτα που ειπε ο προηγούμενος φίλος και τωρα ανοίγει το PC αλλά παγωνει το ποντίκι και το keyboαrd στην εκκίνηση στο κέντρο της οθόνης. Ξέρεις τι παίζει; Ουφ.... Σ'ευχαριστω πολυ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορμάρεις εννοείς πλήρες;;

Να διαγραφούν τα πάντα;

Ναι, για να γίνουν απ' την αρχή τα πράγματα.

Και που θα κανω τόσα πολλα gb backup;;

Γέμισες το δίσκο κιόλας; Τώρα δεν έκανες την εγκατάσταση;

Το Gparteδ είναι bootable disk;;;

Ναι, υπάρχει και σε live CD, αλλά μπορείς να το εγκαταστήσεις και μέσω του Mint livd DVD.

 

Υ.Γ. Ο jim_p είναι εμπειρότερος από μένα. Προτείνω να ακούσεις τι έχει να σου προτείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...