Προς το περιεχόμενο

Αυγουστιατικες ενοχλησεις :P


jim_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

 

Ειπα να μαζεψω σε ενα θεμα οσα με χαλασαν αυτο το μηνα και να ζητησω τις προτασεις ή τις λυσεις σας.

Απο το περισσοτερο στο λιγοτερο σημαντικο λοιπον...

 

1) Με το περασμα στον 3.0.0 η ενδειξη του coretemp ειναι 15oC πιο πανω απο την σωστη θερμοκρασια της cpu. Ενδεικτικα

2.6.39

>temp1:        +44.0°C  (low  = +127.0°C, high = +127.0°C)  sensor = thermistor
temp2:        +34.0°C  (low  = +127.0°C, high = +127.0°C)  sensor = thermal diode
temp3:         -2.0°C  (low  = +127.0°C, high = +127.0°C)  sensor = thermistor
cpu0_vid:    +1.325 V

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0:       +35.0°C  (high = +71.0°C, crit = +85.0°C)

coretemp-isa-0001
Adapter: ISA adapter
Core 1:       +35.0°C  (high = +71.0°C, crit = +85.0°C)

3.0.0

>temp1:        +44.0°C  (low  = +127.0°C, high = +127.0°C)  sensor = thermistor
temp2:        +34.0°C  (low  = +127.0°C, high = +127.0°C)  sensor = thermal diode
temp3:         -2.0°C  (low  = +127.0°C, high = +127.0°C)  sensor = thermistor
cpu0_vid:    +1.325 V

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0:       +50.0°C  (high = +86.0°C, crit = +100.0°C)
Core 1:       +50.0°C  (high = +86.0°C, crit = +100.0°C)

Το παραπανω συμβαινει γιατι το coretemp θεωρει, λανθασμενα, οτι η μεγιστη θερμοκρασια που μπορει να πιασει ο επεξεργαστης μου (intel e4500) ειναι 100oC αντι 85οC, οποτε αυξανει αναλογα αυτη που μετραει.

 

Το ιδιο ακριβως προβλημα ειχα με την μεταβαση απο τον 2.6.24 στον 2.6.25, αλλα τοτε διορθωθηκε με την προσθηκη των

>chip "coretemp-isa-*"
  compute temp1 (@ - 15), (@ + 15)

στο /etc/sensors3.conf και δουλευει ακομα κια σημερα στον 2.6.39.

Πλεον δεν παιζει.

 

Ενα ακομα προβλημα που εικαζω οτι εχει να κανει με τον 3.0.0 ειναι οτι κατα τον τερματισμο/επανεκκινηση του συστηματος το πορτοκαλι ledακι της καρτας δικτυου (αυτο που δειχνει την κινηση), τρεμοσβηνει!

Στον 2.6.39 σβηνει μια κι εξω.

 

2) Προσφατα αφαιρεθηκε ο παλιος καλος gdm 2.20 απο τα repo της διανομης μου, οποτε "πρεπει" να παω στον gdm3 (= ο gdm απο την 2.26 και μετα) που σερνει το gnome-session και γενικα gnomoσαβουρα.

Τον gdm τον χρειαζομαι για την λειτουργια gdm-control του openbox, που επιτρεπει τον τερματισμο/επανεκκινηση μεσω του gdm οταν γινει logour απο το openbox.

 

Φυσικα και δεν προκειται να παω σε gdm3, οποτε εχω 2 εναλλακτικες. Nodm, μιας και δεν με απασχολει το session selection, και slim, επειδη με απασχολει το autologin. Επισης δοκιμασα και lightdm, αλλα δεν μου κανει γιατι το configuration του ειναι πολυπλοκο.

Βαζοντας ομως καποιον απο τους παραπανω χανω τη λειτουργια του gdm-control, οποτε πρεπει να βρω εναν αλλο τροπο για τερματισμο/επανεκκινηση. Και εδω υπαρχουν 2 λυσεις.

 

- Σκυβω το κεφαλι και βαζω hal, για να μπορω να κανω αυτο με το dbus.

http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=16&t=58094

Το hal πηρε ποδι απο το συστημα μου την εποχη που πηρε και το gnome, δηλαδη εδω και 2 χρονια περιπου.

- Κανω τα poweroff και reboot να τρεχουν με passwordless sudo.

http://www.beduine.de/?p=279

 

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα για την 2η, αλλα με απασχολει το οτι το shutdown (στο οποιο βασιζονται τα σκριπτακια poweroff και reboot) δεν ειναι... παιχνιδι.

 

Μια αλλη, ασχετη λυση, ειναι να βαλω lxpanel που εχει την παραπανω λειτουργια του dbus σε μενου και κουμπακια, αλλα δεν γλυτωνω το hal.

 

3) Επειδη ολο το λεω και ολο το αναβαλλω για το επομενο σ/κ, θελω να παω σε radeon, αλλα δεν ξερω πως θα βλεπω τη θερμοκρασια της καρτας μου.

Επισης θελω να ξερω, αν μεινω με τον fglrx, αν μπορει να δουλεψει με ενα απλουστερο xorg.conf, μιας και το δικο μου ειναι υπερπληρες λογω της απουσιας του hal.

 

Ελπιζω να μην σας κουρασα. Περιμενω τις ιδεες σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...