Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για Debian 6.0


mask2011

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να πειραματιστώ με το linux για να μάθω να το χρησιμοποιώ και να το παραμετροποιώ όπως θέλω. Θέλοντας να φτιάξω μια διανομή ακριβώς όπως την θέλω(χωρίς περιττά για εμένα προγραματα και λοιπά) κατέληξα στο debian testing netinstall. Μάλιστα δεν επέλεξα να εγκαταστήσει Desktop graphical interface για να το βάλω μόνος μου αν και αυτό μπορεί και να μην ήταν και τόσο σωστό. Όλα έγιναν σε ένα virtualbox μόνο και μόνο για να δοκιμάσω αν μπορώ να το εγκαταστήσω σωστά. Όλα πήγαν καλά και μπήκα κανονικά σε gnome (aptitude install gnome-core gdm xserver-xorg-core). Θα ήθελα την βοήθεια σας για την κανονική αυτή την φορά εγκατάσταση στο λαπτοπ μου. Το λαπτοπ μου είναι ένα turbo-x με τα έξής χαρακτηριστικά: CPU- Intel core2duo t5750 gpu- nvidia geforce 9300m gs ram-4gb. Θα ήθελα να μου πειτε πως μπορώ να εγκαταστήσω κανονικά όλους τους drivers για την κάρτα γραφικών και αν το remastersys ενδικνυται για να φτιάξω σε cd ολοκληρωμένη την διανομή και αν είναι εύκολο στην χρηση του γιατί κάτι διάβασα ότι θέλει κάποια πρόσθετα; του πυρήνα για να δουλέψει σωστά σε debian. Παραθέτω και το σχετικό link . Ψάχνω αρκετές μέρες τώρα κάτι να με καλύπτει και θα ήθελα πάρα πολύ την βοήθειά σας καθότι αν και έχω πειραματιστεί αρκετά με το Linux δεν μπορώ να πω ότι ποτέ με βόλεψε κάτι όπως το ήθελα παρά μόνο όταν σε άλλο θέμα είχα ζητήσει την βοήθειά σας για ένα netbook. Έχω δοκιμάσει διάφορες διανομές αλλά θέλω να την φτιάξω όπως θέλω εγώ και να μάθω από αυτήν την διαδικασία. Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το ειχα κανει οταν ειχα debian.

 

ειχα φτιαξει live iso με installer οπως το ηθελα με το remastersys.

 

Αποτι θυμαμαι ειναι πανευκολο.

 

Αλλωστε , για αυτο βλεπεις και εχει βρωμισει ο τοπος με debian based διανομες .

 

Για τους drivers αποτι θυμαμαι ειναι το πακετο nvidia-glx και nvidia-kernel-dkms

 

και οριζεις το xorg.conf σου:

 

Section "Device"

Identifier "koskwtas"

Driver "nvidia"

EndSection

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Για να εγκαταστήσω τους drivers δίνω sudo apt-get install bla bla, έτσι δεν είναι; Όσο για το remastersys αυτά τα modules που λέει πως τα βάζω; Κ μία τελευταία απορία. Οι drivers για την ati καρτες ποιοι είναι; Θέλω να εγκαταστήσω την διανομή και σε ένα φίλο που έχει ati.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dont worry υποστηριζει ο kernel σου αυτα που λεει.(τουλαχιστον τοτε τα ειχε)

 

για την ati δες εδω για τους κλειστους

 

http://wiki.debian.org/ATIProprietary

 

o ανοιχτος ειναι το πακετο xserver-xorg-video-ati

 

αντιστοιχα οριζεις το xorg.conf σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...