Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Hacking


Alkis29
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι πρέπει να τα κάνεις.

 

Το θεωρώ μούφα το guide καθώς σου λέει να κάνεις inject στο sysnand ένα .cia installer και μετά να κάνεις emunand.

Προσωπικά δεν θα πείραζα τίποτα στο sysnand.

Άμα παιχτεί τίποτα από τα install στο sysnand και γίνει brick, τότε θα πρέπει να περάσω το nand backup κάνοντας κολλήσεις στην πλακέτα του 3ds.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προφανώς αναφέρεσαι στο BigBlueMenu σωστά? Το έκανα αυτό και προς το παρόν δουλεύει οκ δεν έχω κάποιο θέμα, ακολούθησα αυτόν τον οδηγό γιατί οι άλλοι που βρήκα ήθελαν Homebrew Launcher access και δεν μπορούσα να μπω με τίποτα...Θα τα κάνω αύριο αυτά τα 2 βήματα, αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με τα pokemon games ας μου στείλει ένα πμ.  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συγκεκριμένα υπάρχουν σε legit cia. Οπότε ψάξε στο google και θα τα βρεις.

Είναι forum το πιο γνωστό και θέλει να κάνεις account.

Με το 10 minute mail θα είσαι μια χαρά (για να μην βάλεις το mail σου αν δεν θες).

 

Απλά κατεβάζεις το cia αρχείο, το πετάς στην sd card, ανοίγεις το bigbluemenu (ή όποιο άλλο cia installer αν έχεις) και το κάνεις από εκεί εγκατάσταση.

Να ξέρεις πως θες το διπλάσιο χώρο απ' όσο είναι το παιχνίδι. (επειδή θα έχεις το αρχείο σε cia και επειδή θα έχει γίνει εγκατάσταση)

Τα pokemon πιάνουν κάπου 1.7GB οπότε θες 3.5-3.6GB για να είσαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω το site που λες απλά κάποια που βρήκα λένε κρασάρει στο save κάτι τέτοιο αλλά θα το ψάξω αύριο καλύτερα αφού κάνω και τα βήματα 6 και 7 του οδηγού.Έβαλα και το MSET για να τρέχω το rxTools μιας και έχω firmware 6.X αλλά όταν τρέχω το rxTools μου βγάζει και 3 μαύρα εικονίδια στο menu του 3ds αυτά τι ακριβώς κάνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποια εικονίδια λες.

Αλλά βρήκα αυτό εδώ. https://www.reddit.com/r/3dshacks/comments/3vhyy8/why_are_there_black_icons_on_my_emunand_home/cz16alm

 

Αυτό για τα save που το άκουσες; Το λέω επειδή ένας φίλος μου έχει βάλει την Y και δεν έχει θέμα με το save.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site που λες σε ένα topic που το βρήκα λέει CRASHING ON CFW WHILE SAVING! Βέβαια το βρήκα και σε άλλο topic και δεν λέει κάτι τέτοιο οπότε θα το δοκιμάσω και βλέπουμε.

 

Για τα εικονίδια λέω αυτά εδώ που τα βγάζει όταν τρέχω το rxTools.

 

http://i68.servimg.com/u/f68/18/99/32/43/20160110.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω εχω κανει εγκατασταση το Ζelda hyrule warriors ξεκιναει κανονικα και μετα τα logo μου βγαζει ενα μηνυμα an error has ocured κλπ.

Τι κανω λαθος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κατεβάσει το φάκελο firm με το python script;

 

Το 2ds είναι 9.0-9.2 firmware σωστά;

σωστά 9,2 μου λέει failed to load NATIVE_FIRM:4 

παρεμπιπτόντως δε με αφήνει να μπω ούτε στο homebrew λέει ZIP3DSFX v0.6 by d0k3 ERROR opening internal archive 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάτι δεν έχει εγκατασταθεί σωστά, εγώ δεν έχω/είχα τέτοιο θέμα ποτέ.

 

Δεν ξέρω μόνο στο Sysnand μου τα βγάζει αλλά έβαλα το pokemon x και το έπαιξε μια χαρά!Έκανα και update το Emunand αλλά έχει γίνει πολύ αργό και απ' ότι διάβασα φταίει η sd που όντως η δική μου είναι αργή.Έκανα και Unlinking τα Nands αν και δεν κατάλαβα τι κάνει αυτό... Που είναι καλύτερα να βάζουμε τα games στο Sysnand ή στο Emunand?Από το Emunand μπορώ να μπω και στο eshop κανονικά?και να παίζω online τα games?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι κάνεις θα τα κάνεις στο emuNAND. Ναι μπορείς να μπεις eshop και online κανονικότατα.

 

Απλά το θέμα είναι πως όταν έχεις linked NANDS ότι βάζεις στο ένα θα φαίνεται και στο άλλο, οπότε είναι πιθανό να πειράξεις το sysNAND ενώ βάζεις πράγματα στο emunand.


σωστά 9,2 μου λέει failed to load NATIVE_FIRM:4 

παρεμπιπτόντως δε με αφήνει να μπω ούτε στο homebrew λέει ZIP3DSFX v0.6 by d0k3 ERROR opening internal archive 

Για το NATIVE_FIRM:4 δεν είμαι σίγουρος.

 

Για το homebrew που λες, μάλλον πρέπει να πειράξεις το boot.cfg ώστε να δείχνει το homebrew launcher .3dsx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...