Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Hacking


Alkis29
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δες και τα region να είναι ίδια. Αν δεν τα έχει σωστά τότε σημέιωσε ποιο game είναι ο κάθε φάκελος. :P

Ποιος φάκελος; Ολα χύμα ειναι. Δλδ ολα ειναι σε λίστες που με την σειρα τους ειναι μεςα σε καρτέλες...

 

Μήπως κατι ειναι λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι εννοείς, ίσως είναι όπως τα λες.

 

 

Διαβάστε αν θέλετ να μάθετε περισσότερα περί sysnand/emunand.

http://gbatemp.net/threads/guide-a-noobnands-guide-to-sysnand-and-emunand.410439/

 


αν κάποιος έχει βάλει το rxtools στο new 3ds xl θέλω βοήθεια

Δες το video εδώ μπας και βάλεις το ReiNand και όχι το rxtools.

Αν έχεις πρόβλημα δες/ρώτα εδώ ή στα comments του video.

http://gbatemp.net/threads/easily-setup-reinand-fbi-emunand-for-new-3ds-9-2.410207/

 

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=KbxUGz3Nass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προτείνω αυτό το tutorial/guide το οποίο τα λέει όλα.

Homebrew launcher - downgrade - custom firmware.

http://gbatemp.net/threads/tutorial-more-or-less-catch-all-tutorial.407080/

 

 

Προσοχή στο τι firmware θα κατεβάσεις για το downgrade.

Μην κατεβάσεις λάθος firmware.

Μπορείς να ελέγξεις τα MD5 και SHA με αυτό εδώ (για είσαι σίγουρος).

 

 

Μάλλον θα περιμένω μέχρι να βγει κάποια πατέντα και για τα μεγαλύτερα firmware. Φοβάμαι να κάνω το downgrade ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου βγαζει ενα error

An error has occured while loading the payload.

make sure your launcher is located at:/rxtools/sys/code.bin

Τι σκατα κανω λαθως?

Παιδια καποιος καμια βοιηθεια?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόση μανούρα πάντως δεν μου έχει ξανατύχει.Να είσαι καλά Grim που μας βοηθάς αν και σου σπάσαμε λίγο τα κάκαλά χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το video εδώ μπας και βάλεις το ReiNand και όχι το rxtools.

Αν έχεις πρόβλημα δες/ρώτα εδώ ή στα comments του video.

http://gbatemp.net/threads/easily-setup-reinand-fbi-emunand-for-new-3ds-9-2.410207/

 

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=KbxUGz3Nass

 

ευχαριστώ! θα το δοκιμάσω και θα σου πω!

Τόση μανούρα πάντως δεν μου έχει ξανατύχει.Να είσαι καλά Grim που μας βοηθάς αν και σου σπάσαμε λίγο τα κάκαλά χαχαχαχα

όντως! Ευχαριστούμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω περισσότερo με τα προβλήματα που έχουν βγει.

 

Ο youtuber που έχει φτιάξει το video παραπάνω έχει για downgrade (o3ds/2ds) και custom firmware μόνο σε sysnand (o3ds).

Περιμένω να δω πότε θα βάλει rxtools/emunand video μιας και τα λέει απλά. :unsure:

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα τα αρχεία που βρήκα στον 3ds folder αλλά δεν μου έβγαλε του. Έτσι και υπάρχει κάποια λύση σε CIA μορφή, τοτε I am all ears...

 

Okay, το ψάχνω...

 

Έβαλα το program αλλά τα codes είναι διαφορετικά από αυτά που έχει το site που ποσταρες...

Εκανα export και τα δυο και ο θεός βοηθός.

 

 

Ποιος φάκελος; Ολα χύμα ειναι. Δλδ ολα ειναι σε λίστες που με την σειρα τους ειναι μεςα σε καρτέλες...

 

Μήπως κατι ειναι λαθος;

 

 

εκανα export και τα files που εψαχνα ηταν στον filler φακελο (sdds4). Παιρνω το sav αρχειο και το πεταω στο pkhex αλλα μου βγαζει error...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hmm τα pokemon έχουν αρχείο με όνομα main χωρίς κατάληξη. Τουλάχιστον έτσι μου το κάνει export το save data manager. Έμαθα πως και το svdt έτσι τα κάνει export.

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς θα διαγραφούν όλα τα παιχνίδια και μαζί και τα save όταν βάλω το ReiNand και τα κατεβάσω τα save να τα βάλω ένα ένα με το svdt? η να πάω στο homebrew και να κάνω restore το NAND.bin αρχείο θα γίνει ζημιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα κάνε backup το κάθε save ένα-ένα για να είσαι σίγουρος. Μετά κάνε restore ένα ένα τα saves.

Αποθήκευσέτα στο pc για παν ενδεχώμενο.

 

Πήρα την microsd οπότε θα βάλω rxtools σήμερα και θα προσαθήσω να ανεβάσω τις εικόνες (screenshots/photos).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα κάνε backup το κάθε save ένα-ένα για να είσαι σίγουρος. Μετά κάνε restore ένα ένα τα saves.

Αποθήκευσέτα στο pc για παν ενδεχώμενο.

 

Πήρα την microsd οπότε θα βάλω rxtools σήμερα και θα προσαθήσω να ανεβάσω τις εικόνες (screenshots/photos).

ναι αυτό θα κάνω

ωραία ευχαριστούμε! :)

και μια ερώτηση στο βίντεο για το reinand στης πληροφορίες κάτω απο το video λέει πως να κάνεις την έκδοση 10.3 κάνεις πρώτα το update και μετά βάζεις τα αρχεία που λέει η πρώτα τα αρχεία και μετά το update?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα βάλε τα αρχεία πρώτα και μετά κάνε update στο emunand.

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως αν κάνεις update θα έχεις μαύρη οθόνη επειδή δεν θα υποστηρίζουν 10.3 emunand τα αρχεία της Reinand που έχεις.

Το ίδιο θα συμβεί αν κάνεις update το emunand σε 10.3 ενώ έχεις Reinand και μετά θελήσεις να βάλεις rxtools. Το rxtools δεν υποστηρίζει emunand 10.3 σε n3ds (ακόμα) οπότε θα έχεις μαύρη οθόνη.

 

Οπότε βάζεις τα άλλα αρχεία (τα οποία είναι νεώτερα) και μετά κάνεις update στο emunand. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...