Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Hacking


Alkis29
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Okay, okay...

 

Κάνα ολοκληρο tutorial παιζει? Επίσης 4gb κάρτα φτανει? Ή θέλει κάτι ακόμα?

 

Thanks

http://gbatemp.net/threads/tutorial-more-or-less-catch-all-tutorial.407080/

 

Το rxtools έχει μέσα ένα python script ονόματι cdn_firm.py

Τρέξτο και θα φτιάξει έναν φάκελο firm με 3 αρχεία. Τελικά τα θέλουμε.

Θες επίσης το firmware.bin το οποίο μακάρι να μπορούσα να στο έδινα, αλλά θα είναι σαν να δίνω link για roms οπότε δεν επιτρέπεται.

 

Αυτά πάνω-κάτω.

 

4GB φτάνουν αλλά εξαρτάται και το τι παιχνίδια θα βάλεις. (θες τον διπλάσιο χώρο απ' όσο είναι το παιχνίδι, δηλαδή χώρος που πιάνει το rom  σαν αρχείο και χώρος που θα πιάνει μόλις γίνει εγκατάσταση, άρα σαν να το έχεις 2 φορές στην sd. Μπορεις να διαγράψεις το αρχείο του rom αφού το εγκαταστήσεις)

Oχι δν εχει homebrew channel και εχω το old 3ds.

Καποια βοηθεια?☺

Δες το link που έβαλα. Σου έχει από το homebrew, στο downgrade (αν χρειαστεί), στο custom firmware.

 

Στο o3ds είναι αρκετά ασφαλές το downgrade, αρκεί να μην βάλεις firmware από άλλο region ή του n3ds. :P

Grim Ripper δεν με αφήνει να επιλέξω το παιχνίδι που θέλω για save/restore και έχω το τελαιυταιο boot.3ds

Hmm περίεργο αυτό.

 

Δοκίμασε με το save_manager να δεις αν μπορείς τουλάχιστον να κάνεις backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://gbatemp.net/threads/tutorial-more-or-less-catch-all-tutorial.407080/

 

Το rxtools έχει μέσα ένα python script ονόματι cdn_firm.py

Τρέξτο και θα φτιάξει έναν φάκελο firm με 3 αρχεία. Τελικά τα θέλουμε.

Θες επίσης το firmware.bin το οποίο μακάρι να μπορούσα να στο έδινα, αλλά θα είναι σαν να δίνω link για roms οπότε δεν επιτρέπεται.

 

Αυτά πάνω-κάτω.

 

4GB φτάνουν αλλά εξαρτάται και το τι παιχνίδια θα βάλεις. (θες τον διπλάσιο χώρο απ' όσο είναι το παιχνίδι, δηλαδή χώρος που πιάνει το rom  σαν αρχείο και χώρος που θα πιάνει μόλις γίνει εγκατάσταση, άρα σαν να το έχεις 2 φορές στην sd. Μπορεις να διαγράψεις το αρχείο του rom αφού το εγκαταστήσεις)

Δες το link που έβαλα. Σου έχει από το homebrew, στο downgrade (αν χρειαστεί), στο custom firmware.

 

Στο o3ds είναι αρκετά ασφαλές το downgrade, αρκεί να μην βάλεις firmware από άλλο region ή του n3ds. :P

Hmm περίεργο αυτό.

 

Δοκίμασε με το save_manager να δεις αν μπορείς τουλάχιστον να κάνεις backup.

 

ακολουθησα αυτο 

 

http://hackinformer.com/2016/01/12/3ds-rxtools-tutorial/

 

και παιζει να τα εχω κανει μανταρα

 

aaV34pU.png

επισης ειμαι σε o3ds 4.4.0.χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμ

 

επρεπε να ειχα κρατησει και τα αρχεια απο την sd card που ειχε το 3ds? 

 

edit 

 

παιρνω error 

the emunand was not found on your sdcard.

press A to boot to SYSNAND.

 

και τωρα τι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως μπορώ να μπαίνω auto στο rxtools χωρίς wi-fi?

Menuhax + Ctrbootmanager.

 

Το guide που έβαλα τα λέει όλα για να κάνεις boot στο emunand.

 

 

 

Και μετα απλα κατεβαζεις τα games και τα παιζεις???

Όχι ακριβώς. Θέλουν install μέσω ενός cia install manager (FBI, BigBlueMenu). Τα παιχνίδια θα είναι σε cia και όχι 3ds.

 

 

 

χμμμμ

 

επρεπε να ειχα κρατησει και τα αρχεια απο την sd card που ειχε το 3ds? 

 

edit 

 

παιρνω error 

the emunand was not found on your sdcard.

press A to boot to SYSNAND.

 

και τωρα τι?

Ναι θα ήταν καλό να είχες backup από την sd card.

Τι να σου πω για το error, δεν γνωρίζω.  :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τα κατάφερα να κάνω αυτό και δεν κατάλαβα και καλά μπορείς να με βοηθήσεις? υπάρχει κάτι άλλο? θέλω να κάνω boot αλλά μαζί θα θέλω να κάνω boot και το homebrew channel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε πρώτα να μπαίνεις στο emunand χωρίς πρόβλημα και μετά θα βρεις άλλο τρόπο για το homebrew launcher.

Κάνεις install το cubic ninja που λέει η λόγος και μπαίνεις από εκεί.

 

Δυστυχώς δεν έχω βάλει ακόμα emunand/cfw οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω.

 

Θα το φτιάξω τις επόμενες ημέρες αλλιώς από την άλλη εβδομάδα όπου θα έχω τελειώσει με την εξεταστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαίνει μέσω του browser αλλά θέλει internet στο homebrew έμπαινα απο cabin ninja τώρα έχω εγκαταστήσει το cia homebrew luncher και μπαίνω μπορω να μπαίνω αλλά αν δεν θα έχει το boot.3dsx δεν θα μπαίνει γιατί μερικά boot για το rxtools θέλει να το διαγράψεις και να βάλεις το boot για το rxtools

https://gbatemp.net/threads/ctrbootmanager-3ds-boot-manager-loader-homemenuhax.398383/

δεν λειτουργεί μου βγάζει error arm9 loader

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εκανα τα παντα που ειδα σε ενα βιντεο εκανα εγηκατασταση κ το fbi και boot την sysnand απο το rxtools αλλα οταν επιλεγω το safety μου φορτωνει κανονικα το safety και οχι το fbi.τι κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

So, κατάφερα και έκανε install κάτι data files μέσω web browser και στα καπάκια μου πετάει ενα emunand is not present in the sd card.

 

What gives?

Σίγουρα έχεις emunand;

 

Στείλε screenshot με τα τους την sd card και τους φακέλους μέσα στο rxtools.

μπαίνει μέσω του browser αλλά θέλει internet στο homebrew έμπαινα απο cabin ninja τώρα έχω εγκαταστήσει το cia homebrew luncher και μπαίνω μπορω να μπαίνω αλλά αν δεν θα έχει το boot.3dsx δεν θα μπαίνει γιατί μερικά boot για το rxtools θέλει να το διαγράψεις και να βάλεις το boot για το rxtools

https://gbatemp.net/threads/ctrbootmanager-3ds-boot-manager-loader-homemenuhax.398383/

δεν λειτουργεί μου βγάζει error arm9 loader

Δεν διαγράφεις το boot.3dsx του homebrew launcher. Απλά θα του αλλάξεις όνομα και θα βάλεις το boot.3dsx του ctrbootmanager.

Παιδια εκανα τα παντα που ειδα σε ενα βιντεο εκανα εγηκατασταση κ το fbi και boot την sysnand απο το rxtools αλλα οταν επιλεγω το safety μου φορτωνει κανονικα το safety και οχι το fbi.τι κανω λαθος?

Δεν έχει γίνει σωστά το inject ή έκανες inject το fbi σε emunand και είσαι στην sysnand ή το ανάποδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...