Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Hacking


Alkis29
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι κάνεις downgrade, το οποίο βέβαια είναι πιο ασφαλές στο o3ds αλλά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα αν ακολουθήσεις τα guides ακριβώς. Υπάρχουν περιπτώσεις όπου έκαναν downgrade χρησιμοποιώντας το firmware από το o3ds στο n3ds (και το ανάποδο), εκεί κλάψε το 3ds μιας και ούτε σε recovery μπαίνει.

 

Πριν κάνει format το emunand (ουσιαστικά το δημιουργεί για πρώτη φορά) μέσω του gateway menu ή με το emunand9 app, θα κάνεις backup ότι έχει μέσα η sd card (δηλαδή τα DCIM/Nintendo 3ds και ότι άλλο έχεις). Αφού κάνεις το emunand με το format emunand από το menu της gateway απλά θα τα κάνεις αντιγραφή από το pc στην sd, οπότε θα έχεις στο sysnand (και το emunand) τα games/demo/etc που είχες και πριν.

 

Το format emunand που κάνεις πρώτη φορά απλά κάνει clone το sysnand σε ένα partition της sd card. Γι' αυτό και όταν το φτιάχνεις και κάνεις restore τα αρχεία, ότι έχεις στο sysnand το έχεις και στο emunand.

 

Στην sd card στον φάκελο nintendo 3ds αποθηκέυονται ότι έχεις κατεβάσει από το e-shop. Ο φάκελος με κάτι αλφαριθμητικά είναι ουσιαστικά το ID του συστήματος σου, γι'αυτό και δεν λειτουργούν τα games σου σε άλλο 3ds.

Κατά την δημιουργία του emunand (δηλαδή το clone του sysnand), το emunand και το sysnand έχουν το ίδιο ID. Γι' αυτό τα αρχεία τα βλέπουν φαίνονται και στα 2.

 

Καλό το gateway πάντως και πιο εύκολο να το φτιάξεις σε σχέση με το custom  firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν βάζεις custom firmware αν κάνεις με gateway??Πολύ με έχει μπερδέψει το θέμα και γι1αυτό δεν έχω κάνει τίποτα.Πρώτη φορά παιδεύομαι έτσι με hacking σε συσκευή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χλωμό το κόβω αλλά το εύχομαι.

Πάντως μπορείς να έχεις custom firmware χωρίς emunand. Απλά γίνονται patch κάποιοι έλεγχοι.

 

Δεν ξέρω πότε θα υπάρξει loader ώστε να παίζουμε games από την sd χωρίς να θέλει install. :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nindendo ds lite και καρτα R4 DS 1.41 upgrade SDHC RTS

προσφατα μου φερανε το nindendo ds lite και μια καρτα R4 DS 1.41 upgrade SDHC RTS με καρτα sd 4 giga που δεν εχει τιποτα μεσα. μου ειπαν οτι μπορω να περασω καποιο firmware και μεα να κανω download παιχνιδια και να τα βαλω μεσα για να παιζω οτι θελω. ξερει κανεις σας με ποιο τροπο γινεται αυτο και πιο ειναι το firmware της παραπανω καρτας? ευχαριστω για την βοηθεια εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πιστεύω πως εδώ θα βρεις το firmware που θες.

 

Μάλλον το αυτό είναι.

R4i-SDHC V1.4.5 kernel download(withv1.4.giforv1.4.pngmark)

http://www.r4i-sdhc.com/downloade.asp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πιστεύω πως εδώ θα βρεις το firmware που θες.

 

Μάλλον το αυτό είναι.

R4i-SDHC V1.4.5 kernel download(withv1.4.giforv1.4.pngmark)

http://www.r4i-sdhc.com/downloade.asp

σε ευχαριστω θα το προσπαθησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατάλαβα δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα ωραία! :) παιδεύομαι 5 μέρες τώρα για να βρω την λύση

Αυτό το guide τα λέει ωραία πάντως. http://gbatemp.net/threads/tutorial-more-or-less-catch-all-tutorial.407080/

 

Ένα θέμα είναι που θα βρεις το firmware.bin αλλά σίγουρα το βρίσκεις σε ένα iso site για 3ds games.

 

 

σε ευχαριστω θα το προσπαθησω

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ! Grim Ripper νομίζω όλα τα αρχεία που χρειάζεσαι τα έχει στο site της gateway σε ένα zip αρχείο

 

alldaynews και εγώ έφαγα 5 μέρες και πολλές ώρες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζεις κανονικά. Απλά στο n3ds αν βάλεις κάποιο game που λειτουργεί σε 9.5+ firmware θα πρέπει να κάνεις κάτι (το οποίο δυστυχώς δεν γνωρίζω) για να λειτουργήσει.

 

Στα .3ds roms έχουν πέσει bans (προσωρινά νομίζω) αλλά στα .cia roms (αυτά που θέλουν εγκατάσταση δηλαδή) δεν έχουν πέσει ή για την ακρίβεια είναι πολύ λιγότερα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...