Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Hacking


Alkis29
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με τι μέθοδο έβλεπες homebrew? Αν με menuHAX τότε ναι πρέπει να τα ξαναπεράσεις. Αλλά αφού είσαι στην 9.2 μπορείς να τα μπουτάρεις και με browserhax.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έβγαλε ένα μήνυμα σήμερα μετάτο downgrade.Important:About system update.Μου λέει αν δέχομαι να κάνει update.Το έβγαλε σε κάποιον άλλο??Φαντάζομαι λέω decline

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου το έχει βγάλει. Έχω βάλει κάποια dns που μπλοκάρουν τα updates.

 

DNS: 107.211.140.065


Τελικά το guide που είχα ποστάρει καλό είναι.

Απλά το script που έχει δεν λειτουργεί σωστά οπότε το rxtools δεν δουλεύει σωστά.

 

Το firmware.bin βρίσκεται σε ένα iso site με 3ds πράγματα. Το κατέβασε από εκεί ένας φίλος μου και όλα μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα καποια βήματα και τώρα λέει rxmode is booting και έχει κολλήσει εκεί


Οταν πάει να φορτώσει το rx tools λέει the emunan was not found on your sdcard.Press a to boot to sysnand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έχεις φτιάξει το emunand.

 

Εγώ λέω αυτό το guide: http://gbatemp.net/threads/tutorial-more-or-less-catch-all-tutorial.407080/

Το spoiler με όνομα Setting up CFW on 9.0-9.2 στο INSTALLING CUSTOM FIRMWARE θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nindendo ds lite και καρτα R4 DS 1.41 upgrade SDHC RTS

προσφατα μου φερανε το nindendo ds lite και μια καρτα R4 DS 1.41 upgrade SDHC RTS με καρτα sd 4 giga που δεν εχει τιποτα μεσα. μου ειπαν οτι μπορω να περασω καποιο firmware και μεα να κανω download παιχνιδια και να τα βαλω μεσα για να παιζω οτι θελω. ξερει κανεις σας με ποιο τροπο γινεται αυτο και πιο ειναι το firmware της παραπανω καρτας? ευχαριστω για την βοηθεια εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω το New 3DS εδώ και μια εβδομάδα προσπαθώ να εγκαταστήσω το rxtools στο new 3ds αλλά καιννα κατεβάσω το firmaware. πρώτα απλά ακολούθησα τα βήματα για να κατεβάσω το firmaware μέσω homebrew μέσω nintjhax (cubin ninja) κάθε φορά που πήγαινα να ανοίξω το sysupdate και πάταγα το Υ για να κάνω το downgrade μου έβγαζε μήνυμα ότι δεν βρέθηκαν αρχεία τελικά αυτό που έπρεπε να γίνει για να λειτουργήσει έπρεπε πρώτα να ανοίξω το ftbrony και να το κλείσεις αμέσως! (δηλαδή θα δείξει κόκκινη οθόνη στην κάτω οθόνη θα κλείσει και θα σε πάει στο homebrew χωρίς να δείξει κάτι στην πάνω οθόνη) μετά ανοίγεις το sysupdate και κάνει το downgrade. Όταν έκανα downgrade έψαξα και βρήκα πως να εγκαταστήσω το rxtools στο New 3DS (το rxtools δεν γίνετε να γίνει εγκατάσταση σε New 3DS ακόμα απο ανακοίνωση απο τον ίδιο που έχει φτιάξει το rxtools) απο ένα tutorial που είχε φτιάξει κάποιος άλλος και όχι αυτός που είχε φτιάξει το hack. δεν τα κατάφερα και για να γίνει κάτι τέτοιο θα είναι πολύ περίπλοκο και επικίνδυνο! να διαγραφούν τα πάντα! τελικά εκεί που κατέληξε είναι να πάρω μια κάρτα Gateway που γίνετε είναι πιο σίγουρο και να μπορείς να κάνεις πολλά π.χ. εγκατάσταση παιχνιδιον, DLC, και άλλα πολλά. σε αυτό θα ήθελα να ρωτήσω στο New 3DS έχω κάποια παιχνίδια οταν μπαίνω στο boot του Gateway θα έχω τα παιχνίδια και τα save τον παιχνιδιον πχ στο mii channel θα υπάρχουν η mii η στο mii plaza η κάνει boot σαν καινούργιο 3DS με απλά να υπάρχουν τα παιχνίδια χωρίς τα save? το rxtools δουλεύει στο κανονικό 3DS/2DS χωρίς κανένα πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο ασφαλές είναι το να βάλεις το rxtools παρά το να κάνεις downgrade. (Δεν είπα πιο είναι πιο εύκολο :P  )

 

Και υπάρχει τρόπος να μην διαγραφούν ότι έχεις στο λεγόμενο sysnand αλλά κανείς δεν φαίνεται να το γράφει στα guides.

 

Για να κάνεις unlink τα 2 nands οι περισσότεροι κάνουν format από τα settings, αφού βγάλουν την sd card, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα

να διαγράφονται τα πάντα στο sysnand (αλλά νομίζω κρατούνται στο emunand).

Εγώ προσωπικά θα βάλω το tinyformat στο emunand ώστε να κάνω format μόνο το emunand χωρίς να χάσω τα games/demo/etc στο sysnand.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το rxtools για να το βάλεις πρέπει πρώτα να κάνεις downgrade.

Τώρα που το έψαξα για το gateway mode κάνεις backup το sysnand απο το μενου της gateway κάνεις backup στο pc, βάζεις την sd πάλι κάνεις format emunand και μετά βάζεις στην κάρτα σου τα αρχεία μαζί με το αρχείο που δημιουργειθηκε απο το backup που έκανες (NAND.bin) πας στο gateway mode και κάνεις restore με αυτόν τον τρόπο θα γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...