Προς το περιεχόμενο

απο ubuntu 11.04 σε debian


skiaxtro7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπεριζω τους linuxαδες!!

πριν ενα μηνα περιπου ειπα να αφησω τα windows και να περασω σε linux.Αρχικα διαβασα τα καλυτερα για debian ωστοσο για να τα βρω λιγο ευκολοτερα σκοπευα να χρησιμοποιησω αρχικα μια ποιο φιλικη εκδοση.

Ψαχνωντας λοιπον στο internet ειδα οτι η εκδοση ubuntu θα ηταν η περισσοτερο φιλικη προς τον χρηστη οποτε αποφασισα να την βαλω.

Στην αρχη ειχα καποιες δυσκολιες ωστοσο μετα απο αρκετο ψαξιμο πηρα μια συνολικη εικονα.Ωστοσο ειχα καποια προβληματα με την log in splash screen και καποιες αλλες δυσκολιες και επιπλεον το unity δεν με βολεψε καθολου.

Οποτε λεω να δοκιμασω ενα live cd με debian και αν με βολεψει να δουλεψω με αυτην.Αρχικα θα ηθελα να σας ρωτησω ποια εκδοση να κατεβασω επειδη ειδα οτι υπαρχουν αρκετες και κατα δευτερον αν αξιζει η αλλαγη και αν θα εχω μεγαλα προβληματα στο να το μαθω!ευχαριστω για τον χρονο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκινα με debian testing.

 

ρεον , σχετικα bleeding edge και σταθερο.

 

http://cdimage.debian.org/cdimage/weekly-builds/i386/iso-cd/debian-testing-i386-CD-1.iso

 

 

Αν θες ετοιμο στημενο debian testing με gnome2 και πιο "φιλικο" κατεβασε το Linux Mint Debian Edition (lmde)

 

http://cesium.di.uminho.pt/pub/linuxmint/testing/linuxmint-201108-gnome-32bit-rc.iso

 

Ριξε και μια ματια στο Οδηγιες προς νεοεισερχομενους στο GNU/Linux στην υπογραφη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση.εκανα εγκατασταση στο πρωτο και μου φαινεται ωραιο.απλα εχω ενα προβλημα με το wifi που δεν δουλευει με ath9k AR9285 εχω ψαξει τοσα πολλα στο νετ αλλα δεν βρηκα καποια λυση.μπορει καποιος να βοηθησει?ειδα και στο debian site για εγκατασταση ath9k αλλα εκει δεν εχει για wheezy..

edit

τελικα εβγαλα ακρη βαζοντας wicd!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...